Psia vďaka

Blíži sa polročné vysvečko, a hoci to naoko nemá nič spoločné s trampskou muzikou, spomenul som si na kapelu Poutníci z Brna. Konkrétne na kontrabasistu a kapelníka Jirku Polu a na jeho krátke príhody, ktorými zabával (a určite aj zabáva) publikum, keď medzi pesničkami bolo treba doladiť najmä bendžo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Ruský jazyk, povinný už od 4. triedy základnej deväťročenky,bol pre mnohých riadnym strašiakom. Zatiaľ čo sa ruské deti učili svetový jazykangličtinu, my ešte svetovejší – ich. Kvôli ruštine (aj) som vyletel po dvochrokoch ničnerobenia na gympli aj ja (nestačilo vedieť, že pes sa povie sabáka, kôň lóšaď, poďakovať slovíčkom spasíba,ospravedlniť sa s izviníte miňá...,)z večernej priemyslovky zas niektorí starší spolužiaci, ktorí si z učňovkyuž nepamätali ruské hieroglyfy. Škoda mnohých odborníkov – strojárov. Pritompri ústnych odpovediach, keď skúšajúca rozmýšľala, čo bude doma variť, niekedystačilo rozprávať po slovensky s ruským prízvukom, hoci o včerajšomfutbalovom zápase.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako som sa na jednom koncerte Poutníkov dozvedel, podobnetak robili aj bratia z Moravy. Na Jirkovho spolužiaka si po nejakejpísomnej práci však učiteľka už dala bacha, a s hrôzou zistila, žepred polročnou klasifikáciou nevie po rusky ani ň. Zúfalá, že z neho pritabuli nevytiahla jediné ruské slovíčko, ho poslala sadnúť, a keďže samanemala záujem byť najhorším ruštinárom – pedagógom, dala mu ešte jednu šancu.Na Jozefa naposledy v jeho rodnej materčine (preložím) prehovorila:

„Jozef, prosím ťa, povedz mi aspoň jedno jediné slovíčko porusky, len jedno jediné, a dostaneš od mňa na polroku štvorku. Vieš čo, jati ju teda teraz dám, ale v druhom polroku budem na teba o to prísnejšia.Budeš mať teda štvorku, sadni si. No aspoň sa mi poďakuj!“

SkryťVypnúť reklamu

Z Jozefovho podvedomia sa konečne vynorilo jedno ruskéslovo: „Sabáka!

Ladislav Šebák

Ladislav Šebák

Bloger 
  • Počet článkov:  169
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Optimista bez dlhodobých plánov, s očakávaním, čo prinesie zajtrajšok, šok, šok, šok... Zoznam autorových rubrík:  Trnava dnes a kedysiTrnava 20. storočiaTrnava 21. storočiaHistóriaFotky z balkónaDetiFikcieLumpáreňSpomienkyDedkove spomienkyTrampingVeselé historkyÚvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu