Jarnú cibuľku nakrájaj na čo najjemnejšie kolieska a ľahko ju orestuj s vetvičkou tymiánu a jedným bobkovým listom na malom množstve oleja. Pridaj hrášok, ktorý tiež niekoľko minút orestuj. Pred tým než prileješ asi 1/2 litra zeleninového vývaru, pridaj k restovanej zelenine na chvíľku aj celý cesnak. Všetko spolu povar na miernom plameni asi 25 minút od začiatku varu.
Teraz si nakrájaj na tenké prúžky cuketu, mrkvu, pór a farebnú papriku, ktoré dáš na 2-3 minúty do pary. Pridaj trošku olivového oleja a premiešaj. Takto pripravenú Jullienne použiješ ako vložku do polievky (namiesto klasických cestovín)
Pedvarené, olúpané krevety (alebo inú rybu - nepredvarenú), prudko orestuj na malom množstve oleja, Pridaj soľ, čerstvo mletý biely peper. Po 2 minútach zmes odstav z ohňa a daj do tepla.
Z hotovej hráškovej polievky vyber tymián a bobkový list a rozmixuj ju na jemný krém. Stupeň mixovania a jemnosti krému záleži iba na Tebe. Ak preferuješ veľmi jemné krémy, polievku prepasíruj. Ja preferujem nepasírovať a nemixovať na doraz, aby v kréme boli aj celé kúsky hrášku a aby bol krém hustý.
Horúcu polievku dekoruj tesne pred podávaním zeleninou, celou krevetou a kúskami kreviet, či rýb. Nezabudni na čerstvú bylinku.
Nie je jednoduché doladiť ku polievke víno, v tomto prípade to ale nie je až taký problém, pretože krém je hustý, dominuje v ňom jemne sladká hráškova chuť doplnená rybacinkou, chuťou po olivovom oleji a čerstvých bilinkách. Jednoznačne vám doporučujem skúsiť suché, mladé biele, alebo ružové víno. Niečo menej aromatické, napríklad odrodu Muller Thurgau 2004.
Ingrediencie pre 4 osoby: 300g čerstvo vylúpaného hrášku - 1 strúčik cesnaku - 120g mladej cukety - 120g mladej mrkvy - 120g póru - 120g papriky (žltú a šervenú) - 100g kvalitných kreviet (alebo inej ryby vhodnej na krárke osmahnutie (zubáč, losos) - 1 jarnú cibuľku - bobkový list - 2 vetvičky tymiánu (jedna na zdobenie) - 1/2 litra zeleninového vývaru - extra virgine olivový olej - soľ - celý biely peper
Recept je prebratý z top gastro časopisu LA CUCINA ITALIANA a bol mierne upravený a doplnený.
Hráškový krém pripravil Erik Volko, kuchár hotela Grand**** v Jasnej. Foto autor.