Anakondy, to sú svine

Písmo: A- | A+

Na rozdiel od nich, sú to krásne tvory. Fascinujú, ale zároveň vzbudzujú strach. Prispôsobili sa postupne podmienkam prostredia. Dokážu plávať na šírom mori, šplhať sa po vysokých stromoch, zahrabávať sa pod zem, či prežiť v horúčavách na púšti. Keď sa našponujú, môžu mať až 15 metrov.

(Dobre dobre, možno som im trošku pridal)

Pohybujú sa pomocou mnohých šupiniek umiestnených na bruchu. V ústach majú hadičku, ktorá sa im vysunie, keď prehĺtajú nejakú svoju obeť, dýchajú ňou. Tak isto majú dva rady poriadne ostrých zubov a čeľusť, ktorá sa nedotýka a tým umožňuje otvor úst vo vysokom uhle, čo uľahčuje anakonde prehltnúť, čokoľvek sa jej zachce.

V nedávnom dokumente na anglickej päťke sa vedci zamýšľali nad tým, či tieto silné hady sem-tam dostanú chuť aj na ľudské mäso?

Anakonda si svoj obed pripraví pomerne rýchlo a dostatočne vzrušujúco. Obkrúti sa (nejakú labuť, či čo to bolo obomkla v priebehu 3 sekúnd), stlačí (zomkne sa obrovskou silou) a skôr ako zmarí hocijakú možnosť obete na posledný nádych, zastaví prívodu krvi do srdca, čím si v podstate urýchly čakanie. To však trvá pre istotu aj pol hodinu, čo je dosť neuveriteľné samo o sebe. Veď si skúste napnúť svaly (výber ktorých nechám na vás) a držte pevne niekoľko minút...

Potom povolí a začne. Najprv hlava, ostatné časom. Pomocou tých spomínaných vnútorných druhých radov zubov si obeť pomaly posúva. V dokumente poskytli dôkazy o jednej udalosti, keď si raz jedna anakonda začala pochutnávať na nejakom aligátorovi, kým jej to druhý aligátor neprekazil. Keď si predstavím, aký som ja nemotorný, keď zjem napríklad celé kura, celkom chápem, že ten súboj s tým druhým prehrala...

Tak jedia anakondy ľudí, či nie?

Spolu s vedcami sme zistili, že nie. Teda takto, usmrtiť nie je problém, ale ten nastáva neskôr, pri požívaní. Jedna to raz skúšala a nepochodila. Začala klasicky hlavou, krk...a ďalej to už nešlo. Obeť ležala na boku a jej plecia boli príliš široké aj na obrovské ústa anakondy. A tým pádom sa moja obľúbená poloha stala potrebnou, dá sa povedať životne dôležitou. A preto odporúčam...

Ak niekedy uvidíte anakondu, ľahnite si na bok. A keď si podopriete hlavu rukou, myslím, že to anakonda vzdá úplne bez boja.

Vraj, kde vy už len stretnete anakondu?

Anakondy to sú svine, keď sa pozriete precíznejšie, hneď ich rozpoznáte. Potom nezabudnite, stačí si ľahnúť na bok. Nech ich kľudne roztrhá od jedu!