Varíme s Medveďom - Bulharská fazuľa a kjufteta

Tento recept je čiastočné repasovanie prastarého receptu ešte z úplných začiatkov blogu Roman Daniel Baranek.

Varíme s Medveďom - Bulharská fazuľa a kjufteta
Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Takto sme vtedy začali variť. :) S týmito fotkami. Božínku, bolo to krásne obdobie. V tomto recepte budem repasovať len bulharskú fazuľu a k nej pridám fantastické kjufteta, tradičné bulharské grilované fašíročky, ktoré ktovie prečo som na blog nikdy predtým nedal. A pritom je to úplna klasika, s ktorou sa stretnete na každej bulharskej dovolenke. V každej reštaurácii...

Potrebujeme: Na bulharskú fazuľu na 4-6 porcií pol kila bielej najlepšie perličkovej fazule, veľkú cibuľu, koreňovú zeleninu, najlepšie mrkvu, petržlen a kúsok zeleru, jednu zelenú papriku, 2 rajčiny, dva strúčiky cesnaku (nepovinné), sladkú mletú papriku, trochu mletého korenia a zmes korenia, zvanú čubrica. Samozrejme olej, soľ a veľa vňate. Pokojne môže byť čerstvá petržlenová, zelerová aj kôprová. Všetky 3 naraz. Nemáte? No dobre, tak aspoň tú petržlenovú si čerstvú zožeňte a pridajte trochu sušeného kôpru do varenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na kjufteta kilo mletého mäsa. Najlepšie je telacie, alebo hovädzie. Prípadne 2/3 telacieho a tretinu bravčového. Drahé čo? No dobre, zomelte si bravčové pliecko. Ale ja som mal mleté hovädzie. Ďalej 1-2 cibule, čubricu, čerstvú petržlenovú vňať, decko studenej vody, trochu mletého čierneho korenia a mletej rasce. Samozrejme soľ a olej.

Obrázok blogu

Pristavme sa pri čubrici. Dnes je to už notoricky známa zmes saturejky a senovky gréckej (pískavice), do ktorej sa dáva ešte kurkuma, čili, prípadne bazalka a kdečo iné. Nezriedka sa mieša so soľou. Hlavne zložky sú ale saturejka a senovka. Čubricu dostanete pomaly v každom špecializovanom obchode, alebo si môžete kúpiť len saturejku a tou čubricu nahradiť. Nezriedka sa nahrádza aj oreganom, je to samozrejme trochu iná chuť a aróma, ale dá sa aj tak. Samozrejme môžete čubricu vynechať úplne a aj kjufteta aj fazuľu dochutiť našsky.

SkryťVypnúť reklamu

Tak a ideme variť:

Začneme deň vopred. Fazuľu namočíme a necháne do druhého dňa napučať. Jednu dve cibule očistíme, nakrájame na drobno a na troche oleja urestujeme dosklovita. Urestovanú cibuľu dáme do mletého mäsa, ďalej pridáme nasekanú petržlenovú vňat, trochu mletého čierneho korenia a mletej rasce, polievkovu lyžicu čubrice, solíme opatrne, ak je čubrica slaná a nakoniec pridáme decko studenej vody. Dobre vymiešame.

Všimli ste si? Žiadne pečivo ani vajce. Zmes dáme do menšej nádoby a pokiaľ sa chceme vyhnúť prílišnej oxidácii jej povrchu, zalejeme ju tenkou vrstvou oleja. A necháme v chlade odpočívať 24 hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhý deň očistíme a nakrájame všetku zeleninu do fazule. Cibuľu, cesnak, koreňovú zeleninu, papriku, rajčiny a samozrejme vňate.

Obrázok blogu

Čerstvú vňať pridávame až na konci varenia, ale sušené bylinky počas varenia. Ja som do variacej fazule dal sušený kôpor aj sušený petržlen a čerstvý petržlen pridal na zaver.

Ale poporiadku...

Do vhodnej nádoby s pokrievkou dáme napučanú fazuľu, pridáme cibuľu, cesnak, koreňovú zeleninu, papriku aj rajčiny. Zalejeme vodou tak, aby nám voda prekrývala zmes tak o jeden centimeter. Necháme zovrieť a pridáme polievkovú lyžicu čubrice, trochu mletého čierneho korenia a sušené bylinky. Varíme do zmäknutia fazule. Počas varenia môžeme podľa potreby pridávať vodu, ale nepreháňame.

SkryťVypnúť reklamu

Fazuľa je mäkká? Dosolíme podľa potreby, zoberieme malú nadobku s rúčkou, pridáme do nej decko oleja a do neho vsypeme dve lyžice sladkej mletej papriky. Tú potom na oleji zľahka speníme. Nie dlho, aby nám paprika nezhorela a nezhorkla. Olej s mletou paprikou chrstneme do variacej sa fazule a varíme ešte aspoň desať minút. Krásne nám to fazuľu zahustí tak, že už nebudeme potrebovať žiadnu múku. Na záver pridáme čerstvú vňať, pomiešame a hneď fazuľu odstavíme. Hustotu fazule nechám na vás. Niekto rád prívarkovú konzistenciu, teda viac vody, ja radšej kašovitú.

Mňam. :)

Obrázok blogu

Tak a ideme na kjufteta. Zmes nám krásne odstála. Výborný je samozrejme gril, ale úplne stačí grilovacia panvica. Natrieme ju olejom a necháme dobre rozohriať. V tom čase si naolejovanými rukami vyformujeme vhodne veľké guľky zo zmesi mäsa a tie dobre sploštíme. Takto pripravené kjufteta dáme do rozohriatej grilovacej panvice, môžeme plameň trochu stiahnuť a z každej strany grilujeme cca 2 - 3 minúty. Niekto má rád dobre ugrilované, iný uprednostní vo vnútri naružovkasté, no všetko je to v poriadku a správne. Ja priznám sa, grilujem poriadne.

Čo poviete? To je ale žrádielko!

Obrázok blogu

Dobrú chuť od Medveďa.

Obrázok blogu

Roman Dulgerov

Roman Daniel Baranek

Roman Daniel Baranek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  661
  •  | 
  • Páči sa:  703x

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu