Oddelenie : emocionálnej absencie lásky srdca

Existujú rôzne typy čakární. Najbežnejšie sú však dva typy. Čakárne na autobusových či vlakových staniciach, keď je naše srdce zbalené v ruksaku človeka s ktorým sa lúčime. Toto lúčenie vždy vdychuje do nás smútok a samotu. Sedíme na drevenej lavičke niekde pri automate na kávu, či čokoládu a stále si opakujeme, že odišiel preto, aby sa mohol čoskoro vrátiť späť. A potom. Po čase. Opäť sa nám trasú kolená, keď sa nevieme dočkať príchodu autobusu, či vlaku, ktorý nám naspäť „doručí" niekoho... s naším srdcom v ruksaku. A lavička stále nepohnuto stojí pri automate. Alebo iba tak čakáme a cestujeme, čakáme a cestujeme, niekedy ani sami dobre nevieme kde a za čím. Oveľa trpkejšie ovzdušie však majú asi čakárne v nemocniciach. A hlavne, keď čakáte na svoj ortieľ : buď - alebo .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Aj dnes bola nemocnica preplnená. Ako minule, ako predtým. Ľudí bolo niekoľko stonásobne viac ako bufetov, záchodov, ambulancií, pouličných stánkov predávajúcich žreby, kaviarní v nemocnici a stoličkách v nich. Pohľady ľudí hovorili o smútku, nude, zvyku, zúfalstve, znechutení, ale aj o prekvapení, radosti a šťastí.

Zdravie je niekedy ako lotéria, buď si u predavača žrebov pred nemocnicou kúpite ten správny - výherný žreb,...alebo. Alebo.

Neviem, či v čakárni pred kardiológiou bolo oveľa viac, alebo oveľa menej ľudí ako inokedy, pretože som tam bola prvýkrát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sadla som si k jednej staršej pani, ktorá nervózne prevracala stránky bulvárneho časopisu. A keď prevrátila aj poslednú stránku, išla od začiatku. Jej nervozita skoro driapala tie stránky.

V našej čakárni bolo celé spektrum charakterov a prejavov ľudí. Mohla by som ich rozdeliť do niekoľko skupín :

1)nerváci - vyznačovali sa tým, že sa celí chveli, ale viditeľne nie od strachu, ale z nervozity, že tak dlho čakajú. Títo ľudia neustále klopali sestričke na dvere, alebo listovali v časopisoch , len tak aby zamestnávali roztrasené ruky ( títo, boli takí malí simulanti, pretože sa navonok snažili tváriť úplne v pohode, no ich zachmúrené čelá by najradšej rozkopali dvere ambulancie.

SkryťVypnúť reklamu

2)vegeťáci - brali veci tak ako sú. Prekypovali neuveriteľnou ľahostajnosťou k podnetom zvonku. Boli to flegmatici, ktorí sa iba občas povrteli na svojich, už asi vytlačených miestach.

3)znudení - títo sa podobali „ vegeťákom " , ale jediný rozdiel bol v tom, že neboli pacientmi, ale iba príbuznými pacientov. Oveľa častejšie ako iní, mali v rukách kávu, alebo čaj z automatu. A keď pohár dopili, išli si po ďalší . A potom stále chodili na záchod. Takže boli buď pri automate, alebo na záchode. Boli však celkom kľudní .

4) smutné margarétky - boli to ľudia obalení z každej strany smútkom. Nečítali časopisy ani nepili kávu. Držali v rukách iba zdravotný záznam, alebo kartičku poistenca. Zvláštne bolo, že smutné margarétky aj napriek svojmu smútku, boli veľmi milé a usmievavé. Keď sa im niekto prihovoril ( trebárs aj z prvej skupiny nervákov) , dokázali vyčariť nádherný úsmev , povedať povzbudivé slová, aj keď samým im chýbalo „slnko " a povzbudenie.

SkryťVypnúť reklamu

5)pozorovatelia - tak do tejto skupiny by som sa zaradila ja. Pozorovatelia boli v čakárni prvýkrát a tak mali oči pre všetko. Nevedeli, že pred každým kardio- vyšetrením ( aj pred prvým ) sa musí ísť najskôr na EKG. Nevedeli, že do ambulancie sa k doktorovi prechádza cez malú šatňu, kde sa do pol pása vyzlieka. Nevedeli toho veľa a tak boli neustále v strese, že urobia niečo, čo sa nerobí. Že budú vyzerať trápne, naivne a hlúpo. Nevedeli a nepoznali.

Sedela som tam trošku ako smutná margarétka ( držala som totiž zdravotný záznam v ruke ) a trošku ako pozorovateľ.

Zrazu sa rozleteli dvere ambulancie a vybehla sestrička. Dúfala som, že to nie je sestrička „od nás " , ale nejaká sestrička „ od vedľa " z ambulancie.

SkryťVypnúť reklamu

„ Karty !!! " zbliakla. A tým ma uistila, že sa mýlim, keď som si myslela, že je „ od vedľa " . Nechcela som na začiatku spraviť ani jeden krok k nej. Vyzerala totiž , že ju otravuje a znervózňuje úplne všetko. Najviac však ju znervózňovala moja prítomnosť. Prítomnosť tej pani, čo čítala bulvár. Prítomnosť nervákov, vegeťákov, znudených ako aj prítomnosť smutných margarétok a pozorovateľov nevynímajúc.

Prekážali sme jej my všetci.

Na jej pokrik som s ňou išla na EKG. Opäť zbliakla : „ Vyzlečte sa !!! " zadívala som sa na ňu s otázkou v očiach, prečo kričí...?! a zrejme tú otázku dokázala aj pri takom strese rozšifrovať, pretože z nej vytriskla veta : „ Viete, som preto taká nervózna, lebo je tu plno ľudí. Ľudia hľadajú svoj zmysel života v behaní po nemocniciach. A najmä teraz, keď sú nezamestnaní.... Či starí , či mladí, všetci behajú po nemocniciach, lebo nemajú čo robiť. Neviem, čo ich na tom môže baviť . Nechápem ich !!!!!! "

Myslím, že jedine v tej poslednej vete bola ukrytá pravda. Nechápala nikoho a nič...

Táto sestrička zrejme prerušila liečbu,...alebo ju asi vôbec ani nezačala.

Tiež na kardiológii, ale na špeciálnom oddelení, kde sa lieči emocionálna absencia lásky srdca...

kristína brnčová

kristína brnčová

Bloger 
  • Počet článkov:  112
  •  | 
  • Páči sa:  0x

To co píšem,....v tom som ja. Zoznam autorových rubrík:  moječo ma zaskočilomoji kakaovníciľudia inak obdarovaníčo sa mi dotklo srdcamoja každodennosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu