Stratené mestá

Konečne som dočítal „zabudnutú” knihu, ktorú som mal v pláne čítať v závere minulého roka.

Stratené mestá
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Stratené mestá starovekého sveta (Fascinujúca prehliadka miest, ktoré sa stratili v histórii.)

Na príčine mojej zábudlivej anomálie bola akási "vianočná a po-vianočná" zábudlivosť. Tiež je pravdou, že okolo Vianoc bolo viac povinností v rodine, viac sýteho jedla a sladkostí, ktoré zvyšujú index lenivosti. Nakoniec sa nič hrozné nestalo, kniha je opäť na stole a už nemôže byť zabudnutá, ani stratená ako tie staroveké mestá.

Na tomto svete je to tak, že všetko čo žije, raz musí aj skončiť, len nikto nevie kedy. Mestá, o ktorých je reč, boli živé a obývané, boli to aj metropoly veľkých ríš, ale skončili a naša história na ne (dočasne) zabudla. Archeológia však stále pátra po našej minulosti a občas nájde aj niečo tak veľké, ako sú mestá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nepochodil som veľa archeologických lokalít, vlastne žiadne. Z počutia viem možno o troch, štyroch starovekých mestách, ako je Trója, Mykény, Palmýra... Táto kniha ich ponúka oveľa viac a je bohato ilustrovaná. Pre dané lokality sú v nej aj stručné orientačné mapy. Je rozdelená na kapitoly podľa lokalít a času: najstaršie mestá, od Tróje po Rím, naprieč Rímskou ríšou a na hraniciach ríše. Samozrejmosťou je odporúčaná literatúra, zdroje ilustrácií a register.

V sprievodných textoch sú uvádzané zaujímavosti k danej lokalite, ale aj názory historikov, či archeológov k spôsobu života ľudí v mestách dávnej minulosti. Mestá vraj nevznikali primárne na vojenské účely obrany, ale ako následok poľnohospodárskej produkcie s prebytkami, ktoré umožnili zásobovať obyvateľov vo veľkých mestách. Aj taká vzdialená história sa dá čítať ako napínavá detektívka, lebo nechýbali ani nepriateľstvá a vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Stratené mestá starovekého sveta je reprezentatívna kniha a môžem ju zaradiť do môjho radu kníh o ľudskej minulosti, ktoré sa mi dostali do rúk:

Tajný život kníh Knihy sú takmer všade kde sme, ale to je len ich viditeľná (materiálna) stránka. Aký je ich tajný svet?

Nezvyčajné jazyky Zoran Nikolič sa zameral na nezvyčajné jazyky sveta, ale hlavne na jazykové ostrovy v mori iných jazykov.

Vlčí brloh Vlčí brloh je kniha z dávnej minulosti mesta, ktoré zaniklo.

História starovekého Grécka Históriu treba poznať, lebo je vraj matkou našej múdrosti. Zvlášť je dobré vedieť niečo o gréckej demokracii, lebo...

Magické symboly Pre každého, kto sa zaujíma o tajomstvá mágie, ale aj o jej históriu od najstarších čias až po dnešok

SkryťVypnúť reklamu

Severské mýty Prehľad severskej mytológie od "počiatku" až do "konca" (severského) mýtického sveta.

Atlas zabudnutých miest Nie je to atlas v pravom slova zmysle, je to kniha aj na čítanie o kuriozitách zo sveta aj s mapami zvláštnych lokalít.

Stratené mestá starovekého sveta je kniha, ktorá sa dá čítať aj opakovane, alebo ju možno čítať po častiach ako seriál, a kto chce, môže sa zo starej histórie aj poučiť.

-.-

Philip Matyszak, Stratené mestá starovekého sveta, IKAR 2024

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  901
  •  | 
  • Páči sa:  230x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu