Peter Borš, prezývaný Hitler, je bývalý policajný kukláč, ktorý sa priznal, že pôsobil v zločineckej skupine takáčovci minimálne od roku 2005. Patril do výkonnej zložky a robil ochrankára popredným členom až do roku 2011, následne ďalších sedem rokov bol v kontakte s členmi skupiny a v prípade potreby plnil ich úlohy. Vlastnil aj dva erotické salóny v Bratislave.
Od konca októbra 2019 do konca apríla 2020 bol vo väzbe pre obvinenie zo založenia zločineckej skupiny a ďalších trestných činov. Na slobodu ho prepustil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek.
V polovici mája 2020 Borša obvinili aj za obzvlášť závažný zločin ublíženia na zdraví v štádiu pokusu istého piešťanského piťovca Matúša Šelestiaka. Následne ho vylúčili na samostatné konanie, začal vypovedať na iných až mu napokon v novembri 2021 prokurátor trestné stíhanie podmienečne zastavil so skúšobnou dobou šesť rokov. Zároveň Boršovi určil, že sa musí v priebehu skúšobnej doby podieľať na objasňovaní trestnej činnosti a usvedčovaní páchateľov v trestných veciach takáčovcov.
Peter Borš, prezývaný Hitler, sa priznal ku spáchaniu všetkých skutkov, z ktorých ho obvinili. „Opísal, čo jednotlivým skutkom predchádzalo, ako prebiehali, ale aj kto a akou časťou sa na nich podieľal. Priznanie obvineného je navyše potvrdzované ďalšími vykonanými dôkazmi, ktoré verifikujú pravdivosť jeho tvrdení,“ napísal do uznesenia o podmienečnom zastavení trestného stíhania prokurátor Michal Šurek.
„Je možné konštatovať, že výpovede obvineného Petra Borša v súhrne s výpoveďami ďalších spolupracujúcich osôb s OČTK ale aj inými zadováženými dôkazmi, možno považovať za jedny z rozhodujúcich v trestnej veci v súčasnosti vedenej na Špecializovanom trestom súde – takáčovci, obžalovaný Ľubomír Kudlička a spol,,“ dodal prokurátor Michal Šurek.
Zbitie piešťanského piťovca
Pozrime sa na dôkazy a výpovede ostatných kajúcnikov. Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku prebieha od konca októbra 2021 pojednávanie v kaze takáčovci. Za viac ako 28 skutkov je obžalovaných 18 ľudí. Jedným zo skutkov je aj spomínané zbitie Matúša Šelestiaka. Ide o známeho kriminálnika, ktorý sa priznal k trestnej činnosti v rámci zločineckej skupiny takzvaných piešťanských piťovcov.
Podľa obžaloby Úradu špeciálnej prokuratúry v doposiaľ nezistenom období rokov 2009 až 2011 boss takáčovcov Ľubomír Kudlička, Patrik Vidašič, ktorý je považovaný za vysokopostaveného člena skupiny a advokát Juraj Almáši mali poveriť v bratislavskom hoteli Petra Borša, aby zabezpečil na „robotu“ človeka, ktorý nie je priamo spojený s takáčovcami a zbil Matúša Šelestiaka.
Dôvodom malo byť, že Šelestiak konal v rozpore s príkazmi Almášiho, ktoré smerovali k prevzatiu majetku Tomáša Matoviča, po nebohom otcovi Ladislavovi za účelom zisku v prospech zločineckej skupiny. Borš mal na túto „robotu“ zabezpečiť Nicola Primoraca z Pieštan, ktorý v tomto meste zastupoval záujmy takáčovcov a podliehal priamo Vidašičovi. Pôsobil tiež aj ako biletár v Bratislave.
Prokurátor Michal Šurek sa v obžalobe odvoláva predovšetkým na výpoveď Borša, ktorý tvrdí, že Primorac sa mal dostaviť na stretnutie s Kudličkom, Vidašičom a Almášim do bratislavského hotela a tam mu mali oznámiť, že nech ho „minimálne doláme“. Za čo mu mali sľúbiť odmenu sedemsto až tisíc eur, ktorú mu aj cez Borša vyplatili. Primorac následne v Piešťanoch išel za Šelestiakom a povedal mu, že je na neho objednávka, „aby ho posadil na vozík“.
Prokurátor v obžalobe tiež uviedol, že Matúš Šelestiak vyhľadal objednávateľov, ktorým sľúbil, že bude fungovať tak, ako chcú oni. Následne zo strachu sám pôsobil na Tomáša Matoviča, aby nepodnikal niektoré kroky, smerujúce k zmareniu uspokojenia finančných pohľadávok takáčovcov.
Právna kvalifikácia
Ľubomír Kudlička, Patrik Vidašič aj Juraj Almáši, ktorých prokurátor označil za objednávateľov, čelia obžalobe za obzvlášť závažný zločin ublíženia na zdraví v štádiu pokusu. „Dopustili sa konania, ktoré bezprostredne smerovalo k dokonaniu trestného činu v úmysle inému úmyselne spôsobiť ťažkú ujmu na zdraví a čin spáchal ako člen nebezpečného zoskupenia- zločinecká skupina, avšak nedošlo k jeho dokonaniu,“ uviedol v obžalobe prokurátor.
Nicola Primorac, ktorého prokurátor považuje za vykonávateľa, obžaloval za obzvlášť závažný zločin vydierania. „Iného hrozbou násilia nútil, aby niečo konal a čin spáchal ako člen nebezpečného zoskupenia – zločinecká skupina,“ napísal do obžaloby prokurátor.
Výpovede obžalovaných
Obžalovaní Ľubomír Kudlička, Patrik Vidašič a Juraj Almáši pred senátom Špecializovaného trestného súdu v decembri 2021 popreli spáchanie skutku a zhodne tvrdia, že nič také sa nestalo.
Obžalovaný Primorac na súde vypovedal, že pozná iba Patrika Vidašiča a videl ho dva – trikrát. Peter Bošč mu spomínal, že mu robí vodiča. „Pána Almášiho nepoznám, prvýkrát som ho v živote videl v máji 2020 na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici, keď pán doktor Hrubala pojednával o našom väzobnom stíhaní,“ uviedol. Vyhlásil, že Šelestiaka nikdy nevydieral, neublížil mu, ani sa mu nevyhrážal. „Nechápem, čo tu robím,“ dodal.
Už v tomto článku som písala o tom, ako pred senátom uviedol, že policajti z NAKA pri výsluchu na neho tlačili a keď sa nepodrobil ich vôli, následne skončil na pol roka v kolúznej väzbe v Žiline. Išlo o vyšetrovateľov Jána Čurillu a Pavla Ďurku, ktorí aktuálne čelia obvineniu z manipulácií v trestných konaniach. Celkovo bol Primorac vo väzbe v tejto veci až 15 mesiacov.
„Zobrali ma na NAKA a klasika, jeden dobrý, jeden zlý. Jeden na mňa kričal, Čurilla, operatívci mi dali dole putá, marlborky mi ponúkli, išiel som vonku si s nimi zapáliť, kávičku mi urobili, nacvičené... ... a hovorí mi: Nikola, čo si ozaj dr..., však mi vieme, že s tým nič nemáš, nám ide o Almášiho a ostatných. Len potvrď Boršovu výpoveď a ideš domov,“ spomenul ešte pred senátom Špecializovaného trestného súdu.
Kajúcnik Hitler
Peter Borš, prezývaný Hitler, ešte počas vyšetrovania pred vyšetrovateľom NAKA v júni 2020 vypovedal, že ho oslovili Patrik Vidašič, Ľubomír Kudlička a Juraj Almáši v období rokov 2009 až 2011 k osobe Nicola Primoraca a pýtali sa, či vie držať jazyk za zubami. Následne došlo k stretnutiu, kde mu ukázali fotografiu Matúša Šelestiaka, že je mu treba zlomiť ruku alebo nohu. Motívom mal byť konflikt kvôli Tomášovi Matovičovi.
Po dvoch týždňoch sa stretol s Primoracom a ten mu povedal, že vec je vybavená a Šelestiak dostal bitku. „Mal sa mu vyšmyknúť a Primoracovi zostala po ňom v rukách iba mikina alebo bunda,“ uviedol vyšetrovateľovi NAKA ako svedok po zákonnom poučení. Tvrdil, že Kudlička a Almáši neboli spokojní a aj napriek tomu odovzdali pre Primoraca odmenu 700 alebo 800 eur.
Na hlavnom pojednávaní na súde vypovedal, že pred dvomi rokmi sa dozvedel, že Matúša Šelestiaka vlastne nikto nezbil.
Poškodený Šelestiak je vďačný
„Snažil som sa ustáliť to obdobie, kedy sa to stalo, bolo to v závere roka 2012, kedy ma kontaktoval prevádzkar podniku Lemon, Nico (Primorac) ma zavolal. Môj ochrankár Matúš Velbíř ostal bokom. Nico mi povedal, že som zaplatený, že ma má posadiť na invalidný vozík a mám si usporiadať vzťahy v Bratislave s Kudlom (Ľubomírom Kudličkom) a Almášim. Nevedel mi povedať, čo konkrétne im vadí,“ vypovedal na hlavnom pojednávaní na súde poškodený Matúš Šelestiak.
Šelestiak ďalej vyhlásil, že je Nicolovi Primoracovi vďačný, že skutok nevykonal. „Možno keby tou úlohou bol poverený niekto iný, tak by so mnou nekomunikoval,“ uvažoval. O tom stretnutí informoval Roberta Bíleho. Maroš Keher, ktorý býva v Piešťanoch a pozná Ľubomíra Kudličku mu zabezpečil stretnutie s Jurajom Almášim a Ľubomírom Kudličkom.
V prípravnom konaní, v septembri 2016 a v apríli 2017 počas vyšetrovania však Šelestiak pred vyšetrovateľom NAKA najskôr vypovedal, že v podniku Lemon bol prítomný aj jeho kamarát Róbert Bíly.
Pri ďalšom výsluchu pred vyšetrovateľom NAKA v máji 2020 už Bíleho nespomínal a hovoril iba o prítomnosti svojho ochrankára Matúša Verbířa. Teda svedka Bíleho vymenil za svedka Verbířa.
„Neviem, čo bolo dôvodom, že objednali na mňa nejakého človeka, ale v tom čase Tomáš Matovič vypovedal plné moci Almášimu, odsťahoval sa do Piešťan a myslím, že podal trestné oznámenie. Jedine to by mohol byť dôvod. Stretol som sa s nimi a konal som v ich záujme, aby Tomáš nevypovedal plnú moc, aby nepodával trestné oznámenie, to odo mňa vyžadovali. Bola to komplikovaná situácia,“ doplnil na hlavnom pojednávaní na súde. Spomínané trestné oznámenie Matovič podal v novembri 2012, v čase keď bol Almáši hospitalizovaný v nemocnici.
Na pojednávaní na otázku prokurátora, že ako si vysvetľuje, že napokon nedošlo k jeho fyzickému napadnutiu, odpovedal: „No, jedna z vecí bola to, že som bol ozbrojený a chodil som s ochrankou, ale nemyslím si, že to by bol problém pre ten útok. Ja si myslím, že toto bola taká istá zdržanlivosť a nejaké uvedomenie sa Nicola Primoraca. Ja si to naozaj vážim a mrzí ma, že je medzi obvinenými. K násiliu nedošlo k žiadnemu, ani takému vyhrážaniu, že keď to neurobíš, posadím ťa na vozík. On mi ani nevedel definovať, že čo si mám usporiadať.“
Svedok boss piešťanských piťovcov Róbert Bíly
Róbert Bíly v prípravnom konaní pred vyšetrovateľom NAKA v septembri 2016 povedal, že v lete 2012 bol v Piešťanoch svedkom stretnutia Matúša Šelestiaka a Nicola Primoraca, ktorého sprevádzala osoba s prezývkou Dejco. „Keď Matúš Šelestiak vyšiel z podniku Lemon, tak Primorac začal na neho kričať, že sa má okamžite hlásiť Indiánovi (Boris Kaiser) v Bratislave, že do kedy bude robiť p...y a ak sa nebude hlásiť v Bratislave, tak skončí na invalidnom vozíku. Uvedené sa malo týkať majetkových sporov Šelestiaka, ktorý bol na strane Tomáša Matoviča proti takáčovcovm, najmä Jurajovi Almášimu, ktorému deň predtým vypovedal plnú moc.
V auguste 2017 pred vyšetrovateľom NAKA vypovedal takmer rovnako. V máji 2020 po vznesení obvinenia voči štvorici dnes už obžalovaných mužov nebol Bíly vypočutý.
Pred senátom Špecializovaného trestného súdu sa piešťanský mafián Bíly k zbitiu svojho kamaráta Matúša Šlestiaka už nevyjadroval. Prokurátor sa ho na to vôbec nepýtal, hoci sa sám v obžalobe odvoláva na jeho výpoveď zo septembra 2016.
Ochrankár Šelestiaka - Matúš Verbíř
Matúš Verbíř počas vyšetrovania v decembri 2017 sa pred vyšetrovateľom NAKA ku skutku nevyjadril.
V máji a aj v júli 2020 počas prípravného konania pred vyšetrovateľom NAKA potvrdil stretnutie Matúša Šelestiaka, ktoré malo byť asi v roku 2010 v podniku Lemon v Piešťanoch s Nicolom Primoracom. „Primorac kričal na poškodeného, že dostal na neho objednávku , má mu dolámať nohy a už je za to zaplatený, že ho „posadí na vozík,“ tvrdil.
„V roku 2010 sme sedeli s Matúšom Šelestiakom na terase, zavolal si ho k autu Primorac. Keď som chcel ísť k autu, Šelestiak ma poslal preč, tak som sa tým nezaoberal, nebol som pri ich rozhovore. Mne to iba Šelestiak povedal, že sa mu Primorac vyhrážal ublížením na zdraví,“ uviedol minulý týždeň na Špecializovanom súde vypovedal Matúš Verbíř, ktorý už bol odsúdený za drogovú trestnú činnosť na sedem rokov. Vyjadril sa, že obžalovaného Juraja Almášiho nepozná.
„Iba Matúš Šelestiak mi rozprával o takáčovcoch, ja o ich trestnej činnosti neviem nič,“ doplnil Verbíř pred Špecializovaným súdom.
Verbíř, ktorý tri roky pôsobil ako ochrankár Matúša Šelestiaka, na súde tiež opísal, že Šelestiak berie drogy, mával stavy, keď je paranoidný a namýšľal si, že ho chcú zabiť. Chodieval ozbrojený v nepriestrelnej veste, mal obavy a z tohto dôvodu ho sprevádzal ako ochrankár. „Za tri roky čo som bol s ním, nebol nikdy v ohrození. Iba raz prišiel do potýčky na diskotéke, lebo bol nafetovaný,“ dodal na súde Verbíř.
Piešťanskí piťovci
Práve dvojica Róbert Bíly a Matúš Šelestiak ešte v polovici marca na NAKA oznámili, že ich kamarát a trnavský podnikateľ Tomáš Matovič hľadá ľudí, ktorí by zavraždili Juraja Almášiho, ten bol kedysi jeho advokátom a zastupoval ho v dedičskom konaní po otcovi Ladislavovi, na základe ktorého Matovič zdedil majetok v odhadovanej výške 2,7 milióna eur. Ladislava Matoviča v minulosti uniesli a zavraždili. Tomáša Matoviča obvinili nie len z vraždy Almášiho ale aj ďalšieho muža a už aj právoplatne odsúdili na trest odňatia slobody vo výške deväť rokov. Špecializovaný trestný súd schválil jeho dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom.
Bíly bol v prípade hlavný obvinený v kauze piešťanskí piťovci, vo väzbe bol od júna 2013. Začal spolupracovať s políciou a usvedčovať ostatných. Paradoxne viacerých z nich súd oslobodil.

Súd mu v januári 2015 schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom a vymeral trest vo výške osem rokov. Pred tromi rokmi v júli sa dostal podmienečne na slobodu. Aj Šelestiak sa priznal v rovnakej kauze a pred súdom vyhlásil, že je vinný a aj on sa dostal podmienečne na slobodu. Bíleho a Šelestiaka v kauze piešťanských piťovcov zase udal Matúš Verbíř, bývalý Šelestiakov ochrankár.
Ešte keď Bíly a Šelestiak sedeli vo výkone trestu, si spolu intenzívne dopisovali. Cez listy sa dohadovali ako budú vypovedať v iných kauzách v postavení svedkov. Policajtom sa v listoch vysmievali a volali ich chvosty. Korešpondenciu im zadržali. Aj keď sa to zdá vo výkone trestu ako nemožné, dohovárali sa aj cez telefón cez tzv. telemosty prostredníctvom Bíleho rodičov, Tomáša Matoviča a istého Leváka. Zosúlaďovali si výpovede, ovplyvňovali Tomáša Matoviča, informovali sa o priebehu trestného konania, v ktorom figurujú ako svedkovia. Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) zaznamenal viac ako sedemtisíc hodín hovorov za obdobie šiestich mesiacov.
Záznamy aj prepisy má k dispozícii OČTK a aj súd v kauze takáčovcov. Tomáš Matovič počas výkonu trestu Bíleho a Šelestiaka obom posielal do väzenia peniaze.