Čas čítania textu: 7 minút
Z najnovšej knihy novinára Mareka Vagoviča Čurllilovci sa čitatelia dozvedia, že trestne stíhaný operatívec z už zaniknutej Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Róbert Magula, ktorý je ročník 1975, chodil na Stredné odborné učilište strojárske v Trnave. Keďže chcel mať maturitu, dorobil si ju počas večernej nadstavby a cez deň pracoval ako údržbár. Maturitu vraj vnímal ako nevyhnutné minimum aj kvôli nízkemu platu.
Následne sa prihlásil na Slovenskú technickú univerzitu v Trnave, no už po pol roku z vysokej školy odišiel. Po vojne sa uchádzal o miesto na polícii v Trnave, ale nevzali ho. „Fyzické testy som spravil, problém bol zrejme v psychotestoch, ktoré sa robia spolu so slovenčinou,“ priznal pre Mareka Vagoviča.
V SBS-kách
V knihe je opísané aj to, ako zamestnal v súkromnej bezpečnostnej službe, ktorá strážila trnavskú filiálku firmy Sony a v roku 1997 sa presunul do esbéesky Guard, za ktorou stojí bývalý policajt Milan Bališ. Spomenul, že vraj strážil sídlo strany HZDS Vladimíra Mečiara. Údajne netušil, akú povesť mal majiteľ firmy, bola to príležitosť mať dobrý plat. Spomínaná SBS-ka okrem Vladimíra Mečiara strážila aj podnikateľa Alexandra Rezeša.
Róbert Magula v Guarde skončil v roku 1998 a do roku 2002 pracoval v iných SBS-kách aj v spoločnosti dnes už bývalého advokáta Alexandra Fila, ktorého jeho kolegovia z protimafiánskeho útvaru spájali so zločineckou skupinou piťovcov.
V roku 2002 sa mu už podarilo dostať do radov polície, začínal v prvom bratislavskom okrese. Na NAKA sa dostal v roku 2015. Nuž a práve Róbert Magula bol v júni 2021 pri zadržaní svojho bývalého zamestnávateľa Alexandra Fila , ktorého obvinili zo založenia, zosnovania, podpory zločineckej skupiny, vydierania a krivej výpovede a prísahy. V auguste 2022 ho odsúdili.
Róbert Magula aj so svojim kolegom Branislavom Dunčkom a vyšetrovateľmi Pavlom Ďurkom a Jánom Čurillom pracovali na kauze údajnej zločineckej skupiny takáčovcov.
Chránený svedok
V SBS-ke Guard pracoval aj Anton Cvešper, ktorý sa narodil v decembri 1974 a absolvoval elektrotechnické učilište bez maturity v Bratislave. Jeho rodičia boli policajti, neskôr podnikali. Aj on začal podnikať a živil sa aj ako inštruktor potápania.
Priznal, že sa podieľal na dvoch únosoch podnikateľov ázijského pôvodu a aj dvoch mafiánskych vraždách. Začiatkom roka 2005 policajtom poskytol svedectvo proti údajným takáčovcom Patrikovi Vidašičovi a Mariánovi Gaálovi a sám získal výrazný benefit.
KONTEXT: Anton Cvešper pred vyšetrovateľom protimafiánskeho útvaru hovoril o tom, ako v Košiciach spolu s kumpánmi - bratmi Ľubomírom a Michalom Chlpíkom prezlečení do policajných uniforiem, naložili ázijského podnikateľa do auta a od jeho manželky žiadali výkupné. Keď v rádiu počuli, že na cestách v okolí prebieha policajná akcia, muža vyložili na železničnej stanici v Nálepkove (okres Gelnica). Išli pešo cez les a následne skončili v rukách policajtov. Opísal, že sa zúčastnil aj k ďalšieho obdobného prípadu únosu iného podnikateľa ázijského pôvodu. Priznal svoj podiel na týchto skutkoch a svoje konanie oľutoval.
V tom čase zastával na ÚBOK-u významnú funkciu jeho švagor Peter Krajíček.
Vypovedal aj o tom, ako pre údajných takáčovcov sledoval dvoch mužov. Petra Havasiho z mafiánskej skupiny sýkorovcov a Karola Patasyho, ktorého spájali so zločineckou skupinou piťovcov. Informácie o ich pohybe osobne aj cez telefóny s neregistrovanými číslami poskytoval Mariánovi Gaálovi a Patrikovi Vidašičovi, aby vedeli ustáliť ich miesta pobytu.
Petra Havasiho zastrelili 6. júna 2004 na kruhovom objazde na bratislavskom Prístavnom moste v aute Porsche Cayenne. Vražedné výstrely sa ozvali zo strieborného Audi A6, keď Porsche zastavilo na značke Stop. O život prišiel aj jeho ochrankár.
Karola Patasyho staršieho, zastrelili necelú polhodinu pred polnocou 12. januára 2005 pred domom v bratislavskej Petržalke na Krásnohorskej ulici, keď sa vracal do bytu k priateľke. Anton Cvešper mal potom z miesta činu odviesť strelca a zabezpečiť likvidáciu zbrane. Samopal mal podľa dohody hodiť do rieky Dunaj, čo však neurobil, ale ho skryl v lese. Všetky jeho protiprávne aktivity vraj mali byť akousi protislužbou za zníženie fiktívneho dlhu.
Ľubomír Chlpík bol za branie rukojemníka odsúdený na tri roky a jeho brat Michal na dva roky podmienečne so skúšobnou dobou na päť rokov, pričom mu súd uložil aj ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou.
Antona Cvešpera v dvoch prípadoch brania rukojemníka síce obvinili, následne ho vylúčili na samostatné konanie a neskôr trestné stíhanie voči nemu pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní zastavili. Pred súd sa tak nikdy nedostal.
Nová identita
Anton Cvešper sa vďaka svedectvu dostal do programu na ochranu svedkov a dostal novú identitu. Patrika Vidašíiča a Mariána Gaála však súdy právoplatne oslobodili a aj keď ich následne postupne obvinili z iných trestných činov, doposiaľ sa ich nepodarilo odsúdiť.
Anton Cvešper žije v Českej republike republike pod menom Anton Fischer a domáci novinári ho nazývajú bilbordovým kráľom. K odhaleniu identity tohto chráneného svedka prispela občianska nespokojnosť, jeho aktuálne trestné stíhanie a aj skoršie právoplatné odsúdenie. Informácie, ktoré potvrdzujú, že ide o Antona Cvešpera, som zistila spolu s reportérom z portálu Seznam Zprávy a redaktorom Českého rozhlasu.
Odsúdenie za úmyselný trestný čin je porušenie ochrannej dohody a z programu na ochranu svedkov môže byť vyradený. Z programu môžu chráneného svedka vyradiť aj v prípade, že svojim správaním ohrozuje svoju bezpečnosť. Nie je známe, či Anton Cvešper, ktorý dnes vystupuje ako Anton Fischer, je ešte v programe. Všetky rozhodnutia sú totiž utajené.
Nevidel ho 25 rokov
O práci v SBS-ke Guard vypovedal ešte ako Anton Cvešper v spomínanej slovenskej kauze únosov a mafiánskych vrážd na súde. Sám o sebe tvrdil, že dva roky strážil podnikateľa Alexandra Rezeša.
Teraz sa pod zmenenou identitou k svojej minulosti na Slovensku vyjadrovať nechce. Podľa informácií, ktoré som získala od ľudí, ktorí si ho pamätajú ešte ako Antona Cvešpera a pohybovali sa v rovnakom prostredí, v súkromnej bezpečnostnej službe Guard pracoval v rokoch 1995 až 1997.
Róberta Magulu som oslovila prostredníctvom jeho advokáta Petra Kubinu, odpovede neposlal. (Otázky si môžete prečítať na konci článku.)
„Spoločnosti sme v období rokov 1995 až 1998 zamestnávali okolo šesťsto zamestnancov, z toho dvesto pôsobilo na Východnom Slovensku, neboli to iba Východoslovenské železiarne, vykonávali sme ochranu aj hotelov či na parkoviskách,“ povedal pre môj blog Milan Bališ, ktorému SBS-ka patrí s tým, že na Róberta Magulu si vôbec nespomína.
Ako radového zamestnanca si však pamätá Antona Cvešpera. „Mohol niekedy zastupovať iného, ako pomocník v ochranke, keď niekto vypadol a strážiť vchod do objektu či autá chránených osôb a podobne. Pri samotných chránených osobách boli vždy stáli pracovníci,“ uviedol. Doplnil, že Antona Cvešpera nevidel aj 25 rokov a nevie čo je s ním. Správa o jeho aktivitách pod novou identitou v Českej republike ho prekvapila.
Proti takáčovcom
Policajti z protimafiánskeho útvaru okolo Jána Čurillu sa nikdy nezmierili s tým, že Patrika Vidašiča a Mariána Gaála súdy v prípade únosov a vrážd oslobodili. Moje zdroje z bezpečnostných zložiek uviedli, že jeden z obvinených z kauzy takáčovcov opísal, ako za ním prišiel kajúcnik Matej Zeman alias Zemák , ktorý dlhodobo spolupracuje s čurillovcami a žiadal ho, aby vypovedal o tom, že za vraždami Petra Havasiho a Karola Patasyho staršieho stoja práve Patrik Vidašič a Marián Gaál. Nuž a so Zemákom intenzívne spolupracoval práve Róbert Magula.
Keď Patrika Vidašiča a Mariána Gaála súdy vo februári 2016 právoplatne oslobodili, podali na chráneného svedka trestné oznámenie pre krivé obvinenie a krivú výpoveď a prísahu. Orgány činné v trestnom konaní ho odmietli.
V januári 2017 pri akcii Aladin, Patrika Vidašiča aj Mariána Gaála obvinili za založenie zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy a poslali ich do väzby. Následne v máji 2020 obvinili Patrika Vidašiča z ďalšieho skutku, spolu s ním aj advokáta Juraja Almášiho a tiež Petra Borša prezývaného Hitler. Pripísali im ublíženie na zdraví v štádiu pokusu.
Pre Juraja Almášiho žiadal prokurátor z vtedajšej špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek (aktuálne trestne stíhaný a má dočasne pozastavený výkon jeho funkcie – pozn. autorky) väzbu z dôvodu, že by sa vyhýbal trestnému stíhaniu, ovplyvňoval svedkov a pokračoval v trestnej činnosti.
Potrebu kolúznej väzby odôvodňoval výpoveďou spoluobvineného Petra Borša. „ ... v tom období, keď došlo k zadržaniu bratov Chlpíkovcov a Antona Cvešpera v súvislosti s únosom Vietnamca, pričom hrozilo obvinenie Patrikovi Vidašičovi v inej veci, Juraj Almáši aj keď nevykonával zastupovanie týchto osôb, vyvíjal aktívnu snahu spočívajúcu v nakontaktovaní sa na osoby, ktoré realizovali ich právne zastupovanie, aby bola celá vec pod jeho kontrolu,“ citoval prokurátor v návrhu na väzbu slová Petra Borša. Mal tak vraj chrániť čelných predstaviteľov zločineckej skupiny. Juraj Almáši však mal riadnu plnú moc na zastupovanie bratov Chlpíkovcov aj Antona Cvešpera a neskôr obhajobu na základe žiadosti zadržaných prevzali iní obhajcovia.
S argumentmi prokurátora sa v tejto časti návrhu stotožnil sudca Špecializovaného trestného súdu a aj senát najvyššieho súdu, ktorí Juraja Almášiho vzali so väzby.
Peter Borš prezývaný Hitler
Je bývalý policajný kukláč, ktorý sa priznal, že pôsobil v zločineckej skupine takáčovcov minimálne od roku 2005. Patril do výkonnej zložky a robil ochrankára popredným členom až do roku 2011, následne ďalších sedem rokov bol v kontakte s členmi skupiny a v prípade potreby plnil ich úlohy. Spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní. Z prípadu únosov podnikateľov ázijského pôvodu vyplýva, že práve on bratom Chlpíkovcom a Antonovi Cvešperovi zabezpečil policajné uniformy na spáchanie trestného činu. V tomto prípade však nebol nikdy obvinený a vypovedal ako svedok.Kauza takáčovcov je už na Špecializovanom trestnom súde, prebehlo už 37 pojednávaní, vypovedali obžalovaní a aj desiatky svedkov, niektorí z nich aj opakovane a naposledy sa pojednávanie konalo v júni 2023. Pojednávať sa bude musieť pre viaceré komplikácie odznova.
Okrem toho nie len dozroroý prokurátor, operatívec Róbert Magula, jeho kolega Branislav Dunčko ale aj vtedajší vyšetrovateľ Pavol Ďurka, ktorý na prípade pracoval, čelí obvineniu v súvislosti s vykonávaním služobnej činnosti.
Keď sudcovia akosi zabudli v júli 2021prepustiť z väzby troch obžalovaných a nezákonne ich nechali za mrežami 16 dní, vyšetrovateľ Pavol Ďurka hľadal na Patrika Vidašiča iné obvinenie, aby ho mohol po prepustení na slobodu, opäť zadržať. O inom prípade však vedel minimálne niekoľko mesiacov. (Téme som sa už venovala vo viacerých článkoch. Prečítať si ich môžete napríklad tu aj tu.)
xxx
Otázky pre Róberta Magulu
Pamätáte si na Antona Cvešpera z predchádzajúceho zamestnania v SBS Guard?
Ak áno, ako si na neho spomínate?
Prišli ste ste s Anton Cvešperom , ktorý má v súčasnosti legálne získané meno Anton Fischer, do kontaktu ako príslušník polície ?
Ak áno, kedy a pri akej príležitosti?
Prišli ste s Antonom Cvešperom, dnes Fischerom do kontaktu sprostredkovane ako príslušník polície?
Ak áno, kedy a pri akej príležitosti a prostredníctvom akých osôb?