Branislav Ladický
Občianske združenia – verejná a mediálna (ne) výchova detí v náhradnej starostlivosti
Malé zamyslenie sa nad občianskymi združeniami
Odchovanec Detského mestečka, Trenčín-Zlatovce, autor knižky RODINNÉ PRÍBEHY BEZ RODÍN a stredoškolský učiteľ.https://knihy.heureka.sk/rodinne-pribehy-bez-rodin-branislav-ladicky/?s=6#reviews Zoznam autorových rubrík: Nezaradené, Súkromné
Malé zamyslenie sa nad občianskymi združeniami
Sme zvyknutí očakávať, že ľudia sú špecialisti – „špekulanti“ a že majú len jednu tému – „pravdu“. Práve preto potrebujeme Revolúciu detských domovov na Slovensku.
Kde nájdeme pravé veci, ktoré deti potrebujú bez príchuti show, manipulácie, pokrytectva a zažiadanosti po senzácií? Kde nájdeme srdečnú opravdivosť bez toho, aby sme sa na druhej strane museli nechať ubiť druhej vlne?
Výchova a vzdelávanie deti je tak dôležitý fenomén života. Dôležitejší úsek pre deti s ustanovenou náhradnou starostlivosťou. Predsa naše deti sú budúci občania našej zeme a občania našého sveta. Budu tvoriť dejiny.
Na pozadí kedysi uznávaného výchovného systému Detského mestečka v porovnaní so súčasným vedením Detského domova po tzv. transformácii je si možné všimnúť veľké a priepastné rozdiely vo vychovávaní jednotlivých generácií.
http://www.sposointe.eu/news/otvoreny-list-predsedovi-spolocnosti-oz-usmev-ako-dar-prof-mudr-jozefovi-mikloskovi-phd
Okrem módy držal Trenčín donedávna primát aj v oblasti náhradnej starostlivosti. Históriu a súčasnosť Detského mestečka v Zlatovciach mapuje publikácia vydaná pri príležitosti 40. výročia jeho vzniku.
Telesnú prácu považovali za ponižujúcu, nedôstojnú a vhodnú len pre otrokov. Duševná práca bola zase výsadou kňazov, filozofov (Aristotelels), panovníkov.
Detské mestečko vzniklo ako alternatíva klasických detských domovov v 70. rokoch minulého storočia ako detský domov rodinného typu, kde sa o skupinu detí bez rodičov staral manželský pár.