Pavel Nechala
Etická infrašturktúra
Pre posilnenie dôveryhodnosti našich inštitúcii je potrebné dobudovať etickú infraštruktúru.
Zástanca právneho a demokratického štátu, protikorupčný expert a podporovateľ digitálnych technológii. Pavel sa už ako študent Právnickej fakulty UK začal zapájať do legislatívnej tvorby. Tieto aktivity ho neskôr doviedli k práci pre Transparency International Slovensko. Počas sedemnástich rokov v TIS viedol viaceré projekty, zúčastňoval sa na príprave legislatív (ochrana oznamovateľov), či zastupoval osoby poukazujúce na nekalé praktiky. Viedol protikorupčnú poradňu, ktorá občanom poskytovala základné poradenstvo a usmernenie, ako postupovať pri nahlasovaní korupcie. Napísal Protikorupčný manuál, ktorý pomáha firmám zavádzať opatrenia na potláčanie korupčného správania. Počas vlád Smeru bojoval za zachovanie Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry. Pravidelne publikuje v odborných časopisoch a prednáša na prestížnych slovenských konferenciách. S manželkou Monikou a troma deťmi býva v Bratislavskej Petržalke. Zoznam autorových rubrík: Súkromné, Nezaradené
Pre posilnenie dôveryhodnosti našich inštitúcii je potrebné dobudovať etickú infraštruktúru.
Dôchodcovia sú najslabšou lobistickou organizáciou a preto aj záujem je upriamený iným smerom. Diskusia o prekrútenom výroku koaličnej poslankyne sa síce problému dotkne, no zaočkovanie DSS-siek do dvoch týždňov sa neuskutoční.
Bytová mafia je často organizovaná skupinka jednotlivcov, kde má každý presne určenú úlohu. Vytipujú si vhodný „objekt“ a „subjekt“ a keď svoju činnosť dokončia, zostanú po nich následky, ktoré by nikto z nás nechcel zažiť.
Ruku na srdce. Koľkí z vás vedia, že pri nahlásení korupcie máte nárok na ochranu, napríklad pred účelovým prepustením zo zamestnania? V roku 2017 to vedel iba každý piaty občan Slovenska.
Ochrana inštitúcií by mala byť zodpovednosťou každého zamestnanca a zamestnankyne verejnej správy. Nový Etický kódex štátneho zamestnanca podporuje chránené oznamovanie.
Ak chceme skutočne prinavrátiť dôveru v spravodlivosť, treba si jasne odpovedať, kde je etická hranica medzi sudcami a závadovými osobami.
V poslednom čase sa ma čoraz viac ľudí pýta, prečo som sa rozhodol kandidovať do parlamentných volieb. Dôvod som si dávno zodpovedal. Nestačí iba kritizovať, chcem priložiť ruku k dielu.
Sad Janka Kráľa je pre nás obrovská hodnota, ktorú v Petržalke máme, tvrdil bývalý primátor Milan Ftáčnik. Akú hodnotu mal na mysli? Ako konal, keď nestál pred kamerami? Presadzoval skutočne transparentnosť ako spôsob výkonu verejnej moci?
Rozhodol som sa uchádzať o funkciu starostu Petržalky v novembri 2013. Už na začiatku môjho snaženia som si uvedomoval, že ak sa mi má podariť zmena, musím sa pokúsiť o zvýšenie volebnej účasti obyvateľov. Jednoducho, namiesto strachu z podpory súčasného starostu na úrovni 7% z celkového počtu oprávnených voličov, priviesť do volebných miestností viac Petržalčanov. Aj preto som zvolil slogan, ktorý nezvýrazňuje moje meno alebo program, ale naopak mobilizuje voličov: Petržalka nespi! Dnes už viem, že sa mi to nepodarilo a má to viacero príčin, ktoré však na tomto mieste nebudem rozoberať.
Hoci Petržalské noviny prestali plniť svoje primárne novinárske poslanie dávno, s blížiacimi voľbami ich premena na Bajanovu agitku financovanú z verejných finančných prostriedkov naberá na intenzite. Princípy etiky, ktoré si u nás ctí väčšina profesionálnych novinárov, opustili dávno, teraz sa zrejme pod taktovkou starostu rozhodli aj porušovať zákon. Najprv septembrové vydanie Petržalských novín uverejnilo dva osočujúce listy čitateľov a vyjadrenie šéfredaktorky novín proti nezávislému kandidátovi na starostu Pavlovi Nechalovi. Potom Pavel Nechala požiadal o právo na vyjadrenie proti vymysleným obvineniam - využil aj ustanovenie zákona s právom na odpoveď. Bez úspechu. Preto sa rozhodol na Petržalské noviny (de facto na starostu Bajana) podať žalobu.
V rozvoji a podpore komunitného života vidím veľký potenciál Petržalky. Rodičia a ich deti zapojení do rôznych voľnočasových aktivít by určite nedovolili, aby sa z ihriska stala odstavná plocha pre autá. Nedovolili by, aby sa ihrisko dostalo do takého stavu, že jeho technický stav sa obráti na vhodný argument pre zbúranie. Mestská časť má vytvoriť podmienky na fungovanie komunitného života, podporiť aktivity a v dôležitých situáciách sa zastať obyvateľov. Je mnoho plôch v Petržalke, ktoré chátrajú pretože sa o nich „stará“ ich správca - Mestská časť Petržalka, čaká ich rovnaký osud ako ihrisko na Wolkrovej?
Volebné programy majú svoj zmysel iba, ak sa plnia a na ich plnenie sa dohliada. Ak súčasný starosta zabudne na svoju povinnosť predložiť občanom odpočet svojho programu, potrebné je mu to pripomenúť a upozorniť, čo sľúbil pred 4 rokmi.
Verím, že vybudovanie tohto mestotvorného spojenia má zásadný význam pre rozvoj Petržalky ako modernej mestskej časti. Petržalčanom a aj celej Bratislave prinesie lepšiu dostupnosť pracovných miest, kultúrnych aj športových podujatí vo Viedni a bližšie prepojenie oboch štátov. Preto ponúkam svoje argumenty a bližšie vysvetlenie tohto zatiaľ nerealizovaného projektu.
Ak si porovnáme výdavky a príjmy z dane za psa zistíme, či naša samospráva skutočne rieši problém psíčkarov, alebo jeho riešenie iba predstiera, prípadne podporuje konflikty medzi dotknutými skupinami. Okrem „zlých“ a „dobrých“ psíčkarov, existuje aj samospráva, ktorá ich problémy ignoruje a vyberá od nich peniaze.
Známky žiakov nie sú objektívnym meradlom kvality získaného vzdelania. Ale aj kvalitu vzdelávania žiakov základných škôl možno merať. Výsledky, ktoré dosahujú petržalské základné školy a ich žiaci, nie sú oslnivé a samospráva, ktorá je spoluzodpovedná za tento stav, dlhodobo ignoruje potreby škôl, učiteľov a žiakov.
Rozhodol som sa, že v novembrových voľbách sa budem uchádzať o funkciu starostu Petržalky. Svojimi vedomosťami, skúsenosťami a schopnosťami chcem prispieť k zlepšeniu života v tejto mestskej časti. Pripravil som podrobný volebný plán Petržalka 2014 a ak dostanem dôveru budem ho realizovať.V nasledujúcich týždňoch budem zbierať podpisy na petičných hárkoch za moju kandidatúru a stretávať sa s občanmi. Taktiež podrobnejšie vysvetlím niektoré zásadné body môjho programu a ich vplyv na život v Petržalke.
Zimný štadión v Petržalke patrí medzi výsledky, na ktoré je súčasný starosta Petržalky Vladimír Bajan osobitne hrdý. Keď sa však pozrieme na fakty, ako sa mu podarilo vyrokovať a nastaviť výstavbu a prevádzku zimného štadióna v záujme Petržalčanov, tento príbeh už až tak oslnivý nie je. Kritické zhodnotenie je namieste, nakoľko neúspešný a netransparentný Bajanov projekt Danube Arény narobil veľké starosti napríklad aj Bratislavskému samosprávnemu kraju.
Prieskum verejnej mienky realizovaný spoločnosťou bez príslušného živnostenského oprávnenia, s absurdnými výsledkami a bez príslušných štatistických údajov. Aj takéto nástroje využívajú „skúsení“ komunálni politici. Dajme však šancu starostovi Vladimírovi Bajanovi, aby zjednal nápravu pri zjavných porušeniach zákona a ospravedlnil sa verejnosti za zlyhanie jeho pracovníkov.
Petržalka sa topí v konfliktoch záujmov bývalých a súčasných poslancov a starostu, napriek tomu nedostáva žiadne podnety pre porušenie Etického kódexu. Pokúsim sa názorne pomôcť zriadenej Komisií pre ochranu verejného záujmu ukážkou použitia ústavného zákona a Etického kódexu mestskej časti Petržalka v súvislosti s problematickým konaním starostu Vladimíra Bajana, poslankyne Gabriely Belanovej a bývalého poslanca Michala Baranoviča.