Opravovať starý, radšej stavať nový...

Keď sme prvýkrát pochopili, že obrovský dom ostane nám, chcelo to niekoľko hlbokých nádychov. Starostlivo sme odtiahli nábytok od stien a zistili sme, že pravdepodobne nám kopec za domom tlačí na zadnú stenu domu, a tá nasáva vlhkosť ako špongia. V podstate to bola iba špička ľadovca...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Caterpillar vyriešil náš problém s kopcom. Vzdialil sa od nás obrovské množstvo hliny. Drenážna rúra predpokladá obkopanie celého domu a mokrý múr potrebuje oporu. Vďaka tomuto sme prišli na to, že náš problém nemá základy.

Obrázok blogu

Možno sme to čakali možno nie, ale teraz viem, že väčšina starých domov nemá základy. Nie betónové. Niekedy sa stavali z nepálenej tehly priamo na zemi. Pôda pod domom nebola ale dosť dobrá. Po odstránení podlahy, drevených dýh a vyvezení nekonečného množstva fúrikov z toho, čo niekedy bola obývačka a spálňa, sa oknom do domu liali kubíky betónu... Jeden za druhým...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je zaujímavé, že vyrovnať betón je také jednoduché. Stačilo pár mužov s obyčajnými doskami, ktorí vo vyumývaných gumových čižmách zarovnávali to, čo sa má stať na ďalších pár desaťročí našou podlahou. Základy teda boli hotové.  

Obrázok blogu

Dom má polovicu prvého poschodia v zemi. Sú to dve malé miestnosti, ktoré nám teraz slúžia viac menej na úschovu potravín, ako kotolňa a "letná kuchyňa". Druhé poschodie je vlastne rozľahlý 4izbový byt. Ako väčšina gazdovských domov aj tento náš bol postavený tak, aby sa prechádzalo z miestnosti do miestnosti. Prvou úlohou bolo rozdeliť tento priestor tak, aby sme získali tri spálne. Vybúranie niektorých priečok vyzeralo dosť strašidelne. Hlavne, keď sme stratili polovicu jednej steny. Priestor sa síce otvoril ale pri sťahovaní sme zistili, že naša obývačková stena sa nemá vlastne kam oprieť.

SkryťVypnúť reklamu

Ale späť k podlahe. Veľmi rýchlo sme zistili, že betón na zemi, nie jenajsťastejšie riešenie. Dom ochladol a preto sme hľadali iné riešenie.Nakoniec sme sa popasovali s pomermi na ekostyrén. Na ekostyrén prišlavrstva OSB3 dosiek. Vtedy už bolo jasné, že máme dom bezpečne odvlhčenýaj od izolovaný.

Obrázok blogu


Napriektomu, že nás mnoho ľudí odhováralo od takého množstva vrstiev napodlahe, myslím si, že sme urobili dobre. Po poschodí sa dá chodiť ajbez papúč, okrem miest, kde sú teraz kachličky, drevená podlaha jedokonca chladnejšia ako izby, kde je na doskách iba guma. Určite by to bolo fajn aj s podlahovým kúrením, ale rozpočtovo nás to takto vyšlo lepšie a teplo sa dobre drží.

SkryťVypnúť reklamu

Stropy sme znížili. Cez švihadlo sa dá skákať minimálne, ale celý dom nám dokáže vykúriť jedna malá kozubová vložka. Má 18 poľských kW, takže takých 14 oficiálnych, ale zatiaľ sa drží.

Nabudúce o krivých stenách.

Obrázok blogu
Mirka Polohová

Mirka Polohová

Bloger 
  • Počet článkov:  282
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Píšem o tom, čo vidím, čo cítim a keď mi je dobre, tak nepíšem takmer vôbec. Zoznam autorových rubrík:  Čriepky detstvaCooltúraZamyslime saSúkromnéNezaradenéNa poslednej strane

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu