Lenže potom sa Alojz Hlina rozhodne kandidovať za bratislavského primátora a vytlačí letáky, lebo bez nich by to nebolo ono. Keďže v nich ide o mesto Bratislava, tak sa tam slovo mesto nachádza sedemnásť a Bratislava rovných dvadsaťkrát. To by bolo ešte stále v poriadku, lebo furt sme na jeho piesočku, lenže v rámci poetického vzletu potom do letáku vtisne aj vetu „Bratislava je New Yorkom Európy kde tak, ako aj v Bratislave je skoro každý odniekiaľ." (pôvodná interpunkcia) A tu niekde sa začína moje právo pozastaviť sa a povedať pŕŕŕ.
Tvárme sa teraz nachvíľu, že to nie je úplná kravina a skúsme si voľkať v tom pocite, že máme hlavné mesto, ktoré má vo svete cveng. Je dominantou, mekkou, turistickým magnetom, finančným aj technologickým centrom. Paríž bledne závisťou, Edinburgh aj Petersburg sťaby Atény aj Benátky severu sa krčia v kúte, lebo toto je New York, chápete. Krásna predstava.
A teraz sa môžeme zase preniesť do reality, v ktorej je Bratislava presne taká, aká je. Má jedno letisko, z ktorého lieta prevažne Ryanair, žiadna z kultúrnych inštitúcii v nej sídliacich nemá svetový cveng, pestrosť národov a rás je v nej čírym snom. Navyše má zhruba štyridsaťkrát menej obyvateľov.
Aby ste sa nemýlili, toto nie je snaha za každú cenu si udrieť do Bratislavy, tá je len taká, aký je štát, ktorého je hlavným mestom. Nie, toto je o Alojzovi Hlinovi, ktorý je bežným Slovákom (parafráza jeho vlastných slov) a ako bežný Slovák sa aj správa. Trochu hulvátsky, trochu papuľnato, niekedy dobre, niekedy zle a niekedy zbytočne. Okrem toho však, keďže tým bežným Slovákom je, trpí aj syndrómom mnohých z nás: syndrómom malého národa, malého štátu alebo malého mesta (voľne dosaditeľné), ktorý/é si svoju vlastnú malosť potrebuje zamlčovať, popierať a naopak umelo sa nafukovať. Potrebuje sa prirovnávať ku skutočným obrom a keď sa dá, čiže keď o tom tí obri nevedia, tak aj tvrdiť, že je jedným z nich. Ako Bratislava New Yorkom.
V podstate to chápem. Je kampaň, New York na letáku znie dobre, odkomunikuje správu a aj srdiečko pohladí tomu, kto to potrebuje. Len keby to taká kravina nebola. Kravina, ktorá navyše necháva otovorené len dve možnosti: buď Alojz Hlina nikdy v New Yorku nebol alebo nie je schopný triezvo vnímať realitu. To druhé je pravdepodobnejšie a pre niekoho, kto by chcel byť primátorom, to teda rozhodne nie je dobrá správa.