"A naozaj ti je tu tak zle? Povedz mumáčik!"

Takto sa vraj Kalypso prihovárala Odysseovi. Aspoň podľa spisovateľa Eyvinda Johnsona alebo skôr podľa prekladateľky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ale vzhľadom na to, že obaja (myslím Odyssea a Kalypso) sú asi vymyslení, tak je to vlastne fuk. Chcela som len naznačiť, že som si práve v lietadle otvorila knihu Návrat na Ithaku a už prvých pár viet ma rozosmialo.

A tiež som chcela po osemnástich rokoch, čo píšem grécke reportáže, vymyslieť iný názov ako obyčajne, pretože za ten čas som už minula asi všetkých tamojšich svätcov, bohov a hrdinov antických bájí, ktorých by som mohla dať do nadpisu. Však uvidíte, na niektorých si v článku zaspomínam a vy môžete so mnou. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas letu prečítam 79 strán z vyše 400. Takže budem musieť každý deň zdolať aspoň päťdesiat, aby som si domov neniesla resty. Keď Penelope začne tkať rubáš pre svojho svokra, doletíme na Kos. Odtiaľ sa preplavíme na Kalymnos a sme takmer v cieli našej tohtoročnej gréckej dovolenky. Záverečných 20 kilometrov z hlavného mesta Pothia do dediny Masouri absolvujeme taxíkom z taxislužby Nikos. Šofér nám vnúti svoju navštívenku, môžem vám dať kontakt, ak budete chcieť. Ale ak chcete ušetriť, choďte radšej s iným, Nikos pýtal 20 eur. Neskôr sme skúsili druhého, ktorý bol o 5 eur lacnejší, a vraj je taxa už od 12 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Tak, finančného poradenstva by snáď bolo dosť, poďme dovolenkovať.

Kalymnos je ostrov súostrovia Dodekanisos, kam patrí napríklad známejší Rodos, ktorý sme navštívili pred 16 rokmi (Hélios, Mečiar, Mojžiš a Nataša Rostovová) či už spomínaný Kos (Asklépius, Hippokrates, Herodotos a Nesmrteľný Turms), kde sme dovolenkovali pred dvanástimi rokmi. Známy je najmä špongiami, ktoré potápači lovia v mori.

Špongie
Špongie (zdroj: Blanka Ulaherová)

Špongie
Špongie (zdroj: Blanka Ulaherová)

Žije tu asi 16-tisíc obyvateľov. Hlavným mestom je Pothia, ktorá sa stala východiskom pre naše ďalšie výlety.

Pothia
Pothia (zdroj: Blanka Ulaherová)

Sme ubytované v dedine Masouri. Izbu s výhľadom na ostrov Telendos som dostala bez príplatku od bookingu za to, že som dosiahla úroveň Genius 2. Ale vyzerá to tak, že v našom hoteli je skoro vo všetkých apartmánoch podobný výhľad.

SkryťVypnúť reklamu
Výhľad na Telendos
Výhľad na Telendos (zdroj: Blanka Ulaherová)

Hneď na druhý deň po príchode sa vyberáme do vedľajšej dediny Myrties ku kostolu sv. Jána Krstiteľa. Je postavený na základoch baziliky sv. Jána z piateho storočia a tú zas postavili na ruinách starovekého chrámu boha Poseidona. 

Kostol sv. Jána Krstiteľa
Kostol sv. Jána Krstiteľa (zdroj: Blanka Ulaherová)

Sú tu zachované mozaiky. 

Časť mozaiky
Časť mozaiky (zdroj: Blanka Ulaherová)

Cesta nahor bola otravná, lebo sa išlo po asfaltke a bolo treba vyhýbať sa autám, pretože chodníkov niet. Čo by som za ňu dala, pomyslela som si na spiatočnej ceste, keď nás navigácia viedla po ceste, ktorá naraz skončila, lebo pol vrchu niekto odbagroval, aby si tam mohol postaviť dom, a my sme sa dolu šmýkali po zadku.

Keďže sme sa dosť hýbali, ako bolestné si dávame gyros. Máme ochutnať hovädzí, to je taká miestna špecialita, radí nám čašník.

SkryťVypnúť reklamu
Hovädzí gyros
Hovädzí gyros (zdroj: Blanka Ulaherová)

Možno, a možno ostali nejaké fašírky od obeda, pretože v pite neboli opražené kúsky mäsa z roštu, ale niečo ako tenko nakrájaná sekaná. Bohvie, prípadne Zeus vie.

Nenáročný tréning máme za sebou, môžeme sa vydať ďalej. 

Na druhý deň ráno je krásne, teplota 26 °C, more teplé, pláž čistá. Najlepší čas si vyšliapnuť nad hlavné mesto k ženskému kláštoru svätého Savvasa, tam sa ešte trochu priodieť, aby sme toto sväté miesto nepoškvrnili odhalenými ramenami a kolenami, urobiť si zopár nevydarených fotiek (doobeda je výhľad na mesto dosť proti slnku) a na spiatočnej ceste aj pár odrenín a pľuzgierov. 

Kláštor sv. Savvasa
Kláštor sv. Savvasa (zdroj: Blanka Ulaherová)

Svätý Savvas žil v kláštore v rokoch 1926 - 1947 a je tu pochovaný. 

Obrázok blogu
(zdroj: Blanka Ulaherová)

Ľudia mu nosia pliešky s vyobrazením častí tela, ktoré by im mal pomôcť vyliečiť. 

Prosby o vyliečenie
Prosby o vyliečenie (zdroj: Blanka Ulaherová)

Dosť mi pripomína svätého Nektaria z ostrova Aigina, ktorý sme navštívili pred dvoma rokmi (Aigina, Afea, sv. Nektarios a sv. Juraj). 

Ako tak sedíme na lavičke, pristaví sa pri nás muž z kláštora s košíkom, v ktorom je nakrájaný sladký chlieb, a ponúka nás. Vezmeme si malý kúsok, však sme ráno jedli croissanty a nie sme hladné. Muž nám ukazuje, že si máme vziať nejaký kus do batoha, ale nechceme zneužívať ich pohostinnosť.

Je tu pokojne.

Kláštor sv. Savvasa
Kláštor sv. Savvasa (zdroj: Blanka Ulaherová)

Po návšteve kláštora si už s odretými nohami urobíme ešte povinnú návštevu archeologického múzea a pozrieme si všetky črepy a pikantné torzá. 

Apolón

Apolón
Apolón (zdroj: Blanka Ulaherová)

Toto je najvzácnejší kus, ktorý bol nájdený v mori. Bronzová socha ženy z helenistického obdobia.

Bronzová socha ženy
Bronzová socha ženy (zdroj: Blanka Ulaherová)

Asklépios

Asklépios
Asklépios (zdroj: Blanka Ulaherová)

Chlapec s loptou

Chlapec s loptou
Chlapec s loptou (zdroj: Blanka Ulaherová)

 Zlatá náušnica zobrazujúca bohyňu Niké 

Náušnica
Náušnica (zdroj: Blanka Ulaherová)

Je tu ďalší deň a my ideme pozrieť historické pamiatky v okolí dediny Vathys. Je tu presne 13 ranokresťanských a 11 byzantských kostolov v rôznom štádiu rozpadu plus ranokresťanské hrobky k tomu.

Pozreli sme si baziliku Palaiopanagia zo 6. storočia.

Palaiopanagia
Palaiopanagia (zdroj: Blanka Ulaherová)

Veľa z nej neostalo, a to sme ešte mohli porovnať aj so stavom spred nejakých 17 rokov, lebo sme si kúpili knižného sprievodcu z roku 2006 a našli sme tam fotky, na ktorých bola v tom čase bazilika menej zanedbaná.

Palaiopanagia pred pár rokmi
Palaiopanagia pred pár rokmi (zdroj: Prevzaté z publikácie Kalymnos, History - Archaelogy- - Culture z roku 2006 )

 Takto vtedy vyzerali mozaiky.

Mozaika
Mozaika (zdroj: Publikácia)

A takto teraz.

Súčasný stav
Súčasný stav (zdroj: Blanka Ulaherová)

Krstiteľnica
Krstiteľnica (zdroj: Blanka Ulaherová)

Hrobky

Ranokresťanská hrobka
Ranokresťanská hrobka (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ranokresťanská hrobka
Ranokresťanská hrobka (zdroj: Blanka Ulaherová)

Nakukli sme aj do byzantského kostolíka sv. Panteleimona so zvyškami fresiek na stenách. Stojí na lúke, je síce zamknutý, ale kľúč je v zámku. Vždy ma fascinuje dôvera akú majú miestni voči ostatným nielen v Grécku, ale napríklad aj v Macedónsku, kde sú tiež mnohé takéto vzácne kaplnky a kostolíky nechané napospas svetu.

Kostol sv. Panteleimona vo Vathys
Kostol sv. Panteleimona vo Vathys (zdroj: Blanka Ulaherová)

Freska
Freska (zdroj: Blanka Ulaherová)

Viac sme nestihli, lebo by sme sa neodviezli späť, autobusová linka premáva dosť riedko. Zopár vecí sme ešte videli počas jazdy autobusom. Mať tak auto alebo aspoň vodičák, to by ste si počítali minimálne o päť minút dlhšie. 

Za odmenu sme sa po návrate do hlavného mesta - pamätáte sa ešte, ako sa volá? Pothia, a už si to zapamätajte! - išli kúpať do termálnych prameňov. Pomaly sa zvečerieva, ale vidina teplej liečivej vody, ktorá vyviera do mora, nás poháňa ďalej za mesto. No a ako to dopadlo? Nijako. Termálne pramene vychladli už pred pár rokmi, našli sme tu len opustenú tavernu s názvom THERMOPIGAI, čo znamená termálne pramene, a zopár hlavne dôchodcov, ktorí si tu máčajú svoje neduhy. Vo vode je napríklad babka, na hlave má šatku a máča sa tam aj so svojou drevenou paličkou. Keď nie sú pramene termálne, možno sú aspoň liečivé, nie?

Tu boli kedysi termálne pramene
Tu boli kedysi termálne pramene (zdroj: Blanka Ulaherová)

 Aj tá koza sa čuduje, že to nevieme.

Koza
Koza (zdroj: Blanka Ulaherová)

Keď sme už v hlavnom meste, trochu sa tu potúlame a pofotíme. Kláštor sv. Savvasa hore už svieti.

Pothia
Pothia (zdroj: Blanka Ulaherová)

Pothia
Pothia (zdroj: Blanka Ulaherová)

Pothia
Pothia (zdroj: Blanka Ulaherová)

Socha lovca špongií
Socha lovca špongií (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ďalší deň hneď zrána šliapeme na hrad Chrysocheria z 15. storočia. Aj v jeho areáli sú dva kostolíky so starými freskami, ale zamknuté, takže čosi vidíme len cez okná. 

Chrysocheria
Chrysocheria (zdroj: Blanka Ulaherová)

Chrysocheria
Chrysocheria (zdroj: Blanka Ulaherová)

Pohľad z hradu na Pothiu
Pohľad z hradu na Pothiu (zdroj: Blanka Ulaherová)

Inak na hrade nič moc zaujímavého nie je, veterné mlyny, ktoré sme videli na fotkách, sú momentálne za lešením, teda absolútne nefotogenické a ani vám ich nebudem ukazovať.

 Z hradu vidíme ďalší cieľ, čo naplánovala Viktorka. Je to hrad Chora. Tam si prídeme na svoje, čo sa kostolov a fresiek týka. Ale až pozajtra, najbližšie navštívime ostrov Telendos. 

Pohľad z hradu Chrysocheria na hrad Chora
Pohľad z hradu Chrysocheria na hrad Chora (zdroj: Blanka Ulaherová)

Najzaujímavejší zážitok z dnešného výletu máme na spiatočnej ceste autobusom. V tomto dopravnom prostriedku je medzi sedadlami vpredu taký divný schodík, z ktorého ľudia často padajú, pretože si ho nevšimnú.

Autobus
Autobus (zdroj: Blanka Ulaherová)

V našom autobuse stojí obézny asi osemročný chlapček (takmer všetky grécke decká, čo som videla, sú tučné, fakt začínam pochybovať o tom, že stredomorská strava je pre život najvhodnejšia) a každého nastupujúceho chytá za ruky a kričí niečo v tom zmysle, aby dávali pozor na schod, rozumiem iba slovu "skalúni". Všetci sa na tom dobre bavíme, ale pomohlo to, počas tejto cesty nikto nespadol. 

Pomedzi výletmi sa venujem mumáčikovi, teda čítam si, ako pokračuje Odysseova cesta domov. Práve stroskotal pri brehoch Korfu v krajine pohostinných Fajákov. Spomínam si na náš pobyt na tomto ostrove spred štrnástich rokov (Odysseus, Sissi, princ Philip a Roman Abramovič), kedy sme videli Kolovri - balvanisko v mori, čo je vraj skamenelá Odysseova loď. Ale teraz sme v roku 2023 a Homérov a tiež momentálne Johnsonov hrdina Fajákom práve rozpráva svoje trochu prifarbené povojnové zážitky, aby z nich vytrieskal pomoc pri svojej ceste domov. Vytrieskal z nich tú loď a dostal sa na nej na Ithaku, ale späť už loď nedoplávala, lebo z nej naštvaný Poseidón urobil Kolovri, aby sa tým dobrotivým ľudkom z ostrova Korfu odplatil za to, že Odysseovi pomohli. 

Nechajme zas chvíľu mumáčika na pokoji a poďme na Telendos.

Telendos
Telendos (zdroj: Blanka Ulaherová)

To je ten ostrov, ktorý sme dostali od bookingu bez príplatku, teda výhľad naň. Kedysi bol súčasťou Kalymnosu a oddelil sa po zemetrasení v 6. storočí n. l. Žije na ňom niekoľko desiatok obyvateľov, nejazdia tu autá, ale je tu celkom dosť taverien, kaviarní a ubytovacích zariadení, takže neostanete hladní.

Taverna
Taverna (zdroj: Blanka Ulaherová)

Čo sa týka duchovnej potravy, tak ak ste si zabudli vziať na dovolenku niečo na čítanie, nezúfajte, v miestnej knihobúdke si vyberiete aj v rodných jazykoch. 

Ponuka v knihobúdke na Telendose
Ponuka v knihobúdke na Telendose (zdroj: Blanka Ulaherová)

Okrem spomenutého je tu aj celkom dosť všelijakých ranokresťanských pamiatok ako sú kostoly a hrobky. Samozrejme, že sme museli všetky preskúmať. Ukážem vám aspoň zopár.

Agios Charalampos
Agios Charalampos (zdroj: Blanka Ulaherová)

 

Agios Vasilios
Agios Vasilios (zdroj: Blanka Ulaherová)

Agios Vasilios
Agios Vasilios (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ranokresťanská hrobka
Ranokresťanská hrobka (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ranokresťanská hrobka
Ranokresťanská hrobka (zdroj: Blanka Ulaherová)

Agios Georgios
Agios Georgios (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ak sa nechcete ponevierať po pamiatkach, môžete sa kúpať, na ostrove je niekoľko pláží, aj keď mňa veľmi neoslovili. Ale aspoň tri sme vyskúšali. Na pláži Potha sú zostatky ranokresťanského kostola a zvyšok by mal byť pod vodou.

Pláž Potha
Pláž Potha (zdroj: Blanka Ulaherová)

Medzi Telendosom a Kalymnosom premávajú lodné taxíky každú polhodinu až do polnoci, cesta trvá asi desať minút a stojí tri eurá.

Prístav na Telendose
Prístav na Telendose (zdroj: Blanka Ulaherová)

 

Telendos
Telendos (zdroj: Blanka Ulaherová)

Rybárske zátišie na Telendose
Rybárske zátišie na Telendose (zdroj: Blanka Ulaherová)

Západ slnka nad Telendosom
Západ slnka nad Telendosom (zdroj: Blanka Ulaherová)

A tak prešiel deň a nastal ďalší. Je krásne horúce ráno, vhodné na kúpanie. Ale my máme ešte resty a jedným z nich je návšteva hradu Chora. To je ten, ktorý som vám ukazovala z hradu Chrysocheria.

Hrad Chora
Hrad Chora (zdroj: Blanka Ulaherová)

Bol obývaný až do roku 1812, kedy posledného majiteľa asi prestalo baviť behať každý deň domov do kopca. Aj tak to vydržal dosť dlho. Mňa to prestalo baviť hneď na prvý raz.

Ani ísť do kostola nebola brnkačka. Je ich tu síce desať, ale presúvať sa od jedného k druhému nie je len tak. Ja som to vzdala po štvrtom, keď nás navigácia nasmerovala na neexistujúci chodník a museli sme sa vrátiť na začiatok.

Chora
Chora (zdroj: Blanka Ulaherová)

Kostolíky sú z 15. - 16. storočia, sú odomknuté a v niektorých sú zachované fresky. 

Agios Georgios
Agios Georgios (zdroj: Blanka Ulaherová)

Agia Paraskevi
Agia Paraskevi (zdroj: Blanka Ulaherová)

Po chvíli, keď ma prešla zlosť na navigáciu, som si ešte pozrela tri ďalšie kostoly na druhej strane. Pripomína mi to kostolíky v Paleochore na už spomínanom ostrove Aigina. 

Agios Ioannis Prodromos
Agios Ioannis Prodromos (zdroj: Blanka Ulaherová)

Freska z kostola Koimisi tis Theotokou
Freska z kostola Koimisi tis Theotokou (zdroj: Blanka Ulaherová)

Agios Ioannis Prodromos
Agios Ioannis Prodromos (zdroj: Blanka Ulaherová)

Timios Stavros
Timios Stavros (zdroj: Blanka Ulaherová)

Hrad začali pred pár rokmi obnovovať, prirobili tu malé múzeum aj WC, ale potom asi prišla kríza a došli peniaze, takže aj tie novovybudované objekty sa pomaly premieňajú na ruiny. Ale aspoň tu nie sú davy turistov, stretli sme tu dve dvojice. Aj tak to bolo veľa, pri všetkých ostatných pamiatkach sme boli úplne samy. 

Keď si Viktorka dopozerá desiaty kostolík, ideme do dediny, ktorá sa volá Chorio, pozrieť si ešte jednu pamiatku. Sú tu zvyšky ranokresťanských kostolov Krista z Jeruzalema a sv. Sofie. Postavené boli na pozostatkoch Apolónovej svätyne. 

Ranokresťanský kostol Krista z Jeruzalema
Ranokresťanský kostol Krista z Jeruzalema (zdroj: Blanka Ulaherová)

Prekvapili nás otváracie hodiny, ktoré sú len v stredu, štvrtok a piatok. Asi zamestnávajú človeka na pol úväzku. A možno to aj stačí, aj tu sme to obdivovali samy. 

Súčasný stav mozaík sa od roku 2006 tiež badateľne zhoršil.

Mozaika z kostola sv. Sofie
Mozaika z kostola sv. Sofie (zdroj: Blanka Ulaherová)

Mozaika z kostola Krista z Jeruzalema
Mozaika z kostola Krista z Jeruzalema (zdroj: Blanka Ulaherová)

Najeme sa v maličkej taverne pri autobusovej zastávke. Choriatiki, čiže grécky šalát, bol výborný.

Choriatiki
Choriatiki (zdroj: Blanka Ulaherová)

Keď sa najeme a postavíme sa na zastávku, majiteľ nás volá, aby sme si sadli do reštaurácie a tak čakali na autobus. Ľudia v tejto dedine sú super, aj v malom obchode nám predavač sám od seba vymenil fľašu vody, ktorú sme vybrali z chladničky, za ešte chladnejšiu. 

Dni ubiehajú a my si ešte urobíme malý výletík ku kostolu nad dedinou. Myslela som si, že bude starší, ale je úplne nový, práve ho dokončujú. Aspoň sme sa pozreli na okolité ostrovy zhora.

Pohľad na Telendos
Pohľad na Telendos (zdroj: Blanka Ulaherová)

A tiež sme videli skupinky skalolezcov, čo sa tam takto bavia každé dopoludnie. Kalymnos je známy práve skalolezectvom a je tu snáď viac obchodov so športovými potrebami a horolezeckými doplnkami ako so suvenírmi.

Skalolezci
Skalolezci (zdroj: Blanka Ulaherová)

Posledný večer sa dostanem v knihe k príhode, ako sa Odysseov syn Telemachos vyberie za Nestorom do Pylosu, aby zistil, čo robiť s matkinými (Penelopinmi) nápadníkmi. Spomeniem si na to, ako sme s Viktorkou počas našej dovolenky pred šiestimi rokmi na južnom Peloponéze (Nestor, Telemachos, Kapodistrias a Kolokotronis) navštívili tento palác a videli sme tam vaňu, v ktorej údajne Nestorova dcéra Telemacha okúpala. Nevedela som vtedy pochopiť, že syn takého výnimočného človeka, ktorý vymyslel trójskeho koňa, oklamal kyklopa, ušiel Sirénam, vyhol sa Skylle a Charibde a ešte všelijakým iným nepríjemnostiam... teda nechápala som, že jeho syn si vo veku dvadsaťdva rokov nevie sám umyť uši. Ale nie on je na vine, to tá Nestorova dcéra bola asi zvedavá, ako Telemachos vyzerá pod chitónom. Predpokladala som, že mu nahriala vodu, aby sa cítil príjemne, ale nie, kúpala ho v ľadovej, čo bolo sprevádzané dosť nepríjemnými javmi.

Ja vám to radšej prefotím, aby ste mi verili. Musí to byť pravda, lebo to napísal nositeľ Nobelovej ceny za literatúru.

Román Návrat na Ithaku, str. 236
Román Návrat na Ithaku, str. 236 (zdroj: Blanka Ulaherová)

No a už len treba Odysseovi doraziť domov a pozabíjať svojich sokov. My sa tiež chystáme domov, opúšťame Kalymnos a tak ako sme prišli, len v opačnom poradí, cez Kos, Viedeň a Bratislavu dorazíme po 24 hodinách do Žiliny. 

Asi si viete predstaviť, čo by som odpovedala Kalypso, keby sa ma pýtala na to, čo Odyssea. Jasne, že nie, vôbec nebolo zle, bolo tu super a rovnako bude aj na budúci rok. Zrejme niekde inde, ale určite v Grécku. V mojom prípade už po dvadsiaty tretí raz.

Kalymnos
Kalymnos (zdroj: Blanka Ulaherová)
Blanka Ulaherová

Blanka Ulaherová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  871x

Pragmatička so srdcom Zoznam autorových rubrík:  PostrehyCestovanieSpomienky

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu