Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)

Po piatich hodinách letu sme v hlavnom a jedinom meste Hanga Roa na Veľkonočnom ostrove.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Iorana je domorodý pozdrav. Hneď na letisku nám hodia na krky vence z orchideí. Vyzeráme ako Tahiťania a pekne voniame.

Ovenčení
Ovenčení (zdroj: Blanka Ulaherová)

Aj na posteliach nás budú čakať uterákovo-kvetinové dekorácie.

Posteľová dekorácia
Posteľová dekorácia (zdroj: Blanka Ulaherová)

Inak tu leje ako z krhly. Utešujeme sa, že ak tie obrovské legendárne sochy zvané moai prežili cunami po silnom zemetrasení v Čile v roku 1960, nejaký dáždik ich neohrozí.

Sme na mieste, ktoré bolo najväčším lákadlom z celého programu našej juhoamerickej cesty.

Veľkonočný ostrov, ktorý sa v polynézštine nazýva Rapa Nui, objavil v druhej polovici 16. storočia španielsky moreplavec Alvaro de Mendana, ale osídlený bol už asi od  roku 700 nášho letopočtu polynézskym obyvateľstvom. Nebyť moai, ostal by asi rovnako (ne)známy ako ďalšie ostrovy roztrúsené v Pacifiku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak sa poďme rýchlo zložiť v domčekoch ukrytých v bujných tropických záhradách a môžeme si nejaké moai pozrieť.

Veľkonočný ostrov
Veľkonočný ostrov (zdroj: Blanka Ulaherová)
Veľkonočný ostrov
Veľkonočný ostrov (zdroj: Blanka Ulaherová)

Prvé dva alebo tri sú priamo v meste.

Moai
Moai (zdroj: Blanka Ulaherová)

Trochu ďalej je celý rad kamenných ujov na podstavcoch, ktoré sa volajú ahu.

Moai na Ahu Vai Uri
Moai na Ahu Vai Uri (zdroj: Blanka Ulaherová)

Niektorí majú na hlave klobúky, ktoré sa volajú pukao. Vlastne to podľa posledných zistení nie sú klobúky, ale vlasy, teda účes, aký tu bol vtedy v móde, taký drdol z copu zviazaný na temene. Pukao sa robil z iného materiálu a na sochu sa pridával dodatočne. Neskôr vám ukážem, kde sa vyrábal, aj pár kúskov už hotových, ktoré sa už na sochy nedostali.

Niektoré sochy ležia na zemi.

SkryťVypnúť reklamu
Ležiaci moai
Ležiaci moai (zdroj: Blanka Ulaherová)
Zákaz chodiť po moai
Zákaz chodiť po moai (zdroj: Blanka Ulaherová)

Sôch je tu veľa, možno ešte viac je ich pod zemou.

Moai
Moai (zdroj: Blanka Ulaherová)

Cez túto skupinu sa fotia západy slnka.

Moai na Ahu Vai Uri
Moai na Ahu Vai Uri (zdroj: Blanka Ulaherová)

Hoci sa už medzitým vyčasilo, do súmraku ostávajú ešte asi dve hodiny, a tak sme to oželeli. Čas sa nám tu posunul o ďalšie dve hodiny oproti argentínskemu a čilskému. A navyše zajtra musíme zavčasu vstávať, čaká nás niekoľkohodinový výlet, ktorý začína fotením inej skupiny moai pri úsvite. Našťastie tu svitá až okolo pol ôsmej, ale aj tak si moc nepospíme.

Ráno nasadneme do áut miestnych sprievodcov a ideme k moru. Tu stojí najväčšia skupina sôch. Včera sme si kúpili za osemdesiat eur na osobu vstupenku, ktorá nás oprávňuje navštíviť najpozoruhodnejšie  miesta ostrova. Pri každej pamiatke je domček, v ktorom dávajú na vstupenku pečiatku. To aby niekto neomrkol sochy dvakrát. I keď si viem predstaviť, že by sa našli špekulanti, ktorí by využívali jednu vstupenku pre viacero osôb alebo by s ňou kšeftovali. Dobre si to domáci zariadili.

SkryťVypnúť reklamu
Vstupenka
Vstupenka  (zdroj: Blanka Ulaherová)
Vstupenka
Vstupenka (zdroj: Blanka Ulaherová)
Východ slnka
Východ slnka (zdroj: Blanka Ulaherová)

Zatiaľ sme ale ešte pri prvej pamiatke a s nami v tme postávajú a posedávajú ďalšie skupiny. Keď začne svitať, foťáky a mobily sa dávajú do práce. Cvakáme ostošesť, slnko síce vychádza spoza oblaku, ale aj tak je to pekné.

Čakanie na východ slnka
Čakanie na východ slnka (zdroj: Blanka Ulaherová)

Keď sa rozvidnie, ideme si sochy pozrieť aj z druhej strany. Všetky sú otočené chrbtom k moru, okrem jednej skupiny úplne najstarších, tie vám ukážem neskôr.

Na jednom mieste robíme ďalšieho moai. Sprievodca  to má odskúšané na stovkách ďalších a tak nás fotí ako na páse, pretože takú fotku chce mať každý. Že by ste chceli aj vy?

Jeden moai navyše
Jeden moai navyše (zdroj: Blanka Ulaherová)

Zozadu vyzerajú moai takto. Vysekávali ich priamo zo skaly a hotového panáčika potom zvalili a dopravili na určené miesto.

SkryťVypnúť reklamu
Moai odzadu
Moai odzadu (zdroj: Blanka Ulaherová)

Pamätám si ešte zo socialistických čias, keď som čítavala Mladý Svět, že sa tam dosť venovali pokusu vtedy mladého inžiniera s ľahko zapamätateľným menom Pavel Pavel, ktorý robil najskôr pokusy s premiestňovaním takých opách v rodnej obci, a keď sa o tom dozvedel slávny nórsky moreplavec a bádateľ Thor Heyerdahl, v roku 1986 ho pozval na Veľkonočný ostrov. Tam zhotovili maketu sochy a pomocou lán uviazaných z každej strany moai prinútili chodiť. Aj podľa legiend vraj sochy na svoje podstavce ahu dokráčali. Thor s Pavlom však pri tomto pokuse poškodili podstavec a tak im ďalšie experimenty už nedovolili. Inžinier Pavel o svojich zážitkoch napísal knihu a stal sa odborníkom na premiestňovanie nadrozmerných predmetov.

Ale sú aj iné teórie, možno čas ukáže, ako to bolo naozaj.

Po východe slnka
Po východe slnka (zdroj: Blanka Ulaherová)

Keď si kamennú skupinku pofotíme zo všetkých strán, ideme na ďalšie miesto. Je krásny deň a ostrov je úžasný. Všetko naokolo je zelené, lúky aj cesty plné pasúcich sa kráv aj divožijúcich koní, všade plno mláďat. Však aj pri našom domčeku je niekoľko kvočiek s kuriatkami. Dobre sa im tu všetkým žije, stravy majú nadostač.

Veľkonočná kvočka
Veľkonočná kvočka (zdroj: Blanka Ulaherová)
Kone
Kone (zdroj: Blanka Ulaherová)
Veľkonočná mačka
Veľkonočná mačka (zdroj: Blanka Ulaherová)
Veľkonočná krava
Veľkonočná krava (zdroj: Blanka Ulaherová)
Veľkonočné kravy
Veľkonočné kravy (zdroj: Blanka Ulaherová)
Divé kone
Divé kone (zdroj: Blanka Ulaherová)

Sme v areáli Rano Ranaku, kde sa nachádza lom, v ktorom sa tesali takmer všetky sochy moai.

Tu sa tesali moai
Tu sa tesali moai (zdroj: Blanka Ulaherová)
Rano Ranaku
Rano Ranaku (zdroj: Blanka Ulaherová)
Ležiaca socha
Ležiaca socha (zdroj: Blanka Ulaherová)

Toto je jediná socha, ktorá nestojí, ale kľačí.

Kľačiaci moai
Kľačiaci moai (zdroj: Blanka Ulaherová)

A táto je zas najfotografovanejšia na reklamných materiáloch propagujúcich Čile.

Moai
Moai (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ak po prehliadke vyhladnete alebo vysmädnete, žiaden problém, v areáloch je možnosť občerstviť sa. Toto sú predavači malých sladkých ananásov, ktoré jete ako nanuk.

Predavači ananásov
Predavači ananásov (zdroj: Blanka Ulaherová)

Na tomto mieste nám sprievodca vysvetľuje legendu o tom, ako si miestni volili kráľa. Aby po prehraných voľbách nemuseli chodiť vo štvrtok protestovať, urobili namiesto volieb súťaž. Každý kmeň vyslal najšikovnejšieho mládenca, ktorý zoskočil z tohto útesu, preplával ku skale, vyliezol na ňu, vzal vajce, ktoré tam v tom období znášal akýsi vták, a kto toto všetko prežil a prišiel prvý, stal sa na rok kráľom. Celkom spravodlivé, že?

Miesto voľby kráľa
Miesto voľby kráľa (zdroj: Blanka Ulaherová)

No a tak to je na dnes z pamiatok asi všetko, aj tak sa počasie zhoršuje, že takmer nevidíme kráter, ale je tam, aha tu dole.

Kráter
Kráter (zdroj: Blanka Ulaherová)

Dnes nás čaká ešte folklórne vystúpenie miestnej Lúčnice v podniku Kari Kari. To je podobný názov ako Pavel Pavel. Načo niečo pomenovať zložito, keď to ide aj jednoducho, nie?

Večer sa všetci vyštramandia. Ja som prípravu šatníka podcenila, nabudúce pribalím aj niečo slávnostnejšie. Usadíme sa a pozeráme. Najskôr nám v krátkom filme predstavia organizáciu, ktorá sa snaží udržiavať miestne tradície, a potom začne vystúpenie. Mne sa páčilo viac ako tango v Buenos Aires a to napriek tomu, že tam sme dostali k vystúpeniu steak a želatínu so syrom a tu sa môžeme pokochať len pohľadom na sporo odetých fešákov (no dobre, aj na fešandy). Niektorí už na prvý pohľad nie sú domáci. Hudba je svižná, rezká, páči sa mi to.

Tanečníci
Tanečníci (zdroj: Blanka Ulaherová)
Tanečníci
Tanečníci (zdroj: Blanka Ulaherová)
Tanečníci
Tanečníci (zdroj: Blanka Ulaherová)
Tanečníci
Tanečníci (zdroj: Blanka Ulaherová)

Asi dvakrát sa po odtancovaní čísla tanečníci rozbehnú odchytávať návštevníkov a ťahajú ich na parket, aby to s nimi skúsili. Niektorí vybraní si to užívajú. Na záver vyzvú na parket manželské páry, ktoré majú výročie sobáša a tancujú s nimi. Potom zavolajú všetkých, ktorí si chcú s tanečníkmi urobiť selfie.

Vonku leje, ale poriadne, hlavnou ulicou sa valí rieka bahna. Snáď bude zajtra lepšie, veď sme si zaplatili štyridsaťeurový výstup na najvyšší vrch, sopku Terevaka, z ktorého budeme vidieť celý ostrov a okolo neho nič, len Tichý oceán.

Máš ho vidieť! Ráno leje rovnako a ja sa rada tohto pôžitku pri výstupe vzdávam. Drvivá väčšina raziaca heslo „nie je zlé počasie, je len zle oblečený turista“ kráča nahor, dve zostávame a ideme si pozrieť ďalšie pamiatky.

Toto sú najstaršie moai na plošine Ahu Akivi. Sú jediné, ktoré sú otočené k moru. Všimli ste si, že ostatné sa k nemu otáčajú chrbtom, že? Títo siedmi statoční tu stoja zhruba od roku 700 a predstavujú prvých obyvateľov. Mimochodom, dátum ich vzniku nám povedal miestny sprievodca, podľa údajov na internete sú sochy omnoho mladšie. Ale takto sa mi to páči viac.

Najstaršie moai
Najstaršie moai (zdroj: Blanka Ulaherová)

Potom ideme do kameňolomu Panu Pao, kde sa vyrábali pukao, čo už určite viete – ak ste pozorne čítali – že sú tie klobúky na hlavách, ktoré vlastne nie sú klobúky, ale drdoly.

Tu sa vyrábali.

Lom, kde sa vyrábali pukao
Lom, kde sa vyrábali pukao (zdroj: Blanka Ulaherová)

Tieto kúsky sa už na hlavy nedostali.

Pukao
Pukao (zdroj: Blanka Ulaherová)

Napoludnie sa stretneme so zmoknutými dobyvateľmi sopky Teravaka a ideme sa ešte prejsť jaskyňou.

Srdce každého klaustrofobika zaplesá, keď sa bude prikrčený brodiť dvesto metrov mokrými tmavými priestormi s nízkym stropom. Ale vraj si to doteraz všetci užívali, karhá nás Carlos, keď moc frfleme. No, nabudúce si tento zážitok môžem odpustiť.

Toto je pri východe, tam už bolo fajn.

Jaskyňa
Jaskyňa (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ale ešte nekončíme. Síce stále leje, v chyžiach máme všetko navlhnuté a každé ráno sa zobúdzam s vlhkými vlasmi, ale ideme sa kúpať za dozoru moai. To si nikto nechce nechať ujsť. Pláž Anakena je vzdialená len 18 kilometrov, ale tu je úplne iné počasie. Slnko svieti a je tu o desať stupňov viac. Oceán je príjemne teplý a keby sa moai otočili, určite by moje slová potvrdili. Ale oni sa zo zásady obracajú moru chrbtom. Ich problém.

Pláž Anakena
Pláž Anakena (zdroj: Blanka Ulaherová)

Náš pobyt na ostrove sa pomaly končí. Ráno sa pobalíme, veci odložíme v kuchynke a ideme poslednýkrát do mesta.

Hanga Roa
Hanga Roa (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ľudia sú tu veľmi milí, pýtajú sa, odkiaľ sme. Keď počujú, že Eslovaquia, obdivne vykríknu, ale asi nemajú presnú predstavu, kde to je, tak ako ja tiež neviem, kde sa nachádzajú jednotlivé ostrovy v Tichom oceáne.

V jednom obchode sa nás predavač pýta, či sme Poliaci. Vysvetľujeme mu, že nie, ale že je to od nás blízko. Chce vedieť, odkiaľ sme, a keď povieme, že Eslovaquia, pýta sa na mesto. Povieme Žilina a on na to, že tam bol. Je Nemec z Kaiserlauternu, futbalový fanúšik, bol na futbale aj v Trnave.

Inak, dostať povolenie na život na Veľkonočnom ostrove nie je len tak, udeľuje sa iba rodinným príslušníkom domorodcov a osobám, ktoré sú na ostrove potrebné.

Takto ďaleko sme boli
Takto ďaleko sme boli (zdroj: Blanka Ulaherová)

Potom sa presúvame na letisko a po piatich hodinách a dvoch pozretých filmoch sa vraciame do Santiaga. O tom som písala v predošlej časti, tak ak vám to ušlo, môžete si to dohľadať.

A síce nezazvonil zvonec, ale mojej juhoamerickej rozprávky je koniec. 

Blanka Ulaherová

Blanka Ulaherová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  871x

Pragmatička so srdcom Zoznam autorových rubrík:  PostrehyCestovanieSpomienky

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu