Jaroslav Čačko
Mám ALS! Ale nečakám na smrť. Podnikám, plánujem a verím, že sa dožijem liečby!
Viete čo je ALS? Ja som ešte v októbri 2021 nevedel. Neurodegeneratívne ochorenie, priemerná dĺžka života 2-5 rokov
Ekonóm a finančný sprostredkovateľ. Zaujímam sa o ekonomické a politické dianie. Ktoré samozrejme stále vyplýva z bližšej aj vzdialenejšej histórie. Svojím blogom chcem najmä pomôcť ľuďom zvýšiť ich finančnú gramotnosť. Moje heslo: "Reči sa hovoria, ale čísla nepustia!" Zoznam autorových rubrík: Financie, Podnikanie, Dane, Spoločnosť a politika
Viete čo je ALS? Ja som ešte v októbri 2021 nevedel. Neurodegeneratívne ochorenie, priemerná dĺžka života 2-5 rokov
Sú pripoistenia, ktoré by ste mali mať a ktoré môžete mať. Aby ste boli pri ťažkej chorobe a po vážnom úraze chránení.
Keď si ako SZČO / živnostník podáte daňové priznanie s paušálnymi výdavkami na väčší úver väčšinou rovno zabudnite.
Zdá sa vám veľa platiť stovky eur za plnohodnotné havarijné poistenie na viacročnom aute? Sú aj lacnejšie alternatívy.
Ak rozmýšľate nad životným poistením, možno si necháte vypracovať ponuky od viacerých sprostredkovateľov, prípadne sami obeháte viacero poisťovní. Avšak pozor, aby ste neporovnávali neporovnateľné!
Ak ste si zobrali hypotéku v čase vyšších úrokov a prešvihli ste obdobie refixácie úroku zaplatíte si v prípade refinancovania inou bankou poplatok 1% zo zostatku. Stále sa vám to však môže oplatiť, ak budú úspory vyššie.
Koronavírus preveril finančnú situáciu slovenských firiem, domácností a jednotlivcov. Nikto z nás nevedel, ako dlho potrvajú opatrenia v boji proti vírusu, ktoré výrazne priškrcujú ekonomiku.
Získať vlastné bývanie je pre podstatnú väčšinu ľudí nemožné, bez úveru zabezpečeného nehnuteľnosťou, nazývaného hypotéka. Takto sa však chráni banka pre prípad, že by ste úver nezvládali splácať. A čo vaša ochrana?
Všade počúvame, že miera nezamestnanosti láme svoje pozitívne rekordy, v tomto roku by sme mali mať prvýkrát vyrovnaný štátny rozpočet, priemerné mzdy rastú... Ekonomika je na vrchole. A potom je tu opačný typ správ - nová kríza.
Po druhej svetovej vojne bol svet pomerne jednoduchý. Hlavnými víťazmi najväčšej vojny v dejinách ľudstva sa stali dve superveľmoci. USA a ZSSR si rozdelili zemeguľu, toto obdobie nazývame aj studenou vojnou.
V praxi sa často stretávam s otázkou najmä začínajúcich podnikateľov, či je lepšie začať formou živnosti alebo si rovno otvoriť spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.), alebo kedy je vhodný čas prejsť zo živnosti na s. r. o.
Termín na podanie daňových priznaní (DP) sa neúprosne blíži. V tomto článku si povieme základné informácie a čísla, ktoré treba mať na pamäti.
Sem-tam sa u zákazníkov a ľudí všeobecne stretávam s názorom, že pokiaľ je niekto šporovlivý je zbytočné, aby si platil poistenie. V tomto článku na konkrétnych príkladoch vysvetlím prečo je to mýtus. Čísla predsa nepustia!
Keď sa povie slovné spojenie „výhodná hypotéka“ – každý začne riešiť, čo najnižší úrok. V tom lepšom prípade aj RPMN – teda ročnú percentuálnu mieru nákladov, v ktorej sú už zohľadnené všetky poplatky spojené s hypotékou.
Podstatná väčšina Slovákov si svoje bývanie zabezpečuje formou hypotekárneho úveru. Hypotéka na krku je záväzok, ktorý na seba berieme často na niekoľko desaťročí. Pre banku však stačí, že ručíte svojou nehnuteľnosťou a jej jedinou podmienkou je poistenie tejto nehnuteľnosti. Či máte aj nejaké poistenie pre prípad vážnejšej choroby a úrazu, aby ste ju v tomto prípade mohli ďalej splácať, ju v konečnom dôsledku nezaujíma. Tento výdavok môže dokonca o čosi znížiť vašu bonitu, nakoľko poistné počíta do vašich klasických výdavkov, čo je kontroverzné. Dnes je teda na finančnej gramotnosti a zodpovednosti každého s takýmto veľkým záväzkom, aby bol chránený aj pre prípad výpadku príjmu z dôvodu zdravotných problémov. Tie môžu spôsobiť dlhodobú práceneschopnosť alebo vo vážnych prípadoch aj trvalé zníženie pracovných schopností, ktoré by znamenali trvalé zníženie príjmu.
V tomto období si pripomíname 25. výročie od tzv. Nežnej revolúcie. Všade počúvame, že očakávania ľudí boli vtedy väčšie ako reálne možnosti vývoja. Zmeny odštartovala perestrojka v ZSSR, čo postupne vyvolalo rúcanie sa totalitných režimov v rámci celého bloku štátov Varšavskej zmluvy a RVHP. Podľa väčšiny historikov bol spúšťačom celého procesu pokles ekonomiky celého bloku a neudržateľnosť plánovaného hospodárstva, ale aj pretekania sa v zbrojení so Západom. Čoraz častejšie, najmä od finančnej krízy 2008/2009, sa spomína aj menej známa kríza ekonomiky „západu“ v tom istom období, čím mnohí poukazujú na pomerne tesné víťazstvo kapitalizmu nad komunistickou, či socialistickou ideológiou.
V prvej časti článku som sa venoval prvým trom pravidlám, ktorých dodržiavaním, by sme sa mali vyhnúť finančným problémom a tak žiť aspoň čo sa financií týka v pohode. Išlo o prehľad, rozpočet a disciplínu, ktoré som dokopy považoval za prvé pravidlo, druhým bola finančná rezerva a tretím výhodné zabezpečenie príjmu a majetku. V druhej časti sa venujem zvyšným štyrom základným pravidlám pre finančné zdravie, za ktoré považujem: sporenie, rozumné úvery, zabezpečenie dôchodku a investovanie.
V dnešnom článku som sa rozhodol zosumarizovať pravidlá, ktorými by sa mali riadiť jednotlivci aj celé domácnosti, aby žili vo finančnej pohode. V jednotlivých pravidlách nájdete odkazy na moje staršie príspevky, ktoré sa podrobnejšie venovali, resp. súviseli s daným pravidlom. Verím, že pre mnohých čitateľov sa v konečnom dôsledku nebude jednať o nič nové, čo by nepoznali, no napriek tomu sa oplatí zopakovať si základy finančnej gramotnosti a ideálne ich aj v praxi dodržiavať.
V tomto článku vysvetlím, aké sú možností poistenia detí na Slovensku a môj osobný názor, ako by malo vyzerať. V prvom rade by som chcel pripomenúť, že omnoho dôležitejšie, ako poistenie vašich detí, je poistenie vás - rodičov. Dôvody sú jednoduché, vaše dieťa je závislé od vášho príjmu. Takže vám v čase choroby či úrazu nepomôže, ak máte výborne poistené dieťa, no vaše poistenie je nedostatočné alebo žiadne. Dieťa je závislé od vás a od vášho príjmu. Napriek tomu by ste pár eur mesačne prinajmenšom na základné poistenie dieťaťa mali nájsť. Aké je to základné poistenie dieťaťa, ako by malo ideálne vyzerať a čo to asi stojí?
Životné poistenie má dnes už väčšina ľudí, no málokto má uzavretý produkt, ktorý bude dostatočne spĺňať svoju funkciu v čase choroby či úrazu. Tento produkt si uzatvárame za účelom ochrany pred finančnou škodou (stratou