Prokurátor spája kauzy Lipšicovho policajného funkcionára s nebohým Lučanským

Jozefa Reháka chce poslať na 10 a pol roka do basy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V prípade obžalovaného bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností (ÚZPČ) Jozefa Reháka na Špecializovanom trestnom súde predniesol záverečnú reč prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Mikuláš. Povedal, že dospel k jednoznačnému záveru preukázania viny, tak ako to uviedol jeho kolega Peter Kysel v obžalobe.

Reháka prezývali Dodo a kariéru začínal ako radový policajt, do čela útvaru, ktorý sa zaberá odpočúvaním a sledovaním ho dosadil v októbri 2010 vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic (neskôr advokát a dnes špeciálny prokurátor – pozn. autorky). Prvým policajným viceprezidentom bol v tom čase Ján Vaľo, práve on bol Rehákov nadriadený. Zo špecializovaného útvaru prvý raz odišiel na konci roka 2011. Späť sa vrátil v apríli 2013, keď rezort vnútra viedol Robert Kaliňák a prvým policajným viceprezidentom bol Milan Lučanský. Do civilu odišiel na konci júna 2020. Pôsobil aj v Slovenskej informačnej službe (SIS).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Národná kriminálna agentúra (NAKA) ho obvinila v decembri 2020 v rámci akcie Judáš a pre pochybenie prokurátora Kysela sa v apríli 2021dostal na slobodu. Obžalobu na neho podali za spoluprácu so zločineckou skupinou sýkorovcov v rokoch 2000 až 2011 a korupciu týkajúcu sa prípadov okolo dnes už nebohého Františka Böhma z obdobia rokov 2014 až 2015 a tiež z obdobia od augusta 2018 až decembra 2019. Po Kyselovi prebral prípad Matúš Harkabus. O tom ako prebiehalo dokazovanie na súde, som písala v predchádzajúcich článkoch a prečítať si ich môžete tutu.

Tento týždeň samosudca Špecializovaného trestného súdu Ján Giertli, ktorý prípad prejedáva vyhlásil dokazovanie za skončené. Prokurátora Harkabusa na súde zastupoval Daniel Mikuláš a Jozefovi Rehákovi navrhol uložiť trest desať a pol roka vo väznici s minimálnym stupňom stráženia, zákaz činnosti vykonávať povolanie verejného činiteľa na päť rokov a trest prepadnutia majetku.

SkryťVypnúť reklamu

Vraj náprava laxného prístupu

Podľa prokurátora výpovede sýkorovcov Martina Bihariho, Martina Kováča a Jurija Fejera sa navzájom podporujú a bývalí mafiáni, ktorí sa už dávnejšie priznali k násilnej trestnej činnosti a odpykávajú si vysoké tresty, usvedčujú Jozefa Reháka z toho, že im vynášal informácie a oni mu za to platili.

Prokurátor poukázal na to, že tento skutok vyšetrovali na NAKA ešte v roku 2016, no nedostali výnimku z inšpekcie, aby mohli stíhať príslušníka policajného zboru a tak ho prevzala inšpekcia, ktorej v tom čase šéfoval Milan Lučanský a následne celá kauza išla do stratena.

Pobúrený prokurátor to v záverečnej reči označoval za laxný prístup orgánov činných v trestnom konaní, ktoré na inšpekcii prípad zastavili z dôvodu, že údajne bolo nepochybné, že sa skutok nestal. „Hoci úplne jednoznačne viaceré okolnosti už vtedy svedčili preto, že sa skutok stal a spáchal ho práve teraz obžalovaný Jozef Rehák. V konaní, ktoré sa v súčasnosti vedie pred Špecializovaným trestným súdom dochádza k náprave tejto anomálie,“ vyhlásil prokurátor Daniel Mikuláš.

SkryťVypnúť reklamu

Sýkorocov potvrdzuje exnámestník SIS

Doplnil, že všetci traja svedkovia obžalovaného usvedčovali aj v pôvodnom konaní a dvaja z nich ho bezpochyby opoznali aj pri vykonaní rekognície  z fotoalbumu. Vo verziách týchto troch svedkov podľa neho nie sú žiadne podstatné rozpory a nie je ich možné hodnotiť inak, ako vierohodné. Napríklad, Bihari mal podrobný prehľad o kariére obžalovaného a hlavne by údajne nemali dôvod obžalovaného krivo obviniť a škodiť mu.

V záverečnej reči upriamil pozornosť aj na to, že senecký šéf sýkorovcov Bihari, ktorý bol roky na úteku, spomenul osobu Petra Košča a túto verziu pred súdom potvrdil aj svedok Boris Beňa.

SkryťVypnúť reklamu

Beňa je bývalý policajný funkcionár a námestník SIS, ktorý je odsúdený za korupciu a vo vypovedá vo viacerých prípadoch. Na súde opisoval, ako mu Košč ukazoval v roku 2016 alebo 2017 zápisnicu o výsluchu sýkorovca, v ktorej sa mal spomínať Rehák a Košč mu mal povedať, že to na inšpekcii a špeciálnej prokuratúre upratal. (V zápisnici sa spomínal aj Beňov bratranec, ktorý bol tiež policajt. – pozn. autorky)

Anonym a Kováčik

Prokurátor spomenul aj výpoveď bývalého vedúceho pre vyšetrovanie z protizločineckej jednotky bratislavskej expozitúry NAKA Pavla Jahodníka, na ktorého ešte v roku 2016 prišiel anonym, že chce zavrieť Reháka pre spoluprácu so sýkorovcami a nahovára svedkov na krivé výpovede. Jahodník na hlavnom pojednávaní niečo také poprel a opísal, že kvôli anonymu začali voči nemu disciplinárne stíhanie, no napokon sa z tvrdení neznámeho pisateľa nič nepotvrdilo.

Poukázal aj pôvodný inšpekčný spis a aj pokyn vtedajšieho špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý "na základe anonymu na Jahodníka, dospel k absurdným záverom “o tom, že táto vec nemôže byť vyšetrovaná na NAKA a dozorovaná Petrom Kyselom.“

„To, či pán Kováčik robil takýto servis aj iným podozrivým policajtom, ponechám bokom, ale potvrdzuje to verziu svedka Borisa Beňu o zaangažovaní sa iných osôb (napríklad Petra Košča) do vyšetrovania podozrení voči obžalovanému Jozefovi Rehákovi,“ pokračoval v záverečnej reči prokurátor a následne ešte niekoľkokrát spomenul, že Košč sa o vec Reháka zaujímal. (Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a Petra Košča súdia v samostatnom konaní, za to, že Kováčik mal od Kočša za upratanie prípadu prijať úplatok. – pozn. autorky)

Vyjadril aj k výpovedi šéfa gangu sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla, ktorý síce potvrdil, že sa s Rehákom pozná, no poprel, že by mu za informácie z polície platil. Prokurátor zastáva názor, že tento krvavý mafián iba účelovo nepotvrdil skutočnosti, ktoré uviedli na súde jeho traja bývalí podriadení z gangu sýkorovcov.

Povedal, že obžalovanému Jozefovi Rehákovi nebolo cudzie protiprávne konanie aj v neskoršom období. Vyhlásil, že dôkazy v bodoch obžaloby, ktoré sa týkajú korupčnej trestnej činnosti súvisiacej s prípadmi bývalého siskára Františka Böhma, sú síce do rozhodujúcej miery založené na výpovedi Norberta Paksiho, ktorý bol Rehákov zástupca a priznal sa k spolupráci so zločineckou skupinou takáčovcov aj korupcii a za to je už aj odsúdený, no  jeho svedectvo je dôveryhodné. „Nie je to osamotená výpoveď, keďže korupčnú schému iniciovanú Böhmom opísali aj iní,“ myslí si.

Spomenul svedkov Bernarda Slobodníka, Borisa Beňa a aj samotného Böhma, ktorý po tom ako začal spolupracovať s políciou, spáchal pre výčitky svedomia samovraždu. Keďže Böhm už nežije, na súde čítali jeho výpoveď z prípravného konania. (Slobodník však na pojednávaní vypovedal, že o skutkoch z obžaloby nič nevie. – pozn. autorky.)

„ ...cieľom bolo dosiahnuť svoju ochranu pred prípadnými zásahmi polície pri nelegálnej činnosti v rámci obchodovania s pohonnými látkami, pričom táto mala byť v prostredí policajného zboru zameraná najmä na uplácanie Milana Lučanského sprvu vo funkcii 1. viceprezidenta PZ a neskôr prezidenta PZ a uplácanie Paksiho, ktorý bol zástupcom obžalovaného na ÚZPČ,“ povedal prokurátor.

Podotkol, že o podiele obžalovaného Reháka na výnose adresovanom primárne Paksimu sa však nezmienil iba samotný Paksi, ale aj Böhm, ktorý o podiele pre Reháka vedel z počutia a to najmä od Paksiho.

Prokurátor uviedol, že sa mu vôbec nezdá nelogické, že by sa Paksi delil s výnosom s obžalovaným Rehákom tak, že jeho nadriadený dostával menšiu časť a to z dôvodu jeho postavenia nadriadeného a blízkeho vzťahu k Lučanskému, ktorý mal byť podľa prokurátora hlavnou uplácanou osobou, respektíve Lučanský ešte aj sprostredkoval úplatky pre Daniela Čecha. (Bývalý funkcionár finančnej správy  je odsúdený za korupčnú trestnú činnosť a usvedčuje mnohých ľudí. – pozn. autorky)

Prípady spája Lučanský

V záverečnej reči prokurátor tiež tvrdil, že vidí súvislosť aj s prvým bodom obžaloby, keďže sa objavuje istá prepojenosť medzi dôkazmi, mal to byť práve Milan Lučanský, ktorý ako šéf inšpekcie nedal v roku 2016 súhlas na výnimku z vecnej príslušnosti NAKA vo vzťahu k bodu týkajúceho sa vynášania informácií sýkorovcom. Táto okolnosť podľa jeho názoru, tiež zapadá do mozaiky dôkazov v rámci výpovedí svedkov. Spomenul opäť aj Pavla Jahodníka, ktorý povedal že, výnimka na stíhanie policajta nebola NAKA v prípade Jozefa Reháka udelená prvý a podľa jeho vedomostí jediný raz.

Vyjadril sa aj k výpovedi Lučanského, ktorú urobil v decembri 2020 po obvinení, pred tým ako zomrel vo väzbe. Paksiho v nej nazval zmrdom, domáhal sa konfrontácie s ním  a opísal zlé vzťahy medzi Rehákom a Paksim a aj to ako na seba navzájom donášali a intrigovali proti sebe. „Hodnotím ju len ako vlastnú obhajobu,“ povedal.

Obhajoba by mala záverečný reči predniesť na júlovom pojednávaní, následne je možné očakávať rozsudok.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  534
  •  | 
  • Páči sa:  2 646x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu