Miesta ako Madamme Tussaud’s, London Dungeon či London Eye považujem za pasce na turistov, na druhej strane Westminster je plný návštevníkmi obľúbených miest, na ktoré si síce odstojíte v rade, no zážitok budete mať zaručený. Preto som pre vás pripravila westminsterský itinerár, ktorý sa dá absolvovať za jeden deň, plný rád a tipov ako sa vyhnúť zbytočnému postávaniu v radách. Poďme na to!
Vystpujeme na metro stanici Westminster, kde sa prelínajú linky Circle (žltá), District (zelená) a Jubilee (sivá). Fotoaparát si pripravte už pri vystupovaní z vlaku, pretože je to jedna z najfascinujúcejších a najzaujímavejších staníc Londýna. Je obrovská a hlboká, s niekoľkými úrovňami eskalátorov, ktoré sa navzájom križujú a všetky poschodia držia veľké kovové stĺpy. Ak sa dá niekde vyblázniť s čiernobielymi fotkami, je to práve tu. Vystupujeme z metra, šípky nám ukážu, ktorým smerom k Westminsterskému opátstvu. Cestou nezabudnime zamávať čiernej bronzovej soche Winstona Churchilla z roku 1973 od Ivora Robertsa-Jonesa na Parlamentnom námestí, ktorá počas otváracieho ceremoniálu Londýnskej olympiády veselo mávala vrtuľníku s kráľovnou a Jamesom Bondom. Ozdobné veže opátstva vidieť už zďaleka.

Westminsterské opátstvo
Gotický kostol opátstva je jedným z najvýznamnejších v celom Spojenom kráľovstve, miesto korunovácií britských kráľov a kráľovských svadieb a miesto posledného odpočinku britských kráľovských rodov, významných cirkevných hodnostárov a ďalších významných osobností. Bohato zdobené je zvnútra aj zvonku a je to jedno z tých miest, pri ktorých človek netuší, kam sa má pozerať skôr. Je tu veľa zaujímavých miest, napríklad hrobka Alžbety I., pod ktorou je nenápadne a v tichosti pochovaná jej nevlastná sestra Mária I. Katolícka (alebo Krvavá), ktorá vládla pred ňou. Najviac času som strávila v Kútiku básnikov, kde je pochovaných mnoho významných britských spisovateľov, napríklad Charles Dickens, Thomas Hardy, Henry Irving, Dr. Samuel Johnson, ktorý zostavil snáď najvýznamnejší slovník anglického jazyka, či Rudyard Kipling.


Rady na vstup sa v sezóne tvoria pred vstupom prakticky od rána, no ak si kúpite lístok cez internet vopred, ušetríte nielen peniaze, ale aj drahocenný čas a čakanie v rade na pokladňu, kde vám vytlačený lístok vymenia za papierový sa skráti na desať minút. Jediným háčikom je, že lístky sa predávajú na konkrétny deň, preto si návštevu treba naplánovať.
Okrem hlavnej budovy kostola sa v rámci prehliadky dá pozrieť vedľajší Kostol svätej Margaréty a vnútorný dvor opátstva. Mne vyšla prehliadka okolo obeda (tento už i tak bláznivý deň som začínala návštevou paláca Hampton Court), preto som využila možnosť naobedovať sa v reštaurácii The Cellar v pivniciach opátstva. Varia chutne, ceny sú rozumné a obsluha prekvapujúco efektívna, ak vám nevadí, že vás môžu posadiť k stolu s niekým ďalším, ak ste len dva kusy, prípadne osamelý cestovateľ ako ja.



Churchillov bunker
Presuňme sa k neďalekému Whitehallu, sídlu britskej vlády. Z Horse Guard Road, ktorá má impozantný komplex vládnych budov po jednej strane a St James Park po druhej, je malý nenápadný vstup do priestorov, v ktorých mal Winston Churchill počas druhej svetovej vojny svoj bunker, pod budovou Kráľovskej pokladnice. Neprehliadnete ho však, opäť vďaka dlhom rade návštevníkov. Ale to nevadí, vy ste si program naplánovali vopred a v ruke máte vytlačený online lístok na daný deň, vďaka ktorému preskakujete radu a prichádzate priamo dole do bunkra.
Je to mimoriadne zaujímavá atrakcia, súčasť Imperial War Museum. Miestnosti sú zakonzervované v čase, kedy boli využívané, teda počas druhej svetovej vojny, pre atmosférickosť doplnené voskovými figurínami. V jednej časti je spravné múzeum venované Winstonovi Churchillovi. (Ak sa chcete o jeho živote dozvedieť ešte viac a zároveň navštíviť miesto, kde sa narodil, odporúčam navštíviť Blenheim Palace v dedinke Woodstock neďaleko Oxfordu. Áno, toto impozantné rodové sídlo rodu Spencerovcov-Churchillovcov, vojvodov z Marlborough, je skutočne rodiskom najznámejšieho britského premiéra a v stajniach paláca je výstava zasvätená jeho životu.)



Najzaujímavejšou časťou prehliadky je Mapová miestnosť, v ktorej sa nachádza obrovská mapa Európy, na ktorej boli zaznačené špendlíkmi stavy frontov a bojových operácií. História, ktorá sa tu písala, na vás bude dýchať do dnešných dní.


St. James’s Park
Späť na denné svetlo, prichádza príjemná prechádzka. Povedie štrkovou cestou vedúcou popri jazierku v parku pomenovanom po nemocnici pre malomocných. Pri jazierku sú kačky, husi a dokonca pelikány. Zelená tráva priam volá po pikniku, tôň stromov počas horúceho leta upokojuje. Nebudete sami užívajúci si nádhernú prírodu, v sezóne je park plný turistov aj miestnych. Poskytuje najpríjemnejší spôsob, ako sa dostať k Buckinghamskému palácu.




Buckinghamský palác
Sídlo kráľovnej, ktorá sa z hlavného balkóna paláca kochá výhľadom na fontánu s pamätníkom Kráľovnej Viktórii. Za mrežami oplotenia sa každú hodinu koná výmena stráží. No počas desiatich týždňov od polovice júla do konca septembra (21.7 – 30.9. v roku 2018) sa môžete za tieto mreže, aj keď bočným vchodom, dostať aj vy. Počas tohto obdobia je Buckinghamský palác, konkrétne jeho asi 25 reprezentačných miestností vrátane veľkej banketovej sály, salónika či obrazárne, otvorený pre verejnosť. Je tomu tak od roku 1992, kedy vyhorel zámok Windsor a v rámci zbierania prostriedkov na jeho rekonštrukciu sa kráľovná rozhodla k takémuto radikálnemu riešeniu. Nestretnete ju, počas tohto obdobia sa nachádza vo svojom škótskom sídle Balmoral.


Lístky si určite kúpte vopred cez internet, ideálne niekoľko týždňov vopred, záujem je mimoriadne veľký. Predávajú sa na konkrétny polhodinový úsek vstupu, no váš pobyt v priestoroch Buckinghamu nie je obmedzený. Limitujúcim faktorom je jedine to, že posledná prehliadka záhrad paláca sa koná asi o štvrtej hodine popoludní, ak vás zaujíma, kúpte si vstup na skoršie popoludnie. V priestoroch sa nemôže fotiť a kždý rok je pripravená špeciálna výstava, vlani to boli rôzne dary, ktoré kráľovská rodina obdržala od zahraničných návštev.
Príjemnou čerešničkou na torte je záhradná kaviareň pri záhradnom vchode do paláca, v ktorej si môžete vychutnať čaj či kávu spolu s tradičnými anglickými dezertami ako scones, čí strawberries and cream, ako som si vybrala ja.


Bodka za úspešným dňom
A po tak náročnom dni si zaslúžite jeho štýlové zavŕšenie. Elegantný Mayfair je od Buckinghamu cez Green Park čoby kameňom dohodil a ak vás ešte nohy úplne nezradili, prejdite sa. Na jednej z bočných uličiek Bruton Lane sa nachádza výnimočný bar – Rezidencia pána Fogga (Mr. Fogg’s Residence), hlavnej postavy z románu Julesa Vernea Cesta okolo sveta za osemdesiat dní. Bar vyzerá ako z prelomu devätnásteho a dvadsiateho storočia a je vyzdobený mnohými zaujímavými koloniálnymi doplnkami, napríklad jeden stôl má ako sedenie taburetky zo sloních nôh. K dobrej nálade pridáva klavirista. A na toaletách majú permanentne pustenú audioknihu Cesty okolo sveta s dobrodružstvami Philleasa Fogga. O záujem sa v Rezidencii nesťažujú, preto je vhodné spraviť si rezerváciu cez webstránku podniku, či už na večerný drink alebo na typický anglický čaj o piatej (v alkoholickom prevedení).



Pár rád na záver
Tipy, ktoré ponúkam v tomto článku, sa dajú použiť pri plánovaní ľubovoľného itinerára vo veľkomeste plnom zaujímavých pamiatok a pomôžu vám využiť váš čas naplno. Vždy sa riadim týmito zásadami:
Miesta, ktoré chcem navštíviť, si vyberiem a potom ich pospájam dohromady podľa časti mesta, kde sa nachádzajú. Každý denný alebo poldenný okruh naplánujem tak, aby boli jednotlivé pamiatky od seba čo najbližšie, ideálne na pešiu prechádzku.
Pri plánovaní si vopred skontrolujem otváracie hodiny pamiatok, aby som celý deň vedela využiť čo najefektívnejšie.
Všade, kde sa dajú kúpiť lístky vopred online, tak spravím. Nielenže to vo väčšine prípadov umožňuje vyhnúť sa dlhým radám na vstup a do pokladní, no mnohé atrakcie ponúkajú pri online vstupnom výhodné zľavy.
Obedy väčšinou prenechávam na samoobslužné siete (v Anglicku napríklad EAT. či Pret-A-Manger), alebo bufety a jedálne jednotlivých pamiatok. Alebo si ráno niečo kúpim v potravinách a zbalím to so sebou do kabelky a na príhodnom mieste si spravím piknik. Hlavne, aby som obedom nezabila príliš veľa času. Radšej si doprajem večer a v prípade frekventovaných častí mesta si rezervujem stôl v reštaurácii vopred (sväté pravidlo najmä vo Francúzsku, inak riskujete, že ostanete o hlade).
Ak chcete vidieť viac fotografií z mojich ciest, s manželom máme facebook stránku People Places Flavors, kliknite a cestujte!