Martina Rúčková
Koloniálnym Mexikom: Okolo Puebly
Ani v deň nášho odletu sme si nedali pokoj - na letisku sme mali byť až podvečer a tak sme sa rozhodli pozrieť si pozoruhodné pamiatky neďaleko Puebly a na hranici susedného štátu Tlaxcala.
Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík: Stredná Európa, Anglicko, Škótsko, Severná Európa, Východná Európa, Západná Európa, Južná Európa, Rusko, Západná Ázia, Stredná Ázia, Juhovýchodná Ázia, Arabský svet, Stredná Amerika a Karibik, Zážitky z ciest, Kultúra, Súkromné, Nezaradené
Ani v deň nášho odletu sme si nedali pokoj - na letisku sme mali byť až podvečer a tak sme sa rozhodli pozrieť si pozoruhodné pamiatky neďaleko Puebly a na hranici susedného štátu Tlaxcala.
Atmosférické mesto Puebla popri svojom susedovi, gigantickom Mexico City, budí dojem malého a útulného.
Príchod do Taxca de Alarcón, hlavného mesta mexického štátu Guerrero, vás ohromí bez ohľadu na čas, kedy doň prídete.
Párkrát som už asi v rámci svojich zážitkov z ciest upozorňovala na skutočnosť, že tá-ktorá pamiatka je zapísaná v zozname UNESCO. Ak ste si mysleli, že sa nám tieto pamiatky jednoducho vyskytnú po ceste, nie je to celkom tak.
Cesta naprieč koloniálnym srdcom Spojených štátov mexických pokračovala smerom do Morelie, hlavného mesta štátu Michoacán. Okrem príjemného študentského mesta sme obšoférovali neďaleké jazero Patzcuáro so zaujímavými zastávkami.
Guadalajara je hlavným mestom štátu Jalisco, ktorý má hneď niekoľko regiónov, v ktorých sa môže pestovať modré agáve, z ktorého sa následne destiluje legendárny nápoj pomenovaný po jednom z miest tohto štátu: Tequila.
Spoznávanie centrálnej časti Mexika pokračovalo v štáte Jalisco a jeho hlavnom meste Guadalajara, ktoré je s poldruha miliónom obyvateľov štvrtým najväčším mestom Mexika.
Z Guanajuata sme sa cez Aguascalientes dopravili do jednej z oblastí, o ktorej ma už Tripadvisor varoval, že Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov tam neodporúča cestovať. Super, poďme teda!
Po dvojtýždňovej odmlke sa ja aj môj blog vraciame plní nových síl. Načerpávala som ich v lone kamčatskej prírody, najvýchodnejšie, ako som doposiaľ bola.
Šesťdesiat kilometrov severne od Querérara leží ďalšie z malebných mexických miest, San Miguel de Allende. Honosí sa nielen titulom Pueblo Mágico, ale za opaskom má aj zápis na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Jeden deň v Querétare sme venovali výletu do neďalekého Jalpánu, regionálneho centra v pohorí Sierra Gorda.
Ak si obyvatelia Mexico City potrebujú oddýchnuť od ruchu veľkomesta, chodia buď do neďalekej Puebly alebo do hlavného mesta štátu Querétaro.
V rámci pobytu v Mexico City sme jeden deň venovali okružnému výletu cez najznámejšiu pamiatku štátu Mexiko až takmer k pobrežiu Mexického zálivu, do štátu Veracruz.
Pred odchodom do mexického štátu Querétaro sme posledné ráno stihli pozrieť si pár zaujímavých miest.
...aspoň tak znie v preklade z reči pôvodného obyvateľstva názov vrchu Chapultepec, ktorý je pre veľké množstvo múzeí, parkov, záhrad a ďalších atrakcií jedným z najobľúbenejších miest, kde obyvatelia Mexico City trávia víkend.
Po Vianociach klasicky odchádzame do krajov nepoznaných a neprebádaných. Po troch rokoch opäť prišiel rad na americký svetadiel. A prst na mape neukázal až tak ďaleko ďaleko od Kuby, kde sme trávili svadobnú cestu.
Uvažovala som, ako zhrnúť seriál o Kube, ktorý ste mohli niekoľko mesiacov čítať na mojom blogu. Článkov bolo viac než dosť, ako rozlúčku som si pripravila zopár praktických rád pre všetkých vás, ktorí sa na tento úžasný pestrofarebný ostrov Karibiku chystáte. No nebudú to klasické rady, dokonca ani vyslovene užitočné, zato vám, verím, o Kube mnoho naznačia.
Posledné tri dni nášho veľkého kubánskeho dobrodružstva sme strávili v Havane, do ktorej sme prileteli z Baracoi. Havana nás privítala ako starý priateľ a po troch týždňoch striedania všetkých väčších miest ostrova nám jej hluk, krik a farby neprekážali. Oproti prvým dňom na Kube to bol príjemný rozdiel a podchvíľou som mala pocit, že som v úplne inom meste.
Vitajte v neslávne známej kubánskej provincii Guantanámo na východe ostrova. Mesto Baracoa, v ktorom žije asi 80 000 obyvateľov, má prezývku „Prvé mesto" - Ciudad Primada, pretože je to najsaršia španielska usadlosť na ostrove a zároveň jej prvé hlavné mesto, ktoré založil dobyvateľ Diego Velasquéz, historicky prvý guvernér ostrova Kuba. Pôvodnými obyvateľmi tu bol kmeň Taínov a Baracoa je jediné miesto na ostrove, kde aj dnes nájdete ich potomkov. Mesto je príjemné a pokojné, obklopené krásnou zeleňou. Jeho ulice sú zvláštnym mixom divokého západu, koloniálneho štýlu, vyblednutých farieb na prašných uliciach a rozostavaných budov. Ak je vám teplo, pred páliacim slnkom sa môžete ukryť vo vlhkom dažďovom pralese či na niektorej z okolitých pláží.
Po dvoch dňoch sa začne návštevník Santiaga trochu nudiť a preto mu treba vymyslieť ďalší program. Okolie mesta je však plné zaujímavých bodov, stačí si len pozrieť ponuku miestnych cestovných kancelárií a potom sa tam vydať vo vlastnej réžii; ak ste dvaja, bude vás to stáť tretinu z toho, čo si zapýtajú cestovné kancelárie. Krásny prehliadkový okruh tvorí krátky výstup na Gran Piedru, prechádzka ku múzeu La Isabelica tam, kde bola kedysi kávová plantáž a návšteva miestnej botanickej záhrady.