Martina Rúčková
Londýnske klenoty: Tower of London
Dnes pokračujeme v utorkovej téme, ktorou sú pozoruhodné historické miesta Londýna, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť a návštevu. Čo okrem paláca Hampton Court určite odporúčam?
Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík: Stredná Európa, Anglicko, Škótsko, Severná Európa, Východná Európa, Západná Európa, Južná Európa, Rusko, Západná Ázia, Stredná Ázia, Juhovýchodná Ázia, Arabský svet, Stredná Amerika a Karibik, Zážitky z ciest, Kultúra, Súkromné, Nezaradené
Dnes pokračujeme v utorkovej téme, ktorou sú pozoruhodné historické miesta Londýna, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť a návštevu. Čo okrem paláca Hampton Court určite odporúčam?
Londýn je mesto, ktoré na vás dýcha históriou kam sa len pozriete. Milovník ľubovoľnej epochy si v ňom príde na to svoje.
Londýnske pamiatky v duchu delím na turistické a neturistické, no neznamená, že to, čo je pre turistov, je automaticky zlé.
Pri väčšine veľkých miest sa človeku akosi prirodzene žiada pozrieť sa ten veľký kolos z vtáčej perspektívy. V prípade Londýna je to mimoriadne jednoduché a možností je neúrekom, stačí si vybrať.
Ak ste milovník umenia tak ako my, okrem klasických a známych múzeí toto mesto ponúka mnohé ďalšie zaujímavé galérie a výstavné priestory, ktoré potešia oči a pohladia dušu. Poďme sa na ne pozrieť.
Možnosti kam za kultúrou v Londýne zadarmo, respektíve za symbolický príspevok, smepredošlým článkom nevyčerpali.
Londýn nie je najlacnejšia destinácia - letenky sa dajú nájsť ešte lacno, ale potom treba zaplatiť ešte ubytovanie a nájsť niečo pod zub, o atrakciách nehovoriac.
Ostrov, ktorý poznajú v prvom rade motorkári a všetci fanúšikovia motošportu. Okrem toho je to jedno zo zaujímavých offshorových miest, územie držiace si historickú tradíciu najdlhšie fungujúceho parlamentu na svete. Nájdete ho na polceste medzi Anglickom a Írskom, čo vlastne celkom výstižne charakterizuje jeho štátne zriadenie: Man totiž nie je ani samostatná krajina, no ani súčasť kráľovstva.
Počas nášho študijného roku stráveného v Oxforde sme na letné dovolenky využívali typické anglické destinácie a teraz nemyslím Mallorcu či Kanárske ostrovy. Okrem Škótska sme absolvovali typický surferský víkend v Cornwalle, aj keď, samozrejme, že by sme to neboli my, ak by sme si ho neokorenili o niekoľko zaujímavých miest. Poďte sa na ne teda pozrieť spolu so mnou.
Historické prístavné mesto Liverpool, ktoré našinec asi najviac pozná vďaka hudobnej skupine The Beatles, sme navštívili počas návratu z univerzitných majstrovstiev v spoločenských tancoch v Blackpoole. A tak kým celý zvyšok nášho tanečného tímu ešte sladko spal, my s manželom sme už prestupovali v Prestone na vlak, ktorý nás odviezol až do ústia rieky Mersey, kde Liverpool leží. Od svitu do mrku sme si stihli pozrieť mesto, v ktorom sa staré okato snúbi s novým.
Dnes vám porozprávam o mieste, ktoré som navštívila počas svojich štúdií v Oxforde asi šesťkrát. Je to krásny a majestátny palác neďaleko dedinky Woodstock asi tridsať kilometrov od Oxfordu, ktorého súčasťou sú prekrásne parky, v ktorých si radi robia pikniky študenti a v lete sú plné divadelných predstavení. Je jedinou stavbou, ktorá nepatrí cirkvi ani kráľovskej rodine a napriek tomu sa pýši pomenovaním palác. Snáď najslávnejším rodákom tohto pôsobivého sídla je Sir Winston Churchill.
Všetky skvelé cesty sa raz končia a nebolo to inak ani v prípade tej našej škótskej. Plní zážitkov a dojmov sme sa ešte potrebovali vrátiť z Kyle of Lochalsh späť do Oxfordu a zo zelene slnečných úbočí hôr do ešte žiarivejšej zelene lúk a pastvín anglických Midlands. Mali sme však šťastie, pretože Škótsko sa s nami rozlúčilo svojimi najkrajšími a pokojne môžem povedať, že aj najikonickejšími pohľadmi. Okrem zelených hôr nás vo všetkej svojej majestátnosti privítal prekrásny hrad Eilean Donan a atmosféru ako z románu Irwina Welsha sme si pripomenuli v Glasgowe.
V čase, keď som navštívila ostrov Skye škótskych Hebríd, som ešte netušila, že ho National Geographic umiestni na štvrté miesto rebríčka najkrajších ostrovov na svete. No niet sa čomu diviť, tento večene zelený a pravidelne zatiahnutý ostrov má všetko: hory i jazerá, zelené lúky, oranžové rašeliniská a morské zátoky plné delfínov, veľrýb, žralokov, strakatých tuleňov a vtáčikov puffinov s oranžovými zobákmi. A k tomu nádhernú príchuť života v škótskych vysočinách za dávnych čias.
Dnes vám porozprávam o súostroví ležiacom na sever od Veľkej Británie, Orknejách. Tvorí ho asi sedemdesiat ostrovov, z ktorých je dvadsať obývaných. Ich poloha na úrovni južného Nórska zaručuje relatívne chladné a nepríjemné podnebie, ktoré vás dokáže potrápiť aj uprostred leta, no práve búrky a dážď dokážu nádherne podtrhnúť drsnú krásu ich jedinečnej prírody. Niet divu, že najviac sa na Orknejách darí práve škótskej národnej rastline - bodliaku.
Slovo loch je galského pôvodu a označuje vodnú plochu, či už jazero alebo morskú zátoku. Najznámejší škótsky loch, Loch Ness, je sladkovodné jazero, ktorého najhlbší bod dosahuje 230 metrov. Objemom najväčšie, povrchovou plochou druhé najväčšie, no preslávilo sa najmä vďaka príšere, ktorú po prvýkrát spozorovali v jazere v roku 1933. O Nessie, ako miestni lochnesskú príšeru familiárne volajú, existujú iba anekdotálne dôkazy, to však nebránilo tomu, aby nebola využitá ako skvelý produkt turistického ruchu. No okrem rôznych atrakcií pre priaznivcov pavedného odboru kryptozoológie ponúka Loch Ness krásnu prírodu a hlavne pokoj na vyčistenie hlavy a rozjímanie.
V rámci cesty po Škótsku je nemožné vynechať miesta spojené s dvomi vecami, s ktorými je táto krajina asi najviac spájaná a to golf a škótska whisky. Ak nerátame kilty a anekdotálnu lakomosť, s ktorou som sa však nikde a u nikoho nestretla. Oba tieto body som si odškrtla na ceste medzi Edinburghom a jazerom Loch Ness.
Nachádzame sa v druhom najväčšom a hlavnom meste Škótska, ktoré si nás získalo na prvý pohľad svojou „nebritskou" atmosférou. Cítila som sa ako v meste, ktoré poskladali z niekoľkých európskych hlavných miest - všetko sa mi zdalo akési povedomé. Práve v Edinburghu, alebo, rešpektujúc miestnu výslovnosť, „v Edinbre", začala moja veľká love story so škótskou single malt whisky, ktorá ma drží dodnes. V čom teda spočíva čaro tohto mesta? Podľa mňa v správne namiešanej kombinácii kontinentálnej architektúry, prívetivosti miestnych a mnohých pozoruhodných pamiatok.
Pamätám si, ako som usilovne klepala záverečnú prácu vo svojej malej internátnej izbe s vidinou fantastického výletu do Škótska, krajiny, ktorá je našincovi v rámci Spojeného kráľovstva o poznanie sympatickejšia. Myslím si, že je to najmä vďaka silnej trojkombinácii krásnych hôr, svojských a srdečných ľudí a skvelej whisky, ktorá sa tu vyrába. A rovnako ako krajina samotná, aj cesta do jej hlavného mesta Edinburgu, ešte na tej anglickej strane, ponúka mnoho zastávok, ktoré vás prinútia cestu na chvíľu prerušiť a vydať sa objavovať.
Podobný výlet ako ten utorkový nás čaká aj dnes, pozrieme sa na významné pamiatky Anglicka, ktoré mu zanechalo obdobie priemyselnej revolúcie. Vrátime sa do Derbyshiru a zo severu Anglicka precestujeme až na juhozápadný cíp Veľkej Británie do Cornwallu a Západného Devonu.
Tento týždeň sa v dvoch článkoch vrátime do obdobia Veľkej priemyselnej revolúcie a prostredníctvom niekoľkých pamiatok, ktoré som počas svojho pobytu vo Veľkej Británii navštívila, si pripomenieme jej odkaz. Nejedná sa o typické turistické miesta, ktoré sa vám budú svojimi plagátmi propagovať na každom kroku. Ukážu vám však trochu inú krajinu a obrazne vám vysvetlia jej priemyselný vývoj. Dnes navštívime velšský Blenaevon a New Lanark v Škótsku, ktorý bol kedysi ukážkovým príkladom starostlivosti o zamestnancov.