Martina Rúčková
Úvod do Juhovýchodnej Ázie: Záhradný Singapur
Poslednými dvoma bodmi singapurského itinerára boli jeho dve známe záhrady: po fantastickej botanickej sme si boli pozrieť zoologickú a Záhrady v zálive.
Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík: Stredná Európa, Anglicko, Škótsko, Severná Európa, Východná Európa, Západná Európa, Južná Európa, Rusko, Západná Ázia, Stredná Ázia, Juhovýchodná Ázia, Arabský svet, Stredná Amerika a Karibik, Zážitky z ciest, Kultúra, Súkromné, Nezaradené
Poslednými dvoma bodmi singapurského itinerára boli jeho dve známe záhrady: po fantastickej botanickej sme si boli pozrieť zoologickú a Záhrady v zálive.
Prvé zoznamovacie kroky so Singapurom boli úspešne za nami. Ubytovanie odškrtnuté, rovnako aj návšteva kasína, čínskej štvrte a prechádzka krásnou botanickou záhradou. Čo ďalej?
Naše juhoázijské dobrodružstvá sa prehupli do svojej poslednej fázy. Vrátili sme sa do Singapuru, kde sme celú cestu začali a tentokrát sme naň mali konečne trochu viac času.
Po návrate z národného parku Khao Yai v provincii Pak Chong došlo konečne aj na Bangkok. Veď sa už patrilo.
Z Ayutthaye sme svojráznym thajským vlakom pokračovali do provincie Pak Chong, domovu jedinečnej flóry a fauny v miestnej džungli. Čakalo nás svojrázne miestne jedlo, makaky, gibony, škorpióny a pijavice.
Z ostrova Koh Samui sme prileteli do Bangkoku. Tam sme však strávili len jeden večer a hneď nasledujúci deň ráno sme nasadli na autobus smerom do Auythaye, ktorá leží asi 80 kilometrov na sever od thajského hlavného mesta.
Thajsko má obrovský arzenál krásnych ostrovov, z ktorých každý má svoju unikátnu atmosféru a iný dôvod, prečo si ich dovolenkári vyberajú.
Zatiaľ čo doposiaľ sme sa cez Singapur a Malajziu hnali celkom v tempe, prišiel čas osláviť nový rok a dokonca aj spomaliť: na thajskom ostrove Phuket nás čakali tri noci a dva plné dni.
Dnes sa vrátime na malajský ostrov Penang za denného svetla. Keď ustane ruch nočného festivalu pouličného jedla a vyjde slnko, prichádza čas navštíviť častokrát dômyselne ukryté pamiatky neobyčajného vzhľadu a histórie.
Keď náš náš malajský pretekár Formuly 1 konečne vyložil zo svojho mierne rozheganého monopostu, mali sme chuť bozkávať zem pod našimi nohami. A tak sme veľmi neprotestovali, že k ubytovni je to ešte asi poldruha kilometra.
Ďalšia jazda super-extra klimatizovaným autobusom nás priniesla do zelenej horskej oázy, ku ktorej viedla kľukatá cesta a na konci ktorej nás čakali jedinečné pohľady na krajinu navôkol. Jedným takým hneď aj začnime. Bez okolkov.
V Kuala Lumpure sme z autobusu vystúpili po zotmení. Tmavé ulice mesta boli presvietené žltým svetlom, v striedajúcich sa blokoch sa ukazovali staré i novšie budovy.
Malacca lebo Melaka, sú dva názvy pre jedno a to isté mesto, ktoré dnes leží na polceste medzi Singapurom a malajským hlavným mestom Kuala Lumpur.
Do konca tohto roku ostal presne jeden mesiac a ja som sa preto rozhodla december a január venovať spomienkam na dve novoročné cesty, ktoré sme s manželom absolvovali.