Dve meny Kuby a ako ich môžete využiť aj vy

Tak, ako kedysi u nás za socíku, aj na Kube fungujú dve meny - kovertibilné pesos, ktorými platia za všetky služby turisti a pesos nacionales určené pre domácich. Convertibiles si však nepredstavujte ako bony, pretože aj miestni sa k nim vedia bez problémov dostať. Častokrát sa im v konvertibilných pesos vypláca časť výplaty, aj keď to nie je pravidlo. Asi do roku 2004 sa na Kube dalo platiť aj americkými dolármi na ktorých kurz je fixovaný kurz konvertibilného pesa, avšak táto praktika sa už vytratila po ďalšej vlne ochladenia kubánsko-amerických vzťahov. Jedno konvertibilné peso (CUC) má hodnotu, v závislosti od aktuálneho kurzu, okolo 25 pesos nacionales (CUP).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Zmenárne

Prvou vecou, ktorá zaujíma každého turistu, je, kde a ako si môže zameniť svoje peniaze. Na Kubu si v žiadnom prípade nenoste doláre, za ich výmenu sa účtuje dvadsaťpercentný poplatok. Slováci, berte si eurá, len si dajte pozor na to, aby ste ich mali pekné, čisté a čo najmenej pokrčené. Poškodené vám určite nevezmú. Peniaze si zmeníte v štátnych Casas de Cambio SA, v skratke CADECA alebo v bankách. Určite nemeňte peniaze na ulici, dostanete síce výhodný kurz, ale väčšinou sa jedná o podvod, pri ktorom dostanete sľúbenú hodnotu nie v convertibles ale v nacionales, čím prerobíte presne dvadsaťpäťkrát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Načo sú mi nacionales?

Convertibles sú modlou pre každého Kubánca, pretože prémiový tovar sa dá kúpiť len za ne. No najmä v tých častiach krajiny, kde nie je toľko turistov a teda ani také skvelé príjmy z cestovného ruchu stále funguje ekonomika v nacionales, čo zaručuje omnoho nižšie ceny a teda aj dostupnosť tovarov a služieb. Ak si zmeníte určitú sumu convertibles za nacionales, budete mať motiváciu ich aj minúť, čo vás privedie na zaujímavé miesta, ďalej od bežných turistov, ktoré by ste inak nenavštívili. Tiež sa dajú skvele využiť na vydávanie: párkrát sa nám stalo, že taxikár sa tváril, že nám nedá vydať z päťpesovej bankovky povedzme tri pesá, tie konvertibilné a my sme drobnejšie nemali. Veď čo, nám istotne chýbať nebudú. Mali ste vidieť ako sa zatváril, keď sme vytiahli náš zväzok nacionales a pekne mu vyrátali na ruku päťdesiat nacionales. On si síce neprivyrobil, no my sme neprerobili.

SkryťVypnúť reklamu

Čo si môžem za nacionales kúpiť?

Pizzu - peso pizza bola v mnohých prípadoch našou prvou pomocou proti akútnemu hladu. Predáva sa v rôznych pouličných stánkoch a celá prevádzka väčšinou funguje o dvoch ľuďoch. Jeden preberá objednávky a ten druhý potom spoza plenty podáva hotovú pizzu (technologický postup je asi dobré radšej nevidieť). Pizza je hrubá a malá, asi vo veľkosti menšieho taniera, no zasýti dvoch. Buď si ju dáte len so syrom, alebo aj so šunkou, cibuľou či slaninkou a v závislosti od príloh za ňu zaplatíte od 10 do 15 pesos nacionales.

Pivo - na Kube sme počas nášho pobytu vyskúšali štyri značky piva. Dve, Cristal a Bucanero sa predávajú za konvertibilné pesá turistom. Cena sa pohybuje okolo 1,5 pesa. Potom sú tu však ich ekvivalenty, podľa mňa len s vymeneným obalom a to Mayabe a Cacique. Za tie zaplatíte do 20 pesos nacionales. V horúci letný deň, kedy ich vypijete niekoľko, je to celkom slušné množstvo ušetrených peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Potraviny - v obchodoch, kde predávajú za pesos nacionales. Okrem iného sme takto testovali aj rum, ktorý sa predáva miestnym a bol úplne v pohode. Ovocné džúsy čapované do vlastných plastových fliaš sa tiež predávajú za národné pesos.

Cigary a cigarety - a tu sa už dostávame k položkám, pri ktorých dokážete naozaj ušetriť. Cigary aj cigarety za nacionales sa predávajú pekne krásne ako kusovky. Ak si chcete spojiť pobyt na Kube aj s fajčením, prípadne sa úplne vžiť do role miestneho a ťahať jednu cigaru od druhej, mám pre vás radu, ako pri tom neskrachovať. Nebuďte fajnovky a kúpte si miestne cigary. Predávajú sa v zastrčených obchodíkoch v neturistických častiach miest a stoja 1 národné peso kus. Áno, počujete správne, to sú v prepočte asi štyri centy za jednu cigaru. V čom je háčik týchto peso cigár? Na rozdiel od tých značkových sú šúľané strojovo a nie ručne, čiže nie sú také krásne „vymazlené" a predpokladám, že nie sú z tabaku, ktorý sa fermentoval aj štyri roky. Ale na také úplne bežné fajčenie prípadne okúsenie toho, čo fajčia domáci, sú skvelé. Ak by ste si chceli kúpiť celé balenie, stojí 25 CUP, z čoho logicky vyplýva že ich tam je 25. Zabalené sú v bielom papierovom obale a keď ich predavač zobral z police, myslela som si, že mi podáva soľ alebo múku.

SkryťVypnúť reklamu

Zmrzlinu - Vo viacerých miestach Kuby nájdete cukráreň/zmrzlináreň. Coppeliu Havane ju už rozdelili na časť pre mietnych a časť pre turistov, ale v ostatných mestách si za zmrzlinu stále zaplatíte v CUP. Skvelé, pretože je šialene lacná a dobrá. V Santiagu sme si dali pohár s kusom koláča a piatimi kopčekmi zmrzliny v prepočte za asi 16 centov (5 CUP).

Transport - na medzimestské linky síce turistov veľmi nepúšťajú, ani keď im už odišli všetky regulérne diaľkové autobusy, avšak mestská hromadnáprava sa platí v CUP a v porovnaní s taxíkom je finančne výhodnejšou alternatívou.

Suveníry - Pouliční predavači sa vám budú snažiť chcieť predať predraženú oranžovú bankovku v hodnote 3 CUP s Che Guevarom. Omnoho zaujímavejšie však je si na ňu zapoľovať. Uvidíte, ak budete platiť CUP-mi, určite vám ju v jednom momente vydajú. My sme sa takto dostali nielen k tejto bankovke, ale aj k jej mincovému ekvivalentu z ktorého sa na nás tiež díva Che.

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  35x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 729x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 112x
  • Prečítané: 2 594x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 355x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 981x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 206x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 087x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Kaľavský zachraňoval na súde advokáta takáčovcov Ribára. Hovoril najmä o Čurillovi
Je dielom komunistického experimentu. Už aj Slováci zistia, čím BYD drví Teslu
Prečo sa na Slavíne nebratríčkovať s ruským veľvyslancom Bratčikovom (komentár šéfredaktorky)
Ivermektín po covide propagujú ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?
reklama
SkryťZatvoriť reklamu