
Tak ako to s ním vlastne je? Ostrov Man je britská korunná dependencia. Oficiálnou hlavou tohto ostrova je britská kráľovná, respektíve kráľ, ktorý nosí titul Pán Manu (Lord of Mann), no oficiálnou hlavou ostrova je viceguvernér. Svojej suverenity sa vzdal v oblastiach obrany a zahraničnej politiky, ktoré má na starosti Spojené kráľovstvo. Na Isle of Man sa používa manská libra, ktorá má rovnaký výmenný kurz ako tá anglická. Viete platiť aj tou druhou, no pred odchodom z ostrova si radšej všetky manské libry vymeňte späť za anglické, lebo inak nimi toho v Anglicku veľa nezaplatíte...


História ostrova Man sa tradične spája s rôznymi severskými národmi, i keď po prvýkrát nad ním vládlo historické anglické vojvodstvo Severná Umbria. Po nej prišli Škóti a po nich Nóri. Na rozdiel od iných častí Britských ostrovov sa Man nikdy nestal súčasťou Rímskeho impéria, i keď sa v jeho písomnostiach spomína pod rôznymi názvami.



Manské múzeum
Niečo z histórie ostrova nám prezradilo miestne múzeum. Ostrov Man bol pôvodne súčasťou pevniny, od ktorej ho oddelila stúpajúca hladina oceána osem tisíc rokov pred naším letopočtom. Prví obyvatelia sa na Man údajne doplavili o tisíc päťsto rokov neskôr. Manské múzeum vás prevedie naprieč celou pravekou históriou ostrova, od obdobia lovcov a zberačov využívajúcich pazúrikma ďalšienprimitívne nástroje ces domestifikovanie zvierat a postupné objavenie mede, bronzu a železa.

Významné dedičstvo po sebe zanechali Vikingovia, ktorí tu na konci ôsmeho storočia založili Tynwald, údajne najstaršie dodnes existujúce štátne zriadenie na svete. Jeho názov by sa dal voľne preložiť aj ako "miesto, kde sa koná tá záležitosť." Pozostáva z dvoch snemovní: Legislatívnej rady a Komory kľúčov. Má komplikovaný systém schvaľovania návhov zákonov, ktoré musia byť potvrdené na každoročnom zasadnutí parlamentu 5. júla pod holým nebom na Tynwaldskom kopci.


Motorkári, ktorí preslávili ostrov



Pri pohľade na obrovské množstvo motoriek je asi každému jasné, že sa budeme baviť o pretekoch TT, teda Tourist Trophy, ktorých okruh vedie okolo celého ostrova Man. Od roku 1907 sa ich konalo 95 a dlho to boli najprestížnejšie preteky motocyklov na svete. Počas pretekov sa uzavrú verejné cesty ostrova, z ktorých sa stáva pretekárska dráha. Traťový rekord z vlaňajšieho roka na jedno kolo je 17 minút a 6 sekúnd, počas ktorého sa Bruce Anstey rútil po okruhu priemernou rýchlosťou 212,93 kilometrov za hodinu. A poviem vám, videli sme cesty, ktoré tvoria trať a nemajú práve ten najkvalitnejší a najrovnejší traťový povrch...

Svetielka na mape vyznačujú trať vedúcu cez severnú časť ostrova. TT preteky po ostrove Man sú známe obrovským rizikom, ktoré pretekári podstupujú. Extrémnymi rýchlosťami sa rútia úzkymi cestami, ktoré sú častokrát ohraničené nie bezpečnostnými valmi z pieskových vriec, ale kamennými múrikmi, či budovami. Preteky si do dnešného dňa vyžiadali 245 obetí.


A čo zábava?
Isle of Man je jedno z tých miest, ktoré vás prekvapia relatívnou cenovou dostupnosťou v porovnaní s Anglickom či Škótskom. Kto hľadá, nájde bary či reštaurácie, kde si jeho peňaženka aspoň trochu vydýchne. Hlavné mesto Douglas v noci žije, nie príliš, ale tak akurát.


Rada na záver, pred návratom do Anglicka nezabudnite svoje manské libry minúť, alebo ich vymeniť za anglické...