Po Európe so svokrovcami: Lyon

V Ženeve sme sa vybrali v ústrety novému dňu s veľkou radosťou, pretože bol pred nami deň, počas ktorého sme mali doraziť do Cognacu. Cestu dlhú vyše šesťsto kilometrov sme sa však rozhodli obohatiť krátkou zastávkou vo francúzskom meste Lyon.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Lyon nájdete na polceste medzi Parížom a Marseille. Tieto dve mestá zároveň nasleduje v rebríčku najväčších francúzskych miest s úctyhodným polmiliónom obyvateľov. Je hlavným mestom francúzskeho regióny Rónske Alpy. Vznikol v období, kedy sa z rímskej republiky pomaly ale isto stávalo cisárstvo - Munatius Plancus a Lepidus, velitelia zavraždeného Cézara, dostali za úlohu postaviť mesto pre rímskych utečencov, ktorých z neďalekého Vienne vyhnali galské kmene Alloborgov. V skutočnosti im mala táto úloha zabrániť pridať sa aj so svojim vojskami k Markovi Antóniovi a tým ešte viac vyeskalovať konflikt. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vďaka svojej výhodnej pozícii začali Rimania cez Lyon stavať všetky hlavné cesty regiónu, až sa z neho stalo hlavné mesto Galie, pričom toto označenie si zachovalo dodnes. Rímsky polyteizmus pomaly striedalo kresťanstvo, spočiatku na veľkú nespokojnosť rímskych cisárov v 2. a 3. storočí nášho letopočtu, v ktorom Lyon získal hneď niekoľko "svojich" svätcov - mučenníkov. 

Pod francúzsku nadvládu sa mesto dostalo v 14. storočí a od tejto doby začína jeho súperenie s Parížom. V 15. storočí si ho vyhliadli talianski kupci, ktorí tu začali organizovať jarmoky so svojím tovarom a z mesta sa vďaka nim neskôr stalo centrum francúzskeho bankovníctva, pričom toto postavenie si udržalo dodnes. Dobré vzťahy s Talianskom posilnil obchod s hodvábom, pričom práve hodváb sa stal predmetom Lyonského priemyslu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V Lyone sme sa vybrali priamo do centra mesta. Keďže sme v ňom plánovali pobudnúť len niekoľko hodín, zaparkovali sme v parkovacom dome miestnej opery. Tá sídli v budove Opera Nouvel, pomenovanej podľa Jeana Nouvela, ktorý dal v rokoch 1985 až 1993 starej budove opery nový šat. Budova lyonskej opery má zaujímavú históriu - totiž práve v Lyone vznikla prvá opera, ktorá bola umiestnená do už existujúcej budovy. Stalo sa tak v roku 1756. O sto rokov neskôr však bola nová opera primalá a tak v centre mesta otvorili v roku 1831 novú budovu opery. Údajne bola nielen málo okázalá, no človek by ani nepovedal, že je to budova opery. Plány na jej vylepšenie sa však na dlhú dobu odložili. Až v roku 1985 nadišiel čas, kedy sa v mestskej radnici rozhodli, že prišiel čas budovu prepracovať takmer od základov. Jean Nouvel nechal kameň na kameni iba v prípade foyer a vonkajšej fasády, svoje plány však realizoval smerom nadol aj nahor. Budovu nechal prekopať o úroveň nižšie, čím vznikli priestory na repetície a obrovským oceľovo - skleneným polvalcom zväčšil kapacitu budovy dvojnásobne. Dnes má lyonská opera kapacitu asi 1 100 sedadiel.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, nás mimoriadne zaujala aj nápaditosť parkoviska pod operou, ktorá každú z parkovacích sekcií pre lepšie zapamätanie pomenovala po niektorej z operných postáv. Nám sa ušla zelená sekcia B, ktorá dostala meno Borisa - Borisa Godunova z rovnomennej opery Modesta Mussorgskovo.

Obrázok blogu

Neďaleko opery sa nachádza námestie Place des Terreaux, ktorému dominuje budova lyonskej radnice. Vašu pozornosť rovnako rýchlo upúta aj Fontána Bartholdi, ktorú navrhol Frédéric Bartholdi, autor Sochy slobody, ktorú Francúzsko venovalo Spojeným štátom americkým. Lyonská fontána má za sebou veľmi zaujímavú históriu, ktorá začala verejnou súťažou, ktorú vypísalo mesto Bordeaux na fontánu na svojom Place Quinconces. Vyhral ju práve dvadsaťtriročný Bartholdi, no mesto jeho návrh nerealizovalo. Ozvalo sa mu opäť až po tom, čo sa preslávil svojou Sochou slobody, projekt začali, nedokončili a keď bola fontána po dlhých rokoch konečne hotová v roku 1888, Bordeaux sa zdala pridrahá a tak ju predala Lyonu. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V uličkách mesta je množstvo reštaurácií, kaviarní a pekární, povedala by som veľa aj na francúzke pomery. Niet sa však čomu diviť, Lyon je centrom francúzskej gastronómie a okrem iného tu žije a pôsobí významný šéfkuchár Paul Bocuse, ktorý francúzsku dal cuisine nouvelle, vychoval celú generáciu kvalitných šéfkuchárov a vlastní jednu z mála reštaurácií, ktoré sú ocenené tromi hviezdičkami sprievodcu Michelin. Tá sa nachádza v Lyone. Ak by vás zaujímal pohľad do života pána Bocusa a tradície francúzskej kuchárskej školy, odporúčam vám pozrieť si lyonský diel dokumentárneho seriálu amerického šéfkuchára a novinára Anthonyho Bourdaina s názvom No Reservations. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nám zvýšil čas len na kávu a eclair, potom sme pokračovali smerom k miestnej katedrále. Je zasvätená sv. Jánovi Krstiteľovi a sídli v nej Arcibiskup z Lyonu. Pochádza z 12. storočia, kedy bola postavená na ruinách ranokresťanského kostola zo 6. storočia. 

Za katedrálou sa nachádzajú ruiny nie jedného, no rovno troch kostolov, ktoré tu vznikali už od čias starovekého Ríma. Patria medzi pamiatky, vďaka ktorým si Lyon zaslúžil zapísanie do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO - Lyon obývajú ľudia bez prestávky už vyše dvoch tisícročí. Medzi pamiatky, ktoré toto kontinuálne osídlenie dokladujú, patrí rímska štvrť a Fourviére, renesančná štvrť Starého Lyonu, Croix - Rousse alebo hodvábna štvrť a Presqu'île, v ktorej by ste našli plejádu budov od 12. storočia až po súčasnosť.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Prechádzka ulicami pri rieke a naprieč mostami upokojí aj tú najuponáhľanejšiu dušu a po ceste možno uvidíte, tak ako my, pána, ktorý predstavuje až gýčové zobrazenie Francúzska: fúzatého, s okuliarmi a baretkou, v modro-bielom pruhovanom tielku, nesúc si domov bagetu a noviny. Vidiac tento pohľad sme sa mohli vydať ďalej na cestu. 

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  35x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu