Potulky nočnou Varšavou

Seriál o ceste autom po Škandinávii sa mi z tematického hľadiska žiada doplniť o niekoľko nedávnych ciest po miestach, ktoré sme v auguste roku 2009 navštívili. Sú to presne tie, ktoré sme vtedy museli z prvotného itinerára pre nedostatok času vyškrtnúť. Preto som veľmi rada, že v priebehu nasledujúcich rokov sa mi podarilo skladačku našej cesty doplniť o pár ďalších zaujímavých kúskov. Napríklad o krásne zrekonštruované historické centrum Varšavy, ktoré sa nám podarilo navštíviť počas cesty autom z Ruska na Slovensko v novembri minulého roku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)

Do tohto klenotu strednej Európy sme sa dostali v jeden sychravý novembrový večer. Varšavu sme mali po ceste na trase Moskva – Beluša cez Bielorusko. Cez deň sme okrem nekonečných hodín na ceste stihli navštíviť dva krásne bieloruské zámky – Mir a Nesviž a v parkovisku nášho hotela sme zaparkovali v celkom rozumnom čase. Vďaka nášmu hotelu Gromada sme sa ocitli niekde na prieniku socializmu sedemdesiatych rokov a začínajúcich náznakov kapitalizmu. Hotel sme vyberali tak, aby bol relatívne blízko historickému centru mesta, no zároveň sme potrebovali parkovacie miesto pre svokrovo plne naložené auto. Voľba padla práve na tento hotel, v ktorom to vyzeralo, ako keby tam zastal čas. Vrátane inventára. Za veľa peňazí málo muziky ale aj svojskej zábavy: zaujímavý systém kľúčiek, do ktorých bolo treba vložiť kovovú platničku a potom otočiť spôsobili dlhé minúty zábavy nielen nám, ale aj iným hosťom na našej chodbe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)

Ale späť ku krásnemu mestu. To bolo založené v trinástom storočí a pôvodný val zo zeminy rýchlo vystriedali tehlové hradby. Najznámejším miestom v historickom centre je jeho Trhové námestie, na ktorom sa od nepamäti odohrávali rôzne podujatia a festivaly. V rôznych častiach starého mesta sa nachádzajú ďalšie významné pamiatky: Katedrála sv. Jána, ktorá na svojom mieste stojí už od 15. storočia, no katedrálou sa stala až v roku 1798. Červený barokový kráľovský hrad zo 14. Zažiaril v roku 1569, keď sa tu presťahoval kráľ Žigmund III. po tom, čo z Varšavy spravil hlavné mesto Poľska. Nasledovali zásahy talianskych architektov a jeho funkcia sa rozšírila o dejisko zasadaní poľského sejmu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)

Na začiatku 20. storočia život v Starom meste upadol, bývali v ňom najmä chudobné rodiny a nebola núdza ani o majsterky a tovarišky z cechu najstaršieho povolania. V roku 1918 sa však do Kráľovského hradu nasťahoval poľský prezident a koncom tridsiatych rokov sa začali historické budovy opravovať a do centra Varšavy vracať život. O to zdrvujúcejším bol rok 1939, rok invázie Poľska, počas ktorého nemecká Luftwaffe zbombardovala mnohé z krásnych historických budov. Niektoré z nich sa v priebehu nasledujúcich rokov zrekonštruovali, no v pomste za Varšavské povstanie v auguste a septembri roku 1944 Nemci zbombardovali takmer všetky budovy v Starom meste. Cieľom bolo vymazať akékoľvek zmienky o dlhej histórii hrdého Poľska v podobe historických pamiatok zo zemského povrchu. Poliaci sa však nedali a po vojne sa dali do rekonštrukcie starého mesta, z ktorého ostalo len 15% stavieb nezničených.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)

Nepredstaviteľné sa nakoniec stalo skutočným: Staré mesto vstalo z popola. Rekonštrukcia si vyžiadala kompletné obnovenie pôvodného mestského plánu. Pri prestavbe budov sa Varšavčania snažili využiť čo najviac pôvodných tehál a štrk a drobné opadané kusy sa spracovali a použili na dekoračné prvky fasád. Keďže v tom čase ešte neexistoval dokonalý kataster či prehľadná fotodokumentácia, pri rekonštrukcii pomohli historické skice architektov a predvojnové kresby študentov.

Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)

Prechádzajúc sa po nočnej Varšave som žasla nad tým, že všetky tieto krásne budovy boli pred sedemdesiatimi rokmi ruinami, ktoré ako fénix z popola vstali zo svojho vlastného štrku. V noci sú nasvietené rôznymi farbami; veľké námestia a k nim vedúce kľukaté uličky vítajú pocestného túlať sa po nich. Z okien žiari teplé svetlo a výklady nenútene lákajú nazrieť do nich. Varšava je vlastne taký malý zázrak ľudského odhodlania a vytrvalosti, vôle bojovať a nevzdávať sa. Namiesto nárekov si Varšava spomína na svoju krutú minulosť s úsmevom a hrdosťou, pretože nakoniec sa z nej znovu stala taká istá kráska ako pred vojnou.

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  35x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 13x
  • Prečítané: 468x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 98x
  • Prečítané: 1 754x
  • 2
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 322x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 945x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 151x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 104x
  • Prečítané: 2 039x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Expert: Také sankcie, aké dopadli na Rusko, by Čína nevydržala
Video zdravotníkov zabitých v Gaze zachytáva sanitku so zapnutými svetlami

ČTK a 1 ďalší

Video zdravotníkov zabitých v Gaze zachytáva sanitku so zapnutými svetlami

Zábery získal denník The New York Times.

  • 22m
Oslepla na jedno oko, ale úsmev jej ostáva. Inšpiratívna spoveď mamy a športovkyne Zuzany Bernardovej
Psychopati z Bratislavy, uletel tréner Žiliny. Weiss sa hneval, že mu nepodal ruku
reklama
SkryťZatvoriť reklamu