

Cotswolds?
Tento názov označuje drobné vrchy (najvyšší z nich má asi 330 metrov), ktoré sa nachádzajú na juhozápade Anglicka. Predstavte si oblasť dlhú asi 50 kilometrov a širokú 150 kilometrov krásnej, jemne zvlnenej krajiny, uprostred ktorej sú roztrúsené drobné dedinky a mestečká. Nájdete ju v oblastiach, ktoré patria pod anglické grófstva Oxfordshire a Gloucestershire. Ak by ste si ju chceli na mape Anglicka predstaviť, pospájajte si čiarou mestá Oxford, Swindon, Bath, Gloucester, Evesham, Stratford, Banbury a keď kruh konečne uzavriete späť pri Oxforde, máte pred sebou Cotswolds.


Miestni hrdo nazývajú Cotswolds srdcom Anglicka a miestom, kde čas ostal stáť už tristo rokov. Na nohy ho postavil obchod s vlnou a tento historický fakt nám pripomínajú všadeprítomné ovečky. Domčeky sú postavené z kameňa a mnohé z nich majú tradičnú slamenú strechu. Všetko je akési menšie, vrátane budov úradov či kostolíkov.


Keďže celá oblasť má vyše sto rôznych miest a dediniek, je nemožné napísať o všetkých, ktorými sme prešli. Preto som si vybrala jednu malinkú dedinku a jedno pekné mesto, ktoré vám budú, dúfam, ilustrovať pôvab tejto jedinečnej časti anglického vidieka.



Minster Lovell
Táto dedina, ktorá leží na rieke Windrush, bola pomenovaná po rodine Lovelovcov, ktorá tu dlhé roky žila a spravovala okolité pozemky. Nás najviac zaujal farský kostol svätého Kenelma s náhrobnými kameňmi uprostred žiarivo zelenej trávy, ktoré sú už také staré, že z nich veľa nevyčítate. Postavený bol v 15. storočí na pozostatkoch starého kostola, čo vysvetľuje jeho netradičný tvar s vežou uprostred.



Ak máte radi legendy a príbehy, v ktorých straší, Minster Lovell vám ich ponúkne niekoľko. Hneď za kostolom sú ruiny sídla, v ktorom v osemnástom storočí našli ľudskú kostru. Legenda vraví, že patrila Lordovi Francisovi Lovellovi, ktorý bojoval v Bitke pri Stoke v roku 1487. Po porážke sa uchýlil do tajnej miestnosti vo svojom sídle, o ktorej vedel iba jeden oddaný sluha - dala sa otvoriť iba z vonkajšej strany dverí. Všetko bolo v poriadku, kým oddaný sluha nezomrel.
Minster Lovell je tiež jedným z možných miest známej anglickej legendy o neveste, ktorá sa počas svojej svadobnej hostiny rozhodla hrať na skrývačku a v odľahlej časti veľkého sídla sa schovala do truhlice, ktorá sa zaklapla a nevesta ju nedokázala otvoriť. Ženích ju hľadal márne, jej kostru našli o niekoľko rokov neskôr. (Túto legendu nedávno spracovala aj Kate Mosse v titulnej poviedke svojej zbierky „The Mistletoe Bride and Other Haunting Tales", ktorá zatiaľ v slovenskom preklade nevyšla.)
Burford




Aj keď má toto malé mestečko menej než dvetisíc obyvateľov, na cotswoldské pomery sa vám bude zdať odrazu prekvapujúco veľké. Ako prvá vám udrie do očí jeho rovná hlavná ulica, ktorá vo svojej polovici stúpa po jednom z povestných miestnych kopcov.



V siedmom storočí nášho letopočtu sa tu konala jedna zo synod, v rámci ktorej sa Kelti a kresťania dohadovali, kedy majú sláviť veľkonočné sviatky. O sto rokov neskôr tu bojovali Saxovia proti Mercierom, ktorí do boja tiahli pod vlajkou so zlatým drakom, ktorý bol symbolom Uthera Pendragona, otca kráľa Artuša.



Najmä v lete je Burford plný turistov, preto sa doň určite vyberte na jar alebo na jeseň, i keď vystihnúť v týchto obdobiach v Oxforshire krásne slnečné dni je skutočne náročná úloha. Odmenou vám budú prívetivé anglické krčmy, niekoľko antikvariátov s bohatým výberom či typické anglické čajovne. Alebo sa pozrite na mapu a vyberte si "tie svoje" dedinky a mestá z Cotswolds, ktoré sa vám žiada navštíviť.