Našťastie je v Londýne niekoľko galérií a múzeí, ktoré sú úplne zadarmo. V tomto článku vám ponúknem tipy na šesť z nich a v piatok ešte raz toľko, vybrala som tie, ktoré považujem za najzaujímavejšie. Viete si z nich spokojne naplánovať itinerár na dva až tri dni a všetky sú v ľahkom dostupe mestskou hromadnou dopravou. Kým sa do zoznamu pustíme, dovoľte mi dva malé postrehy. Po prvé, múzeá sú dotované štátom, no zároveň ich chodu pomáhajú aj príspevky od návštevníkov. Takže ak si to môžete dovoliť, minimum, čo môžete spraviť je kúpiť si plánik múzea za symbolickú libru. Alebo brožúru, knihu, či zaujímavý suvenír v obchode múzea, prípadne ich podporiť konzumáciou malého občerstvenia v jednej z kaviarní múzea. Prípadne dobrovoľným príspevkom, pokladničky naň sú v každej vstupnej hale. A po druhé, ak si pozriete ich otváracie hodiny, zistíte, že väčšina z nich je v piatok večer otvorená minimálne do ôsmej, mnohé aj neskôr. Poznávaniu zdar!
1. British Museum
Muzeálny kolos Britského múzea s nádhernou presklenou vstupnou halou sa nachádza v štvrti Bloomsbury, uprostred štvorca štyroch metro staníc: Russel Square, Goodge Street, Tottenham Court Road a Holborn. Ukrýva v sebe najmä historické klenoty. Nachádza sa tu najväčšia zbierka artefaktov starovekého Egypta mimo Káhirského múzea, vrátane Rosettskej dosky, z ktorej Champolion rozlúštil hieroglyfy. Exponáty zo starovekého Grécka nezaostávajú, je tu niekoľko mramorových sôch z aténskeho Partenónu a jedna zo šiestich Karyatíd, ženských sôch držiacich strechu aténskeho Erechteiónu. Zvyšných päť nájdete v Aténskom múzeu Akropoly. Keďže sme navštívili pamiatkovú rezerváciu v tureckom Xantose, veľmi sme sa tešili aj jeho hrobkám, a monumentu, ktoré boli kompletne rozobraté, premiestnené do Londýna a nájdete ich, áno, hádate správne, v Britskom múzeu. Ešte k tomu pridajte sochy a reliéf z Mauzolea v Halikarnase, jedného zo siedmich divov antického sveta a dôvodov na návštevu máte viac než dosť.




V rovnakom rozsahu má múzeum exponáty z Blízkeho východu naprieč storočiami, Ázie a samozrejme Britských ostrovov. Dôstojné miesto má v múzeu aj jeho oddiel Afriky, Oceánie a Amerík. Je obrovské a dá sa v ňom pokojne stráviť celý deň, preto ak máte menej času, vyberte si, ktoré časti chcete vidieť, alebo sa naopak vyberte hľadať dvadsať najvýznamnejších exponátov múzea podľa jeho brožúrky. Jednou z nich je časť šachových figúrok nájdenej v zátoke Lewis, vystrúhaných z mrožieho kla, datované z 12. storočia. Ich druhá polovica je v Národnom múzeu v Edinburgu.


2. National Gallery
Národná galéria na Trafalgarskom námestí je galéria úctyhodných rozmerov, ktorá v sebe ukrývva veľkú zbierku svetového umenia od 14. po 19. storočie. Jeho zaujímavosťou je, že svoju históriu, na rozdiel od iných veľkých európskych galérií, nezačalo tak, že niektorý z bohatých aristokratov daroval štátu svoju zbierku umenia. Nie, Národná galéria bola založená a následne začala skupovať obrazy do svojich zbierok. Dnes je v nej prezentovaná široká škála neskorého stredovekého a novovekého umenia. Nájdete tu Rembrandta, Vermeera, Holbeinových Ambasádorov a iné kusy.





3. National Portrait Gallery
O dom ďalej, ako sa vraví, je Národná portrétová galéria, ktorá skrýva podobizne významných britských osobností od čias Tudorovcov. Sú tu najznámejšie portréty Henricha VIII., jeho šiestich žien, kráľovnej Márie Škótskej, Alžbety I. a Márie I. Krvavej (alebo Katolíckej), ktorú si všetci návštevníci často pletú s Máriou Škótskou. A zbierka portrétov pokračuje ďalej naprieč históriou, od Williama Shakespeara až po súčasných členov kráľovského rodu Windsorovcov či mnohé osobnosti modernej kultúry (jedným z najnovšídh prírastkov je portrét Eda Sheerana). V čase našej návštevy mala galéria výstavu finalistov súťaže BP Portrait Award a zastúpenie malo aj Slovensko prostredníctvom portrétu Simony od talentovaného maliara Lukáša Betinského.




4. The Wallace Collection
Navštívte krásne sídlo Hertford House na londýnskom Manchester square neďaleko metra Bond Street/New Bond Street, prípadne sa zatúlajte preč od davov turistov a nákupných maniakov na Oxford street a ocitnete sa v obrovskej celistvej zbierka umeleckých objektov: obrazov, nábytku, porcelánu, brnenia a zbraní. Zozbierali ju štyri generácie markízov z Hertfordu a Sir Richard Wallace, nemanželský syn štvrtého markíza, po ktorom je zbierka pomenovaná. Anglickému národu ju venovala vo svojom závete vdova po Sirovi Richardovi s podmienkou, že sa nikdy nesmie rozdeliť a vystavoať sa môže tak ako je. Žiaden z kusov umiestnených v honosnom sídle tak nemôže budovu opustiť, dokonca ani len v rámci zapožičania.



Múzeum je to skôr pre dospelých ako pre deti, ale milovníci umenia si tu prídu na svoje. Otvorené je od roku 1900 a odvtedy neúnavne fascinuje každého, kto do jeho brán zavíta. V nádvorí sídla s presklenou strechou je kaviareň Café Bagatelle pomenovanou po parížskom zámočku, ktorý kúpil tretí markíz Francis Seymour-Conway. Vrele odporúčam na tradičný anglický čaj o piatej (high tea) alebo aspoň krátku občerstvovaciu pauzu v podobe kávy a pohára bubliniek.

5. Bank of England Museum
V budove Anglickej národnej banky sa nachádza múzeum, ktoré je venované peniazom, štátnemu rozpočtu a finančníctvu celkovo. Príslušnú metro stanicu nájdete tiež ľahko, volá sa Bank. Exponáty sú historické aj moderné, mnohé interaktívne, my sme si napríklad skúšali ako sa dá popasovať s infláciou. Najväčšou atrakciou je jednoznačne zlatá tehlička vážiaca takmer 13 kíl, uložená za hrubým plexisklom s dierami, cez ktoré ju môžete chytiť a poťažkať si ju. Tá hmotnosť vzhľadom k relatívne malým rozmerom človeka prekvapí. Ak by ste si chceli odniesť domov pol milióna libier v zlate, celkom sa zapotíte.

6. Museum of London
Londýnsky komplex budov Barbican s rovnomenným kultúrnym centrom ukrýva obrovské a veľmi zaujímavé múzeum pre veľkých aj malých, ktoré mapuje históriu Londýna od jeho počiatkov ako rímska kolónia až po to kolos, ktorý z neho vyrástol v dvadsiatom storočí a všetko medzi týmito dvomi bodmi v histórii. Vo svojich zbierkach má vyše šesť miliónov exponátov, je sa teda na čo pozerať.



Ak niečo Angličania vedia robiť, sú to múzeá, ktoré sú zaujímavé a interaktívne a Múzeum Londýna je na tom rovnako. Mne osobne sa najviac páčila časť, ktorá kompletne rekonštruuje niekoľko ulíc viktoriánskeho Londýna s rôznymi obchodmi a skladmi. Niekoľko metrov ďalej nájdete historickú mapu Londýna s ulicami farebne označenými podľa toho, nakoľko sú bezpečné a ešte ďalej art deco výťah, ktorý kedysi obsluhoval obchodný dom Selfridges.


Ďalších šesť múzeí, ktoré sú zadarmo, nájdete v tomto článku.
Ak chcete vidieť viac fotografií z mojich ciest, s manželom máme facebook stránku People Places Flavors, kliknite a cestujte!