Úvod do Juhovýchodnej Ázie: Peranacká kultúra v Penangu

Dnes sa vrátime na malajský ostrov Penang za denného svetla. Keď ustane ruch nočného festivalu pouličného jedla a vyjde slnko, prichádza čas navštíviť častokrát dômyselne ukryté pamiatky neobyčajného vzhľadu a histórie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

A tak sme začali prechádzkou po čínskej štvrti mesta. V George Towne našli svoj domov takzvaní Číňania z úžin (Straits Chinese) alebo Peranakánci, ktorí sa sem presťahovali a osvojili si niektoré zvyky miestnych Malajcov a britských kolonizátorov, výsledkom čoho bola zaujímavá kultúra.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Naše prvé kroky ale smerovali na miestny trh s cieľom nájsť po ceste niečo na raňajky. Predošlý večer sme okrem skvelého pouličného jedla degustovali aj niekoľko potentných nápojov, preto ma rybia sekcia trhu... no prekvapila ťažko, očakáva sa, ale povedzme že tak trochu zarazila.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Našťastie sa nám podarili uloviť raňajky a my sme pokračovali v spoznávaní peranackej kultúry. Oni sami sa označujú ako Nyónovia (muži) a Baby (ženy) - dohromady Baba-Nyonya. Aby sme to ešte viac zamotali, staršie ženy tejto kultúry sa označovali ako Bibiki. Označenie Peranakan malo slúžiť na to, aby sa odlíšili od čerstvých imigrantov - Sinekhov. Peranakánci však ostali etnickými Číňanmi a sú skôr uzavretou komunitou - aj vďaka tomu, že niektoré manželky pre svojich synov našli v Číne a svoje dcéry zasa do Číny posielali vydať sa. Hovoria kreolským jazykom, ktorý je kombináciou malajčiny a čínskeho dialektu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Jednou z najkrajších pamiatok tejto kultúry je klanový dom Khoo Kongsi, ktorý je dômyselne obklopený múrmi a nájsť ho je zážitok sám o sebe. Asi najviac mi týmto pripomínal krčmu The Turf v Oxforde, kam tiež vedie malá úzka ulička (z jednej strany) a chvíľu dumáte, ako sa tam dostanete a či miestni v popise cesty neklamali. Ale neklamali. Zabočíte do jednej z malých uličiek a tá vás už vedie priamo po vydláždenej ceste, odkiaľ zabočíte a zrazu sa pred vami rozprestiera obrovské nádvorie s majestátnym domom, ktorý sa jagá ako tisíce slniečok. V George Towne je niekoľko klanov, klan Khoo je jedným z najúspešnejších a najstarších - pôsobí tu už celých 25 generácií. Výzdoba je bohatá, symbolizuje udalosti zo života klanu, či duchovné bytosti - ochrancov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Klanový dom pochádza z roku 1851. Perličkou je, že v roku 1894 ho zasiahol blesk a zhorel, pričom miestni verili, že to bolo preto, lebo sa až príliš nápadne podobal na cisársky palác. V rokoch 1902 - 1906 ho prestavali v trochu menšej verzii. Neviem si predstaviť, ako musel vyzerať ten pôvodný, keď aj súčasný Khoo Kongsi je obrovský a majestátny. V jeho divadle dodnes hrávajú čínsku operu Mňa osobne ale najviac fascinovali strážne levy pri vchode, ktoré boli vytesané z jedného kusu granitu tak, že v ústach mali guličku, ktorá sa ale nedá vybrať. Asi to skúša veľa turistov a tak nápis pod levmi prosí, aby sme tú guličku nechali na pokoji. Keď sa vlani môj manžel vybral do Číny, vravel, že videl niekoľkoúrovňové "guličky v guličke" z jedného kusu nefritu. Miestna špecialita.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na obrázku hore svätyňa predkom, pri ktorej sa miestni modlia.

Obrázok blogu

Ďalším zaujímavým miestom je Sídlo Pinang Perinakan, typický dom bohatej peranackej rodiny. Kombinácia tradičných čínskych a anglických prvkov je prekvapivá a šarmantná. Dom patril Chung Keng Quee-ovi, ktorý na Penangu pôsobil ako obchodník, pričom bol jeden z najbohatších členov peranackej komunity.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Výbava domu je patrične opulentná, i keď niektoré prvky pobavia, napríklad zarámovaná výšivka jeleňa na stene spálne. Zaujala nás aj zbierka historického alkoholu - porovnávali sme, ako sa zmenili obaly známych koňakov a whiskey.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V tejto časti George Townu sme sa s Malajziou rozlúčili a pobrali sa ďalej. Brat majiteľa penziónu, v ktorom sme bývali, nás odviezol na letisko, z ktorého sme mali letieť na Phuket. Tam sme vítali rok 2015.

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva, ale rada cestujem všade, bez výnimiek.Denné jednohubky mojich cestovateľských fotiek a zážitkov nájdete na Facebook stránke PeoplePlacesFlavors Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu