Úvod do Strednej Ázie: Každodenný život v Turkmenistane (Mary)

Prestupnou stanicou na ceste do a z ruín Mervu bolo mesto Mary, ktoré ma po nablýskanom Ašchabáde potešilo svojou prirodzenosťou a koloritnosťou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Mary leží takmer štyristo kilometrov na východ od Ašchabádu, na oáze uprostred púšte Karakum. Žije v ňom asi 125 000 obyvateľov. Kedysi to bola oáza, ktorá sa nachádzala na Hodvábnej ceste. Novodobá história mesta začala v roku 1884, ktoré bolo založené ako vojensko-administratívne centrum cárskeho Ruska.

Po októbrovej revolúcii a nastolení socialistického režimu sa Zakaspická oblasť premenovala na Turkménsku. Merv sa tak stal okresom Turkménskej oblasti Turkestanskej autonómnej socialistickej sovietskej republiky, na Mary sa premenoval v roku 1937. Neďaleké plynové zásoby sú jedny z najväčších na svete. Významné je tiež pestovanie bavlny, na zavlažovanie ktorej preryli kanál cez púšť. Len si súdruhovia akosi nevšimli že tým spustili jednu z najväčších ekologických katastrof našej doby - vysušovanie Aralského mora. Do mesta štát postupne pumpuje finančné prostriedky, ako každé významné regionálne centrum už má svoje múzeum, mešitu aj päťhviezdičkový hotel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

No na Mary sú zaujímavé práve tie zákutia, ktoré stoja ukryté za majestátnymi kulisami. Napríklad tento ruský pravoslávny kostol "Pokrovský sobor", ktorý bol postavený na začiatku 20. storočia. V okolí je malá ruská komunita.

Neďaleko kostola sa nachádza bývalá budova leteckej akadémie, po ktorej zostalo už len lietadlo.

Obrázok blogu

Nášho šoféra a sprievodcu sme poprosili, nech nás odvezie na trh. Trhy máme aj s mužom veľmi radi, ich kolorit porozpráva o krajine často viac ako hlavné pamiatky. Ten v Mary sa volá Zelený bazár.

Obrázok blogu

Na obrázku nižšie je výklad miestnej pekárne, so zaujímavým výkladom z toriet z palaciniek a divnou bahnovou polevou.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na trhu dostať kúpiť základne potreby, od potravín, orieškov, sušeného ovocia, zeleniny, rýb a mäsa cez rôzne oblečenie viac či menej blšákovej kvality až po domáce potreby, bytovú chémiu a riady. Marne sme však hladnali niečo, čo by sme si mohli odniesť domov ako suvenír. Ako som už spomínala, človeku sa podarí odniesť si maximálne nejakú tú brožúru a veľmi nudné magnetky s nápismi v arabčine, bez obrázkov.

Obrázok blogu

Veľmi ma pobavila kreativita miestnych kvetinárok pri tvorbe kytíc k sviatku MDŽ. Spomínam si na jedného kvetinára, ktorý bol vždy nešťastný, ako má z jedného kvetu pre pani učiteľku vyčariť niečo pôsobivé. Nech sa páči, tu je kreatívna turkménska odpoveď na otázku, ako sa dá z piatich ružičiek či klinčekov vyčariť bohatá kytica!

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Mešita Gurbanguly Hajji, ktorá bola postavená v rokoch 2001 - 2009. Nesie krstné meno súčasného turkménskeho prezidenta, pretože Ľudová rada obyvateľov Turkmenistanu z provincie Mary ho poprosila o pomoc s vybudovaním mešity. Ten na ňu vyčlenil z charitatívneho fondu prezidenta milión dolárov.

Obrázok blogu

Na trhu sme v podstate počkali, kým sa skončí obedná pauza v regionálnom múzeu. Opäť raz tu bol personál v ťažkej prevahe. Samotné múzeum je bielo-zlaté, monumentálne a už z diaľky žiari ako tisíce slniečok. Je v ňom niekoľko častí výstavy, od základných vypreparovaných miestnych zvierat a vtákov, cez miestne umenie, až po archeologickú expozíciu, vysvetľujúcu význam neďalekého Mervu. Má niekoľko rekonštrukcií obydlí pôvodných obyvateľov, či karavanseraia a mnoho starých zbraní a šperkov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Najviac sme sa však zabavili v miestnom agitpunkte, ktorý bol ešte prepracovanejší ako ten ašchabádsky. Opäť raz zachytáva prezidenta Berdimuhamedowa pri mnohých činnostiach, detailne pestujúc kult jeho osobnosti. A tak si môžeme pozrieť pána prezidenta s mnohými koníčkami a vášňami:

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Jedna vtipná príhoda na záver. V múzeu musel ísť manžel na WC. Toaleta bola nad pomery luxusná, nemala však toaletný papier. Namiesto neho tam boli noviny, a to len stránky s prezidentovou fotografiou. Neviem či to je forma tichého protestu, alebo sa len všetcia boja "použiť" stránky s podobizňou prezidenta.

Z Mary sme sa lietadlom vrátili späť do Ašchabádu, kde sme prenocovali a nasledujúci deň sa vydali na ďalšiu cestu do púšte Karakum, kde sa okrem iného nachádza povestná brána do pekla...

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  35x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu