Kromeříž
Do tohto českého mesta sme sa vybrali s manželom na otočku jeden upršaný deň, kedy sme boli práve na chvíľu na Slovensku - až do septembra roku 2010 bol totiž miestom, kde sme sa nachádzali najčastejšie, anglický Oxford. Arcibiskupský hrad v Kromeříži sme mali veľmi blízko z Považia, kde je môj manžel doma, autom to bola len hodina a pol cesty.
Miestny zámok je postavený v štýle baroka a historicky bol sídlom biskupov z Olomouca. Na jeho mieste sa nachádzalo hradisko už začiatkom 12. storočia, nič z neho sa však nezachovalo. V 13. storočí tu bol postavený gotický hrad a v roku 1497 tu založil svoje sídlo biskup Stanislas Thurzo, ktorý hradu pridal niekoľko renesančných motívov a ornamentov. Počas tridsaťročnej vojny ho vyplienila švédska armáda. No tá aspoň pripravila priestor pre ďalšiu rekonštrukciu zámku - podujal sa na ňu roku 1664 biskup z rodu Lichtenštajnovcov, ktorý poveril architekta Filiberta Luccheseho zrenovovať zámok v barokovom štýle. Lucchesemu dnes mesto vďačí najmä za nádhernú Podzámockú záhradu, ktorá je dodnes jedným z najkompletnejších príkladov barokovej záhrady. Jeho prácu dokončil druhý architekt, keďže Filibert stihol medzitým umrieť a Giovanni Pietro Tencalla využil mnoho prvkov svojej rodnej turínskej školy.









Požiar v marci roku 1752 zničil druhé poschodie a interiéry paláca, vtedajší hradný pán biskup najal ďalších chýrnych architektov na výzdobu interiérov. Posledné rekonštrukčné práce sa uskutočnili na hradnej veži, ktorá utrpela po zásahu delostreleckým granátom počas druhej svetovej vojny. Históriu plnú útrap by ste však dnes na paláci nerozpoznali, jeho interiéry sú krásne a klenotom je určite nádherná knižnica. Mimochodom, slúžil ako jedno z miest, kde sa natáčal Formanov Amadeus - film podľa rovnomennej divadelnej hry o známom rakúskom skladateľovi.




Ľutujem, že naše fotografie Kromeřížu veľkú službu nerobia, ale nedalo sa inak, celý deň nám lialo ako z krhly. Preto sme si ani nemohli kompletne prejsť úchvatnú Podzámockú záhradu a Kvetinovú záhradu. Verte mi však, stoja za to a ak nebudete vedieť, kam si zo západu Slovenska spraviť hoci jednodňový výlet, podumajte nad Kromeřížom, veľmi milo vás prekvapí.

Valtický zámok
Do Ledníc sme sa vybrali v tom istom roku v novembri, keď sme mali u seba v Bratislave na návšteve Francesca a Kasiu, spolužiakov z Oxofrdu. A kam zobrať Taliana, ak nie za kvalitnými českými vínami? Asi sa pýtate, prečo nie Pezinok, nuž, naši priatelia mali záujem vidieť niektorú z pekných českých pamiatok a neskôr sme ich vzali aj do Viedne.



Valtický zámok je jedným z najkrajších barokových sídiel v Českej republike. V osemnástom storočí tu sídlil rod Lichtenštajnovcov. Súčasťou hradu sú krásne záhrady. Nuž a v jeho podzemí sa ukrýva ďalší malý poklad: český národný salón vín, ktorý každoročne vyberá sto najlepších vín spomedzi všetkých českých vinárstiev, ktoré je možné v rámci salónu degustovať a následne si ich kúpiť. Nuž, degustovali najmä naši hostia, ja som sa podujala cestou domov šoférovať. Ešteže sme čo-to aj nakúpili.



História zámku je podobná ako pri predošlom: pôvodne gotický hrad prešiel mnohými rekonštrukciami a za svoj malebný vzhľad vďačí talianskym architektom. Interiéry sa upravovali až do 18. storočia.

A z Česka to nie je všetko, ešte sa doň v rámci môjho blogu vrátime.