Jozef Brezovský
Karlovi
Dnes je to 67 rokov, čo sa v Kroměříži narodil jeden z najvýraznejších spevákov a básnikov v Československu. Bojovník proti totalite, nenávisti a hlúposti. Karel Kryl.
Dnes je to 67 rokov, čo sa v Kroměříži narodil jeden z najvýraznejších spevákov a básnikov v Československu. Bojovník proti totalite, nenávisti a hlúposti. Karel Kryl.
Myšlienka pomoci iným je stará ako ľudstvo samo. Aj keď spočiatku bola založená skôr na pomoci konkrétnym ľuďom, s rozvojom moderných technológií sa pomoc zameriava aj na veľké skupiny obyvateľstva. Vďaka médiám a internetu dokážeme reagovať na rôzne udalosti prakticky sekundy po ich vzniku. Dokážeme on-line sledovať prírodné katastrofy a hneď posielať prostriedky na pomoc obetiam. Humanitárne katastrofy nám médiá ukazujú na obrazovkách televízorov. Usadení v pohodlí obývačky zasielame peniaze na rôzne projekty. Niekedy ani netreba obrázky zničených domov, či plačúcich ľudí, stačí, keď k pomoci vyzve známa tvár.
To, že underground stále žije, dokázal uplynulý víkend 12. ročník undergroundového festivalu Krákor. Keďže ide o potulný festival, tentokrát zakotvil v dedinke Ostopovice u Brna. Na skutočne nezvyčajnom mieste - pri Hitlerovej diaľnici. Ide o torzo autostrády, ktorou chcel Hitler spojiť Viedeň a Wroclaw. Skvelá symbolika - hitlerovskú myšlienku porazil festival slobody a nezávislosti.
Prvý krát sme sa stretli, keď som mal 16 rokov. Bolo to obdobie, keď som sa vrhol na čítanie poézie. Samozrejme, ako správny pubertiak, som si vyberal beatnikov a hriešnych básnikov. A logicky nesmel chýbať Edgar Allan Poe. Jeho báseň Červ Dobyvateľ som si vybral aj na triedne kolo Hviezdoslavovho Kubína. Výsledok? Štvorka za výber básne. Odvtedy patrí Poe medzi mojich najobľúbenejších literátov. No a pred pár dňami ho konečne pochovali. Tak ako sa patrí na velikána svetovej literatúry.
Pred pár dňami sme si pripomenuli výročie krachu americkej banky Lehman Brothers, ktorý oficiálne odštartoval globálnu finančnú a hospodársku krízu. Čo začalo ako prasknutie americkej hypotekárnej bubliny, pokračovalo a pokračuje rúcaním nielen štátnych ekonomík, ale aj všetkých optimistických predstáv o ekonomickom raste. Poniektorí totiž očakávali, že rast bude nekonečný.
Názov Underlika vymyslel svojho času Pavel Zajíček, frontman kultovej kapely DG 307 a ide skrátene o Undergroundovú republiku. Na tri dni od 25. do 27. septembra sa na ňu premenil hrad v Lipnici nad Sázavou, ktorý hostil festival Napříč - Konec léta. Lepšie miesto na oslavu undergroundového sviatku si usporiadatelia akcie nemohli vybrať.
Trutnovský festival, zvaný aj český Woodstock, opäť v ničom nezaostával za predchádzajúcimi ročníkmi. Množstvo slávnych hudobných, ale i nehudobných mien, všadeprítomný Magor, náčelník Havel, knieža Schwarzenberg a tisícky milých a priateľských ľudí. Aj to bol 22. ročník trutnovského Open Air Festivalu.
Článkami o aktivitách Slovenskej pospolitosti sa to v médiách v poslednej dobe len tak hemží. Organizujú pochody, mlátia ich policajti a opäť organizujú pochody. Novinári a politici sa predháňajú, kto o pospolitosti viac povie či napíše. A Kotleba si môže spokojne mädliť ruky. Stačí, keď si, s prepáčením, prdne, a už je po ruke nejaký mikrofón alebo kamera.
Určite poznáte ten starý vtip o turistovi, ktorý chce na salaši vymámiť od baču recept na bryndzové halušky. Bača mu však oznámi, že ho dá len dobrému Slovákovi. No a tak sa turista pustí do dokazovania, že on veru poriadny Slováčisko je. Porazí baču v hode valaškou, pití borovičky, hre na fujaru. Nič mu to však nie je platné, pretože napriek prehrám bača lakonicky hovorí: „Nemôžeš byť dobrým Slovákom, lebo si černoch." Ale je to naozaj tak?
To, že najväčšími filozofmi sú malé deti, vie skoro každý, kto ich má a rozpráva sa s nimi. V okamihu dokážu rozlúskuť akýkoľvek problém, všetko je pre ne jednoduché. Dnes ma však môj tri a polročný syn naozaj šokoval.
Krákor, potulný undergroundový festival, absolvoval uplynulý víkend už 11. ročník. Potulný preto, pretože sa každý rok koná na inom mieste. Tento rok usporiadatelia vybrali dedinku Doubravník asi hodinu cesty vlakom z Brna. Že pršalo a všade bola kopa blata? To predsa milovníkom dobrého undergroundu vadiť nemôže!!!
Humanizácia trestného poriadku priniesla v 18. storočí pomalý ústup od telesných trestov k iným formám penalizácie. Do popredia, ako hlavný a de facto jediný trest, vstúpilo väzenie. Systém trestov, či už je to mučenie, smrť, alebo pozbavenie slobody, neslúžia ako prevencia trestnej činnosti. Každý páchateľ zločinu je totiž presvedčený o svojej nepolapiteľnosti, takže účelom trestu je penalizácia za porušenie zákonných noriem a čiastočne aj ako izolácia zločinca od ostatnej spoločnosti. Kým v prípade trestu smrti sa ho spoločnosť zbavuje navždy, v prípade väzenia (s výnimkou doživotných trestov) to tak nie je.
Pýta sa vo svojej rovnomennej práci český sociológ Milan Fafejta a pod vplyvom ďalšej literatúry je táto otázka naozaj ťažko zodpovedateľná. Moderná kultúrna antropológia totiž odmieta pojem rasa. Na Slovensku sa však označenie cigáň používa aj v hanlivom význame ako synonymum klamára. Označenie Róm ale niektorí autori, ako aj sami Rómovia, odmietajú a uprednostňujú označenie Cigán. Tak ako to vlastne je?
Objavujú sa články a názory ľudí, ktorí sa rozhodli v najbližších prezidentských voľbách nevoliť. Dôvodom je, že im proste nevyhovuje žiaden kandidát. Akosi sa mi nechce tomu veriť. Dnes máme možnosť konečne voliť za a nie proti. Neverím, že by sa nenašli spoločné názory s Ivetou Radičovou. Nechcem však upierať právo nevoliť, dovoľujem si len upozorniť na jednu vec. Na tú, pred ktorou varoval pred takmer 180 rokmi francúzsky mysliteľ Alexis de Tocqueville.
Prekvapuje ma, že stále niekto na Slovensku uvažuje nad zavedením školských uniforiem, ako napríklad v Trenčíne. O tejto téme sa však mohutne diskutovalo minulý rok, keď sa pokúsil o samovraždu deväťročný Dárius z Banskej Bystrice. Dôvodom mal byť posmech v škole z jeho chudoby. Aj keď ide o veľmi ojedinelý prípad pokusu o samovraždu dieťaťa z ekonomických dôvodov, šikanovanie je medzi žiakmi základných a stredných škôl pomerne častým javom. Nemusí ísť nevyhnutne o použitie sily, fyzické násilie a bitie. Môže mať slovnú formu a môže ísť o citové šikanovanie, resp. vydieranie. V tejto súvislosti sa objavila úvaha o zavedení školských uniforiem, ktoré by mohli určitým spôsobom zotrieť spoločenské rozdiely žiakov na školách. Ide vlastne o „skreslenie skutočnosti", ktoré môže skryť sociálne nerovnosti, ale neodstráni ich.
Takmer denne prinášajú médiá správy o otrasných prípadoch týrania detí. Ale podľa všetkého je to iba špička ľadovca. Aj dnes najsledovanejšia TV priniesla podobný príbeh dvojročného dievčatka.
Včera som kdesi zachytil demonštráciu komunistov v Krompachoch. Na tom by nebolo nič zvláštne, zarazila ma však účasť mladých ľudí, ktorí mávali červenými vlajkami a odušu vyspevovali Internacionálu.
Viete si predstaviť kostolík, kde sú hlavnou výzdobou ľudské lebky a kosti? Tisíce a tisíce častí ľudskej kostry na kopách, kríže z kostí, luster a svietniky z lebiek a kostí. Ešte aj podpis autora vyskladaný z kostičiek. Nie nejde o žiadnu satanistickú svätyňu. Je to Kostnice v Sedleci pri Kutnej Hore, pôvodne kresťanský kostol, dnes vyhľadávaná turistická atrakcia.
V utorok 10. februára sa v Prahe konal veľkolepý ska "mejdan". Do stovežatej totiž zavítala ska punková španielska legenda SKA-P. A rozbehli to veru poriadne.
Občas prebehne médiámi správa o tom, že dieťa niekoho zastrelilo pri neopatrnej manipulácii so zbraňou. Ale nechcel som veriť vlastným očiam, keď som sa dočítal, že 8-ročný chlapec vedome zastrelil dvoch dospelých.
Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy
Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol
Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.
...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.
Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.
Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle
K zemi firmu zrazil aj rozchod zakladateľov.
Eva Lisová podvádzala pri biznise s realitami.
Situácia vo svetovom obchode sa vyhrocuje.
Na Muskove spoločnosti môžu clá tvrdo doľahnúť.