Londýn ako na dlani: kam za najkrajším výhľadom

Pri väčšine veľkých miest sa človeku akosi prirodzene žiada pozrieť sa ten veľký kolos z vtáčej perspektívy. V prípade Londýna je to mimoriadne jednoduché a možností je neúrekom, stačí si vybrať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Aby som vám výber zjednodušila, ponúkam vám prehľad známych vyhliadkových plošín hlavného mesta Spojeného kráľovstva: v krátkosti spomeniem odporúčané, ktoré som však osobne nenavštívila a následne tie, ktoré som vyskúšala osobne.

Obrázok blogu

Výhľad s kusom histórie

Sprievodcovia všetkého druhu odporúčajú vyhliadkovú galériu dómu katedrály Sv. Pavla. Zlatá galéria, do ktorej vedie 528 schodov, sa nachádza vo výške 85 metrov. Panoramatické výhľady sú orientované na Temžu, Tate Modern a divadlo Shakespeare’s Globe. Dôvodom, prečo som ju nikdy nenavštívila, sú dosť obmedzujúce otváracie hodiny: od pol deviatej ráno do pol piatej poobede, od pondelka do soboty, vďaka čomu sa mi akosi nikdy nepodarilo katedrálu vopchať do svojho nabitého itinerára. Lístok stojí 18 libier dospelý/8 libier dieťa, prípadne 16 libier dospelý/7libier dieťa ak kupujete lístky vopred online (čo určite odporúčam, ušetríte tým kopu času, akurát potrebujete mať vopred naplánovaný itinerár).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak chcete vyskúšať aj ďalšie vyhliadkové miesta, ktoré sú zároveň múzeami či historickými budovami, vyskúšajte aj Tower Bridge a jeho múzeum, ktoré umožňuje prejsť sa po vyhliadkovej galérii s výhľadom na Temžu a jej brehy alebo Pamätník Veľkému požiaru Londýna s vyhliadkovou plošinou vysokou 62 metrov, ku ktorej vedie 311 schodov.

Obrázok blogu

Pre dobrodružnejších

Ak máte deti od osem rokov, vrele odporúčam atrakciu The Slide na veži The Orbit (momentálne kvôli sponzorom pomenovanú ArcelorMittal Orbit, prípadne miestnymi posmešne prezývanú Borisov Johnson). Meria 114,5 metra a je to najväčší exemplár verejného umenia v Británii. Má dve vyhliadkové plošiny, z ktorých je výhľad na Olympijský park. Najzaujímavejšou časťou vyhliadky je ale cesta dole, ktorá vedie cez najdlhšiu tunelovú šmýkačku na svete. Za 40 sekúnd jazdy prekonáte 178 metrov a vežu Orbit obídete dvanásťkrát. Lístky stoja 16,50/10,50 so šmýkačkou, 11,50/5,50 bez šmýkačky a pre veľký záujem ju určite treba rezervovať vopred. Otváracia doba od jedenástej do piatej počas pracovných dní a od desiatej do šiestej počas víkendov.

SkryťVypnúť reklamu

A ak sa vám zdá byť šmýkačka stale málo adrenalínová, vylezte si a strechu Miléniového dómu, dnes známeho ako O2 Arena prostredníctvom zážitku Up at The O2. Od zeme až po vrch strechy vo výške 52 metrov vedie 380 metrov dlhá trasa, po ktorej sa dá vyliezť s istením, za doprovodu sprievodcu. Jedna takáto túra trvá 90 minút a zahŕňa v sebe krátky inštruktážny film a 20 minút na vrchu Dómu s možnosťou všetko si nasnímať a nafotiť. Priemerná cena je 30 libier a atrakcia sa rezervuje na konkrétny datum a ča. Môžete si vybrať expedíciu počas dňa, pri západe slnka či v noci.

Vyhliadka šetrná k vaším vreckám

SkryťVypnúť reklamu

Jedno z miest, ktoré v Londýne určite odporúčam navštíviť, je Greenwich a jeho Kráľovské observatórium, ktoré je spolu s Towerom, Westminsterským opátstvom a Kráľovskými záhradami Kew zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. (Písala som o ňom dávno-pradávno.) Pred komplexom paláca a observatória je veľký park na kopci, z ktorého je nádherný výhľad na severný breh Temže. Ak vám dopraje počasie, je to ideálne miesto na obedňajší piknik. Mimochodom, z jednej strany Temže na druhú pri Greenwichi sa viete dostať kabínkovou lanovkou Emirates AirLine, ktorá je súčasťou londýnskej mestskej hromadnej dopravy a sú z nej krásne pohľady na Temžu z oboch strán. Cena je ako za jednu jazdu metrom, 3,50 na osobu (deti za polovicu) ak použijete svoju bezkontaktnú platobnú kartu alebo Oyster kartu (len pozor, jednu kartu môžete použiť len na jedného človeka).

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V jednom z predošlých článkov som vám odporúčala ísť navštíviť galériu Tate Modern. Ak aj nie ste fanúšikom moderného umenia, aspoň sa vyvezte výťahom na najvyššie poschodie jej budovy Blavatnik s terasou vo výške asi 60 metrov, z ktorej sú krásne výhľady na všetky svetové strany. Vstup je bezplatný, prípadne môžete v pokladničke nechať dobrovoľný príspevok na rozvoj galérie.

Obrázok blogu

Nestačí? Chcete ísť vyššie? Nech sa páči, odvezte sa na metro Monument, z ktorého je to len neďaleko k jednému z najkontroverznejších londýnskych mrakodrapov poslednej doby. Projekt za 200 miliónov libier, budova vysoká 160 metrov, sa preslávila okrem iného tým, že vďaka konkávnemu tvaru svojej hornej časti a použitému materiálu (sklo) koncentrovala svetelné lúče natoľko, že roztápala autá zaparkované na priľahlých uliciach. V lete roku 2013 namerali v určitých bodoch, na ktoré pražilo koncentrované svetlo mrakodrapu, 90 až 117 stupňov Celzia. A ten istý konkávny tvar úspešne zosilňuje vietor. Oficiálny názov budovy je 20 Fenchurch street, podľa adresy, na ktorej sa nachádza, miestni ju prezývajú Walkie-Talkie, teda vysielačka, podľa tvaru (v tradícii ďalších mrakodrapov ako Črep, Nakladačka (uhorka), Strúhadlo na syr a podobne). Sky Garden je pomenovanie pre jej tri horné poschodia, v ktorých je najvyššie položený verejný park v Londýne. Vstup je bezplatný, bola to podmienka mesta pre developera, ale z bezpečnostných a kapacitných dôvodov sa treba na návštevu vopred zaregistrovať online na webstránke budovy. Alternatívne sa dá rezervovať stolík v niektorej z reštaurácií, ktoré sa hore nachádzajú, výhľad budete mať garantovaný, akurát zaň zaplatíte prostredníctvom konzumného. Počas augustovej návštevy Londýna som využila práve túto druhú možnosť a rezervovala si na večeru stolík v reštaurácii The Fenchurch.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Dve najväčšie vyhliadkové atrakcie

A keď sme pri výhľadoch, ďalšou možnosťou je London Eye, 135 metrov vysoké ruské kolo, v čase otvorenia najvyššie na svete. Otvorené bolo pri príležitosti milénia, preto je jeho ďalší názov Millennium Wheel. Je najpopulárnejšou turistickou atrakciou Londýna a ročne ju navštívi 3,75 milióna turistov. Z našej rodiny absolvovali jazdu na ňom môj manžel s rodičmi, ešte v čase, keď ho sponzorovali British Airways, takže vstupenky (na ktoré sa dlho čakalo v rade), vyzerali ako letenky. Dnes ho pre zmenu sponzoruje Coca Cola. A ďalej je to vraj ako každé ruské koleso – ide sa hore, aby sa potom mohlo ísť dole, akurát to celé trvá asi pol hodinu. Lístky stoja od 24 libier, s rôznymi príplatkami za predbehnutie rady, šampanské, či občerstvenie. Dajú sa kombinovať do výhodných balíčkov spolu s lístkami na iné chronicky turistické miesta ako London Dungeon, múzeum voskových figurín Madamme Tussaud’s či oceanárium. Ak máte čas a chuť, vyberte sa, osobne však radšej odporúčam nasledujúcu alternatívu.

Obrázok blogu

A ňou je The View from The Shard. Mrakodrap The Shard je najvyššia budova v Spojenom kráľovstve, Európskej únii a štvrtá najvyššia budova v Európe – meria 309 metrov. Otvorili ju v roku 2012 a o rok neskôr sprístupnili najvyššiu vyhliadkovú plošinu v meste. Ak si kúpite lístok v predpredaji cez internet, vyjde vás len 19 libier v porovnaní s 31 na mieste, čo sa oplatí. Nevýhodou je, že miesto sa rezervuje na konkrétny datum a čas (na celú hodinu alebo pol). Vyveziete sa dvoma superrýchlymi výťahmi na dve poschodia vyhliadky: jedno kryté, s obrovskými plexisklami namiesto okien a barom a druhú s umelou trávou pod holým nebom. Výhľady sú absolútne fantastické a najmä: ak pre zlé počasie neuvidíte aspoň tri z nasledujúcich pamiatok: London Eye, St. Paul’s Cathedral, Walkie-Talkie, Tower Bridge a One Canada Square, máte ďalší vstup na vyhliadku v priebehu nasledujúcich troch mesiacov zadarmo. Londýn je tu ako na dlani a cítiť vietor v tejto výške vďaka otvorenej streche je strhujúcic zážitok. The Shard má svoj vlastný podzemný východ z metro stanice London Bridge cez obchodnú galériu - dá sa k nemu dôjsť suchou nohou, čo oceníte, ak bude práve pršať.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ak chcete vidieť viac fotografií z mojich ciest, s manželom máme facebook stránku People Places Flavors, kliknite a cestujte!

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  35x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu