Katedrála sv. Izáka – Isakievskij sobor
Najväčší ruský pravoslávny kostol a údajne štvrtý najväčší pravoslávny kostol na svete. Zasvätený je sv. Izákovi Dalmátskemu, patrónovi cára Petra Veľkého, ktorý sa narodil na deň, kedy sa svätí sviatok tohto svätca. Postaviť ho dal cár Alexander I. a doba výstavby sa natiahla na neuveriteľných štyridsať rokov. Jej vnútro je bohato zdobené rôznymi polodrahokamami, tie najvzácnejšie – šesť malachitových a dva lazuritové stĺpy lemujú ikonostas. Počas druhej svetovej vojny sa kupola kostola prefarbila na sivo, aby príliš nelákala pozornosť lietadiel. Za socializmu postihol katedrálu podobný osud, ako jej kolegov: stalo sa z nej múzeum histórie náboženstiev a ateizmu a v jej strede viselo Foucaultovo kyvadlo. V súčasnosti slúži tiež najmä ako múzeum, preto sa doň platí vstup podobne ako pri vchode do Chrámu Spasiteľa na preliatej krvi – asi 250 rubľov. (Do fungujúcich kostolov sa môžete ísť pozrieť zadarmo, ženy by si ale mali podľa pravoslávnej tradície zakryť vlasy šatkou).
Rovnako sa dá vyliezť na jeho kupolu a poobdivovať z nej výhľad na mesto, vstup sa platí zvlásť. Otvorená je do neskorých večerných hodín, takže si z nej v prípade záujmu stihnete odfotiť západ slnka. Katedrála sa nachádza v Centrálnom rajóne mesta, asi tristo metrov od Nevského prospektu, prístup cez Malú morskú ulicu. Otvorený je od 10.30 do šiestej, od mája do septembra do pol jedenástej večer, každý deň okrem stredy.


Kazanská katedrála
Ako si môžete všimnúť už na prvý pohľad, návrh tejto katedrály bol silno inšpirovaný vatikánskou Bazilikou sv. Petra. Postavená bola v rokoch 1801 – 1811 podľa návrhu Andreja Voronichina, pričom plánom údajne bolo postaviť na druhej strane Nevského prospektu identickú katedrálu, ktorá by bola jej zrkadlovým obrazom. Po víťazstve cárskeho Ruska nad Napoleonom sa z katedrály stalo miesto, kde sa oslavovalo víťazstvo v tejto vojne, je tu pochovaný Kutuzov, jeho sochu, spolu so sochou Barclaya de Tollyho nájdete pred katedrálou. Počas obdobia socializmu sa z nej taktiež stalo múzeum ateizmu, bohoslužby sa obnovili v roku 1992. Dnes sa v nej nachádza najsvätejšia ruská ikona Kazanskej Panny Márie, pred ktorou sú v kostole vždy dlhé rady veriacich, ktorí sa k ikone modlia a chcú ju pobozkať.
Vstup do katedrály je bezplatný, od žien sa očakáva, že si zakryjú vlasy šatkou. Nachádza sa na ľavej strane Nevského prospektu smerom od Nevy, neďaleko metro stanice Nevsky prospekt.
Smolný kláštor
Na východnom cípe Centrálneho ostrova sa nachádza Smolný kláštor, ktorý mal byť útočiskom Alžbety, dcéry Petra Veľkého po tom, čo sa zdalo, že sa bude musieť stiahnuť z verejného života a nenárokovať si ruský trón. V ruskej histórii nič nové, do kláštorov sa pravidelne odpratávali nepohodlné následníčky, kráľovské sestry-staré dievky, vdovy, či v prípade neposlušnosti dokonca aj manželky. Potom však došlo k puču, Ivan VI. bol z trónu zvrhnutý a Alžbeta zasadla na trón. Napriek tomu podporovala výstavbu Smolného kláštora podľa projektu Bartolomea Rastrelliho, ktorý postavil asi tretinu mesta. Práve hlavný kostol kláštora sa považuje za jedno z jeho vrcholných diel. Krásny je najmä zvonku vďaka kombinácii bielej, svetlomodrej a zlatej na jeho fasáde, vďaka čomu vyzerá skôr ako torta.
Dostanete sa doň buď taxíkom, alebo jedným z linkových autobusov (K46, K76) z metro stanice Černiševskaja. prípadne trolejbusmi 5 alebo 7 z Nevského prospektu. Pre verejnosť je otvorený od 10.30 do 18.00 každý deň okrem stredy, vstupné stojí 150 rubľov.
Kunstkamera
Nenechajte sa zmiasť názvom, Kunstkamera nemá nič spoločné s umením. Jedná sa o prvé ruské múzeum, ktoré založil sám cár Peter Veľký. Funguje od roku 1727. Cára Petra fascinovali kabinety kuriozít, ktoré vídaval na svojich početných cestách po Európe a rozhodol sa, že niečo podobné si zriadi u seba v Petrohrade. Vyznačoval sa morbídnou fascináciou v rôznych deformitách ľudského tela a tak v Kunstkamere nájdete mnoho fliaš s formaldehydom, v ktorých sú naložené nenarodené alebo mŕtve novorodeniatka s rôznymi vývojovými vadami, prípadne siamské dvojičky. Okrem toho má však Kunstkamera aj rozsiahlu antropologickú a etnografickú zbierku. Nie je to to najzáživnejšie múzeum v meste, avšak treba naň nahliadať v jeho historickom kontexte. Na treťom poschodí nájdete zrekonštruované laboratórium Michaila Lomonosova.

Múzeum sa nachádza na Vasilevskom ostrove, dá sa k nemu prejsť peši od Zimného paláca. Vchod do múzea a pokladne sú z neďalekého Tamožného pereulku, hlavný vchod je uzatvorený. Vstupné stojí 250 rubľov na osobu, otvorené je od jedenástej do siedmej každý deň okrem pondelka.
Stroganovský dvorec
Spomedzi množstva drahých a opulentných palácov rada odporúčam navštíviť Stroganovský dvorec, ktorý má na jednom mieste krásnu zbierku svetového umenia, moderného ruského umenia a tiež niekoľko krásnych formálnych (alebo, ako ich Rusi radi volajú, parádnych) miestností. Je súčasťou Ruského štátneho múzea. Nachádza sa na Nevskom prospekte na nábreží rieky Mojky. Jeho prehliadka vám v závislosti od tempa zaberie hodinku až dve, exponátov je v ňom tak akurát, je to príjemný zážitok pre oko, ktorý vás nevyčerpá. Budovu má na svedomí náš starý známy Bartolomeo Rastrelli a je to na nej vidieť, či už z majestátnej fasády alebo z vyčačkaných sál.
Múzeum je otvorené každý deň okrem utorka od desiatej do šiestej, vo štvrtok od jednej do deviatej večer. Vstupné stojí 350 rubľov na osobu. Ak chcete navštíviť aj ďalšie pobočky Ruského štátneho múzea (napr. Michailovský palác, Mramorový palác), kúpte si spoločný lístok za 600 rubľov, platí tri dni.
Gostinnij dvor

Najstaršie obchodné centrum v Petrohrade a jedno z prvých obchodných centier svojho druhu na svete. Len samotný Nevský prospekt lemuje v neuveriteľnej dĺžke jeden kilometer. V jeho arkádach nájdete samostatné vstupy do rôznych obchodov, dá sa doň ale aj vojsť a nakúpiť mnoho zaujímavého v unikátnej atmosfére. Mňa najviac zaujali drobné obchody s umením pozdĺž celého jeho prízemia. Zároveň môžete prejsť časť svojej cesty v chládku, čo v lete mimoriadne oceníte. Nachádza sa na Nevskom prospekte na rovnomennej metro stanici.
Mariinske divadlo
Štátne Mariinske divadlo je prvou opernou scénou Ruska a divadlo v jeho historickej budove je vždy veľkým zážitkom, či už idete na operu alebo balet. Na jeho webstránke si viete zakúpiť lístky v predstihu troch mesiacov a určite odporúčam túto alternatívu, pretože cez rôzne agentúry a priekupníkov sa vám lístky poriadne predražia. Zrekonštruované priestory sú honosné, ale na všetkých balkónových miestach a lóžach si vyberte radšej miesta v prvom rade, aby ste aj niečo videli. Opery i balety majú monumentálnu výpravu, no nebojte sa - ak vás umenie vyčerpá, počas prestávky sa môžete osviežiť v jednom z bufetov. Tie sú rozmiestnené po budove divadla v hojnom počte.
Hlavná budova divadla sa nachádza na Teatraľnej plošadi, najbližšie metro je Sadovaja. Lístky sú o poznanie lacnejšie než v prípade Veľkého divadla v Moskve, na balety sa tu dostanete za polovičnú cenu.