Kráľovské botanické záhrady Kew
Botanické záhrady Kew nájdete v londýnskom Richmonde a sú veľmi ľahko dostupné, majú aj svoju vlastnú zastávku metra. Tá sa, nie prekvapivo, volá Kew Gardens. Vznikli v roku 1759 a sú dielom medzinárodne uznávaných záhradných architektov a poskytujú zaujímavý návrat do histórie tohto odvetvia od osemnásteho storočia až po súčasnosť. Práve britská hortikultúra bola inšpiráciou pre celú Európu a tieto botanické záhrady dosiahli omnoho viac: napomohli rozvoju mnohých vedných odborov, najmä botanike a ekológii.


Komplex záhrad na brehu Temže využívala britská kráľovská rodina ako miestno na oddych od jeho vzniku. Prvá z botanických záhrad sa špecializovala na pestovanie liečivých rastlín. Dnes tu nájdete jeden z najväčších herbárov na svete, ktorý obsahuje asi 7 miliónov exemplárov rastlín z rôznych končín sveta. Okrem toho funguje aj ako depozitár semien rôznych rastlín a ak je to potrebné, tím forenzných botanikov z Kew pomáha polícii pri vyjasňovaní niektorých okolností trestných činov. A potom tu nájdete aj jednu z najväčších kôp kompostu v Európe, keďže zeleného odpadu je tu vzhľadom na obrovskú rozlohu záhrad (121 hektárov) požehnane.

A čím sú Kew Gardens zaujímavé pre bežného človeka? Obrovským zeleným priestranstvom s prekrásnymi zákutiami, skleníkmi a rôznymi dekoračnými stavbami. Odporúčam si vziať typický anglický BLT sendvič (so slaninou, šalátom a paradajkami) a vychutnať si ho sediac na lavičke či tráve s výhľadom na krásne kvety. Po ruchu veľkomesta tu niet ani chýru ani slychu. Môžete sa prejsť po krásnom palmovom skleníku, oranžérii, pozrieť si flóru horských aj tropických oblastí, či obdivovať lekná. Najväčší dodnes zachovaný viktoriánsky skleník Temperate House sa v súčasnosti obnovuje v nákladnej rekonštrukcii, ktorá bude trvať až do roku 2018.


Z ďalších atrakcií ma najviac zaujala obrovská čínska pagoda, ktorá má každé poschodie o 30 centimetrov nižšie, než poschodie pod ňou. Kedysi vraj bola aj trochu farebnejšia a plná drakov, dnes je anglicky striedma v červeno-čiernej farebnej kombinácii. A z prechádzkovej trasy na plošinách pomedzi koruny stromov arboréta budú mať radosť nielen deti. S dôrazom na detail ju miestni architekti navrhli z ocele, ktorá postupne skorodovala tak, aby farebne aj textúrou ladila s kmeňmi stromov. A viete, čo je na Kew Gardens najlepšie? Že všetky tie budovy a miesta, ktoré som vymenovala, sú len zlomkom toho, čo v nich nájdete. Obrovské priestory priam volajú po objavovaní ich nevšedných zákutí!


Námorný Greenwich
Mestská časť Londýna v jeho juhovýchodnej časti sa môže popýšiť bohatou históriou. Námorný Greenwich, ako znie oficiálny názov jeho časti zapísanej v zozname UNESCO, je súbor budov významných zvnútra aj zvonku: navrhli ich tí najlepší dizajnéri a architekti a zároveň boli miestom významných objavov v oblasti astronómie a námornej navigácie. Veda a umenie si tu neprotirečia, ba čo viac, žijú v harmonickom súznení aj s okolitou prírodou.

Archeologické vykopávky prezrádzajú, že tu boli praveké pohrebiská a obrovská vila z čias starovekého Ríma. A ak si pamätáte na Vojvodu Humphreyho z článku o Bodleianskej knižnici, tak pozemky na Greenwichskom vŕšku patrili práve jemu. Kráľ Henrich VI. tu postavil palác, kde sa narodili také veľké mená rodu Tudorovcov ako Henrich VIII., Mária I. Krvavá a Alžbeta I., no v období medzivládia sa honosné sídlo využívalo na menej honosné účely: bola tu továreň na keksíky a neskôr tiež väznica pre zajatcov z Holandska. Observatórium tu postavili v roku 1675 pre Johna Flamsteeda, prvého kráľovského astronóma. Greenwichský poludník a Greenwichský stredný čas, svetové štandardy pre meranie priestoru a času boli prijaté v roku 1884.



Kráľovský dvor sa odtiaľto neskôr presťahoval a v Greenwichi vyrástli lodenice, no stále sa mu darilo. Dnes si môžete pozrieť nielen Kráľovnin dom (Queen's House), v ktorom sídli Štátne námorné múzeum, ale tiež budovy Kráľovskej námornej univerzity, ktorej priestory v súčasnosti využíva Greenwichská univerzita. V komplexe budov nájdete tiež observatórium a samozrejme znázornenie slávneho nultého poludníku.

Mnoho múzeí i ďalších atrakcií milo prekvapí a poteší každého milovníka histórie, astronómie a námorníctva. Greenwich je milá dedinka v rámci mesta s príjemnou svojráznou atmosférou, vďaka ktorej si oddýchnete od typického uponáhľaného Londýna plného turistov ako ho poznáte. A z vŕšku, na ktorom je celý komplex postavený, budete mať krásny výhľad na celé mesto. Rýchlo, obsaďte si lavičku a dívajte sa...