


Kyle of Lochalsh a most na Skye
Na Skye sme prišli z Orknejí a ako prístup k ostrovu sme využili mesto Kyle of Lochalsh, ktoré leží neďaleko mosta spájajúceho ostrov s pevninou. Tam sme si našli chutný anglický BnB, teda Bed and Breakfast, v ktorom sme strávili dve noci. Ak plánujete cestovať po Anglicku, Škótsku či Walese, tieto drobné rodinné penzióniky sa stanú vašimi najlepšími priateľmi. Za cenu okolo tridsať libier pre dvoch ľudí dostanete príjemnú útulnú izbu v rodinnom dome vrátane raňajok. Častokrát ich nenájdete na známych bookingových stránkach, buď sú na špeciálnych miestnych zoznamoch, alebo sú jednoducho označené výveskou BnB, pod ktorou býva napísané, či majú voľno alebo nie. Najmä za chladného a nepríjemného počasia nám tieto penzióniky vyčarili teplo domova a ochutnali sme v nich niekoľko rôznych variácií na raňajkový evergreen – Full English (alebo Scottish) breakfast. Ak chcete počas cestovania voľnosť a flexibilitu, nie je nič jednoduchšie – vyberte sa kam len chcete a keď uvidíte domček, ktorý sa vám páči, zazvoňte, spýtajte sa, či majú voľno, a za koľko...





Päťsto metrov dlhý most, cez ktorý vedie najkratšia a najrýchlejšia cesta na Skye (z iných miest premávajú trajekty), sprevádzalo mnoho škandálov a príklad jedného z najkontroverznejších PPP projektov v krajine. Spiatočná cesta na Skye z pevniny vyšla motoristov na vyše jedenásť libier, čo skutočne nie je malý peniaz a protestujúci Škóti tvrdili, že je to najdrahšia spoplatnená cesta v Európe. Mnohí z miestnych jednoducho odmietali mýto zaplatiť a miestna správa si vybrala pár obetných baránkov, ktorých za to prísne pokutovala. Novinári sa snažili dostať k dokumentácii, na základe ktorej má konzorcium Skye Bridge Ltd. právo vyberať mýto, mnohé z dokumentov im však neboli sprístupnené s vysvetlením, že sa jedná o obchodné tajomstvo. Zo skyeského mosta sa tak stala horúca politická téma vo voľbách do škótskeho parlamentu. Všetko sa vyriešilo v roku 2004, kedy Škótsko odkúpilo most od konzorcia za 27 miliónov libier. Konzorcium na ňom tak zarobilo dvakrát, pretože okrem kúpnej ceny vyzbieralo mýto vo výške 33 miliónov libier.


Zelená a modrá
Skye má prenádhernú prírodu a každá cesta cez ostrov je ako pohyb v obrovskom obraze. Aj uprostred leta sa tu priemerná teplota vyšplhá na slabých 15 stupňov a pravidelné dávky zrážok robia zeleň ostrova zelenšou než kdekoľvek inde. Napriek nehostinnému počasiu bol Skye osídlený už od strednej doby kamennej, doplavili sa tu Vikingovia, ktorých nadvládu vystriedali klany MacLeodovcov a Donaldovcov, ktorých hrad na ostrove dodnes stojí. V dôsledku povstaní Jakobitov v osemnástom storočí klanové zriadenia nahradili farmy s typickými miestnymi ovcami a dlhosrstými kravami. Tretina obyvateľov ostrova dodnes hovorí miestnym galským dialektom a všetky nápisy sú, pre jeho udržanie, dvojjazyčné.



Hlavným centrom ostrova je Portree s nenapodobiteľnou prímorskou atmosférou, ktorú umocňujú kotviace lode a kŕdle čajok. Za ďalšími krásami prírody sa však treba vydať na jeden z južných cípov ostrova, kde kotvia lode, s ktorými sa dostanete k malým ostrovom plným miestnych obyvateľov, okrem iného škvrnitých tuleňov. Vyliezajú z vody, aby sa ohriali na slniečku a v lete v ich spoločnosti vidíte niekoľko drobných sivých huňatých mláďat.







Jednotlivé lochy sú lemované horami, na slovenské pomery malými, no ak si vyšliapete na niekoľko deväťstoviek od úrovne mora tam a späť, dá vám to zabrať. Alebo si nájdite to svoje zelené zákutie, na Skye ich je neúrekom.




A aby ste si predstavili, ako sa na ostrove žilo kedysi, určite nevynechajte Múzeum života na ostrove Skye, ktoré je rozmiestnené v niekoľkých typických kamenných domčekoch so slamenou strechou.


Opäť pridám jeden tip na miestny suvenír, samozrejme okrem povinnej pohľadnice so strapatou a vlasatou kravou. Zo Skye neodchádzajte bez produktu jeho jediného liehovaru - highlandskej jednosladovej whisky Talisker. Majiteľ liehovaru Diageo ju propaguje ako jedenu zo šiestich klasických jednosladových whisky a ak ste doposiaľ ochutnali len jemné vanilkové "Lowlands" či kvetnaté "Highlands", Talisker vás svojim náznakom údenej chuti pripraví na whisky z ostrova Islay (Lagavulin, Laphroaig, Ardbeg a.i.), v ktorých sa údená chuť prejaví naplno. Tak na zdravie!