Palác Blenheim, rodisko Winstona Churchilla

Dnes vám porozprávam o mieste, ktoré som navštívila počas svojich štúdií v Oxforde asi šesťkrát. Je to krásny a majestátny palác neďaleko dedinky Woodstock asi tridsať kilometrov od Oxfordu, ktorého súčasťou sú prekrásne parky, v ktorých si radi robia pikniky študenti a v lete sú plné divadelných predstavení. Je jedinou stavbou, ktorá nepatrí cirkvi ani kráľovskej rodine a napriek tomu sa pýši pomenovaním palác. Snáď najslávnejším rodákom tohto pôsobivého sídla je Sir Winston Churchill.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)

Z histórie

Všetko sa to začalo 13. augusta roku 1704, kedy John Churchil, čerstvý vojvoda z Malborough, spolu s princom Eugenom Savojským, ktorého si našinec spája najmä ako poraziteľa Turkov, porazili v bitke pri Blindenheime bavorské a francúzske vojská. Kráľovná Anna mu z vďaky venovala kráľovské majetky vo Woodstocku. Rozsiahle zelené lúky a lesy bohaté na divú zver si priam pýtali majestátne rodové sídlo, ktoré by na nich dozeralo. Úlohu architekta dostal amatér – bývalý vojak a scenárista Sir John Vanburgh, v spolupráci s architektom Nicholasom Hawksmoorom. Vanburgh sa chcel na paláci vyšantiť vo vyčačkanom štýle európskeho baroka. Rozlet jeho tvorivosti však pribrzdili problémy s financovaním a nevôľa zo strany Johnovej manželky Sarah, ktorá chcela najať známeho architekta Sira Christophera Wrena, ktorý navrhol aj Katedrálu sv. Petra a Pavla v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)

Napriek tomu, že John Churchill mal od koruny prisľúbené peniaze na stavbu sídla, parlament sa nevedel dohodnúť na sume, ktorú mu k pôvodným šesťdesiatim tisícom libier, ktoré sám investoval, priklepne. Tento spor sa tiahol dlho, náklady na stavbu rástli a Churchillovci museli na istú dobu ujsť za La Manche. Po smrti kráľovnej sa vrátili do Anglicka, pokračovali v stavbe na vlastné náklady, no problémy pretrvávali. Vojvoda dostal porážku a na stavbu začala dohliadať jeho šetrná žena, ktorá pravidelne kritizovala Vanburgha pre vysoké náklady stavby. Nakoniec našla vlastných majstrov, ktorí práce vykonali lacnejšie. V roku 1723 sa nad vchodom do parku od dediny týčil víťazný oblúk.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)

Po smrti prvého vojvodu z Marlborough zdedila titul a majetky jeho dcéra Henrietta, čo ale vyžadovalo prijať špeciálny zákon. Po jej smrti zdedil titul jej syn Charles Spencer. Napriek tomu, že na rozdiel od ostatných šľachtických rodov neboli Spencerovci-Churchillovci významne majetní, mali dosť prostriedkov na to, aby si v pokoji užívali svoje majetky. Problémy prišli s piatym vojvodom, ktorý rozhadzoval ako sa len dalo a postupne popredával všetky rodinné sídla okrem Blenheimu. Finančné suchoty spôsobili, že Marlboroughovci sa postupne začali zbavovať časti svojej rozsiahlej knižnice, drahých šperkov a niekoľkých vzácnych umeleckých diel vrátane Rubensa, Raphaela či Van Dycka. Nič však nepomáhalo, skromné príjmy rodu nestačili na údržbu pompézneho sídla.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)

Záchrana prišla v podobe Charlesa, deviateho vojvodu z Marlborough, ktorý veľmi rýchlo dospel k záveru, že ak nemôže peniaze získať prácou (šľachte to tak diktovali spoločenské normy), musí sa dobre oženiť. A tak sa dohodol s rodičmi krásnej Consuelo Vanderbiltovej, bohatej dedičky železničiarskeho impéria, ktorá do manželstva priniesla veno dnes rovnajúce sa osemdesiatim miliónom eur. Charles Consuelo nielenže nemiloval, ale jeho srdce už patrilo inej žene, čo svojej mladej neveste povedal hneď v kočiari počas cesty zo svadobného obradu. Palác sa dočkal mnohých rekonštrukcií, návratu niektorých artefaktov, no za cenu nešťastia krásnej vojvodkyne. Tá sa s Charlesom rozviedla po dvadsiatich piatich rokoch manželstva. Dnes obýva palác jedenásty vojvoda so svojou štvrtou manželkou, okrem vlastného krídla majú k dispozícii aj taliansku záhradu, ktorá je pre verejnosť uzavretá.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)

Turistická atrakcia

Bez ohľadu na ročné obdobie je Blenheim plný turistov. Nečudo, je to najobľúbenejšie miesto na jednodňový výlet z Oxfordu. Do Blenheimu chodí pravidelne linkový autobus, ktorý vás vysadí pri prvých bránach sídla. Ako prvý vás prekvapí dom správcu. V porovnaní s palácom je to skromná malá chalúpka, na dnešné pomery však celkom slušná vilka. Dlhá cesta vás dovedie až k bránam paláca. Bežný lístok stojí 22 libier a 50 pencí, čo je dosť. Túto sumu som však platila iba raz, pravidelní návštevníci si môžu lístok zmeniť za ročnú priepustku, vďaka ktorej sú ďalšie návštevy bezplatné. Ešteže tak, pre študenta to bola aj tak celkom slušná pálka.

Obrázok blogu
(zdroj: ru)

Samotné honosné sídlo má dve prehliadkové poschodia: na prízemí sú vystavené rodinné artefakty, majestátne reprezentačné priestory, mnoho obrazov, keramiky a ďalších umeleckých predmetov. Z druhého poschodia spravili zaujímavú interaktívnu prehliadku, ktorá pomocou rozprávajúcich figurín a trojrozmernej projekcie vykladá históriu paláca a rodu Marlboroughcov. Počas prehliadky prízemia navštívite aj miestnosť, v ktorej sa narodil Winston Churchill, vnuk siedmeho vojvodu z Marlborough, jeho krstnú košieľku či pramienok jeho chlapčenských kučeravých vláskov.

Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)

Po prehliadke paláca nasleduje prehliadka jeho rozsiahlych záhrad a parku, ktorú treba plánovať podľa zdatnosti návštevníka, lebo uchodiť sa v nich je veľmi jednoduché. Park vás dostane až do dedinky Woodstock, záhrady zasa prekvapia množstvom fontán a sôch. Pre malých má Blenheim bludisko, levanduľovú záhradu, skleník s motýľmi a k tejto časti záhrad vedie malá železnica.

Obrázok blogu
(zdroj: ru)
Obrázok blogu
(zdroj: ru)

Po vyčerpávajúcej návšteve je čas na piknik. Ak ste si nedoniesli svoje potraviny, nevadí, Blenheim má niekoľko reštaurácií a kaviarní a výber je široký. Moje osobné odporúčanie? Pohár sektu, ktorý si vychutnáte na lavičke s výhľadom na obrovskú zeleň hradného parku pred vami.

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  35x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu