Škótsko: Loch Ness a jeho príšerky

Slovo loch je galského pôvodu a označuje vodnú plochu, či už jazero alebo morskú zátoku. Najznámejší škótsky loch, Loch Ness, je sladkovodné jazero, ktorého najhlbší bod dosahuje 230 metrov. Objemom najväčšie, povrchovou plochou druhé najväčšie, no preslávilo sa najmä vďaka príšere, ktorú po prvýkrát spozorovali v jazere v roku 1933. O Nessie, ako miestni lochnesskú príšeru familiárne volajú, existujú iba anekdotálne dôkazy, to však nebránilo tomu, aby nebola využitá ako skvelý produkt turistického ruchu. No okrem rôznych atrakcií pre priaznivcov pavedného odboru kryptozoológie ponúka Loch Ness krásnu prírodu a hlavne pokoj na vyčistenie hlavy a rozjímanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Fort Augustus a Kaledónsky kanál

Osídlenie Fort Augustus nám otvorilo cestu k jazeru. Žije tu iba šesťstopäťdesiat obyvateľov, ktorých živí najmä cestovný ruch. Okrem toho, že z juhu je Fort Augustus prvé miesto na brehoch jazera Loch Ness, funguje ako jeden z dôležitých bodov Kaledónskeho kanála. Kanál spája západné a východné pobrežie Škótska a počas plavby ním, za pomoci mnohých dômyselných plavebných komôr, prekonávajú lode výškové rozdiely medzi jednotlivými jazerami. Vo Fort Auguste je ich päť, jedna za druhou. Na brehoch kanála sa vždy zhromaždí hlúčik turistov, ktorí pozorujú ako sa lode postupne dostávajú z jednej komory do druhej, ktoré sa postupne napúšťajú a vypúšťajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Už tu sme našli prvú sochu venovanú našej milej jazernej kamarátke aj s malými príšerkami. Tak ako to s nimi vlastne je?

Obrázok blogu

Príšerky

Hej vážení a milí, už z jazera vychádzajú, práve prišli priamo k vám... Napriek tomu, že som sa tomu veľmi bránila, v hlave mi hrala titulná pesnička dávno zabudnutého večerníčka o lochnesských príšerkách. Samú ma prekvapilo, že som si ju vôbec ešte pamätala, ale darmo, asi mám už toto spojenie na večené veky vpálené so svojej šedej kôry mozgovej. Ale ako je to s tou veľkou zelenou príšerou, ktorá vyzerá ako veľký vodný had s hlavou brontosaura?

Obrázok blogu

Aj keď som v úvode článku spomenula, že príšeru prvýkrát zbadali v minulom storočí, prvé písomné zmienky o akejsi príšere, ktorá napadla muža v rieke Ness a na breh sa už živý nedostal, sú spomenuté v jednej z legiend o svätom Kolumbovi, írskom mníchovi. Ten sa neskôr s onou príšerou tiež stretol, no jej útok zastavil znakom kríža. Zo siedmeho storočia sa rýchlikom presunieme do 22. júla 1933, kedy George Spicer so svojou ženou údajne videli veľkú príšeru s dlhým krkom. Tá vraj prešla popred ich auto a zmizla v jazere, zanechávajúc po sebe iba zlomené stromy a kry. Videní bolo viac, v tomto roku bola príšera údajne prvýkrát odfotená.

SkryťVypnúť reklamu

Najznámejším záberom údajnej Lochnessky je fotografia, ktorú v roku 1934 odfotil gynekológ, Dr. Robert K. Wilson a z toho aj prezývka „lekárova fotografia". Dlho sa o nej polemizovalo, kým sa nepreukázalo, že to bol odfotený model hlavy pripevnený na hračkárskej ponorke. Najnovšie z radu mnohých odhalení je sotva spred mesiaca, kedy vraj príšerku objavili aj na mapách Applu.

Obrázok blogu

Všetky tieto príbehy a historky o tom kto a kedy videl Nessie miestnej turistike len a len prospieva. V každom z turistických obchodov na okolí nájdete suvenírov s prerastenou zelenou húsenicou od výmyslu sveta. A neboli sme voči nim úplne imúnni ani my s manželom. Plavbu loďou so sonarom, na ktorej by sme Nessie mohli objaviť, a rovnako tak aj návštevu múzea venovaného príšerke sme vynechali. Ja mám svoje lochnesské príšerky najradšej ako veselú rodinu v kreslenom seriáli...

SkryťVypnúť reklamu

Foyers a hrad Urquhart

Dve noci na pokojnom brehu lochu Ness sme strávili v malej dedinke Foyers, pomenovanej po rieke, ktorá sa vlieva do jazera. No jazero nie je jedinou prírodnou nádherou, ktorú má Foyers v zásobe. Sú tu aj vodopády, o ktorých priamo na mieste napísal báseň škótsky bard Robert Burns. Vodopády ležia na rieke Foyers a ich kaskáda je vysoká 50 metrov. Vedie k nim tichá prechádzka po lesnej cestičke, počas ktorej sme si naplno užili zeleň aj vlahu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Z druhej strany jazera zasa ležia ruiny hradu Urquhart, na názve ktorého si polámal jazyk nejeden turista. Vyslovuje sa Arkat, alebo Erket, v závislosti od toho, prízvuk ktorej časti Škótska preferujete. Alebo, ak si chcete vylámať aj všetky zuby, skúste vysloviť galský názov tohto hradu, ktorý znie Airdchartdan. Milú príhodu sme zažili už pri kúpe lístkov, pokladník sa nám srdcervúco ospravedlnil za nie idylickú atmosféru. „Príliš veľa nemeckých turistov," vysvetlil. Nemeckí turisti nám však neprekážali a jedinou drobnou nepríjemnosťou bolo vyhnúť sa davom pri fotení ruín s modrou hladinou lochu v pozadí. Najkrvavejšiu históriu hrad zažil v období od 13. do 17. storočia. Striedavo sa v ňom menili anglickí aj škótski hradní páni. Na konci sedemnásteho storočia hrad zažil obliehanie, ktoré bolo predzvesťou jeho skazy. V roku 1692 ho vyhodili do vzduchu, aby sa ho nezmocnili Jakobiti. Na opravu sa síce vyčlenili prostriedky, tá sa však nikdy neuskutočnila a tak na konci osemnásteho storočia bol hrad bez strechy a v devätnástom storočí dostal svoju dnešnú podobu romantickej ruiny.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Inverness

Na ústí rieky Ness leží mesto, ktorého názov značí presne to, že leží na ústí rieky Ness - Inverness. Má 62 tisíc obyvateľov a je to administratívne centrum škótskeho regiónu Highlands. V súčasnosti sa mu darí - už teraz v ňom žije tretina obyvateľov celého regíónu, ich počet každoročne rastie a spomedzi takmer dvesto britských miest sa v rebríčku kvality života umiestnilo na piatom mieste. O ekonomickej prosperite svedčí veľké množstvo obchodov a obchodných centier.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Inverness pre nás znamenal najviac doplnenie zásob, no navštívili sme tu aj múzeum, ktoré nám prezradilo mnoho o škótskej histórii. Britské múzeá sú spravidla robené interaktívne a toto nebolo výnimkou - pobaví malých aj veľkých. Z ruín hradu sme si zasa užili krásne počasie, ktoré nás cestou na Orkneje úplne opustilo. A čo sa týka našej kamarátky Nessie, našli sme ju v tejto podobe:

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  35x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu