Úvod do Juhovýchodnej Ázie: Z ostrova na ostrov (Koh Samui, Ko Pha Ngan)

Thajsko má obrovský arzenál krásnych ostrovov, z ktorých každý má svoju unikátnu atmosféru a iný dôvod, prečo si ich dovolenkári vyberajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ako sa tam dostať

Keďže času je málo a miest na spoznávanie veľa, po troch nociach na Phukete sme si dali rýchly presun medzi ním a ostrovmi Koh Samui a Ko Pha Ngan. Na Koh Samui sme preleteli leteckou spoločnosťou Bangkok Airways, ktorá sa predstavuje ako “boutique lowcost”. Chápem, že tieto dva pojmy môžu byť pre niekoho nezlučiteľné a napriek tomu sa to Bangkok Airways darí. Ich letenky sú lacné, v Thajsku majú malé čakárne vyhradené pre svojich klientov s wifi a drobným občerstvením a na palube podávajú nápoje a jedlo, dokonca chutné. Napriek tomu sa im darí udržiavať lowcostové ceny. Ak sa plánujete premiestňovať medzi pevninou a ostrovmi, prípadne nemáte zabezpečený charter až na vami zvolený ostrov, Bangkok Airways sú skvelá voľba a ak sa dáte na nákup v dostatočnom časovom predstihu, neutrpí ani vaša peňaženka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyšší nadšený komentár je naozaj podmienený len skutočnosťou, že sme so službami tejto leteckej spoločnosti mali len dobré skúsenosti. Bezproblémovo nás dopravila aj na letisko ostrova Koh Samui. Býva tam teplo až horúco a tejto skutočnosti sa prispôsobila aj architektúra letiska, ktoré je otvorené a okrem pár prístreškov sú nad veľkými čakacími miestnosťami a obchodmi slamené strechy, ktoré slúžia najmä na vytváranie tak potrebného tieňa. Na druhom konci letiska, pred ktorým sa tiahne cesta, čakajú pripravené minibusy, ktoré vozia návštevníkov či už do vybraných stredísk alebo do prístavu, kde pokračujú ďalej, na okolité ostrovy, najmä Ko Pha Ngan a Ko Tao. Autobus nás odviezol do preplneného prístavu pred ešte preplnenejšie pokladne, kde sa nám podarilo ukoristiť jedny z posledných lístkov. Nečudo, Ko Pha Ngan sa pripravoval na Full Moon Party, alebo Oslavu pri splne mesiaca, ktorá sa na ňom koná každý mesiac. Mali sme šťastie, niektorí ľudia sa na loď vôbec nedostali a museli čakať na ďalšiu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ko Pha Ngan

V prístave Thong Sala je celá mašinéria turistického priemyslu opäť pripravená: pristavených je niekoľko menších nákladných áut s lavičkami v nákladnom priestore: zmestí sa do nich desať ľudí, ich batožina sa vezie hore na streche. Podľa toho, kam máte namierené, si vás jednotliví „operátori“ medzi sebou popohadzujú, umiestnia do správneho auta, potom skasírujú a veziete sa. (A modlíte, aby vám po ceste nevypadla batožina.)

Obrázok blogu

Ko Pha Ngan je ostrov v Thajskom zálive, ktorý sa nachádza na sever od susedného ostrova Koh Samui. Je obľúbenou destináciou batôžkárov a celkovo má povesť ako destinácia hipisákov, miesto určené najmä na oddych a niekoľkokrát do mesiaca na odviazanú zábavu. Jeho hlavným centrom je prístav Thong Sala, do ktorého niekoľkokrát denne priplávajú trajekty z okolitých ostrovov. Na jednu noc sme si vybrali Loyfa Natural Resort na polostrove Sri Thanu, ktorý je vulkanického pôvodu a nachádza sa neďaleko prístavu. Ostrov je skvelou voľbou ak máte chuť na krásne thajské pláže, no zároveň chcete čo-to ušetriť. Všetky ubytovacie kapacity na Ko Pha Ngan praskajú vo švíkoch v týždni okolo povestnej Full Moon Party, kedy sa na ostrov nahrnie asi tridsaťtiíc turistov, no zvyšné tri týždne sú ceny viac než príjemné a nikto a nič vás nebude rušiť.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

A čo tá slávna Full Moon Party? Nikto nevie presne ako vznikla, roky prvej sa rôznia, od 1985 až po 1989. Podľa všetkého sa stretlo dvadsať až tridsať cestovateľov na počesť jedného, ktorý práve odchádzal a všetci sa očividne dobre zabávali. Dnes sa jedná o obrovskú akciu, ktorej sa v závislosti od sezóny zúčastní päť- až štyridsaťtisíc oslavychtivých, prevažne mladých ľudí. Celú noc sa je, pije a tancuje pod mesiacom v splne na pláži Haad Rin, pričom návštevníci sú oblečení do tričiek v neónových farbách, potretí neónovými svietiacimi farbami a po pláži sa premávajú usrkávajúc alkoholový mix z vedierka, ktoré si nesú všade so sebou. Spomínaná nespútaná zábava má aj svoje problémy a miestne úrady sa s ňou dlhodobo trápia: napríklad zaviedli vstupné 100 thajských bahtov, z ktorého sa financuje následné čistenie pláže. Ediktom tiež zakázali Half Moon Party, Quarter Moon Party a New Moon Party – z dôvodu, že rušia obyvateľov žijúcich na ostrove.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

My sme pláž navštívili jednu noc pred Full Moon Party a zažili ju v prípravnej nálade. Atrakcie aj všetky stánky už boli rozložené, hudba hrala, no na pláž sa nehrnuli ľudia v obrovských davoch. V stánku u usmievajúcej sa Pa som si dala namiešať vedierko s malým množstvom alkoholu a veľkou porciou coly, energetický nápoj ako ďalšiu súčasť koktejlu som slušne odmietla. Vzhľadom k tomu, že žúrujúcej mládeže bolo ešte málo, predavači sa predháňali pokrikovaním po okoloidúcich návštevníkoch. Veselá je aj cesta na pláž Haad Rin, ktorá vedie cez niekoľko kopcov: náš prenajatý skúter ich stúpanie tak trochu nezvládal, takže na mnohých úsekoch som musela vystúpiť, nechať manžela došoférovať do kopca a potom opäť nasadnúť.

Koh Samui

Nasledujúci deň sme po raňajkách nasadli na poloprázdny trajekt (všetci ľudia šli opačným smerom, na Ko Pha Ngan, oslavovať pri splne mesiaca), tentokrát vyskúšať Eden Resort na ostrove Koh Samui v rybárskej dedinke Bo Phut.

Dovolenka v Thajsku

Vyberte si svoju dovolenku na dovolenka.sme.sk

Koh Samui si dlhodobo udržiava u turistov priazeň vďaka svojim krásnym bielym plážam a prvotriednej rezortovej infraštruktúre. Nájdete na ňom turistov z rôznych kútov sveta, poslednú dobu ho objavila aj ruská klientela. (Vzhľadom na vývoj kurzu rubľa ale predpokladám, že tento rok silvestroval Koh Samui bez Rusov). Ako prví ho objavili rybári z Malajského polostrova a južnej Číny. Až do polovice dvadsiateho storočia si miestni obyvatelia žili neuršeným pokojným životom, zmena prišla v sedemdesiatych rokoch: najprv ostrovu pribudla cesta spájajúca jeho dva konce, ktorá kedysi trvala aj celý deň treku džungľou, potom prišli prisťahovalci z iných častí Thajska a, v neposlednom rade aj turisti.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Bo Phut je skvelým miestom na oddych na Koh Samui, ak nemáte chuť míňať peniaze na drahé rezorty. V tejto milej rybárskej dedinke nájdete aj tie, no vzhľadom na obrovské množstvo reštaurácií, ktoré sa nachádzajú v zrekonštruovaných čínskych domoch, je priestor aj pre drobné hotely a rezorty strednej kategórie, pri ktorých sa očakáva, že v nich nebudete tráviť celú dovolenku s all inclusive náramkom na ruke. Takto vyzeral ten náš: po dvoch stranách záhrady sa nachádzali malé bungalovy. Jeden bazén, reštaurácia a bar, v domčeku na stračej nôžke všadeprítomný salón thajských masáží. (Za týmto rajom sa nachádzalo stavenisko, asi rozširovanie projektu. Aj príjazdová cesta už vyzerala menej rajsky a viac bežne thajsky.)

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na Koh Samui sme strávili jeden večer a dopoludnie nasledujúceho dňa. Oddych to bol krátky no intenzívny a popoludní sme už nasadali na lietadlo do Bangkoku. Plní síl predsa musíme ísť ďalej poznávať!

Obrázok blogu

Na pláne sme mali starobylú Ayutthayu, kedysi hlavné mesto Siamskej ríše, národný park Khao Yai plný jedinečnej flóry aj fauny a nakoniec Bangkok a jeho pozoruhodné chrámy.

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva, ale rada cestujem všade, bez výnimiek.Denné jednohubky mojich cestovateľských fotiek a zážitkov nájdete na Facebook stránke PeoplePlacesFlavors Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu