


Najbližšie väčšie mesto nedaleko Chatsworthu je Sheffield a miestni študenti majú návštevu sídla pomaly ako povinnú jazdu, niečo ako je Blenheim Palace, v ktorom sa narodil Winston Churchill, pre študentov z Oxfordu. Rodinná história Cavendishovcov, ktorí v sídle žijú až dodnes, začína v 16. storočí svadbou Elizabeth Talbotovej, nazývanej Bess z Hardwicku so Sirom Williamom Cavendishom. Bolo to druhé zo štyroch manželstiev v tom čase najvplyvnejšej ženy Anglicka po kráľovnej Alžbete I. Bess presvedčila svojho manžela, aby predal svoje pozemky v Suffolku a presťahoval sa s ňou do jej rodných končín. Sídlo sa začalo stavať v roku 1553 a dostavané bolo až po smrti Sira Williama. Bess tu žila so svojim štvrtým manželom, Georgeom Talbotom, vojvodom zo Shrewsburry, ktorý strážil Máriu I. Stuartovú, škótsku kráľovnú a tá sídlo niekoľkokrát navštívila. Je po nej pomenovaná Komnata kráľovnej Škótska.




Prvým vojvodom z Devonshiru sa stal druhý syn Sira Williama a Bess, tiež William, ktorý vykonával funkciu zmocnenca kráľa Henricha VIII. pre zrušenie kláštorov. (Niečo viac o tejto téme a jej dôsledkoch si môžete prečítať tu.) Svoj vojvodský titul získal za pomoc pri dosadení Viliama Oranžského na britský trón. Na svedomí má prístavbu luxusných apartmánov, v ktorých spal kráľ Viliam počas svojej návštevy Chatsworthu, veľkej obrazárne a knižnice. Nasledovalo obdobie intenzívnych úprav, prestavovalo sa a pristavovalo a Chatsworth získal svoje ikonické kaskády.



Vojvodkyňa z filmu, Georgiana Cavendish, bola manželkou Piateho vojvodu z Devonshiru. Bola to na svoju dobu mimoriadne pokroková žena, ktorá sa obklopovala politkmi a umelcami. Vďaka jej politickému aktivizmu a extravagantnému štýlu obliekania bola v spoločnosti mimoriadne obľúbená. Sama však príliš šťastná nebola, jej manžel, za ktorého sa vydala v sedemnástich, ju nemiloval. Neskôr ho zoznámila so svojou dobrou priateľkou Lady Elizabeth „Bess" Fosterovou, ktorá sa do Chatsworthu neskôr prisťahovala, s vojvodom mala dve nemanželské deti a spolu s Georgianou žili v tejto zvláštnej ménage à trois dvadsaťpäť rokov. Po jej smrti vo veku 48 rokov si vojvoda vzal Bess za manželku. Aj Georgiana mala svoje aféry a výsledkom jednej z nich, s grófom Greyom, bola dcéra Eliza, ktorú však musela tajne porodiť a nechať u Greyových rodičov. Georgiana ju chodila tajne navštevovať. Svoj extravagantný životný štýl však nezvládala financovať a zomrela topiac sa v dlhoch, ktoré by v súčasnosti predstavovali asi tri milióny libier. Svoje dlhy držala pred manželom v tajnosti, no keď sa po jej smrti dozvedel ich výšku, iba sucho skonštatoval: „A to je všetko?"




Smutné obdobie nastalo pre Cavendishovcov začiatkom dvadsiateho storočia, kedy sa vysoko zadĺžili kvôli vyplateniu daní z dedičstva, ktorá spôsobila, že museli predať svoje majetky v Londýne. Stále si však mohli dovoliť prevádzkovať pomerne slušnú domácnosť a zamestnávať skoro štyridsaťčlenný obslužný personál.
V roku 1944 si sestra amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, Kathleen Kennedy, vzala Markíza z Hartingtonu Williama Cavendisha, staršieho syna Desiateho vojvodu z Devonshiru. On zomrel počas bojov 2. svetovej vojny v Belgicku ešte toho roku, Kathleen o štyri roky neskôr pri leteckom nešťastí. Jeho mladší brat Andrew zdedil titul Jedenásteho vojvodu z Devonshiru a obrovské dlhy. Andrewov otec sa snažil 80 percentnej dane z dedičstva vyhnúť a majetok previedol na syna ešte počas svojho života, no jeho predčasná smrť spôsobila, že daňová výnimka sa nemohla použiť. Rodinné dlhy boli v tom čase 7 miliónov libier, čo je v súčasnosti ekvivalent asi dvesto miliónov libier. Situácia sa sprvu zdala takmer nevyriešiteľná, no po nahliadnutí do účtovných kníh sa Cavendishovci rozhodli predať neďalekú Hardwick Hall a ďalšie pozemky. Neskôr založili trust, organizáciu, ktorá sa v súčasnosti o sídlo stará a vďaka ktorej je prístupné širokej verejnosti. Nejako si na seba predsa zarobiť musí...



Návštevu Chatsworthu vám vrelo odporúčam, pretože je to skutočne jedno z najkrajších sídiel vo Veľkej Británii, nie len zvonku, ale aj zvnútra. Luxusný interiér dopĺňajú obrovské záhrady s fontánami a kaskádami či nedávno vybudovaným bludiskom. Prehliadky pre deti a zaujímavé podujatia ako ukážka sokoliarskeho umenia vás v Chatsworthe udržia celý deň a vďaka nim je to skvelá atrakcia pre deti. Veď ktože by sa nechcel stať na jeden deň princom či princeznou, alebo, ako v tomto prípade, vojvodom a vojvodkyňou...