Viera Valentová
Moje druhé tehotenstvo, pôrod a materstvo
Moje druhé tehotenstvo, pôrod a materstvo
Momentálne mamička na rodičovskej dovolenke, v minulosti aktívna cestovateľka, dobrovoľníčka a CouchSurferka. Uvidíme, čo prinesie postcovidový svet :)Možete ma nájsť aj tu: http://ourway.sk Zoznam autorových rubrík: Nezaradená, Pomimo
V mojom minulom živote, teda predtým, ako som sa stala mamou, by ma nenapadlo, že raz sa budem tešiť na písanie článku o tehotenstve, materstve či pôrode.
Počas dlhodobého a nízkonákladového cestovania po svete je celkom príjemné vyskúšať si z času na čas dobrovoľnícku prácu. Cestovateľovi táto skúsenosť otvára nové obzory, bližšie spozná miestne pomery, ľudí a kultúru.
Chata pod Rysmi, Téryho chata, Zbojnícka chata a Chata pri Zelenom Plese. Horský hotel na Popradskom plese, Zamkovského a Rainerová chata. Ako sme tam išli, ako sme tam spali, jedli, pili a turistikovali. V zime. Plus knižné typy.
Pod pojmom aktivačné práce si pravdepodobne väčšina ľudí predstaví zbieranie odpadkov, zametanie ulíc, no skrátka nejakú formu verejnoprospešných prác, ktoré vykonávajú ľudia dlhodobo nezamestnaní.
Ako to vyzerá, keď vám cez obývačkový gauč prechádzajú pravidelne ľudia z rôznych končín sveta. A vy ich z nepochopiteľných dôvodov vítate s otvorenou náručou, nebojíte sa terorizmu, cudzokrajných chorôb ani xenofóbie. Dá sa to!
Hudobný festival Bažant Pohoda na trenčianskom letisku asi netreba nejako zvlášť predstavovať. Pre niekoho je to hudobný vrchol leta, pre ďalšieho udalosť roka, pre iných možno vysoko príjemne strávený predĺženy víkend, ale som presvedčená, že sa nájdu aj ľudia, ktorí týmto podujatím totálne pohŕdajú alebo minimálne sa k nemu stavajú bez emócií. No a tým posledne menovaným tento článok nemá absolútne čo priniesť, tak v pokoji môžete prestať čítať.
Európska dobrovoľnícka služba (EDS) alebo European voluntary service (EVS) je jednou zložkou programu Európskej komisie Mládež v Akcii určený mládeži od 18 do 30 rokov z členských štátov Európskej únie a z iných programových krajín. Je to súčasť systému neformálneho vzdelávania, vrámci ktorého môže jednotlivec stráviť 2 až 12 mesiacov v cudzej krajine vykonávaním vopred určenej služby miestnej komunite. Nakoľko sa jedná o dobrovoľníctvo, účastník nedostáva finančnú odmenu, má však zabezpečené všetky životné potreby a ešte aj niečo navyše. Čiže ubytovanie, doprava, strava a aj vreckové sú pokryté.
Na začiatku januára jedna moja kamarátka na facebooku uverejnila ponuku zimného outdoorového kurzu v Lotyšsku prostredníctvom programu Európskej únie Mládež v akcii. Presný názov akcie znel: Winter outdoor activity training for youth work. Podobné typy programov sú z veľkej časti hradené EÚ a preto je to vynikajúca príležitosť aj pre menej solventných študentov zažiť perfektnú akciu. Tak som sa od 1. do 10. februára 2013 spomínanej akcie zúčastnila.
Minulý semester som študovala v rámci programu Európskej únie pre vysokoškolských študentov Erazmus v najväčšom tureckom meste, v Istanbule. Štyri mesiace strávené v tej 14-miliónovej metropole boli plné neskutočných zážitkov, o ktoré by som sa s vami rada podelila !
Po pracovnom, ale aj tak skvelom lete v Los Angeles, bolo potrebné trošku zmeniť vzduch. Peniaze našťastie konečne nechýbali, tak sa začalo plánovať. Všetci dobre vieme, že Spojené štáty americké sú síce úžasnou krajinou, ktorá určite stojí za hlbšie preskúmanie, ale tentoraz som naozaj chcela vyskúšať niečo iné a odlišné. Tak sa cestovalo do Spojených štátov mexických ! Letela som priamo do hlavného mesta – Mexico City, do jedného z najväčších miest sveta.
...a ako sa nakoniec nájde. Toto leto sme sa s priateľom presunuli na americké západné pobrežie. Už vyše dvoch mesiacov prebývame v anjelskom meste. Naše tretie americké leto je vysoko špecifické.
CouchSurfing je úžasná komunita ľudí rôzneho veku, národnosti, farby pleti,náboženstva, ktorých spájajú spoločné záujmy ako napríklad ochotaubytovať celkom neznámych ľudí vo svojich príbytkoch, poukazovať immesto, pohostiť ich a v neposlednom rade cestovať úplne rovnakým, možno trochubláznivým spôsobom.
V polovici januára, v čase vrcholiaceho skúškového obdobia sme dostali chuť na lacné letenky. Na výber boli tradičné lokality ako Miláno, Brusel, Štokholm alebo Paríž do desať Eur. Za dvadsať Eur by sme mohli pozrieť s prestupom Maroko, viaceré grécke a baleárske ostrovy. A potom môj priateľ natrafil na priame lety z Bratislavy do Las Palmas, hlavného mesta Gran Canarie. Síce spiatočná letenka vyšla takmer na 90 eur, lacná letná dovolenka v strede marca bola na svete.
Vo všeobecnosti ľudia cez letiská prechádzajú, keď sa chystajú niekam odletieť a takisto, keď niekde dolietajú. Bežní cestujúci spia na letiskách väčšinou nedobrovoľne kvôli neplánovaným udalostiam ako zlé poveternostné podmienky, štrajky atď. Potom je tu ďalšia skupina cestujúcich, ktorí letiská využívajú aj ako nocľahárne. Poďme sa na to spoločne pozrieť...
Počas nášho letného work and travel programu v USA sme bývali a pracovali v Brooklyne. Počasie bolo celé leto viac než vynikajúce a preto sme pri každej možnej aj nemožnej príležitosti utekali k moru, teda k oceánu trošku sa schladiť.
...a ako sa nakoniec nájde...
Toto leto sme sa s priateľom premiestnili do NYC. Zúčastňujeme sa na work and travel programe určenom pre vysokoškolských študentov. Momentálne žijeme a pracujeme v Brooklyne. Tunajší pobyt je plný zaujímavých situácií a zážitkov, ktoré stoja za prerozprávanie.
Do Nórska sme sa vybrali s priateľom na veľkonočný výlet. Chceli sme niekde vypadnúť a letenky za 5 eur sa neodmietajú. Doprava bola vyriešená, ubytovanie sa vyriešilo tiež. Ako? Prečítajte si.
CouchSurfing je úžasná komunita ľudí rôzneho veku, národnosti, farby pleti,náboženstva, ktorých spájajú spoločné záujmy ako napríklad ochotaubytovať celkom neznámych ľudí vo svojich príbytkoch, poukazovať immesto, pohostiť ich a v neposlednom rade cestovať úplne rovnakým, možno trochubláznivým spôsobom.