Mafián Zemák ponúkal čurillovcom úkryt v Chorvátsku

Ekonomickú kriminalitu prehliadajú, za násilného činy ho už nestíhajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Čas čítania textu: 14 minút

(Seriál Kajúcnici - 1. časť: Príbeh Mateja Zemana alias Zemáka)

V lete 2021 bojovali o kajúcnika policajti z protimafiánskeho útvaru s inšpekčným tímom pod vedením Diany Santusovej. Známe je, že Matej Zeman prezývaný Zemák sám o sebe vyhlasuje, že patril k údajnej zločineckej skupine takáčovcov a páchal násilnú trestnú činnosť. „Členom zločineckej skupiny som bol asi od roku 2003 alebo 2004, do ktorej som vstúpil prostredníctvom Borisa Kaisera (prezývaný Indián) a osobne som sa oboznámil s celou hierarchiou skupiny,“ vypovedal v postavení svedka na súde v prípade údajných takáčovcov. A prečo sa stal členom? „V tom období Bratislava bola rozdelená na rôzne skupiny, každý niekam patril, kto zápasil, boxoval, alebo vykonával nejaký takýto šport, stiahol ma do tejto skupiny Boris, tým pádom teda s tým, že mal som vykonávať nejakú činnosť, čo sa týka biletárov a rôznu takú činnosť, ktorú robila skupina takáčovcov,“ vysvetľoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Študoval na strednej aj  na vysokej škole a Boris Kaiser ho zamestnal v spoločnosti B.O.B. Security. „Dostal som na starosti objekty, aby som sa staral o osobnú ochranu starých pánkov, ktorí keď boli na rôznych vrátniciach, čiže vartáši, spravil som si prax v SBS, založil som si svoju SBS a teda dostal som preukaz odbornej spôsobilosti typu E, aby som mohol byť konateľ a pokračoval som ďalej,“ uviedol.

Absolvent pedagogickej školy mal od konca roka 2009 SBS-ku K.G.V. Security. Podľa informácií, ktoré som získala v prostredí organizovaného zločinu, SBS-ku založil na požiadanie Ľubomíra Kudličku, ktorého policajti z protimafánskeho útvaru považujú za šéfa tohto údajného mafiánskeho gangu.  Matej Zeman sa hrdí tým, že táto SBS-ka  dokonca získala previerku z Národného bezpečnostného úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Terajšia manželka Mateja Zemana - Dominika  je bývalá misska a má blízky vzťah s Petrom Koščom alias pánom X, v časoch keď sa ešte živila ako čašníčka,  Peter Košč zvykol za ňou chodiť do práce do podniku na hraničnom prechode v Petržalke a ohurovať ju prítomnosťou vtedajšieho riaditeľa spravodajskej služby.

Optimalizácie pre Tigra

Matej Zeman má aj iné firmy. Istý kriminálnik Peter Petrov alias Tiger, z ktorého „elitní“ policajti známi ako čurillovci urobili kajúcnika, mal vypovedať o rozsiahlej ekonomickej trestnej činnosti Mateja Zemana. Obchodným spoločnostiam mal vyberať vyberať názvy firiem tak, aby podľa začiatočného písmena na daňovom úrade patrili spriazneným pracovníkom. Protiprávne konanie sa malo týkať najmä optimalizácií. Peter Petrov o optimalizáciách hovoril aj vlani v októbri v rozhovore, ktorý sám ponúkol portálu Aktuality.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Matej Zeman v postavení svedka po zákonom poučení na súde v kauze údajných takáčovcov sám priznal, že páchal aj ekonomickú trestnú činnosť práve s Petrom Petrovom. Z akého dôvodu ostáva táto ekonomická kriminalita bez povšimnutia orgánov činných v trestnom konaní, nie je známe. Úrad inšpekčnej služby pod vedením Branislava Zuriana, ktorý sa ešte ako riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) sám stal obeťou vojny v bezpečnostných zložkách, sa  však snaží získať Mateja Zemana, aby vypovedal proti našim chlapcom so správnym morálnym kompasom bojujúcich s temnými silami.  V prípade podozrení z daňovej trestnej činnosti by však mohla konať aj Finančná správa SR.

SkryťVypnúť reklamu

Do väzby

Matej Zeman nedávno poskytol rozhovor pre portál 360-tka. Sám seba označuje za podnikateľa. Ako sa z mafiána, ktorý nemal problém dobiť ľudí takmer na smrť, stal kajúcnik usvedčujúci exriaditeľa daňových kriminalistov, bývalého príslušníka spravodajskej služby a špeciálneho prokurátora?

Ešte na konci októbra 2019 ho obvinili za členstvo v zločineckej skupine. Podľa uznesenia o vznesení obvinenia patril do riadiaco – výkonnej zložky, od roku 2003 do roku 2007 zastupoval Borisa Kaisera a následne Petra Kaňúcha prezývaného Jakuzza a taktiež koordinoval, riadil a vydával pokyny členom skupiny zaradeným v takzvanom výjazde.  

Vo väzbe bol pre obavy, že by sa vyhýbal trestnému konaniu a ovplyvňoval svedkov. Najprv sedel v Košiciach, no kvôli vyšetrovacím úkonom ho premiestnili do Bratislavy a potom zase naspäť do Košíc. Aj tri mesiace trvalo, kým mu prišiel od rodiny prvý list. Asi osem až 10 mesiacov nemal povolenie na telefonáty ani návštevy, o ktoré žiadal každé dva týždne.

Počas pobytu vo väzbe ho v polovici apríla 2020 obvinili aj z vydierania. Ide o prípad, keď v období rokov 2010 až 2011 sa spolu s Borisom Kaiserom stretli s piešťanským piťovcom a známym kajúcnikom Matúšom Šelestiakom. Mal im zavolať ďalších dvoch mužov, v minulosti  totiž mali v jedom podniku v Leopoldove konflikt s prevádzkarom. Podľa uznesenia o obvinení Matej Zeman mal na schôdzke prezentovať silu a vyvolať  v nich strach a nútiť ich k zaplateniu pokuty,  z dôvodu, že v podniku sa prezentovali ako takáčovci napriek tomu, že do skupiny nepatria. Výšku pokuty určili pre každého na tisíc eur, Matúš Šelestiak napokon peniaze mal odovzdať Borisovi Kaiserovi.

Počas výkonu väzbu Matej Zeaman žiadal, aby za ním prišiel vyšetrovateľ Pavol Ďurka. „Oslovil som PBS-kára, to je človek, ktorý pracuje v base, je tam na komunikáciu, keď potrebuje niečo súrne väznená osoba s policajtmi, alebo ako by som to nazval, je to taká vnútorná polícia,,“ opísal na súde. Doplnil, že jeho vtedajší obhajca bol určite o tom informovaný, telefonicky ho totiž žiadal, aby sa s Pavlom Ďurkom pokúsil spojiť. Vraj mu potreboval „ešte niečo dovysvetľovať“, ale vyšetrovateľ  advokátovi v tom čase vraj nezdvíhal telefón.

Jeho  obhajcom bol v tom čase Marek Para. K rozhodnutiu bývalého klienta spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní sa vyjadril na sociálnej sieti.

„Poslal som vyšetrovateľovi Jánovi Čurillovi a prokurátorovi Michalovi Šúrekovi list, kde som žiadal o premiestnenie a teda, že objasním ďalšiu závažnú trestnú činnosť, a že chcem spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Ten list išiel v ten deň, kedy bola obnova konania (prípad známy ako Casey – pozn. autorky), kedy som komunikoval s právnikom, že teda ako dopadla obnova konania, kde bola aj moja terajšia manželka, aj Patrikova Vidašičova žena, kde videli, že Boris Kaiser začal spolupracovať, a tak už som vedel, že aj ja začnem, nakoľko som vedel, že to bude mať rýchly spád. A tých vecí pristane na moju hlavu viacej,“ vysvetľoval na súde v postavení svedka svoju motiváciu stať sa kajúcnikom.

Keď oznámil spoluprácu, z Košíc ho previezli do Leopoldova. „No až keď som začal spolupracovať, Boris Kaiser začal spolupracovať, to môže byť nejaký ôsmy mesiac 2020, čiže asi po desiatich mesiacoch som prvýkrát telefonoval a asi po desiatich až  jedenástich mesiacoch mal povolenú aj návštevu,“ tvrdil.

V septembri 2020  vyšetrovateľ NAKA v oboch prípadoch  Mateja Zemana vylúčil na samostatné konanie a na konci októbra 2020 ho prokurátor z vtedajšej špeciálnej prokuratúry z väzby prepustil.

Podľa informácií, ktoré som získala z prostredia bezpečnostných zložiek, bol to práve Peter Košč, kto „elitným“ policajtom z protimafiánskeho útvaru takpovediac nejakým spôsobom odporučil Mateja Zemana na spoluprácu.

Proti Makóovi a spol.

V polovici septembra 2020 na základe výpovedi  Mateja Zemana obvinili  v prípade založenia zločineckej skupiny, obmedzovania osobnej slobody, vydierania okrem takáčovcov aj bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa a expríslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Františka Böhma. Niekdajšieho šéfa daňových kriminalistov vzali do väzby. (Uznesenie, v ktorom sú opísané aj skutky z obvinenia si môžete prečítať tu.)

KONTEXT: Ľudovít Makó krátko pôsobil v policajnom zbore, potom sa pustil do podnikania a neskôr sa stal riaditeľom Kriminálneho úradu Finanšnej správy SR, mal ambíciu získať post prvého policajného viceprezidenta, napokon sa ukázalo, že po odchode od daňových kriminalistov bol príslušníkom spravodajskej služby.  Priznal sa k nejakej vlastnej trestnosti a stal sa z neho kajúcnik. Začal vypovedať proti iným, aj proti vtedajšiemu špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi či Vladimírovi Pčolinskému, ktorý bol riaditeľ SIS.

František Böhm za éry Ivana Lexu pracoval v neslávne známom 52. oddelení  spravodajskej služby zameranom na kompromitáciu politikov a novinárov.  V bezpečnostných zložkách pôsobil až do roku 2010, neskôr podnikal. V čase obvinenia nebol na Slovensku a už bol rozhodnutý, že bude s orgánmi činnými v trestnom konaní spolupracovať. Vypovedal na mnoho ľudí, okrem iného jeho svedectvo poslúžilo na obvinenie bývalého plicajného prezidenta Milana Lučanského, ktorý v na konci decembra 2020 zomrel vo väzbe. Františkovi Böhomovi s prihlásením na polícii pomáhal bývalý novinár a príslušník spravodajskej služby Peter Tóth. Napokon to František Böhm nezvládol a vo februári 2021 sa zastrelil.

Usvedčil špeciálneho prokurátora

V polovici októbra  2020  v známej korupčnej kauze  obvinil  zástupcu policajných odposluchov Norberta Paksiho a vtedajšieho špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.  

Vyšetrovateľ so súhlasom prokurátora ešte v ten istý deň  Matejovi Zemanovi odložil vznesenie obvinenia za podplácanie. O pár dni na to, ho obvinil a v polovici novembra 2020 vylúčil na samostatné konanie. Proti Dušanovi Kováčikovi tak vypovedal ako svedok.

Matej Zeman vypovedal, že oslovil Františka Böhma s požiadavkou o pomoc pri prepustení Ľubomíra Kudličku z väzby, aby v prípade prijatia peňažnej záruky sudcom Špecializovaného trestného súdu Jánom Hrubalom, nebola  zo strany zastupujúcej prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry podaná sťažnosť. Františka Böhm sa obrátil na Ľudovíta Makóa, ktorý sa mal  priamo prihovoriť u Dušna Kováčika. 

Údajného najvyššie postaveného  takáčovcov sudca prepsutil z väzby a prítomná prokurátorka skutočne nepodala stžanosť. Matej Zeman následne vyplatil  Františkovi  Böhmovi vopred dohodnutú odmenu vo výške 100 - tisíc eur, následne si 50 – tisíc eur rozdelil bývalý siskár s exšéfom daňových kriminalistov. Ľudovít Makó tvrdil, že peniaze odovzdal vtedajšiemu špeciálnemu prokurátorovi sám na stretnutí v kaviarni v Poluse v Bratislave. (Celý rozsudok v kauze Dušana Kováčika si môžete prečítať tu.)

Dušana Kováčika odsúdil aj za tento skutok na osem rokov, podal dovolanie (mimoriadny opravný prostriedok) na Najvyšší súd SR. Minister Boris Susko (SMER – SDD) mu vlani v auguste výkon trestu prerušil a z výkonu trestu ho prepustili na slobodu

KONTEXT: Dušan Kováčik je neprávoplatne odsúdený aj v druhom korupčnom prípade  za to, že mal za 50-tisíc eur v roku 2016 "ututlať" vyšetrovanie vtedajšieho šéfa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa Reháka a aj prípad, ktorý sa týkal priamo samotného Petra Košča. Usvedčuje ho kajúcnik Bernard Slobodník, ktorý vraj úplatok od Petra Košča odovzdal špeciálnemu prokurátorovi v knihe s vyrezanými stranami.  Petrovi Koščovi trestné stíhanie pre premlčanie zastavili. Dušana Kováčika stíhajú aj v kauze Očistec.

Čašníka dobil takmer na smrť

Ešte v marci 2006  zavolal majiteľ podniku Casey v Bratislave kvôli krádeži tržby najskôr políciu a potom aj výjazd  SBS-ky, s ktorou mal podpísanú legálnu zmluvu. Matej Zeman na miesto prišiel spolu s Borisom Kaiserom a vyzývali podozrivého čašníka, aby vrátil peniaze a nútili ho k priznaniu, následne ho bili palicou a rukami po celom tele. Neskôr prišli ďalší dvaja a vo fyzických útokoch na čašníka pokračovali.

Čašník mal vážne zranenia, pretrhnutie sleziny, ktorú mu museli odstrániť, krvácanie do brucha, otras mozgu, početné odreniny a pomliaždenia tváre, nosa a vlasatej časti hlavy, zlomené rebrá , ruky a mnoho modrín. Práceneschopný ostal päť mesiacov.

Čašník najskôr vypovedal, že ho zbili Boris Kaiser a spol., v  marci 2007  však výpoveď zmenil a tvrdil, že si to vymyslel. Obvinili ho tak z krivej výpovede a v októbri 2008 ho odsúdili na peňažný trest 20-tisíc  slovenských korún (663 eur). Za zmenu výpovede mal zobrať peniaze. Paradoxne až potom tomto odsúdení čašníka, v júni 2009 rozhodoval súd o údajných takáčovcov a majiteľovi podniku a oslobodil ich.  

Keď s „elitou“ z NAKA  začal spolupracovať kajúcnik Jozef Walzer  prezývaný Tatranka a kajúcník a narkoman v jednej osobe Pavol Kmeťo porozprávali aj o starom prípade. Vypovedali, že čašníka skutočne dobili takáčovci, medzi nimi aj Matej Zeman. Všetci aktéri bitky sa priznali a majiteľ podniku vinu popiera.

Na základe obnovy konania ich všetkých na začiatku februára 2021 obvinili z vydierania. Na konci júna 2021 Mateja Zemana vylúčili na samostatné konanie, rovnaký postup zvolili vyšetrovatelia NAKA aj u ďalších kajúcnikov. Obvinený ostal iba majiteľ podniku, ktorého pred pár dňami právoplatne odsúdili na päť rokov a už aj nastúpil do výkonu trestu. Okrem zbitého čašníka proti nemu vypovedali aj takáčovskí kajúcnici.

Manipulácia svedectiev

V júli 2021 gradovala vojna v bezpečnostných zložkách a na Špecializovanom trestnom súde prebiehalo hlavného pojednávanie v prvej korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora. Na Mateja Zemana vydali zatykač. Čurillovci sa  totiž  báli, že ho inšpekcia zlomí na spoluprácu, tak si ho takto poistili.

Inšpekcia totiž pre podozrenie z krivých výpovedí v konaniach NAKA chcela zadržať  aj Mateja Zemana. Vtedajší policajný prezident Peter Kovařík prerušil činnosť zásahovej jednotky zo Sobraniec, ktorá pod neho spadá. Ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽaNO) vraj volali bližšie nešpecifikovaní novinári a dožadovali sa informácií, kde a prečo zasahuje inšpekcia. Zásahovku si prizvala vtedajšia šéfka tímu inšpekcie Diana Santusová.  Vtedy sa podarilo zadržať iba Csabu Dömötöra. Matej Zeman a Peter Petrov ušli.

KONTEXT: Dnes už bývalý policajný prezident Kovařík je aktuálne kvôli prerušeniu zásahu obžalovaný a  prebieha pojednávanie.

 Vyšetrovateľ inšpekcie obvinil Mateja Zemana za krivú výpoveď pred vyšetrovateľom NAKA Pavlom Ďurkom, bola zosúladená s výpoveďou iného takáčovca Csabu Dömötöra.

„Význam týchto skutočností nebol dôležitý len pri rozhodovaní vo veci samej, ale aj pri rozhodovaní o väzobnom trestnom stíhaní Františka Böhma a Ľudovíta Makóa,“ napísal vyšetrovateľ inšpekcie do uznesenia o obvinení.

KONTEXT: Matej Zeman vypovedal, ,že  požiadal kamaráta  Csabu Dömötöra, aby ho odviezol na stretnutie a oznámil mu, že na schôdzke odovzdá obálku.

Csaba Dömötör odvoz do reštaurácie Towers na Bajklaskej ulici v Bratislave potvrdil a pri výsluchu tvrdil, že Matej Zeman niesol obálku so stotisíc eurami,  čakal ho vonku, fajčil a cez okno reštaurácie vraj videl, ako si jeho kamarát prisadol k Františkovi Böhmovi a o chvíľu sa k nim pridal aj Ľudovít Makó. Pri návrate do auta už obálku nemal.

Inšpekcia  však priamo pred spomínanou reštauráciou zistila, že nemohol zvonku vidieť, kto je vnútri a čo tam robí. Okná totiž majú zrkadlový efekt, čiže odrážajú obraz z ulice. Dnu sa dá nazrieť len tak, že človek položí čelo na sklo a rukami pri očiach si zacloní svetlo. Casaba Dömötör sa po zadržaní inšpekciou ku krivej výpovedi priznal.

Vyšetrovateľ inšpekcie Mateja Zemana tiež obvinil za to, že navádzal na krivú výpoveď priateľku a účtovníčku Františka Böhma v súvislosti s naftovou kauzou.

Mobil hodil do Dunaja

Po Metejovi Zemanovi následne mesiace pátral Úrad inšpekčnej služby. Skrýval sa v Chorvátsku a na margo obvinenia inšpekcie pre novinárov vyhlásil, že nikdy krivo nesvedčil a nikoho nenahováral, ako má vypovedať a s NAKA spolupracuje dobrovoľne.

Počas pobytu v prímorskej krajine komunikoval s príslušníkmi operatívneho oddelenia NAKA. „Kontaktoval  som Branislava Dunčka, že či je pravda, že som obvinený, nakoľko som nemal tú možnosť, kde mi povedali, že áno, že mám kontaktovať políciu, mám sa prihlásiť, kde som povedal, že už to rieši právnička,“ uviedol. Bolo to na začiatku septembra 2021.

 „Mobil hodil som do Dunaja, keď som prechádzal z Maďarska na Slovensko,“ vyhlásil.  Šiel pešo a na slovenskej strane v Medveďove ho už „čakali“ ľudia z protimafiánskeho útvaru, prítomná tam bola aj vyšetrovateľka Katarína  Krajčovičová (riešila kauzu Casey – pozn. autorky) s kukláčmi a zadržali ho. Všetko nasvedčuje tomu, že jeho návrat, zadržanie boli vopred dohodnuté. Za povšimnutie stojí aj to, že práve v tomto období manželka Mateja Zemana intenzívne komunikovala s Petrom Koščom, ktorý  bol od jari 2021 na úteku.

Do väzby vzal Mateja Zemana Špecializovaný trestný súd, išlo o ustálenie takzvanej opakovanej útekovej a preventívnej väzby. V novembri 2021 žiadal o prepustenie  a o mesiac neskôr ho prepustili a väzbu nahradili dohľadom probačného a mediačného úradníka a prijatím peňažnej záruky vo výške 100 - tisíc eur.  Sudca mu uložil aj primerané povinnosti a obmedzenia.  (Uznesenie sudcu pre prípravné konanie si môžete prečítať tu, nádejate v ňom aj opis všetkých skutkov, v ktorých Matejovi Zemanovi vzniesli obvinenie.)

Ďalšia odmena

Matej Zeman dostal vo februári 2022 za spoluprácu s čurillovcami ďalšiu odmenu. „Vyhodnotením dôkazov, ktoré boli získané zákonným spôsobom, podľa svojho  vnútorného presvedčenia založeného na starostlivom uvážení všetkých okolností prípadu jednotlivo i v ich súhrne mám za to, že bez spolupráce Mateja Zemana by bolo zistenie, objasnenie a usvedčovanie jednotlivých osôb z danej trestnej činnosti podstatne sťažené,“ napísala do uznesenia vyšetrovateľka Katarína Krajčovičová.

Trestné stíhanie so súhlasom prokurátora vo všetkých kauzách na protimafiánskom útvare Mateja Zemana prerušila z dôvodu, že „obvinený sa významnou mierou podieľal na objasnení obzvlášť závažných zločinov spáchaných zločineckou skupinou.“

Matej Zeman ani sám nevie, v koľkých prípadoch vypovedá ako svedok. „Osem alebo sedem, tých vecí pribúda a pribúda. Odsúdený nie som za nič," tvrdil. Ak by v prerušených konaniach v stíhaní pokračovali a dostali by sa na súd,  hrozilo by mu 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.

Posledné obvinenie zrušil prokurátor

Napokon vlani v decembri vyšetrovateľ inšpekcie Mateja Zemama obvinil spolu s operatívcami zo skupiny čurillovcov Róbertom Magulom a Branislavom Dunčkom. Zaujímavosťou je, že opäť nebol na  Slovensku. Vyšetrovateľ s prokurátorom ani nežiadali vydanie zatykačov.

Uznesenie o obvinení a aj predvolanie na výsluch v inej veci mu doručili až nedávno. Zaistili ho v budove súdu, bol totiž vypovedať ako svedok v prípade, v ktorom čelí obžalobe advokát Martin Ribár.

Podstatou obvinenie bolo, že policajti mali varovať Mateja Zemana a následne Petra Petrova a Csabu Dömötöra pred spomínaným zásahom inšpekcie. Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave v pondelok zrušil obvinenie trojice a prikázal vyšetrovateľovi, aby znovu konal a rozhodol.

Ukázalo sa totiž, že to bolo naopak, práve Matej Zeman povedal operatívcom, čo sa hovorí a to, že inšpekcia plánuje zadržať príslušníkov NAKA, prokurátorov špeciálne prokuratúry a kajúcnikov ako je Ľudovít Makó a spol. Dokazovať to má okrem iného aj komunikácia policajtov z odpočúvaných kancelárii na základe príkazu súdu.

Okrem iného z nej vyplýva aj to, že traja muži z nich minimálne jeden je Róbert Magula alebo Branislav Dunčko sa štyri dni pred už spomínanou akciou inšpekčného tímu zhovárali o naozaj zaujímavej ponuke od mafiána Mateja Zemana. Jeden z operatívcov hovoril dvom ďalším kolegom: „Počúvaj ma, hovorí nám (Matej Zeman), že chalani do p..i, však (nezrozumiteľné slová) neberte to tak ako klišé chalani, vážne, koľko ja mám takých ľudí v Chorvátsku, ja vám dám papierik, pôjdete, dajú vám apartmán, veď to neberte, že on.“

Matej Zeman je tak aktuálne obvinený už iba z krivej výpovede v kauze inšpekcie.

Poznámka: Tento text som začala pripravovať ešte skôr, ako vyšetrovateľ inšpekcie zrušil Matejovi Zemanovi posledné obvinenie a článok som tak prispôsobila aj tejto udalosti.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  533
  •  | 
  • Páči sa:  2 639x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu