Čas čítania textu: 17 minút
KONTEXT: Sýkorovci v novom procese s Róbertom Lališom alias Kýblom, ktorého medzi sebou volali aj Malý či Gestápak, opäť spomínajú policajtov činných pre zločineckú skupinu. Vypovedajú aj Petrovi Koščovi alias pánovi X. Verejnosť sa podrobnosti zatiaľ nedozvedela, keďže novinári kauzu veľmi nesledujú.
...
Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku prebieha pojednávanie nanovo po tom, ako bol Róbert Lališ úspešný s dovolaním na Najvyššom súde SR. Prípad pojednáva senát zložený z predsedu Jozefa Piknu a sudkýň Renáty Greif Radovičovej a Ruženy Sabovej. Z dôvodu rozsahu veci podpredseda súdu v kauze ustanovil aj náhradnú sudkyňu Elišku Šneiderovú.
Situácia je od pôvodného procesu, ktorý prebiehal bez prítomnosti Róberta Lališa, výrazne odlišná. Počas prvého súdneho konania so sýkorovcami bol totiž hlavný obžalovaný, ktorého prokuratúra a polícia označili za šéfa zločineckej skupiny, na úteku. Ušiel ešte na prelome rokov 2011 a 2012. Zatkli ho a vydali z Nemecka až v samom závere procesu, v októbri 2015. Po ceste stratil okuliare a následne vymenil advokáta.

V súčasnosti ho zastupuje Marek Para. Róbert Lališ sa pravidelne zúčastňuje pojednávaní, kladie svedkom otázky a vyjadruje sa aj k ich výpovediam. Občas povie aj niečo, čo ozrejmuje jeho vnímanie sveta a niekedy prizná aj mafiánske spôsoby.
Kľúčoví svedkovia, ktorí ho usvedčujú sú právoplatne odsúdení za vlastný podiel na trestnej činnosti, po rokoch už o vraždách hovoria niekedy úplne odlišne ako prvý raz a nespomínajú si na podrobnosti. Nielen, že vypovedajú rozdielne, no vylučujú aj účasť osôb, ktoré sami hovoria, že sa na nich podieľali. Špeciálna prokuratúra je zrušená, vyšetrovatelia prípadu sú v civile a z radov polície odišli aj operatívci, ktorí majú na rozložení zločineckej skupiny sýkorovcov najväčšiu zásluhu. Naviac, na rozdiel od prvého súdneho konania prípad teraz takmer vôbec nezaujíma novinárov. Verejnosť sa tak nemá príležitosť dozvedieť o zaujímavých momentoch kauzy.
Informácie z polície
Mafiáni, ktorí sú odsúdení aj za vraždy (okrem jedného) po zákonnom poučení vypovedali aj o policajtoch, ktorí mali ich niekdajšiemu šéfovi Róbertovi Lališovi poskytovať informácie z prostredia bezpečnostných zložiek. Nie je to nič nové a naviac počas prvého procesu vypovedali aj detaily. V súčasnosti vzhľadom na nedávne rozhodnutia súdov (aj keď neprávoplatné) majú tieto svedectvá úplne iný kontext.
Rovnako aj to, že spomínajú v posledných troch rokoch veľmi exponovanú osobu. Ide o Petra Košča alias pán X. Bývalým vedením polície , ktorému fandí progresívny a liberálny mediálny tábor, bol (a stále je) považovaný a označovaný za hlavu gangu temných síl. Pripisovali mu (a aj pripisujú) všetko zlo, ktoré sa stalo v polícii a spravodajskej službe po roku 2020. Faktom však je, že zohráva kľúčovú úlohu vo vojne v bezpečnostných zložkách.
O temných silách hovoril (aj hovorí) najmä politicky angažovaný niekdajší policajný prezident Štefana Hamran a tento naratív si osvojili a šíria ho mnohí žurnalisti a aktivisti. Paradoxne najviac tí, ktorí informácie o prepojení pána X na sýkorovcov a policajtov úplne ignorovali už počas vyšetrovania v rokoch 2012 až 2014 a následne aj počas prvého súdneho konania na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici v roku 2015. A to aj napriek tomu, že sa zúčastňovali pojednávaní. V tom čase však Petrovi Koščovi poskytovali mediálnu imunitu. Mala to byť akási forma odmeny za informácie, ktorými ich pravidelne zásoboval. Niektorí dokonca s Petrom Koščom chceli zakladať investigatívny web. Teraz zase prípad Róberta Lališa na súde nesledujú.
...
KONTEXT: Peter Košč na jar 2021 ušiel pred obvinením v korupčnom prípade a súd na neho vydal zatykače. Samosudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban nedávno (3. septembra) uznal bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za vinného. V lete 2016 prostredníctvom niekdajšieho policajného funkcionára Bernarda Slobodníka prijal 50 – tisíc eur v knihe s vyrezanými stranami práve od Petra Košča. Mal to byť úplatok za utulanie dvoch prípadoch. Jedným z nich bolo vyšetrovanie na inšpekcii (v roku 2016) podozrivého policajného funkcionára Jozefa Reháka z Úradu zvláštnych policajných činností (ÚZPČ), ktorý sa venuje odpočúvaniu a sledovaniu. Dodo, ako policajta familiárne volali, mal vynášať informácie sýkorovcom. Trest však samosudca neuložil, nakoľko predchádzajúci osemročný trest pre Dušana Kováčika v inej kauze považoval za dostatočný.
Samosudca vyhodnotil výpoveď Bernarda Slobodníka, ktorý bol jediný kľúčový svedok udalosti, za dôveryhodnú. Podotkol, že Bernard Slobodník kolegom spomínal príhodu o odovzdaní peňazí v knihe, ešte skôr, ako sa rozhodol spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Pri vyhlásení rozsudku poukázal aj na listiny týkajúce sa kauzy Jozefa Reháka, ktoré našli policajti pri domovej prehliadke u Petra Košča.
Rozsudok ešte nie je písomne vypracovaný (sudca požiadal o predĺženie lehoty do 27. novembra) a keďže prokurátor aj obžalovaný zahlásili odvolanie, nie je tak ani právoplatný a rozhodovať bude Najvyšší súd SR.
Voči Petrovi Koščovi trestné stíhanie z dôvodu premlčania zastavil a uznesenie je právoplatné, prokurátor totiž sťažnosť nepodal a ani Peter Košč nevyužil svoje právo a nežiadal, aby súd rozhodol o jeho vine či nevine. Sudca zároveň zrušil aj zatýkacie rozkazy. Jeho advokátka Eva Mišíková sa vyjadrila, že sa chce vrátiť na Slovensko a vypovedať ako svedok v iných kauzách..
Počas pojednávania vyšlo najavo, že Peter Košč mal podpísanú spoluprácu so SIS.
Niekdajšieho riaditeľa ÚZPČ Jozefa Reháka zadržali a obvinili ešte v decembri 2020 pri akcii Judáš, podľa obžaloby od roku 2000 až do roku 2011 spolupracoval so zločineckou skupinou sýkorovcov a v období rokov 2014 až 2015 a od augusta 2018 až decembra 2019 bral úplatky v súvislosti s prípadmi expríslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Františka Böhma, ktorý medzičasom spáchal samovraždu. Prípad vyšetroval Miroslav Chudý a dozorový prokurátor bol najskôr Peter Kysel a potom Matúš Harkabus.
Hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde s obžalovaným začalo v januári 2022 a vlani v júli ho samosudca Ján Giertli uznal za vinného za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločin prijímania úplatku. Uložil mu úhrnný trest odňatia slobody 11 rokov, trest prepadnutia majetku, trest zákazu činnosti vykonávať povolanie spojené s výkonom právomoci verejného činiteľa na dobu päť rokov.
Uveril kajúcnikom bývalému zástupcovi riaditeľa ÚZPČ Norbertovi Paksimu a Františkovi Böhmovi aj odsúdeným sýkorovcom.
Najvyšší súd SR však ešte v marci rozsudok zrušil a prípad vrátil na prvostupňový súd. Samosudca z neznámych dôvodov doposiaľ nový termín nevytýčil.
Operatívci z inšpekcie dokonca koncom roka 2020 vyťažili aj Petra Košča k jeho vzťahu so sýkorovcami, vyjadril sa, že „boli pracovné“.
V októbri 2021 Petra Košča obvinili v súvislosti s vyzradením identity utajeného svedka z prípadu vraždy Jána Kuciaka, obvinenie však prokurátor zrušil. Napokon v auguste 2023, krátko pred voľbami ho obvinili aj v kauze Rozuzlenie, aj toto obvinenie zrušil prokurátor.
V súčasnosti Úrad inšpekčnej služby objasňuje a vyšetruje manipulácie trestných stíhaní z obdobia rokov 2020 až 2023.
Vyšetrovateľ Ľubomír Daňko a prokurátor Michal Šúrek, ktorý pracovali na korupčnom prípade Dušana Kováčika a Petra Košča čelia obvineniu. Ľubomír Daňko participoval spolu aj s ďalším stíhaným policajtom Pavlom Ďurkom i na kauze Jozefa Reháka.
...
Traja svedkovia, ktorých výpovediam sa budem venovať v tomto texte, sú odsúdení na dlhoročné tresty vo výkone treste a štvrtý je na slobode a trest už má vykonaný. V súdnej sieni som bola prítomná a tak som ich výpovede videla na vlastné oči a počula na vlastné uši. Čo vypovedali o policajtoch a pánovi X? Prinášam prehľad ich svedectiev.
Pre pochopenie ďalšieho textu sú dôležité tieto časové údaje:
Šéf seneckej vetvy sýkorovcov Martin Bihári ušiel pred trestným stíhaním vo februári 2010.
Jozef Rehák začínal ako radový policajt, do čela útvaru, ktorý sa zaberá odpočúvaním a sledovaním ho dosadil v októbri 2010 vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic, ktorý sa neskôr stal špeciálnym prokurátorom. Prvým policajným viceprezidentom bol v tom čase Ján Vaľo, práve on bol jeho nadriadený.
Zo špecializovaného útvaru Jozef Rehák prvý raz odišiel na konci roka 2011.
Údajne najvyššie postavený člen zločineckej skupiny sýkorovcov Róbert Lališ ušiel pred trestným stíhaním na prelome rokov 2011 a 2012.
Za vraždu Romana Deáka vzniesli obvinenie sýkorovcom v septembri 2012.
Späť sa do radov polície sa Jozef Rehák vrátil v apríli 2013. Do civilu opäť išiel na konci júna 2020.
Jozef Rehák pôsobil aj v SIS.
Martin Kováč alias Rybička: Kýbel dal echo Biharimu
Martin Kováč sa pohyboval pri Róbertovi Lališovi a zúčastnil sa aj na vraždách, počas prvého procesu urobil vyhlásenie o vine. Odsúdený je na 20 rokov trest si odpykáva vo väznici Banskej Bystrici. V novom procese vypovedal ako svedok 3. júla.
Uviedol, že v skupine dostávali informácie z prebiehajúceho vyšetrovania trestných činov pripisovaných sýkorovcom, kto mal byť prípadne zadržaný, alebo koho sa podozrenie týkať. “...ale ja takéto veci som si naozaj nijak neukladal, nepamätám si. Takéto veci sa snažím vytesňovať. Som vo výkone trestu a ku všetkému som sa popriznával,“ povedal s tým, že chápe, že to musí pokračovať znova, ale veľa vecí mu už vypadlo z hlavy. „V podstate sme mali informácie, keď sme niečo išli páchať, tak sme to vedeli nejakým spôsobom vždycky nejakú spätnú väzbu. Boli sme takí nedotknuteľní, mali sme taký ... chrbát. Mali sme známosti na polícií, tak v podstate sa nám všetko čo sa udialo, tak sa nám prepieklo,“ vysvetľoval.
Opísal, že som mal jedného známeho z radov polície.. “Vždycky keď sa niečo stalo, tak on tak medzi riadkami mi dával nejaké také otázky, že či niečo neviem. A vedel, že mu aj tak nepoviem, ale jak keby ma študoval. Volal sa Peťo, ale či to bolo tak, že som ja od neho zobral, alebo on zobral (informácie) odo mňa ja som to tak nebral. Ja som ho bral ako kamaráta. Ale zavolali sme si, keď sa niečo takéto udialo, “ povedal. Konkrétna vec mu však na um počas svedeckej výpovede na súde neprišla.
„Keď sa niečo dialo, keď sme dostali nejaké echo, že stiahnite sa, policajti, tak som si nechal svoj telefón doma a chodil som s takým, ktorý nebol na nikoho registrovaný,“ spomenul. Kontakty na políciu podľa jeho názoru potvrdzujú aj udalosti, ktoré sa stali. „Vedel (Róbert Lališ), keď sa niečo okolo našej skupiny niečo dialo. Vedel dať echo. Takisto aj Bihári, vtedy vlastne zdúchol. Biháriho a seneckú vetvu mali pozatýkať a Robo sa to dozvedel, tak dal Bihárimu echo a Bihári bol odvtedy na úteku a ostatných pozatýkali,“ vypovedal.
Predpokladá, že informáciu získal od Doda. „A kto je to Dodo?,“ opýtal sa prokurátor. „Robil na polícií, ja som ho vnímal ako slušného chlapa, bol funkcionár tam, neviem na akej pozícií, ale vedel o odposluchoch a akciách ktoré sa mali konať,“ uviedol. S dotyčným Dodom sa aj párkrát stretol, ešte keď žil Peter Havasi (šéf seneckej vetvy pred Martinom Bihárim, ktorého zavraždili ho v roku 2004 – pozn. autorky). „Kde som sa mal stretávať s týmito policajtami?,“ pýtal sa svedka obžalovaný Róbert Lališ. „Ja si to už nepamätám kde,“ odpovedal.
O tom čo vypovedal Martin Kováč v pôvodnom konaní ako obžalovaný, si môžete prečítať tu.
Jurij Fejer alias Malý Rus: Lališ vedel, že otvorili prípad vraždy Deáka
Jurij Fejer alias Malý Rus bol ochrankár najvrchnejšieho šéfa sýkorovcov a aj člen vraždeného komanda, s orgánmi činnými v trestnom konaní začal spolupracovať ešte počas vyšetrovania, bol tak vylúčený na samostatné konanie a súd schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom. Dostal trest 20 rokov a vykonáva ho vo väznici Ilave. V novom procese vypovedal 21. augusta.
Povedal, že vyzbierané peniaze z trestnej činnosti išli na výplaty pre členov skupiny, na advokátov aj policajtom a možno tiež na nákup zbraní, prenájom garáži a bytov.
„Viem, že im (policajtom) dával výplaty, každý mesiac im posielal výplaty cez nebohého Havasiho alebo Martina Biháriho,“ uviedol. Koľko bolo policajtov, nevie, no párkrát ich zazrel, keď ho na schôdzky s nimi vozil.
„Raz aj jedného nahrával v Senci. Ten bol aj súdený. ...keby náhodou nechcel spolupracovať, tak že má na neho nahrávku. Jeden bol Dodo a naposledy bol na odpočúvaní,“ vypovedal. Boli tam však vraj viacerí. Róbert Lališ mu hovoril, že im dáva peniaze, aké sumy to boli, nevie, nezaujímal sa. „Ja som pri tom osobne nikdy nebol,“ dodal.
Róbert Lališ ho predtým, ako ich (Jurija Fejera a iných) v septembri 2012 zadržali, dal echo, že po ňom idú policajti. „Ja som za ním chodil do Čiech, kde sa schovával. Už bol v pátraní, tak som chodil za ním a tam upozornil, že za Deáka (prípad vraždy Romana Deáka z októbra 1999 – pozn. autorky) má informáciu, že už nás sledujú, že na tom pracujú, že za Deáka.... ....,viete to taká doba prešla, už veľa veci si nepamätám,“ spomenul. „Informáciu mal asi od toho toho Doda... ... ,že vlastne aj telefóny odpočúvajú, aby sme si dávali pozor,“ uviedol.
Vtedy dostali inštrukcie vypnúť si telefóny a Róbert Lališ sa ho pýtal, či sa aj s Martinom Kováčom neskryjú v Českej republike. „My sme povedali, že nie, že my už máme kde sa schovávať, lebo každý sa bál, lebo vedeli sme keby sme tam išli... ...ja som si myslel, tak sme si mysleli, tak sme sa dohodli aj s Kováčom, že by nás tam zakopal. Ja by som tam nechcel ísť. Ja som povedal, že ja sa už mám kde sa schovávať, že už máme vybavené veci,“ opísal.
Podľa jeho výpovede Róbert Laiš vedel, že iný člen sýkorovcov Daniel Vaniš vypovedá o prípade vraždy Romana Deáka už asi dva mesiace predtým, ako ich zadržali. Koľkokrát bol za ním v skrýši sa údajne nepamätá.
Obžalovaný Róbert Lališ sa svedka spýtal, či vie povedať funkcie alebo mená policajtov, ktorí s ním mali spolupracovať. „Viem, napríklad, veľký funkcionár, ale neviem kto to bol. Išli sme za ním do bytovky oproti mraziarňam. Tam som vás odviezol do garáže. Odtiaľ ste išli hore na poschodie a čakal som vás dole v garáži,“ odpovedal.
Juraj Billik alias Čapatý: Kýbel sa stretával s Koščom
Juraj Bilik alias Čapatý bol ochrankár Róberta Lališa a patril aj do vraždeného komanda. Ako jeden z prvých sýkorovcov, začal vypovedať o vraždách, no za vraždu odsúdený nebol. Za členstvo v zločineckej skupine a nedovolené ozbrojovanie dostal trest osem rokov. V súčasnosti je na slobode.
Na súde vypovedal 18. septembra. (Teda už po tom, ako v korupčnej kauze odsúdili Dušana Kováčika a voči Petrovi Koščovi trestné stíhanie pre premlčanie zastavili. – pozn. autorky.)
„...pán Róbert Lališ mal svojich policajtov, ktorí mu dávali informácie. No keď niečo bolo, tak on sa stretával s policajtom, ale a takisto aj Martin Kováč sa s nimi stretával,“ uviedol. Mená však povedať nevedel. „Ten policajt jeden, ten bol dosť vyššie zaradený na ÚBOK-u na Záhradníckej, keď bol ÚBOK, tak tam bol vyššie zaradený. A bol ešte jeden, ale toho neviem,“ spomenul.
„Boli sme u mňa v pizzerii, v krčme, pili sme a on tam bol s nami, takže preto to viem, že to bol on. Ten dotyčný tam bol s nami, aj s nami tam pil. Potom mi Maťo Kováč povedal, že kto to je. Ja som to nevedel, on povedal, že to je akože tuto pána Lališa človek, “povedal.
Tvrdil, že Róbert Lališ mal všelijaké informácie, ktoré vždy mali preňho význam. „Viem, že keď mali nás aj zadržiavať, čo sa týka skupiny pred tým, čo zo Senca zadržali, tak tam to tuším tiež hovorili, že budú zadržaní, takže to im dali tiež, ako sa povie echo,“ opisoval.
„A kto dostal to echo?,“ zaujímal sa prokurátor. „Tuto pán Lališ, ale od koho, či mu to doniesol Martin Kováč, alebo konkrétne mu to doniesol ten policajt, to neviem, nebol som nikdy pri tom, keď sa rozprával s policajtom. Nemôžem tvrdiť, že som pri tom bol, keď som nebol. Bol som pri tom, keď niečo hovorili, že Kováč alebo takto, že ten a tento je, takže tak áno, ale pri tom som nikdy nebol, takže nebudem to tvrdiť na neho,“ odpovedal.
„...pán Lališ ušiel, keď ho začali hľadať, takže tu máte príklad. Ja som neušiel, lebo ja som tu bol normálne, ja som išiel okolo Zlatých Pieskov tam ma zastavili, dostal som nakladačku a naložili a už som bol zajatý, no zatknutý,“ opísal.
Vie, že Róbert Lališ mal falošné doklady a vybavoval to Ivica zo Senca. „...taký čo to bol Albánec, alebo čo“. Sprostredkovať to mali cez Juriho Fejera. „Niečo som aj videl, ale už to neviem popísať teraz. Je to už dosť dlhá doba,“ povedal.
Obžalovaného Róberta Lališa zaujímalo, že či, chce dať zabiť Zoroslava Kollára a Mariana Kočnera. „Áno chcel. Kočner aj Kollár boli na zozname,“ reagoval svedok. „A dôvod?,“ opýtal sa ho bývalý šéf. „Zoroslav Kollár sa vám začal sa starať do nejakých kšeftov, neviem akých kšeftov, čo ste to mali. A Kočner vám už liezol na nervy so všetkým,“ odvetil. „Bol v tých kšeftoch aj pán Trajter? ,“ pýtal sa ďalej Róbert Lališ.
...
KONTEXT: Marek Trajter bol pôvodne obžalovaný so sýkorovcami za vraždu Romana Deáka, trestné stíhanie voči nemu však pre premlčanie zastavili. Róbert Lališ mal pri zadržaní falošné doklady na meno jeho známeho, ktorý sa pravidelne zúčastňoval prvého súdneho konania v Banskej Bystrici. Keď Marek Trajter vypovedal ako svedok v tomto novom konaní, dotyčný ho sprevádzal do súdnej siene v Pezinku.
...
“Mne sa zdá, že tam bol aj Traiter... ... A ešte keď chcete, môžem vám povedať, že ste sa stretávali u mňa v pizzerii s Koščom, keď vám to vyhovuje,“ prekvapil.
„A kto je Peter Košč ?,“ spýal sa Róbert Lališ. „Peter Košč to je ten známy, však pozeráte televízne noviny, nepovedzte, že nie. Pán Košč bol zástupca, alebo šéf, nebol šéf SIS, alebo zástupca. On chodil na SIS, tam niekoho mal. No tak chodil tam, u mňa ste sa stretávali v zadnej časti, tam ste sedeli a tam ste sa rozprávali,“ opisoval. „Viete, čo bol dôvod nášho zoznámenia?,“ pokračoval obžalovaný vo výsluchu svedka. „Jáj, asi ste boli kamoši a išli ste oné, na kávu alebo slušne si zahrať niečo,“ odpovedal Juraj Billik.
Róbert Lališ v ďalšej otázke naznačil svoju verziu vzťahu s Petrom Koščom: „Pomáhali ste nájsť ukradnuté auto pána Košča ?“ Juraj Billik sa s pochválil, že dané motorové vozidlo aj našiel a doplnil, že obžalovaný sa stretával s Petrom Koščom už aj predtým, než mu to auto ukradli. Spresnil tiež, že automobil mala v tom čase od Petra Košča k dispozícii speváčka Tina.
Juraj Billik o tejto historke z obdobia rokov 2010 až 2011 vypovedal o veľa podrobnejšie už v prvom súdnom konaní. Článok si môžete prečítať tu.
Martin Bihári alias Rus: Košč varoval Lališa, že ma zadržia
Naposledy pred súdom vypovedal Martin Bihari alias Rus, ktorý riadil seneckú vetvu zločineckej skupiny a svoju úlohu mal aj pri vraždách. V pôvodnom konaní urobil vyhlásenie o vine, neskôr sa priznal aj k ďalšej trestnej činnosti. Vo väznici v Banskej Bystrici si odpykáva trest 23 rokov. Počas vyšetrovania a aj celého súdneho konania na úteku a zatkli ho až v závere procesu. Ako svedok predstúpil pred senát Špecializovaného trestného súdu 23. októbra.
„Viem, že Róbert Lališ mal známych na polícii, jedným z nich som sa pravidelne stretával a nosil som mu peniaze. Od týchto osôb mal informácie, či už to bolo z prostredia polície alebo tajnej služby,“ povedal, s tým, že takéto informácie mala skupina sýkorovcov k dispozícii už od roku 1998. Osoby pracovali na ÚBOK-u, potom na NAKA v tajnej službe.
„Ja som sa stretával s Dodom zo Šale, pracoval na ÚBOK-u, NAKA neskôr v tajnej službe na odposluchoch. S ním bol ešte jeden, ten býval vo Veľkom Bieli,“ vypovedal, no meno druhého uviesť nevedel a nevie ani to, či mal Róbert Lališ aj iné policajné kontakty.
V roku 2010 si ho Róbert Lališ zavolal a povedal mu, že bude zadržaný. Vedel aj presný dátum a táto informácia sa ukázala ako pravdivá. Povedal mu, že túto informáciu získal od Petra Košča.
Martin Biharim sa podľa toho aj zariadil a odišiel s futbalistami do Egypta a neskôr sa skrýval v Českej republike. S niekdajším šéfom sa dohodli, že o tom nepovie ostatným, aby neodišli aj oni a neohrozili tak zdroj. Napokon ich pri razii zadržali vo februári 2010.
Róbert Lališ mu zabezpečil ubytovanie aj zariadenie bytu a mesačne mu cez svojho šoféra Petra Macíčka posielal 1500 eur. „Róbert Lališ za mnou chodieval každé dva až tri mesiace a niekedy mi tie peniaze doniesol aj sám“ spomenul. Stretávali sa v Brne a informoval ho tiež o vyšetrovaní v jeho kauze.
Keď v roku 2012 začali policajti pátrať aj po údajnom šéfovi skupiny, tiež sa zdržiaval v Českej republike a tak stretávali sa častejšie, peniaze mu však už vtedy nedával. Róbert Lališ mal stále informácie o priebehu vyšetrovania a vedel, ako sa veci na polícii vyvíjajú. „Stretli sme sa aj s Marekom Trajterom v Mikulove a aj odtiaľ sme mali informácie o našich trestných konaniach. V podstate sa hľadal nejaký spôsob, vhodný kontakt, ako vec vyriešiť. Tento kontakt sa nenašiel. Keď obvinili Mareka Trajtera, všetky tieto kontakty boli prerušené a už sa iba čakalo, čo bude,“ spomenul.
„Viem, že Marek Trajter mu (Róbertovi Lališovi) nejaké policajné informácie nosil od pána Košča. Ja som ho nepoznal, nikdy som sa s ním nestretol, neviem, čo mali medzi sebou. Košč mal mať kontakty v tajnej službe, tieto informácie mám však iba sprostredkovane od Róberta Lališa,“ vypovedal.
Na úteku mal Martin Bihari aj falošné doklady, ktorému zabezpečil Róbert Lališ prostredníctvom Mareka Trajtera alebo Petra Košča. „ Myslím, že to bol Košč, lebo k tomu občianskemu mi doniesol (Róbert Lališ) aj taký výpis, čo vyzeral ako veľký technický preukaz formátu A4. „Boli tam aj osobné údaje a rodné čísla rodičov toho pána, pod ktorého identitou som vystupoval, keby sa ma na takéto údaje pýtali policajti. Na vrchu boli údaje o motorovom vozidle toho pána, myslím, že to bol Volkswagen Golf. Neviem, čo to bolo za tlačivo,“ spomenul.
„Bol v tom teda nejako zainteresovaný Marek Trajter?,“ opýtal sa predseda senátu. „Marek Trajter bol s Koščom veľmi dobrý kamarát a Lališ to riešil cez Trajtera a Trajter cez Košča,“ vysvetľoval.
Falošný vodičský preukaz si Martin Bihári zabezpečil sám a neskôr aj nový občiansky preukaz, keďže tomu, ktorý dostal od Róberta Lališa, skončila platnosť. Vie, že aj Róbert Lališ mal falošné doklady. Neskôr dával vyrábať falošný občiansky preukaz aj jemu. Obžalovaný v reakcii na výpoveď svedka priznal, že mu po tom, ako ho obvinili najskôr zháňal advokáta a toho aj potom platil.
O tom ako Martina Bihári v roku 2015 zadržali, si môžete prečítať tu.
Čo na to inšpekcia?
Bude teraz na základe nových výpovedí svedkov, ktoré odzneli na súde, konať Úrad inšpekčnej služby? „Vzhľadom na fakt, že nedisponujeme zápisnicou, nebudeme sa k súdnemu sporu nijako vyjadrovať,“ odpovedala hovorkyňa inšpekcie Andrea Dobiášová. Povinnosťou inšpekcie je pritom nielen objasňovať a vyšetrovať trestnú činnosť (aj) príslušníkov policajného zboru, ale aj vyhľadávať trestnú činnosť.
Moje archívne články o kontaktoch Róberta Lališa s príslušníkmi policajného zboru si môžete prečítať tu, tu, tu a tu.