Dozviete sa aj v 6. diele nášho seriálu.
Samozrejme, zďaleka nie všetci žiaci tejto školy sú arogantní. Ale všetci arogantní sú v nej chránení ako tatranské medvede. A ak tomuto trendu nezamedzili moje články, ani školská inšpekcia, tak dnes, za 4. Ficovej vlády, sú títo žiaci chránení ešte viac ako tatranské medvede; keďže šéfom TANAP –u sa stal usvedčený pytliak.
Veď presvedčte sa sami, aj v 6. diele nášho seriálu. Bude to tragikomické čítanie, ale dokazujúce, ako hlboko klesli, neviem už koľké slovenské školy.
Pred tým než prejdeme k jadru článku si ešte pripomeňme ako definuje správanie žiakov záväzná školská právna norma:
Stupeň 1 (veľmi dobré)
Žiak dodržiava pravidlá správania a ustanovenia školského poriadku a len ojedinele sa dopúšťa menej závažných previnení.
Stupeň 2 (uspokojivé)
Žiak porušuje jednotlivé pravidlá školského poriadku, je prístupný výchovnému pôsobeniu a usiluje sa svoje chyby napraviť.
Stupeň 3 (menej uspokojivé)
Žiak závažne porušuje pravidlá správania a školský poriadok alebo sa dopúšťa ďalších previnení.
Stupeň 4 (neuspokojivé)
Žiak sústavne porušuje pravidlá správania a školský poriadok, zámerne narúša korektné vzťahy medzi spolužiakmi a závažnými previneniami ohrozuje ostatných žiakov a zamestnancov školy.
Zrkadielko práce - správania sa žiačky za 1. polrok – záznamy v poradí v akom boli od septembra 2022 písané:
(Ide o žiačku v školskom roku 2022/2023 ôsmačku.)
1.
Počas hodiny SJL (slovenského jazyka a literatúry) si maľuje špirálou oči.
KOMENTÁR:
„A mám to snáď robiť doma?... Načo je škola?“...
2.
Žiačka počas akcie - Vedecký veľtrh Eurovea, podľa slov spolužiakov opustila areál a odišla do Auparku. Informácie boli preverované. Pani učiteľky X a Y potvrdili, že aj počas branného cvičenia žiačka nedodržala so spolužiačkou vymedzený čas a priestor a svojvoľne sa pohybovali tam, kde nemali. Zápis žiačky nedostali, nakoľko pani učiteľka im to vtedy odpustila. Poprosím o dohovor, aby sa to už viackrát neopakovalo. V prípade, že ešte raz obe žiačky nedodržia pokyny vyučujúceho, budú z toho vyvodené výchovné opatrenia z dôvodu bezpečnosti ich samotných. Ďakujem za porozumenie.
KOMENTÁR:
Učiteľka, ktorá danú poznámku napísala, sa síce priblížila k ideálu, k ideálnej poznámke podľa vzoru nastaveného vedením ZŠ Dudova, ale len priblížila. Nie sú tam síce zásadné nedostatky, ale minimálne dva stredne veľké nedostatky tam predsa len sú. Napr. tam chýba oslovenie „Vážení rodičia“, a slová „dovoľte, aby sme vám mohli oznámiť...“. Tieto nedostatky by však dokázalo vyvážiť jedno silné oslovenie:„Veľavážení rodičia“...
Nuž vyzerá to tak, že časom, ak to tak pôjde ďalej, si budú učiteľky ZŠ Dudova od rodičov pýtať povolenie, či vôbec môžu ich detičkám dať poznámku.
Žiačka v priebehu nie dlhej doby 2 krát spravila ten istý priestupok a učiteľka, zjavne pod vplyvom zvrátenej výchovnej zmäkčilej politiky pani riaditeľky, rodičom odkazuje, že až keď do tretice! žiačka spraví to isté, tak až potom! príde na rad bu bu bu... - výchovné opatrenie - najčastejšie v podobe napomenutia, alebo pokarhania - ktoré žiačka môže spláchnuť do záchoda, lebo na vysvedčení sa jej to nijako nepremietne.
3.
Celú 15 minútovú prestávku strávila s viacerými spolužiačkami (3) v kabínke toalety, čím znemožnila prístup na toaletu žiačkam z chodby, ktoré tam potrebovali ísť.
KOMENTÁR:
A mám sa snáď z toho poka...ť, alebo čo!?...
4.
Používanie mobilného telefónu na hodine HUV. (V danej triede som hudobnú výchovu učil ja, autor článku)
KOMENTÁR:
Sú školy, kde za 3 zápisy (poznámky) za používanie mobilného telefónu počas vyučovacích hodín, je dvojka zo správania. Berie sa to ako závažné porušenie šk. poriadku a žiaci o tom vedia. Mám s tým aj osobnú skúsenosť (aj keď nie ako žiak, samozrejme).
Môžeme síce polemizovať, či za 3 takéto zápisy je adekvátne dať žiakovi dvojku zo správania, ale žeby škola žiakovi, alebo žiačke tolerovala v podstate denno-denné používanie mobilného telefónu na vyučovaní, ako sa to môžete dočítať v ďalšom texte článku, tak to je silná káva.
A prečo sa na niektorých školách používanie mobilného telefónu cez vyučovanie posudzuje tak prísne? Nuž preto, lebo riaditelia takýchto škôl si uvedomujú, že ak by sa to prísne neposudzovalo, tak mnohí žiaci by sa do školy nechodili učiť, ale hrať na mobilných telefónoch.
5.
V súvislosti s vyšetrovanou situáciou ohľadom nevhodného správania voči žiakom z Ukrajiny udeľujem žiačke zápis. Žiačka sa podieľala na neúctivom a nevhodnom správaní voči týmto žiakom. Správanie môže byť charakterizované ako xenofóbia a diskriminácia inej národnosti. Dúfam však, že sa už nevyskytne žiadne správanie, ktoré by mohlo mať prvky šikanovania. Ak sa ešte raz zopakuje situácia, budú predvolaní zákonní zástupcovia žiačky a bude žiačke udelené výchovné opatrenie. Situáciu som vyšetrila a o všetkom som informovala vedenie školy.
KOMENTÁR:
V skutočnosti vo veci išlo o čistú šikanu, ktorá bola touto, účelovo nič nekonkretizujúcou poznámkou, štýlovo zametená pod koberec. K tomuto prípadu bol napísaný samostatný článok.
Je zarážajúce, kam až dospel zhubný vplyv politiky ústupkov arogantným žiakom školy, politiky, ktorú razí jej riaditeľka. Zamerajte sa prosím na tieto slová poznámky:
...„Ak sa ešte raz zopakuje situácia, budú predvolaní zákonní zástupcovia žiačky a bude žiačke udelené výchovné opatrenie.“...
Z nich jasne vyplýva, že za čistú šikanu na ZŠ Dudova žiak nedostane zo správania trojku, ktorú by mal dostať automaticky, ak nie rovno byť vyhodený zo školy,
ale ani len dvojku, ani pokarhanie riaditeľky školy
ba ani len napomenutie triednym učiteľom. Až keď sa táto šikana zopakuje ešte raz, až vtedy! hrozí nejaké výchovné opatrenie, pričom podľa skúseností na tejto škole, to aj v takom prípade môže byť vyriešené len napomenutím, alebo pokarhaním. Choré, zvrátené.
A minimálne podľa oblastnej Štátnej školskej inšpekcie, ktorej som vec oznámil, je toto zjavne v najlepšom poriadku. Z jej strany som vo veci dostal iba nič nehovoriacu odpoveď a opakovanú žiadosť, aby ma informovala, ako konkrétne vec vybavila, odignorovala. Choré, zvrátené.
6. Vyrušovanie na hodine OBN. (V danej triede som občiansku náuku učil ja, autor článku)
7. Nerešpektovanie zasadacieho poriadku a ignorovanie pokynov učiteľa, aby žiačka dodržiavala zasadací poriadok.
8. Mobil na hodine HUV.
10. Žiačka klamala, že ona mobil na hodine nepoužívala, pričom o pár minút na to opäť prichytená pri používaní mobilu.
11. Vyrušovanie na hodine HUV.
12. Vykladanie nôh na lavicu na hodine HUV.
13. Drzé správanie na hodiny OBN. Vyčítavým tónom a bez prihlásenia a bez dovolenia prehlásila: "Moja mama je zvedavá, kedy jej konečne odpíšete! Veď to nie je normálne!, že na jednej hodine ste mi dali 4 poznámky!"...
KOMENTÁR:
Pričom tie poznámky jej učiteľ dal len deň pred tým. Teda ak na dotaz rodiča nedá učiteľ uspokojivú odpoveď ešte v ten istý deň, tak je zle! Drzosť rodiča, alebo žiačky, prípadne oboch, jak vyšitá.
14.
Opakované a dlhodobé používanie mobilného telefónu počas vyučovania SJL.
KOMENTÁR:
Opakované a dlhodobé?? A kde sú všetky tie poznámky za používanie mobilného telefónu na hodinách SJL??? Veď tento predmet sa učí 5 krát týždenne a táto prvá poznámka bola slovenčinárkou udelená až 5. decembra.
A toto zďaleka nie je jediný prípad takéhoto zahladzovania porušovania školského poriadku. A žeby to vedenie školy trápilo? Kdeže, naopak. Takéto zahladzovanie je vítané, je výsledkom systematického dlhoročného uplatňovania riaditeľkinej chorej politiky ústupkov voči arogantným a nedisciplinovaným žiakom. Viac o tom, ako sa táto politika realizuje v praxi, sa môžete dočítať v 3 dielnej sérii článkov, na ktoré prikladám linky na konci tohto článku.
A aby nebolo ukrivdené danej učiteľke SJL, treba povedať, že ona bola v zapisovaní poznámok, na pomery ZŠ Dudova, poctivá.
15. Mobil na hodine HUV.
16. Na hodine SJL žiačka opakovane používa mobil.
17.
Počas písania písomky na hodine SJL používala mobil. Ešte raz bude žiačka pristihnutá počas písania akéhokoľvek testu, písomky, ako používa mobil, bude mať hodnotenú prácu nedostatočnou.
KOMENTÁR:
Ešte raz... a až potom!... príde opatrenie. Aj toto je výsledok riaditeľkinho tlačenia, alebo podpichovania učiteľov do ústupkov. Je to výsledok strachu z toho, čo by na to povedali niektorí tzv. „citlivejší rodičia“, ak by učitelia boli na ich detičky čo i len trochu prísnejší, nieto ešte prísni!... (Nemyslím tým prehnanú prísnosť, extrémy sú škodlivé, aj keď v očiach vedenia danej školy nepochybne extrémistom som).
Inak aj tu sa, v súlade s politikou vedenia školy, zliali dve rozdielne porušenia šk. poriadku do jednej poznámky - používanie mobilu a podvádzanie. Samozrejme, len za predpokladu, že podvádzanie školský poriadok ZŠ Dudova naozaj zakazuje. Nie som si istý, nepamätám si, či ho zakazuje. Neprekvapilo by ma, ak by ho nezakazoval. A milo by ma prekvapil opak.
18.
Na hodine SJL používa opakovane mobil a vykrikuje nevhodné slová - "penis". Vulgárne sa vyjadruje.
KOMENTÁR:
A opäť to, na ZŠ Dudova tak populárne, zlievanie poznámok do jednej. Tentokrát 3 rôzne porušenia do jednej poznámky. Vykrikovanie na hodine a používanie vulgárnych výrazov sú dve rozdielne porušenia. A používanie mobilu - tretie. Ale pani učiteľka zjavne nechcela dráždiť vedenie školy, lebo toto vedenie si želá, aby sa žiakom ukladalo čo najmenej poznámok. Veď niektorí citlivejší rodičia nedisciplinovaných žiakov by sa v opačnom prípade mohli na školu aj uraziť!...
ZHODNOTENIE SPRÁVANIA ŽIAČKY ZA 1. POLROK; NAJPRV NEOFICIÁLNE - A TO PO JEDNOTLIVÝCH DISCIPLÍNACH:
Až na pár výnimiek vychádzam v podstate z toho, ako popísala, alebo zhodnotila žiačkino správanie za 1. polrok jej triedna učiteľka, len s tým rozdielom, že triedna učiteľka jednotlivé disciplíny neznámkovala, „malé glóbusy“ za jednotlivé disciplíny nerozdávala (ja neoficiálne áno), ale všetko zhodnotila ako celok do jednej známky.
A) Na každej normálnej škole by žiačka len za samotnú šikanu dostala minimálne trojku.
B) Za samotné, pomaly nonstop používanie mobilného telefónu, mohla žiačka pokojne dostať ďalšiu trojku, teda trojku zo správania č. 2. Veď bežne sa dvojka zo správania dáva za 10 neospravedlnených hodín. Táto žiačka síce na hodinách fyzicky prítomná bola, ale tých, na ktorých bola duchom nie na vyučovaní ale na mobile bolo v skutočnosti mnohonásobne viac oproti tomu, čo bola zaznamenané v triednej knihe.
C) Za vulgárne vyjadrovanie sa a za arogantné správanie voči pedagógom mohla dostať trojku zo správania č. 3.
D) Za opakované ignorovanie pokynov učiteľov, za opakované opustenie školskej akcie bez vedomia pedagógov a za zvyšné porušenia mohla dostať trojku zo správania č. 4, s prižmúrenými očami dvojku.
NAKONIEC ALE ZA TOTO VŠETKO BOLA ŽIAČKA ODMENENÁ DVOJKOU ZO SPRÁVANIA. TOTO JEJ SPRÁVANIE NECHALA PANI RIADITEĽKA KVALIFIKOVAŤ AKO „ U S P O K O J I V É “, čo je výsmechom spravodlivosti spreneverenie sa cieľom školskej výchovy a návod pre potenciálnych nasledovníkov.
Zrkadielko správania sa žiačky za 2. polrok – záznamy v poradí v akom boli od februára 2023 písané:
1. Odignorovala pokyn učiteľa ohľadne toho, kde sa môže a kde sa nemôže bez povolenia dozor konajúceho učiteľa cez prestávky zdržiavať.
2. Používanie mobilu aj po upozornení.
3. Odmietla rešpektovať pokyny vyučujúcej o dodržiavaní zasadacieho poriadku.
4. Vulgárne vyjadrovanie pred spolužiačkami/spolužiakmi cez prestávku.
5. Drzé, arogantné a útočné správanie voči triednej učiteľke. Vyučovaciu hodinu absolvovala za prítomnosti vedenia školy.
Bez komentára.
6.
Do školy priniesla elektrickú cigaretu. Podľa školského poriadku je nosenie aj takýchto cigariet do školy prísne zakázané. Počas hodiny používala mobilný telefón a dokonca telefonovala.
KOMENTÁR:
Aj v 2. polroku samozrejme platila na škole nepísaná, ale veľmi využívaná inštrukcia z dielne vedenia školy, že - je naozaj vhodné byť pri udeľovaní poznámok žiakom patrične šetrný a tak do jednej poznámkytreba napchať čo najviac priestupkov, aby na konci hodnotiaceho obdobia nemal žiak/žiačka 30, alebo nebodaj 50 záznamov o porušení školského poriadku. Totižto vykresať z toho jednotku zo správania naozaj nie je ľahké. Zvlášť keď nejaký neuvedomelý učiteľ sa na pedagogickej rade začne domáhať svojho práva, aby mohol u takých žiakov navrhnúť a odôvodniť zníženie známok zo správania.
Ak je počet poznámok do 20 tak to sa na pedagogickej rade ešte dá obkecať a s odretými ušami vybojovať pre nedisciplinovaných žiakov jednotky zo správania - za predpokladu, že sa pritom vhodne použijú správne manipulačné techniky. Bývalý učiteľ školy – Marcel Burkert o nich začal písať sériu článkov na blogu Stop alibizmu.
7.
Bez povolenia sa počas hodiny SJL postaví a ide za spolužiačkou zabávať sa.
KOMENTÁR:
A prečo nie?... Veď na konci šk. roka mi maximálne tak dajú dvojku zo správania... A navyše druhý polrok som neodštartovala tak akčne ako prvý... Takže mám rezervu, ale musím si napriek tomu dať pozor, aby som to s mojim správaním v 2. polroku neprepálila a bola akčná maximálne len tak ako v tom prvom. Trojku zo správania riskovať nemôžem.
8.
Počas celej vyučovacej hodiny SJL žiačka používala mobilný telefón.
KOMENTÁR:
Toto, na prvý pohľad veľmi závažné nie je, ale len na prvý. Vysvetlím prečo je to veľmi závažné:
Ak učiteľka žiačku za používanie mobilu napomenula tak potom v poznámke chýba záznam, že žiačka učiteľku odignorovala a hrala sa ďalej. Dajme teraz ale bokom to, že učiteľka znovu a znovu realizuje nepísané pravidlo (stanovené vedením školy) o potrebe čo najviac riediť počet poznámok za porušovanie šk. poriadku, zjednodušovať ich, zlučovať ich, aby ich bolo čo najmenej, a venujme sa tomu - ešte dôležitejšiemu:
Ak učitelia žiakov za používanie mobilu na hodinách nenapomínajú a nezakazujú im to, tak si neplnia svoju povinnosť, keďže žiakov nechávajú cez hodiny hrať sa na mobiloch. Vidia to ale ostatní žiaci a títo sa tým podvedome učia, že porušovanie šk. poriadku je normálne vo vzdelávacej a výchovnej inštitúcii - teda tam, kde by mal platiť presný opak. Tým sa už od detstva začína deformovať ich hodnotový svet. Čudujeme sa potom, prečo toľko ľudí na Slovensku vo voľbách volia takých politikov, ktorí šliapu po akýchkoľvek hodnotách?
Na tri štvrťročnom hodnotení, 2 a pol mesiaca pred koncom šk. roka, mala táto žiačka napomenutie za slabý prospech (známka 4, alebo 5) a to zo 6 predmetov! Tak áno, keď sa dievča počas vyučovania hráva na mobilnom telefóne, inak to vyzerať ani nemôže. Nehovoriac o tom, koľkí učitelia jej dali trojky za nie dostatočné vedomosti. Ale hlavne, že daňoví poplatníci platia školstvo za to, aby školy deti vzdelávali.
9.
Žiačka prišla na hodinu nemeckého jazyka až po zazvonení s odôvodnením, že bola na WC.
KOMENTÁR:
Len sa dá predpokladať, že to nebola len minúta dve po zvonení, lebo to sa vo všeobecnosti, keď sa to stane raz za čas, toleruje. Aj 5 minút zdržania sa na záchode sa môže tolerovať, ak sa to žiakovi stane raz za čas (zdržane sa na WC) a inak nikdy na hodiny nemešká ani pár sekúnd.
Ale budiž, možno naozaj išlo o minimálne meškanie. V každom prípade, takto stroho napísané poznámky spĺňajú základné kritérium nastavené vedením školy na zapisovanie poznámok - čo najväčšie zjednodušovanie, skracovanie, riedenie poznámok, aby sa do nich dostalo čo najmenej informácií, aby sa znížila závažnosť jednotlivých porušení šk. poriadku, aby čo najmenej nedisciplinovaných žiakov školy malo na vysvedčeniach znížené známky zo správania a teda aby bolo čo najmenej nespokojných rodičov nedisciplinovaných žiakov.
10.
Arogantné správanie voči pedagógovi na hodine SJL..
11.
Počas hodín SJL používa opakovane mobilný telefón.
KOMENTÁR:
Ak táto žiačka si opakovane dovolí používať mobilný telefón aj na hodinách tých učiteľov, ktorí jej poznámky za to zapisujú, tak na hodinách ostatných učiteľov, od ktorých poznámky za to nedostáva, a ktorých je väčšina, to s najväčšou pravdepodobnosťou robí ešte aktívnejšie - je na ňom pravdepodobne nonstop.
12.
Vulgarizmus počas hodiny OBN po tom, čo dostala zlú známku z písomky.
13.
Opakovane grgá na hodinách. Používa kozmetiku na hodine, mobil, drzé správanie.
KOMENTÁR:
Kolegyňa slovenčinárka, aj keď poznámky riedila, aby ich podľa možnosti bolo v triednej knihe čo najredšie (a preto do jednej poznámky vopchala, v danom prípade 3 či 4 rôzne porušenia, ale aspoň záznamy o porušeniach šk. poriadku), na rozdiel od iných kolegýň, sa ich písať nebála. Ale za riedenie poznámok ju pochválila samotná zástupkyňa pre 2. stupeň – Vidím že si sa polepšila, už dávaš menej poznámok. Ale Marcel (to ako ja), ešte nie. Ale nie je za čo ho zo školy vyhodiť... (viď manipulačná technika č. VI.)
14.
Opakovane sa vyjadruje vulgárne voči spolužiakom, ale aj voči pedagógovi. Na upozornenie od pedagóga - odpovedala: "Sa neposer."
15. Používa mobil na hodine - opakovane.
16. Po tom, čo žiačku učiteľ napomenul, že cez hodinu HUV nebude maľovať oči kamarátke, na chvíľu s tým prestala, ale potom znovu začala.
17.
Vyprosujem si pohŕdavé správanie Vašej dcéry voči učiteľovi, ktoré sa stalo cez hodinu OBN, keď sa učiteľ chcel venovať novej téme, skákaním mu do reči kladením otázok typu: „Dúfam, že nás pán učiteľ v 9. ročníku už učiť nebudete, či?“... s úmyselne ironickým tónom. Čo by nastalo, keby učiteľ opätoval rovnakou mincou??? Nasledovala by sťažnosť a postih učiteľa! Vyprosujem si takého správanie! Žiačka sa síce na druhý deň prišla učiteľovi ospravedlniť, ale čas ukáže, či to myslela úprimne, alebo išlo o vypočítavosť, lebo sa blížilo uzatváranie známok na koncoročné vysvedčenie.
18.
Priniesla do školy energetický nápoj (sú v škole zakázané), ktorý si dovolila piť dokonca počas vyučovania.
19.
Drzé správanie. Opakované napomínanie za používanie mobilu na hodine. A dovolila si ho použiť aj vtedy, keď už písala písomku z OBN. Na otázku, prečo si mobil, ktorý jej pred tým učiteľ kázal dať do tašky, vzala so sobou z poslednej lavice do prvej, kde mala písať v podstate ďalšiu písomku /tá prvá sa jej zhodnotila), odpovedala v zmysle: A čo je na tom??? Po ďalších minútach, počas ktorých do písomky nenapísala nič, bez dovolenia učiteľa vstala a s mobilom išla k svojej pôvodnej lavici. Na otázku, ako si dovoľuje chodiť po triede bez dovolenia, odpovedala, že potrebovala sa napiť!... Na otázku: S mobilom sa potrebuješ napiť??? odpovedala arogantne, že: „Veď ho vypínam!“ Na dotaz, že prečo práve teraz je tak dôležité, aby išla vypnúť mobil, odpovedala: „A prečo nie?!...
ZHODNOTENIE SPRÁVANIA ŽIAČKY ZA 2. POLROK; NAJPRV NEOFICIÁLNE - A TO PO JEDNOTLIVÝCH DISCIPLÍNACH:
Okrem prvej disciplíny, ktorú žiačka v 2. polroku na rozdiel od prvého neabsolvovala, vychádzam presne z toho, ako popísala, zhodnotila žiačkino správanie za 2. polrok jej triedna učiteľka, len s tým rozdielom, že triedna jednotlivé disciplíny neznámkovala, malé glóbusy neoceňovala (ja neoficiálne áno), ale všetko zhodnotila ako celok do jednej známky.
Žiačka sa na rozdiel od 1. polroka neodpustila žiadnej šikany, takže zaslúžene o jednu trojku zo správania menej.
A) Za opakované, dlhodobé (v preklade takmer nonstop) používanie mobilného telefónu na hodinách, mohla pokojne dostať trojku č. 1.
B) Za drzé, arogantné správanie voči pedagógom - trojku č. 2.
C) Za ignorovanie pokynov pedagógov, za veľmi vulgárne vyjadrovanie, za používanie elektronickej cigarety počas vyučovacej hodiny, za nosenie a pitie energetických nápojov počas vyučovania - trojku č. 3.
D) Za opakované neskoré príchody na hodiny (tieto sa do poznámok, až na jednu výnimku, nepremietali, ale triedna učiteľka ich aj tak vo svojom hodnotení žiačky podchytila) – s prižmúrenými očami dvojku.
ALE NAKONIEC ZA TOTO VŠETKO BOLA, DOSLOVA ODMENENÁ - DVOJKOU ZO SPRÁVANIA. TOTO JEJ SPRÁVANIE NECHALA PANI RIADITEĽKA KVALIFIKOVAŤ AKO „ U S P O K O J I V É “ – len krok od správania veľmi dobrého. Len ďalší výsmech spravodlivosti a ďalšie spreneverenie sa cieľom školskej výchovy.
Súvisiace články:
Čo všetko si arogantní žiaci ZŠ Dudova 2 v Petržalke dovolia za jednotky, alebo uspokojivé známky zo správania
Nedráždite arogantných žiakov poznámkami za nevhodné správanie & Manipulačné techniky voči učiteľom
Marcel Burkert