daniel moško
Návštevnosť na novom Tehelnom poli
Slovan sa na jar 2019 vrátil domov, na nové Tehelné pole. Očakávania boli obrovské, ako z hľadiska výkonov a budúcich úspechov tímu, ako aj z hľadiska vzkriesenia návštevnosti.
Človek. Manžel. Otec. Vyštudoval Politológiu. Má rád štatistiky. Zoznam autorových rubrík: Knihy, Film, Politika, Hudba, Spoločnosť
Slovan sa na jar 2019 vrátil domov, na nové Tehelné pole. Očakávania boli obrovské, ako z hľadiska výkonov a budúcich úspechov tímu, ako aj z hľadiska vzkriesenia návštevnosti.
V decembri 2013 som napísal blog „Umenie odísť“ o pôsobení a páde Vladimíra Mečiara a jeho HZDS na Slovensku.
O tom, čo sa udialo medzi Tureckom a Ruskom sa popísalo dosť. Mňa skôr prekvapuje fakt, že reprezentant krajiny, akou je Turecko, sa viac nedrží zpátky. Alebo že by bolo jeho úlohou rozbiť vlastnú krajinu?
Na margo vyhlásenia holandských politikov o zámere vytvoriť akýsi Schengen prvej akosti mi nedalo pri pohľade na mapu neoživiť úvahy o novej Nemeckej ríši.
Ak väčšina mlčí, ak tí čo vládnu alebo chcú vládnuť mlčia, tak to povedia nahlas tí, ktorí s tým problém nemajú a spôsobom ktorý nie je príjemný.
Na práve konanom referende sa zúčastnilo 21,41% oprávnených voličov. Účasť pôsobí nízko, ale buďme spravodliví a pozrime sa na správanie občanov voči aktu hlasovania za posledných 5 rokov. Faktom je, že na komunálnych voľbách 2010 sa zúčastnilo 49,69%, volieb do parlamentu 2012 59,11%, v dvoch kolách VÚC 2013 v priemere 18,7%, v dvoch kolách volieb prezidenta 2014 46,9%, volieb do EP 13,04%, komunálnych volieb 2014 48,34%.
Slovenskí futbalisti majú rekordných 12 bodov, Slovensko bez šéfa parlamentu, nezávislí kandidáti v komunálnych voľbách s vysokým ziskom. To sú tri headliny tohto víkendu. Poďme podrobnejšie.
15. novembra sa opäť vyberieme voliť našich zástupcov, tentoraz si vyberieme miestnych a mestských poslancov, starostu a primátora. Budem sa venovať ako obyvateľ Petržalky práve jej. V jednom z posledných prieskumov získal kandidát Bajan 26%, kandidátka Plšeková 18%, ďalší v poradí ako Greksa, Hrčka či Nechala o percento menej. Jeden dinosaurus, jedna pravicová kandidátka a traja nezávislí/skôr pravicoví kandidáti. Samozrejme prieskum má hodnotu toaletného papiera, to si vysvetľovať nebudeme. Na základe tohto zdrapu však konkurentov kandidátky Plšekovej vyzvali na odstúpenie. To ma vytrhlo z tak trochu predvolebnej letargie.
Pred dvoma rokmi som sa pozastavil nad odlišným stavom dvoch Slovanov v Bratislave, hokejovým a futbalovým (http://danielmosko.blog.sme.sk/c/311261/Slovan-vs-Slovan.html ). Po vyše dvoch rokoch som sa pozrel, čo sa zmenilo za tie dve sezóny a či sa moje predikcie uberali správnym smerom.
Na prebiehajúcich majstrovstvách sveta štartuje 32 teamov, avšak nie je to taký pestrý karneval, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Krajiny zúčastnené na MS majú spolu cca 1,85 miliardy obyvateľov. Vedeli ste však, že vyše 30% z nich má úradný jazyk angličtinu a 16% španielčinu? Spolu s portugalčinou tvoria tieto tri jazyky takmer 60% podiel.
Čoraz viac počuť hlasy hovoriace o predpokladanom vysokom zisku európskych krajne pravicových strán vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať tento týždeň. Ich prípadný úspech by poriadne rozvíril stojaté vody európskeho močiara. Pozrime sa na jednotlivé krajiny a podporu týchto síl v nich.
Pre pozorovateľa zo Slovenska sa zdajú byť udalosti v Donbase vzdialenými a možno nikto neberie vážne fakt, že hneď v samom susedstve Slovenska existuje v rámci Ukrajiny región, ktorý sa vymyká bežným vzorcom historickej a politickej skúsenosti zvyšku krajiny. Preto by bolo múdre od slovenských vládnych predstaviteľov sledovať dianie v tomto regióne, aby, ak sa aj tu prejavia decentralizačné snahy, neostalo Slovensko nepripravené. Kam smeruje náš východný „sused"?
Po prezidentských voľbách sa vyrojili rôzne články o tom, ako SMER a jej predseda strácajú, že začal ich pád a podobne. Určite možno badať nejaké jemné tendencie, ale myslím, a podopriem svoje úvahy číslami, že v skutočnosti sú to trochu zavádzajúce informácie.
Krym sa stane súčasťou Ruskej federácie ako ďalšia republika, Sevastopoľ jeho súčasťou ako federálne mesto. Ende. Bodka. Ďalšie delenie Ukrajiny zatiaľ nevyzerá na programe dňa.
Včera sa u nás konali prezidentské voľby, ale v našom priamom susedstve sa odohráva dráma, ktorej vyústenie môže otázku, kto bude na Slovensku prezidentom, spraviť bezvýznamnou. Samozrejme dúfam, že čierny scenár sa nenaplní a že aj po víkende sa budeme zaoberať a rozoberať hlavne to, kto postúpil do druhého kola.
Po udalostiach posledných dní je jasné, že celé medzinárodné pozdvihnutie okolo obsadenia Krymu ruskými vojskami (pardon - domobranou), bolo iba okázalým šušťaním ahrkaním slúžiacim na zamestnanie verejnej mienky.
Komentovať dianie na Ukrajine je momentálne veľmi nevďačná úloha, kedže udalosti v rýchlom slede predbiehajú všetky závery a teórie. V uplynulom týždni som sa v dvoch blogoch venoval tomuto dianiu a tak predkladám ďalší dielik do mozaiky.
Demonštrácie podporujúce novú vládu Ukrajiny zo strany Tatárov a Ukrajincov, demonštrácie vyzývajúce na nezávislosť Krymu či jeho pripojenie k Rusku zo strany Rusov. Fyzické incidenty, zranení a mŕtvy.
Úvodné dejstvo politickej zmeny na Ukrajine máme za sebou, štiepnym líniám vrámci tejto krajiny som sa pred časom venoval TU . Čo možno čakať od ďalšieho vývoja?
Vladimír Mečiar odišiel z Ľudovej strany - Hnutie za demokratické Slovensko. Pár ľudí možno vyronilo slzu, zopár si povedalo "konečne", ale najrožšírenejšia emócia v súvislosti s jeho odchodom je - ľahostajnosť. V určitom období najmocnejší muž krajiny sa dopracoval k ignorácii a apatii verejnosti voči svojej osobe a jeho odchod zo strany zaujíma iba politológov, historikov a štatistikov.