Bludná bielohviezda

Rozkvitla jarná hviezda ako čerešňový kvet. A ja už neviem, či jarná, či ranná, či večernica, či veternica – tu sa všetko prelínalo: kvet, svet, svit i svetlo, lux a locus, akoby svetlo sveta vedelo najlepšie o ľudskom jestvovaní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V stredovekých českých slovníkoch vraveli planétam „bludné bělohvězdy“ – hľadeli na ne rovnako ako my s nádejou i beznádejou ľudstva, vzdialení od nich tisícky rokov ako my, že nezáležalo, či vypukli epidémie a vojny, či vznikli a zanikli kráľovstvá, či vynašli vzducholoď alebo ktosi vyslovil – A predsa sa točí...

Rozkvitla na nebi ako biela vlajka, ako nové drobné slnko – náhrada toho, čo pre mňa zapadlo tak rýchlo, až som si opäť nestihla uvedomiť, že nastal večer. V sadoch a parkoch ešte doznievali aprílové vône, vzrušený drozd vyletel z kríkov ako čierna strela, čo zasiahla ticho, čmeliaky zložili sláky, doznel koncert v korunách slivky a nad hvizdom hvozdu sa rozmohli hviezdy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To ony sa stali novými lupeňmi, novými kvetmi, až by sa zdalo, že nad mestom kvitne košatý vesmírny strom s temnou popukanou kôrou a nakláňa k nám svoje pukmi obsypané vetvy a aj zrezaný konár s odhaleným uzlom – letokruhmi v splne mesiaca.

Hľadím na večernicu ako tisícky ľudí predo mnou i po mne. Ak sa prihovárame psom a bábkam, prečo by som sa neprihovorila i jej? Je milosrdná? Je ľahostajná? Chápe, že ju vzývali v dejinách námorníci vyčkávajúci pevninu a tíš na provách; že bola múzou básnikov a umelcov snažiacich sa zachytiť v lesklej temnote olejových farieb jej biely jas, že pod ňou zosadal súmrak na plátna starých diel, že pod ňou plynula Volga a pod snehom spali ukrajinské chotáre, že pod ňou šumeli jasene a azda svätý Bernard z Clairvaux skladal svoj hymnus Ave, maris stella v cisterciánskom rúchu bielom ako jej žiara. Pripomínala Máriu aj moria – celá noc sa menila na rozbúrený oceán a ona bola jedinou svietiacou loďou, nádejou i vábničkou, sirénou, ktorá námesačným mátala zmysly a ukazovala smer. Sme pre ňu malí, vzhliadame k nej zoradení na azimutoch zeme, na palube planéty, čo sa nesie dejinami ako obývaná loď, a len piráti meteoritov na ňu vrhajú háky na lanách svojich žeravých dráh, aby sem preskočili a aspoň náznakom prepojili nebo so zemou. Svietiaca ako znamenie na čelách princezien, teliatok a žriebät, svietiaca ako lampa, ktorú drží v rukách prvá zo zástupu piatich panien.

SkryťVypnúť reklamu

Dívala som sa na ňu na horských lúkach – bola to ona, kto vychádzala prvá a odchádzala posledná, keď sa nebo ukazovalo v hodvábe najjemnejších farieb, čo potom prenášal na plátno v ateliéri pri Neve Archip Kuindži. K nej smerovali točité úzke schody minaretov a kostolných veží, k nej leteli balóny a načahovali sa za ňou horolezci – a pritom sme stále zostávali len s hlavou obrátenou k nebu a nikam sme sa nepohli, to iba pod nami rozkvitol ako útecha a jej podoba plesnivec.

Pamätá si babylonských žrecov, egyptských obetníkov, rímskych cisárov i hviezdnu mapu sultána Ulugbeka, čo sa jej díval do očí, až sa hviezdy zosypali do kupol mešít a timuridských mauzóleí. Pamätá si detstvá, staroby i zrelosť, pred ňou sme všetci rovnakí, všetci v nej máme uložené odrazy svojich tvárí. Sme tí istí – cisár či bedár, víťaz či porazený, mudrc i hlupák, umelec i grobian, sused i nepriateľ, Riman i Kartáginec, gnostik i agnostik, vojak i mních, planúci i mĺkvy.

SkryťVypnúť reklamu

Uspávaš ma a budíš, sprevádzaš i stojíš. Ty – večernica, zornica; ty – noctifer i lucifer; ty – počiatok i koniec noci; ty – počiatok i koniec dňa. Ty, Venuša, jediná planéta pomenovaná po žene. Ako nositeľ svetla si taká osudová, že i najkrajší anjel, Lucifer, nesie tvoje meno. Lenže ty nepadáš, ty stojíš zavesená na nebi ako si vešali na Vianoce v Lužici do okien žiariacu herrnhutskú hviezdu. Vy hviezdy symbolizujete všetko – zrodenie, keď kométa ako líška presekne svojím žiarivým chvostom noc; a taktiež koniec, keď do horkých vôd padá apokalyptická hviezda Palina. A ty žiariš, žiariš na Botticelliho obraze i v korune Nebeskej kráľovnej, ty žiariš a rodíš sa na Cypre – Afrodita z bieleho mramoru i peny. Rodíš sa na vlajkách, v emblémoch, v dievčenských vlasoch a na vojenských odznakoch, keď mužom krváca srdce a na hrudi hlboko bodá rytiersky rad. Nosia ťa na šerpe anglické kráľovné, no z teba neubúda. Akoby sa za tebou načahoval ako k vysokým oltárnym sviecam s palicou miništrant – ale teba neuhasí nik, žiariš nad vysokými sviecami topoľov, žiariš nad sekvojami a kontinentmi, nad rojom iných hviezd, keď lietadlo prelieta nad oceán a za oknom sa najjasnejšie zjavuje tvoja bledá tvár. Tvár mámivá. Tvár chladná. Tvár prastará a mladá.

SkryťVypnúť reklamu

Ale aj ty si len sestra Zeme a zamilovane sa taktiež krútiš okolo všemocného Slnka a nemôžeš ho dosiahnuť, nemôžeš dosiahnuť ani Mesiac. A tak kým začína noc, zjavuješ sa a žiariš a kvitne pod tebou orgován. Je biely ako tvoja pena, keď sa rodíš, a predsa vyliezaš z kukly ako belások, čo doletel až ku klenbe nebies. A tam sedí, kým ho neodplašia rukou oblaky alebo úsvit alebo ešte žiarivejšie kométy. Lebo si bielohviezda. A nie si bludná. Keď blúdime my, vieme, že ako slnko predstavuješ pevný bod. 

Katarína Džunková

Katarína Džunková

Bloger 
  • Počet článkov:  257
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na tomto blogu nájdete prevažne moje lyrické zápisky a fotografie z ciest z rokov 2006 - až doteraz. Ako svedectvo o kráse, ktorú som videla a aspoň ako minimum,ktoré je nutné vypovedať. Zároveň chcú byť tieto riadky aspoň skromnou modlitbou za literatúru, za krásu a vieru. Aby zasvietila v temnotách našich moderných, a predsa takých chudobných sŕdc. Zoznam autorových rubrík:  Krása krajinyAlbánskoAndoraArménskoArgentínaBelgickoBieloruskoBrazíliaBosna a HercegovinaBulharskoČeskoCyprusČierna HoraDánskoEstónskoFínskoFrancúzskoGréckoGruzínskoHolandskoChorvátskoIránIslandÍrskoLichtenštajnskoLitvaLotyšskoLuxemburskoMacedónskoMaďarskoMaltaMarokoMonakoMoldavskoNemeckoNórskoPoľskoPortugalskoRakúskoRumunskoSan MarinoRuskoSlovenskoSlovinskoSrbskoŠpanielskoŠvajčiarskoŠvédskoTadžikistanTalianskoUzbekistanTureckoUruguajVatikánUkrajinaVeľká BritániaStaré veciSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu