Čas čítania textu: 15 minút
(Seriál Kajúcnici - 2. časť: Príbeh Petra Borša alias Hitlera)
„Mali ste aj nejakú prezývku?,“ opýtal sa predseda senátu Špecializovaného trestného súdu v novembri 2022 svedka Petra Borša v kauze Ľubomíra Kudličku a spol. „No bohužiaľ krásnu, Hitler ma volali alebo Pepe,“ odpovedal. Viacerí svedkovia opísali, že v partii ho takto volali, lebo často hajloval a inklinoval k fašizmu.
„To, že existuje skupina takáčovcov som vedel asi už keď som bol puberťák, nakoľko som vyrastal v meste, v Petržalke, tak to vedel asi každý,“ spomenul, s tým že v rokoch 2002 až 2005 robil policajta. „Načierno som si chodil privyrábať ako vyhadzovač, biletár po podnikoch, a chodil som aj po podnikoch, ktoré mali pod ochranou táto skupina. To bol podnik Unik v Mlynskej doline, ktorý fungoval tak, že keď tam bol nejaký problém, tak sme volali na pomoc takzvaný čierny výjazd od takáčovcov, takže tam som spoznal členov skupiny, Vtedy ešte ani nie po mene, okrem teda jedného, s ktorým som bol na vojne predtým,“ povedal.
V roku 2005 sa zoznámil aj s Patrikom Vidašičom. „Jeho som poprosil, či by nevedel o nejakej menej nápadnej brigáde, nakoľko som robil v meste, a všetci tí moji kolegovci, ktorí tiež si v tej dobe privyrábali takto ako príslušníci PPÚ-čka, ma poprosili, že či nebudem na nejakom menej nápadnom mieste, aby to nemalo nejaký dominový efekt, že bolo to zakázané, aby nemali problémy aj oni, že si chodia takto privyrábať,“ spomínal.
Tvrdil, že mu vybavil v robotu v podniku, ktorých ochranu mala na starosti ich skupina. „Tak som robil vo Veľkom Bieli na diskotéke, kde teda chodilo menej Bratislavčanov a menej som bol na očiach,“ povedal.
V niekedy roku 2005 som ako príslušník PPÚ-čka chodil strážiť Tibora Füleho, bol naňho totiž spáchaný pokus o vraždu. „Ešte ako policajt som ho chodil strážiť, mal som služby 12-hodinové v nemocnici na Antolskej, kde sme sa tak lepšie spoznali,“ vysvetľoval.
K takáčovcom sa vraj pridal zo zištných dôvodov. „Bol som na PPÚ-čku, mal som tam výplatu 11- tisíc slovenských korún (365,13 eur), privyrábal som si tak, že po nociach som sa naťahoval s ožranmi po diskotékach, no a keď som stretol v posilňovni týchto ľudí, kde všetci chodili, lebo to bola pod mojím bydliskom tam a dostal som túto ponuku. Od toho dňa som vlastne už nechodil po nociach robiť vyhadzovača. Takže to bol asi hlavný dôvod,“ tvrdil.
Vypovedal, že v čase keď nastúpil do skupiny prebiehali medzi skupinami akási vojna. „Aj u nás u polície to bolo známe, že tu bol nejaký boj týchto skupín, že sýkorovci s piťovcami útočili na takáčovcov. A naopak. Boli nejaké tie konflikty vážnejšie, tam boli nejaké tie vraždy, na každej strane tam boli nejakí tí mŕtvi, a vďaka tomu vlastne som ja sa nejak dostal ako do ochranky,“ vysvetľoval. Na mysli mal už spomínaného Tibora Füleho.
Od detstva bol tiež kamarát s bratmi Chlpíkovcami, ktorí boli v roku 2005 spoluobvinení kauzách s Patrikom Vidašičom a Mariánom Gaálom v kauze barnia rukojemníka – únosy ázijských podnikateľov. „Boli to moji susedia a kamaráti, a že som s nimi bol v kontakte,“ uviedol. Chlpíkovci boli zase kamaráti s Antom Cvešperom, ktorý sa k údajným takáčovcom dostal cez Patrika Vidašiča ako inštruktor potápania.
Zohnal uniformy na únosy
Zo starého prípadu únosov podnikateľov ázijského pôvodu z rokov 2004 a 2005 vyplýva, že to práve Peter Borš zabezpečil policajné uniformy na spáchanie trestného činu bratom Chlpíkovcom a Antonovi Cvešperovi. Išlo o kauzu, v ktorej čelili obžalobe Patrik Vidašič a Marián Gaál, no napokon ich oslobodili. V tomto prípade však Peter Borš vystupoval iba ako svedok.
KONTEXT: Anton Cvešper neskôr začal vypovedať aj o mafiánskych vraždách a stal sa z neho chránený svedok. Nedávno sa ukázalo, že pod novou identitou v Českej republike spáchal úmyselný trestný čin a bol právoplatne odsúdený.
Dal sa na podnikanie
V roku 2008 sa Peter Borš pustil do podnikania. „Mal som erotický salón, striptízový bar, veľkosklad s potravinami, herňu v Trnave a venoval sa aj stavebnej činnosti. Povedal, že má farmu rodinnú s bývalou manželkou, firmu EnviTatry. Ustajňujem bohatým ľuďom kone, robím vychádzky na koňoch, agroturistiku, predávam výrobky z farmy, mám sem-tam robím aj stavebnú činnosť a žijem z toho, že som predal asi koľko je tomu, tri roky, tak som postavil nejaké domy, ako na biznis na kšeft,“ opísal.
Platil aj SBS-ke. „Platil som, neviem či to bola PEBER SBS alebo tá druhá SBS-ka, normálne na zmluvu, aj za veľkosklad s potravinami, normálne fakturačne som to dobrovoľne platil,“ spomenul.
Išiel k psychiatrovi
„Stíhaný som bol za členstvo v zločineckej skupine a plus nejaké dva skutky, jeden bol vydieranie a jeden bol nejaký pokus o ublíženie na zdraví,“ povedal Peter Borš na pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde v kauze Ľubomíra Kudličku a spol.. Ako stíhanie skončilo? „Neviem jak právnicky sa to volá, neni to podmienka, je to podmienečné odloženie, či zastavenie, neviem ten názov, výraz toho stíhania,“ odpovedal na súde v postavení svedka.
Petra Borša prvý raz ho obvinili v januári 2017, vyšetrovateľ mu pripísal členstvo v zločineckej skupine, v ktorej pôsobil minimálne od roku 2005. Patril do výkonnej zložky a robil ochrankára popredným členom až do roku 2011, následne ďalších sedem rokov bol v kontakte s členmi skupiny a v prípade potreby plnil ich úlohy.
Tri dni bol v CPZ-tke, do väzby však nešiel. Vyhlásil, že odvety sa už nestretával s ďalšími členmi skupiny. „Asi tri mesiace pred naším zadržaním v 2019, pri tejto špeciálnej tajnej akcii, kde to akože nikto nevedel, všetci sme to vedeli, že nás majú zas zobrať, tak som si myslel, že to bude poľahčujúca okolnosť pri rozhodovaní o väzbe, som navštívil psychiatra a povedal som mu jak mi je ťažko po rozvode, neviem čo, a tak mi tam napísal, že mám nejakú úzkosť, či čo, depresiu, tak mi dal nejakú tabletku, čo som mal raz za deň mal brať,“ vysvetľoval.
Zdravotným stavom sa bránil pri rozhodovaní o väzbe, o ktorom vedel, že príde. No nepomohlo mu to, pre obvinenie z vydierania bol od októbra 2019 stíhaný v kolúznej väzbe v Prešove.
„... že to neni až taká tajná akcia, keď sme to všetci vedeli, že nás idete pobrať, teda policajti, toto som ukazoval aj na súde v 2019 v októbri na špecializovanom súde, že mám nejakú úzkosť z rozvodu, či čo, a takže tým pádom mi boli tie tabletky, čo mi ináč vôbec nezaberali, možno že trošku na spánok, tak mi, tak som ich tam musel brať, lebo tam mi ich dávali povinne,“ povedal.
Vydieranie kvôli škulavcom
Podľa uznesenia „od presne nezisteného obdobia, minimálne však potom, čo Krajský súd v Trnave uznesením zo začiatku novembra 2018 zrušil oslobodzujúci rozsudok Okresného súdu v Dunajskej Strede z decembra 2017 vo veci obžalovaného Pavla Kmeťa pre hrubý nátlak (kauza škúlavci - poškodený Dionýz Rigo) a „de facto“ uložil prvostupňovému súdu odsúdiť Pavla Kmeťa, ktorého zastupoval advokát Martin Ribár, presne nezistený deň v decembri 2018, pred vianočnými sviatkami, Pavol Kmeťo vyhľadal advokáta Martina Ribára, aby sa poďakoval za jeho právne služby.“
Martin Ribár mu mal povedať, že osoby patriace do riadiaco-rozhodovacej zložky zločineckej skupiny takáčovci mu odkazujú, aby sa odsťahoval, lebo ak nie, tak zle dopadne. Na schôdzke s klientom Pavlom Kmeťom, ktorý sa dožadoval stretnutia s čelnými predstaviteľmi skupiny, mu uviedol, že sa s ním stretnúť nemôžu a má vyhľadať Petra Borša.
Advokát mal tiež povedať, že na príkaz Patrika Vidašiča, má dávať Peter Borš na Pavla Kmeťa pozor a má mu prízvukovať, nech sa drží predchádzajúcich výpovedí na súde, inak v kauze škúlavci celú skupinu.
Vyšetrovateľ v uznesení tvrdí, že Peter Borš sa pri stretnutiach s Pavlom Kmeťom držal inštrukcií advokáta. Vravel mu, že ak pôjde od toho, tak dopadne ako Henrich Szűcs (medzi časom umrel – pozn. autorky), ktorého sa mali zo skupiny vyhodiť ako nežiadúceho. Následne sa na príkaz Mariána Gaála mali s Pavlom Kmeťom stretnúť Marek Zeman a Richard Novák a Tomáš Klíma pri reštaurácii v centre Bratislavy a povedať mu, nech ho ani nenapadne zmeniť svoju výpoveď na súde a udať Ľubomíra Kudličku, Mariána Gaála, Patrika Vidašiča, Borisa Kaisera a skupinu ako takú, lebo ak áno, tak si to s ním vybavia a zabijú ho a má robiť zle žene a dcére Jozefa Walzera prezývaného Tatranka. Vraj mu sľúbili, že ak to vykoná, tak ho vezmú späť do skupiny a bude mu dobre ako predtým.
Následne Pavol Kmeťo obvinil Petra Bošča, že vie o stretnutí s trojicou spomínaných ľudí a Peter Borš mu mal uviesť, že“ je blázon, ktorý patrí na psychiatriu, že ho zabije“. Kvôli SMS-kám správam, ktorých obsahom bol úmysel Pavla Kmeťa podať trestné oznámenie na polícii vo vzťahu k trestnej činnosti skupiny, ako aj činnosti samotného právnika, kontaktoval advokáta Martina Ribár
Podľa uznesenia Martin Ribár tieto zistenia oznámil Patrikovi Vidašičovi. Peter Borš cestou Kamila Haršányho mal pripravovať trestné oznámenie na Pavla Kmeťa, no Patrik Vidašič tomu vraj zabránil.
„Všetci menovaní vzájomnou koordinovanou spoluprácou podieľali na vytváraní postupného narastajúceho nátlaku, vyhrážok a vyhrážkami smrťou poškodenému Pavlovi Kmeťovi,“ konštatuje v uznesení vyšetrovateľ.
Podľa vyšetrovateľa v konečnom dôsledku dosiahli, aby Pavol Kmeťo spolupracoval s políciou a vypovedal o skupine, jej členoch a trestnej činnosti, čím v rovnakom nútili k tomu, aby aj naďalej v kauze škúlavci nemenil svoje predchádzajúce výpovede, teda zachoval mlčanlivosť vo vzťahu ku skupine a jej členom,“ (Viac o prípade si môžete prečítať aj tu.)
KONTEXT: Pavol Kmeťo sám priznal, že užíva drogy. Okrem toho svoje výpovede neustále mení. Policajti s protimafiánskeho útvaru známi ako čurillovci ho volali mozgový makač.
Marek Zeman, Richard Novák a Tomáš Klíma sú v tomto prípade už odsúdení, súd schválil dohody o vine a treste , ktoré uzavreli s prokurátorom. Teraz však tvrdia, že nič také sa nestalo.
Patrik Vidašič, Marián Gaál aj Martin Ribár vinu popierajú a na súde prebieha dokazovanie.
„Keď ma v októbri 2019 zobrali do väzby za vydieranie Pavla Kmeťa, v uznesení to nebolo napísané, tak ako sa to stalo, ja som to dal celé na poriadok. Ten Kmeťo tam trošku preháňal v nejakých veciach. To uznesenie bolo nezmysel. Kmeťo ma tam označil za nejakého vyššieho člena skupiny, čo som v živote nebol, že som prostredníctvom iných osôb za ním posielal nejakých ľudí, čo sa nestalo. Ja som za ním neposielal nikoho, ja som s ním to riešil osobne, ja som za ním nikoho neposielal, ja som sa s ním stretával osobne,“ vypovedal. Myslí si, že po jeho výpovedi vyšetrovateľ potom pôvodné uznesenie zmenil.
Opísal, že Pavol Kmeťo bol v stavoch, v ktorých hovoril o udaní na polícii a pýtal sa, ho či ide do toho s ním. „Vtedy som mu vynadal, som sa mu aj povyhrážal, že toto nedopadne dobre a vtedy sme ukončili kontakt, vymazal som si predtým číslo a odvtedy som ho nevidel,“ priznal.
KONTEXT: Vyšetrovateľ inšpekcie na začiatku marca obvinil troch operatívcov z partie čurillovcov - Branislava Dunčka, Róberta Magulu a Romana Staša z vydierania a marenia spravodlivosti v súvislosti s kauzou takáčovci. Branislav Dunčko a Róbert Magula mal podľa uznesenia vydierať Patrika Vidašiča. Roman Staš zase údajne navádzal na výpoveď iného člena takáčovcov – Tomáša Klímu, aby vypovedal proti Patrikovi Vidašičovi.
Z Prešova do Justičáku
Peter Borš vo väzbe nemal povolenie telefonovať príbuzným, mohol volať iba advokátom. „Požiadal som že chcem vypovedať a previezli ma kvôli tomu z Prešova do Bratislavy, aby som im bol bližšie asi, policajti, NAKA je v Bratislave. Keď som im ja poslal ten list, že chcem spolupracovať, no tak asi sa im tým nechcelo ísť za mnou do Prešova, tak ma previezli kukláči sem do Justičáku. Tak to bol vlastne ten dôvod,“ myslí si.
K jeho spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní napomohla aj jeho advokátka Jana Valková, ktorá zastupuje viacerých kajúcnikov. S právničkou mali vzťah aj v súkromí. Predtým ho obhajoval advokát Marek Para.
Na konci apríla 2020 ho prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek prepustil na slobodu. „Keď ma prepustili z väzby, lieky som už neužíval, Som celkom v pohode v rámci možností. Takže to bolo také cielené, také no, tak takto som sa liečil, tých osem mesiacov,“ vysvetľoval.
Bitka iného kajúcnika
V polovici mája 2020 Petra Borša obvinili aj za ublíženie na zdraví v štádiu pokusu istého piešťanského piťovca Matúša Šelestiaka, ktorý v mnohých prípadoch vystupuje ako svedok a jeho dôveryhodnosť je pochybná. Upozornil na to operatívec z protimafiánskeho útvaru, ktorý pracoval na rozložení skupiny piťovcov. Do väzby už nešiel.
Podľa obvinenia v doposiaľ nezistenom období rokov 2009 až 2011 údajný boss takáčovcov Ľubomír Kudlička, Patrik Vidašič, ktorý je považovaný za vysokopostaveného člena skupiny a advokát Juraj Almáši mali v bratislavskom hoteli poveriť Petra Borša, aby zabezpečil na „robotu“ človeka, ktorý nie je priamo spojený s takáčovcami a zbil Matúša Šelestiaka. Motívom malo byť, že konal v rozpore s príkazmi právnika, ktoré smerovali k prevzatiu majetku Tomáša Matoviča, po nebohom otcovi za účelom zisku v prospech zločineckej skupiny. Peter Borš mal na túto „robotu“ zabezpečiť Nicola Primoraca z Piešťan, ktorý v tomto meste zastupoval záujmy takáčovcov a podliehal priamo Patrikovi Vidašičovi. Pôsobil tiež aj ako biletár v Bratislave.
KONTEXT: Ľubomír Kudlička, Patrik Vidašič aj Juraj Almáši vinu popierajú a prebieha dokazovanie na súde. Obžaloba je postavená práve na výpovedi Petra Borša.
Prokurátor sa odvoláva predovšetkým na výpoveď Petra Borša, ktorý v prípravnom konaní tvrdil, že Nicola Primorac sa mal dostaviť na stretnutie s Ľubomírom Kudličkom, PatrikomVidašičom a Jurajom Almášim do bratislavského hotela a tam mu mali oznámiť, že nech ho „minimálne doláme“. Mali mu sľúbiť odmenu sedemsto až tisíc eur, ktorú mu aj cez Petra Borša vyplatili.
Nicola Primorac následne v Piešťanoch išiel za Matúšom Šelestiakom a povedal mu, že je na neho objednávka, „aby ho posadil na vozík“. Matúš Šelestiak vyhľadal objednávateľov, ktorým sľúbil, že bude fungovať tak, ako chcú oni. Následne zo strachu sám pôsobil na Tomáša Matoviča, aby nepodnikal niektoré kroky, smerujúce k zmareniu uspokojenia finančných pohľadávok takáčovcov.
Právna kvalifikácia
Ľubomír Kudlička, Patrik Vidašič aj Juraj Almáši, ktorých prokurátor označil za objednávateľov, čelia obžalobe za ublíženie na zdraví v štádiu pokusu. „Dopustili sa konania, ktoré bezprostredne smerovalo k dokonaniu trestného činu v úmysle inému úmyselne spôsobiť ťažkú ujmu na zdraví a čin spáchal ako člen nebezpečného zoskupenia- zločinecká skupina, avšak nedošlo k jeho dokonaniu,“ uviedol v obžalobe-
No Nicola Primorac, ktorého prokurátor považuje za vykonávateľa, obžaloval z vydierania. „Iného hrozbou násilia nútil, aby niečo konal a čin spáchal ako člen nebezpečného zoskupenia – zločinecká skupina,“ napísal do obžaloby.
Tvrdí, že na neho robili nátlak
Obžalovaný Nicola Primorac na súde vypovedal, že pozná iba Patrika Vidašiča a videl ho dva – trikrát. Peter Bošč mu spomínal, že mu robí vodiča. „Pána Almášiho nepoznám, prvýkrát som ho v živote videl v máji 2020 na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici, keď pán doktor Hrubala pojednával o našom väzobnom stíhaní,“ uviedol.Vyhlásil, že Matúša Šelestiaka nikdy nevydieral, neublížil mu, ani sa mu nevyhrážal.
Pred senátom uviedol, že policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pri výsluchu na neho tlačili a keď sa nepodrobil ich vôli, následne skončil na pol roka v kolúznej väzbe v Žiline. Išlo o vyšetrovateľov Jána Čurillu a Pavla Ďurku. Celkovo vo väzbe v tejto veci až 15 mesiacov.
„Zobrali ma na NAKA a klasika, jeden dobrý, jeden zlý. Jeden na mňa kričal, Čurilla, operatívci mi dali dole putá, marlborky mi ponúkli, išiel som vonku si s nimi zapáliť, kávičku mi urobili, nacvičené... ... a hovorí mi: Nikola, čo si ozaj dr..., však mi vieme, že s tým nič nemáš, nám ide o Almášiho a ostatných. Len potvrď Boršovu výpoveď a ideš domov,“ spomenul.
Na hlavnom pojednávaní na súde v novembri 2022 vypovedal, že v roku 2020 sa dozvedel, že Matúša Šelestiaka vlastne nikto nezbil. „Snažil som sa ustáliť to obdobie, kedy sa to stalo, bolo to v závere roka 2012, kedy ma kontaktoval prevádzkar podniku Lemon, Nico (Primorac) ma zavolal. Môj ochrankár Matúš Velbíř ostal bokom. Nico mi povedal, že som zaplatený, že ma má posadiť na invalidný vozík a mám si usporiadať vzťahy v Bratislave s Kudlom (Ľubomírom Kudličkom) a Almášim (Jurajom). Nevedel mi povedať, čo konkrétne im vadí,“ vypovedal poškodený Matúš Šelestiak. Vyhlásil, že je Nicolovi Primoracovi vďačný, že skutok nevykonal. „Možno keby tou úlohou bol poverený niekto iný, tak by so mnou nekomunikoval,“ uvažoval.
Na otázku prokurátora, že ako si vysvetľuje, že napokon nedošlo k jeho fyzickému napadnutiu, odpovedal: „No, jedna z vecí bola to, že som bol ozbrojený a chodil som s ochrankou, ale nemyslím si, že to by bol problém pre ten útok. Ja si myslím, že toto bola taká istá zdržanlivosť a nejaké uvedomenie sa Nicola Primoraca. Ja si to naozaj vážim a mrzí ma, že je medzi obvinenými. K násiliu nedošlo k žiadnemu, ani takému vyhrážaniu, že keď to neurobíš, posadím ťa na vozík. On mi ani nevedel definovať, že čo si mám usporiadať, “ odpovedal Matúš Šelestiak. (Viac o prípade si môžete prečítať tu.)
Za odmenu
Petra Borša vo všetkých troch prípadoch vylúčili na samostatné konanie. Priznal ku spáchaniu všetkých skutkov, z ktorých ho obvinili. V novembri 2021 mu prokurátor trestné stíhanie podmienečne zastavil so skúšobnou dobou šesť rokov. Zároveň mu určil, že sa musí v priebehu skúšobnej doby podieľať na objasňovaní trestnej činnosti a usvedčovaní páchateľov v konkrétnych trestných veciach takáčovcov.
Ide o kauzy:
Kauza Ľubomíra Kudličku a spol., ktorá je už na súde a prebehlo aj 37 pojednávaní, pojednávanie sa však musí začať od znovu, v súčasnosti sa rozhoduje o námietkach zaujatosti voči sudcom. (Ide o prípad, s ktorého citujem výpovede – pozn. autorky.)
Prípad, keď z pôvodnej kauzy takáčovcov v septembri 2020 vylúčili na samostatné konanie niekoľko prípadov, týkajúcich ďalších skutkov Ľubomíra Kudličku a prípadov advokáta Juraja Almášiho, expolicajtov Václava Kincla a Branislava Bakoša a ďalších osôb.
Kauza Kamila Haršányho a spol.
A aj v prípadoch osôb, ktoré boli v súvislosti s trestným stíhaním za zločineckú skupinu vylúčené na samostatné konanie.
„Opísal, čo jednotlivým skutkom predchádzalo, ako prebiehali, ale aj kto a akou časťou sa na nich podieľal. Priznanie obvineného je navyše potvrdzované ďalšími vykonanými dôkazmi, ktoré verifikujú pravdivosť jeho tvrdení,“ napísal do uznesenia o podmienečnom zastavení trestného stíhania prokurátor z dnes už bývalej špeciálnej prokuratúry Michal Šurek.
„Je možné konštatovať, že výpovede obvineného Petra Borša v súhrne s výpoveďami ďalších spolupracujúcich osôb s orgánmi činnými v trestnom konaní, ale aj inými zadováženými dôkazmi, možno považovať za jedny z rozhodujúcich v trestnej veci v súčasnosti vedenej na Špecializovanom trestom súde – takáčovci, obžalovaný Ľubomír Kudlička a spol.,“ dodal prokurátor. (Celé uznesenie si môžete prečítať tu.)
Výpoveď poslúžila na väzbu advokáta
Ešte v máji 2020 poslúžila výpoveď Petra Borša prokurátorovi v návrhu na väzbu advokáta Juraja Alnášiho. „ ... v tom období, keď došlo k zadržaniu bratov Chlpíkovcov a Antona Cvešpera (v januári 2005!) v súvislosti s únosom Vietnamca, pričom hrozilo obvinenie Patrikovi Vidašičovi v inej veci, Juraj Almáši aj keď nevykonával zastupovanie týchto osôb, vyvíjal aktívnu snahu spočívajúcu v nakontaktovaní sa na osoby, ktoré realizovali ich právne zastupovanie, aby bola celá vec pod jeho kontrolu,“ citoval prokurátor výpoveď kajúcnika týkajúcu sa údajnej udalosti, ktorá sa odohrala 15 rokov predtým.
Advokát tak mal vraj chrániť čelných predstaviteľov zločineckej skupiny. V skutočnosti však mal riadnu plnú moc na zastupovanie bratov Chlpíkovcov aj Antona Cvešpera a až neskôr obhajobu na základe žiadosti zadržaných prevzali iní obhajcovia.
No s argumentmi prokurátora sa v tejto časti návrhu stotožnil sudca Špecializovaného trestného súdu a aj senát najvyššieho súdu a Juraja Almášiho vzali so väzby.
Už iba pripomeniem, že na prípade takáčovcov spolupracoval aj operatívec Róbert Magula, ktorý bol v mladosti zamestnaný v rovnakej SBS-ke ako spomínaný chránený svedok únosov ázijských podnikateľov a mafiánskych vrážd Antom Cvešper.
O bitke čašníka dlho nevedel
Naposledy Peter Borš vypovedal ako svedok v kauze obžalovaného advokáta Martina Ribára na Mestskom súde Bratislava 1, ktorá je známa ako Casey. Na súd prišiel s právnikom Petrom Berecom.
K samotnému skutku, teda ovplyvňovaniu dobitého čašníka, nevedel povedať nič. A aj o samotnej bitke čašníka sa dozvedel iba sprostredkovane. Vedel, že aktéri útoku sa po čine schovávali. Najskôr si myslel, že išlo o nejaký konflikt s konkurenčnou skupinou piťovcov. „... som sa neskôr dozvedel, že dobili tridsaťkilové čašníka,“ vysvetľoval na súde.