Ale nie všetky vlajky sú zaujímavé. Typická americká vlajka je nudná a ťažko rozoznateľná, má modré pozadie (pričom odtieň modrej sa na rôznych vlajkách divoko líši), na ktorom je umiestnená štátna pečať. Pečate sú si ale veľmi podobné, majú mnoho jemných detailov, a tak vlajky neplnia svoju hlavnú úlohu (teda, aby človek vedel rozoznať, koho tá vlajka je, snáď aj z väčšej vzdialenosti). A, samozrejme, na niektorých vlajkách sú aj nápisy, aby sa porušilo čo najviac pravidiel designu vlajok. Lebo z druhej strany sú písmena zrkadlovo, čo vyzerá hlúpo. Naozaj, ak niekedy budete navrhovať vlajku, tak si prečítajte toto: http://www.nava.org/flag-design/good-flag-bad-flag/5-basic-principles-flag-design. A žiadne nápisy!
1. Vlajka s najviac rozdielnymi stranami: Oregon

Oregon by mohol byť typickým predstaviteľom hroznej a stereotypnej americkej vlajky. Modré pozadie? Check. Nápis na vlajke (s dosť ohyzdným fontom)? Check. Ťažko rozoznateľná pečať s mnohými malými detailmi? Check. A dokonca nápis na pečati ako bonus na naštvanie každého amatérskeho vexilológa, ktorý si mädlí ruky a chystá sa Oregonu vynadať, že druhá strana vlajky bude mať ten nápis zrkadlovo. Ale druhá strana je zaujímavejšia, lebo na nej je bobor (ako povedala herečka vojakovi).

Takéto vlajky sú celkom ojedinelé. Okrem Oregonu má vlajku s dvomi stranami asi len Paraguay. Dôvodom je samozrejme cena a náročnosť výroby (nezabúdajme, že vlajky sú z látky). Ale povedzme si pravdu, premrhať druhú stranu vlajky na bobra je trochu hanba. Možno vás to dostane do Sheldon Cooper's Fun with flags, ale sú predsa aj krajšie zvieratá.
2. Najdrsnejšia vlajka: Kalifornia
Kalifornia zvykla patriť pod Mexiko, aj keď tam žilo mnoho amerických imigrantov. Tí však mali obmedzené práva. A tak v roku 1846 skupinka rebelov založila Kalifornskú republiku a zjednotila sa pod vlastnou vlajkou. A keďže bola Kalifornia preslávená svojimi medveďmi, dali si na vlajku...

Samotná Kalifornská republika vydržala len niekoľko týždňov. Medzi USA a Mexikom totiž vypukla vojna a Kalifornia sa nakoniec stala jedným zo Spojených štátov. Ale Kalifornčania nezabudli a tých niekoľko týždňov samostatnosti si od roku 1911 pripomínajú svojou vlajkou. A tú už neskazili (aj keď jedna chybička by sa našla).

Ten medveď nie je len hocijaký medveď. Je to kalifornský grizzly, dnes už vyhynutý druh (skúste si tipnúť vďaka komu). Jeden z takýchto medveďov mal až jednu tonu a niektoré vraj vedeli zmlátiť býka, ale všetky boli silné, veľké a krásne. Kalifornia bola medveďmi preslávená až natoľko, že posledný odchytený kalifornský grizzly stál ako model pre vlajku.

No mohlo by byť niečo ešte viac badass? Mohlo, ale to až keď sa Čína rozhodne rozpútať nukleárnu vojnu (VAROVANIE: ak nie ste hráčom počítačových hier, asi nepochopíte, o čo tu ide, ale superioritu dvojhlavého zmutovaného medveďa, musíte uznať).

No môže byť niečo krajšie? Môže.
3. Najkrajšia vlajka: Nové Mexiko
Najlepšie vlajky sú jednoduché, je na nich symbol Slnka a používajú len 2 farby (Argentína sa teda môže ísť vypchať). To je staré známe pravidlo, ktoré dodržiava aj Nové Mexiko. A to, že toto je najkrajšia americká vlajka je jednoducho objektívna pravda, pretože si to myslím ja a CGPGrey (a ten je z internetu). No, a ešte to potvrdil aj prieskum Severoamerickej vexilologickej asociácie.

Žlté pozadia je v US vrchol originality a s červenou aj dáva zmysel, lebo však Španieli a tak. No a to pekné slniečko je symbol kmeňu Zia. Štvorka je pre nich posvätná, lebo veľa vecí má štyri aspekty (ročné obdobia, svetové strany, a ak sa zamyslíte, tak isto prídete na niečo, čoho je štyri, alebo tri, alebo aj dva), ktoré sú spojené kruhom života. Znie to, ako keď štyridsaťročná sfajčená hipísačka vysvetľuje význam svojho tetovania v oblasti krížov, ale to nevadí. Slniečka sú pekné.
4. Najpremárnenejšia šanca: Colorado

Colorado by mohlo mať peknú vlajku. Je v nej nenásilne zakomponované písmeno "C", nepoužíva divoké farebné kombinácie, nápisy ani štátnu pečať. Ten symbol jednoducho má význam a biely pruh sa tu hodí viac ako na Dodge Viper. Ale keby pacman trochu viac otvoril papuľu, tak by to bolo dokonalé. Na, obrázok je hodný tisíc slov.

5. Najmenej štvoruholníková vlajka
Možno ste si všimli, že štátne vlajky sú väčšinou obdĺžnikové (a vlajkoľubi vedia, že existujú rôzne pomery strán). A tí, čo pozerajú na Veľkú noc Urbi et Orbi, alebo majú radi mužský tenis, vedia, že vlajky sú aj štvorcové. Existujú aj štátne vlajky s viac uhlami, ale tie veľmi nevidno. Nepál na olympiáde často nevyhráva. A ak by ste videli neštvoruholníkovú vlajku Ohia, tiež by ste si ju nevedeli zaradiť.

Ale aspoň by ste vedeli, že má niečo spoločné s Amerikou. A v spojených štátoch to dokáže už len Texas (a je aj historický dôvod, že na vlajku USA sa podobá aj vlajka Libérie, ale neodbiehajme). Aha, a význam. Pruhy predstavujú rieky a cesty. "O" je akože Ohio (ale aj odkaz na pre Ohio typického motýľa: http://www.insects.org/entophiles/lepi_002.html). Prvých trinásť hviezd symbolizuje prvých trinásť štátov. Tie štyri napravo od kruhu pripomínajú, že Ohio sa pridalo do partie ako sedemnáste.
P.S. Aj by som napísal kategóriu "Najškaredšia vlajka", ale konkurencia je taká silná, že to ani nejde.