Aké je to byť prvákom na Ústave verejnej politiky?

Písmo: A- | A+

Prostredníctvom spätnej väzby na štúdium na Ústave verejnej politiky sme sa rozhodli sprostredkovať skúsenosť nášho študenta 1. ročníka magisterského štúdia. Rozhodli sme vyspovedať nášho prváka, Braňa Gigaca z Prievidze.

Branislav Gigac, Nikoleta Slavíková 

Braňo vo svojom rodnom meste pôsobí ako poslanec mestského zastupiteľstva. Na náš program Verejnej politiky sa prihlásil po absolvovaní politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a jeho zhodnotenie prvého semestra a dôvody prečo je Ústav verejnej politiky správna voľba nájdete v rozhovore nižšie. 

Branislav Gigac
Branislav Gigac (zdroj: Archív BG)

Nikoleta: Zatiaľ máš za sebou jeden semester na našom ústave, ktorý kvôli momentálnej situácii celý prebehol online. Ako zvládaš dištančnú výučbu? 

Braňo: Som veľmi prekvapený a nadmieru spokojný s tým, ako prebehol uplynulý semester. Naše vyučujúce a vyučujúci boli maximálne pripravení, aktívni a dali nám naozaj maximum, čo sa dalo z tejto online formy vyučovania poskytnúť. Najviac si ale cením ochotu diskutovať s nami, poradiť nám a že to celé nebrali ako len nejakú povinnú jazdu v tejto covidovej dobe, ale že skutočne nám vytvorili prostredie, kedy som sa chvíľami necítil ako doma v izbe, ale ako v aule na fakulte. 

Nikoleta: Vieme, že popri škole vykonávaš aj mandát poslanca v mestskom zastupiteľstve v Prievidzi. Pomáha ti štúdium verejnej politiky pri výkone mandátu? 

Braňo: Politika, verejné dianie a pomoc ľuďom boli vždy mojím koníčkom a aj preto som sa stal poslancom. Keďže som dosť mladý (čo ale nie je nevýhoda), sám seba občas hodnotím vo veľa veciach ako horúcu krv. A práve tu mi pomáha moje štúdium, ktoré mi vo veľa veciach pomohlo dostať sa viac do formovania verejných politík, ich analýzy a zároveň rozlíšiť mnohé veci. Jedna vec je výkon, pochopenie zákonov a druhá vec je teória spojená s praktickými skúsenosťami. A to podľa mňa dosť postráda súčasný verejný život a každému poslancovi a poslankyni v samospráve by som odporučil aspoň rýchlo kurz verejnej politiky, pretože zákon o obecnom zriadení naozaj nie je všetko. 

Nikoleta: Čo by si odkázal súčasným záujemcom, ktorí váhajú nad štúdiom verejnej politiky? 

Braňo: Neváhajte. Ak vás baví verejný život, zaujímate sa o politiku a chcete byť lepší ako dnešná politická reprezentácia či úradníci, ale hlavne chcete pomôcť vo verejnej službe, tak neváhajte. Náš ústav vám poskytne vysoko kvalitných lektorov a lektorky, príjemné študijné prostredie a príležitosti na získanie praktických skúseností priamo počas štúdia. 

Nikoleta: Vedel by si naformulovať 5 dôvodov prečo ísť študovať na ÚVP? 

Braňo: 

  • Odbornosť – kvalitný tím lektoriek a lektorov, 

  • Profesionalita – žiadne teoretické „bifľovačky“, ale zameranie na pochopenie a na praktické veci, 

  • Skúsenosť – odborný backup vyučujúcich je skutočne bohatý a sú to ľudia z praxe plní skúseností, 

  • Otvorenosť – otvorený dialóg, možno až priateľský, medzi lektorom a študentom, ktorý je založený na vzájomnom rešpekte a porozumení, 

  • Skvelé prostredie pre štúdium – na základe predošlých odpovedí to už nie je nutné vysvetľovať :) 

Nikoleta: Braňovi za rozhovor ďakujeme a prajeme mu veľa šťastia a síl do ďalšieho štúdia. 

Ak sme Vás na štúdium u  nás navnadili, stále máte možnosť podať si prihlášku do 31.03.2021. Viac informácií o  štúdiu na Ústave verejnej politiky FSEV UK nájdete TU.

Skryť Zatvoriť reklamu