Otroctvo v uliciach Bratislavy, 21 storočie

V uliciach Starého mesta môžete stretnúť miestnych, čo poznajú každý múr, môžete stretnúť turistov, ktorí sa na pár hodín vyroja z lodí v prístave, aby ešte pred zotmením nastúpili na palubu: môžete stretnúť aj typy, ktoré možno identifikovať len ťažko. Muži, ženy, krásky a aj ošklivé baby, o chlapoch ani nehovoriac. Bežný život bežného mesta. Tých všetkých môžete stretnúť, ak dáte iba na prvý pohľad. Na ten druhý sa však objaví aj o poznanie ošklivejší obrázok. Uvidíte spodinu, ktorú radšej nepozorovanú míňame, lebo nás obťažuje si čo i len predstaviť, čo je to asi za život. A možno uvidíte aj otrokov, čo nestihli osláviť ani desať rokov a už musia pracovať tvrdšie, než mnohí dospelí. A dospelí, ktorí ich pasú, sa zatiaľ lenivo vyhrievajú v lakomých lúčoch aprílového slnka. Bratislava, 21 storočie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (141)
Obrázok blogu

Je ich päť. Ona, matka, starší syn a staršia dcéra, a dvaja mladší súrodenci. Zvyčajne vidno iba ich, možno desaťročné dievča a o čosi mladšieho chlapca. V rukách malé harmoniky, pod zadkom malá rozkladacia stolička. Pred sebou pohárik z McDonaldu, tiež malý, takmer prázdny a rovnako prázdny pohľad, ktorý sa iba málokedy skríži s tým vašim. Zvyčajne sa dívajú do zeme a smútok z nich možno len cítiť.

Obrázok blogu

Cez víkend, no aj v hociktorý pracovný deň, podvečer, no najradšej doobeda, vždy vtedy môžete počuť ich tiché harmoniky. Každú chvíľu z inej uličky, z iného nárožia. Občas stíchnu, potom sa zasa rozoznejú celkom inde. Najprv som nerozumel, prečo je tomu tak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

No o pár dní som porozumel: okrem dvoch malých smutných muzikantov sú v uliciach aj ich starší súrodenci. Tí nepracujú, ak postávanie na križovatkách uličiek nepovažujete za prácu. Sledujú, či sa náhodou neblížia policajti, alebo ktokoľvek, kto im pripadá podozrivý. V okamihu, keď sa im niekto znepáči, dajú si nenápadný signál a z dieťaťa zneužívaného v otroctve sa zrazu stane prechádzajúce sa dieťa, čo si práve nesie na pleci harmoniku.

Obrázok blogu

Okrem stráženia majú aj inú úlohu. Kedykoľvek sa v pohárikoch objaví niekoľko mincí, vysypú ich do svojich vrecák a kamsi odchádzajú. Chlapec v kapucni sa zdrží sotva dve sekundy a už ho niet. Stráži na rohu, odnáša peniaze, niekedy dokonca sám hrá. No to sa stáva málokedy. Je už na prácu príliš veľký.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Tu končia peniaze z pohárikov. Na rozdiel od pracujúcich detí matka len vychutnáva pohodlie pešej zóny, občas si kápov pošle pre kávičku a niekedy aj sendvič. Dobrá výživa je základom životnej spokojnosti. O uličku ďalej jej dieťa nenápadne plače a díva sa iba do zeme. Keď príde signál, uteká, kým kápo nenájde vhodnejšie miesto. A potom hrá znova, a zas. Staršia dcéra sa od matky učí výnosnému remeslu.

Obrázok blogu

Ktovie, možno niekedy videli školu aj zvnútra. Ale skôr nie. Posielať deti do školy sa nevypláca. Do tých rumunských obzvlášť. Ulica ich naučí viac. A tak sa učia. Ako rýchlo a nenápadne odovzdať všetko, čo vyvydierajú od súcitných okoloidúcich. Facka od sestry príde v sekunde, keď sa peniaze z pohárika sypú príliš pomaly. Disciplína predsa musí byť.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

A znova sa uteká, lebo policajtov je zrazu akosi priveľa. Kilometre za deň, desiatky krát, stále iné miesto. Stále dookola.

Obrázok blogu

Najmladší chlapec má občas aj sprievod. Zrejme aby sa nebál, lebo ľudia sú zlí a rodina sa vždy postará..

Obrázok blogu

Tú šťastnú rodinku však len vo vzácnych okamihoch stretnete pohromade. Ak napriek všetkým bezpečnostným opatreniam niekedy absolvujú kontrolu polície, sú iba vyjavenými turistami, čo nechápu, kde je problém. A policajti vraj nič nezmôžu.

Tak kto niečo zmôže?

Radovan Bránik

Radovan Bránik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Kontakt: +421 911 182 711Na tvorbe obsahu sa vzhľadom na citlivú povahu zverejnených materiálov a zvýšené riziko pre autora v ostatnom čase podieľa tím špecialistov na bezpečnosť a analýzu.Činnosť tímu možno zatiaľ podporiť nasledovnými formami.Prevodom na: IBAN: DE69 1001 1001 2627 6063 52PayPal: radovan.branik@gmail.comhttps://www.patreon.com/user?u=13711855Ďakujeme za vašu podporu. Zoznam autorových rubrík:  NevážnePolitikaSúkromnéO kríze a nešťastíOdborná problematikaZamyslenia písané pre RTVS

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu