Tlačová konferencia premiéra Roberta Fica a ministerky Sakovej v Bruseli priniesla množstvo vyjadrení o situácii na trhu s plynom, no pri ich analýze sa ukazuje, že mnohé z nich nesedia s realitou. Namiesto presných faktov a argumentov sme opäť svedkami politického marketingu, ktorý má zrejme slúžiť viac na ukázanie kompetentnosti vlády než na skutočné riešenie problémov. Poďme si rozobrať niektoré kľúčové body, ktoré na tlačovke odzneli.
1. Kto zabezpečil diverzifikáciu dodávok plynu?
Premiér a ministerka sa pochválili, že Slovensko má dostatok plynu aj bez dodávok cez Ukrajinu, pričom zdôraznili, že práve oni zabezpečili diverzifikáciu zdrojov. Pravda je však úplne iná. Zmluvy na nákup plynu a nové trasy boli uzatvorené už za predchádzajúceho vedenia SPP, keď rezort hospodárstva viedli odborníci schopní strategicky myslieť. Títo ľudia, ktorých vláda Roberta Fica neskôr vymenila, vytvorili systém, ktorý dnes Slovensku umožňuje prežiť výpadok ruského plynu.
Ak súčasná vláda za rok svojej existencie nepriniesla žiadne vlastné zásadné riešenia, mala by si aspoň prestať prisvojovať výsledky práce iných. Transparentnosť by bola oveľa úprimnejším prejavom politickej zrelosti.
2. Naozaj ceny plynu rastú?
Jedným z hlavných argumentov na tlačovej konferencii bolo, že ukončenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu spôsobuje rast cien plynu v EÚ. Toto tvrdenie je však v priamom rozpore s verejne dostupnými dátami. Na najväčšom spotovom trhu TTF v čase, keď premiér tieto slová vyslovoval, ceny plynu klesali.
Táto situácia ukazuje zásadný problém: ak vláda prezentuje nesprávne informácie doma aj pred odborníkmi v Bruseli, riskuje, že stratí dôveru nielen občanov, ale aj medzinárodných partnerov. Politická hra s faktami sa môže obrátiť proti nám všetkým.
3. Konkurencieschopnosť EÚ a "strata" miliárd eur
Ďalším nepodloženým tvrdením bola údajná strata konkurencieschopnosti EÚ voči USA v dôsledku vyšších cien plynu. Podľa vlády má únia prísť o 60 miliárd eur. Kto sú však tí experti, ktorí tento odhad vytvorili? Na akých dátach a predpokladoch je tento výpočet založený? Bez konkrétnych mien a metodológie je toto číslo len ďalším politickým nástrojom na vyvolávanie obáv.
4. Strata tranzitných poplatkov
Premiér tvrdí, že Slovensko príde o 500 miliónov eur ročne kvôli ukončeniu tranzitu plynu. No už minulý rok, keď tranzit ešte fungoval, Eustream vykázal stratu. To jasne ukazuje, že problém je oveľa hlbší. Gazprom od februára 2022 postupne obmedzoval dodávky cez Slovensko, čo malo priamy vplyv na príjmy. Ak teda niekto nesie zodpovednosť za oslabenie Eustreamu, je to predovšetkým ruská agresia na Ukrajine, nie rozhodnutia súčasných ukrajinských predstaviteľov.
Ponaučenie pre budúcnosť
Tento prípad je ďalším dôkazom toho, ako je dôležité, aby sa politické vyjadrenia zakladali na faktoch a nie na emóciách alebo potrebe zapôsobiť na voličov. Trh s plynom je komplikovaný systém, ktorý si vyžaduje odborné riadenie a transparentnú komunikáciu. Ak sa vláda rozhodne manipulovať s informáciami, len tým oslabuje svoju dôveryhodnosť a schopnosť efektívne riešiť problémy.
Pre občanov je kľúčové rozumieť súvislostiam a nenechať sa zlákať populistickými vyhláseniami. Len dobre informovaná spoločnosť dokáže vyžadovať od politikov zodpovednosť a kompetentnosť. A to by malo byť našou prioritou – nielen na domácej pôde, ale aj v medzinárodných vzťahoch.