Lenže už pri písaní a overovaní faktov, som prišiel na to, že dotknuté poisťovne sa zachovali korektne a informačný chaos spôsobil názov článku v mienkotvornom médiu. Preto to aspoň zrekapitulujem.
Šialenec na diaľnici pri Trnave najprv svojim vozidlom zablokoval iné vozidlá a potom im rad za radom začar rozbíjať sklá. Pritom nešlo o prvý útok šialenca voči vozidlám na Slovensku. Policajti už predtým mali skúsenosť z Nových Zámkov, kde im šialenec rozbíjal autá. [video z Facebooku].
Ešte predtým som na Facebooku pozeral obdobné video, kde mladík v Nemecku na parkovisku rozbíjal sklá vozidlám rad za radom. Pri tomto videu bola zaujímavá diskusia. Niektorí z toho obviňovali žiadateľa o azyl, iní, že ide o psychopata. Záver bol taký, že video je podvrh a je určite nahraté, s cieľom niekomu uškodiť, lebo nie je možné, že by človeku tak preskočilo, aby ničil cudzí majetok rad za radom. Video aj s diskusiou bolo z Facebooku vymazané, ale našiel som ho inde [video z fajnevideo.eu]
Dnes keď už vieme, že sa to deje aj u nás a takto môže preskočiť komukoľvek i keď s veľkou pravdepodobnosťou sú nutné určité predispozície, tak sa na takýto čim pozeráme nie či sa môže stať, ale ako sa zachovať a ako to bude s náhradou škody. Preto ma zaskočil článok v SME a nielen mňa.

Pýtal som sa sám seba, čo chcel autor článku dosiahnuť keď napísal, že poisťovne takéto škody nepreplácajú? Zrejme to, aby nabudúce pri takejto príležitosti vodiči a posádky vozidiel zobrali spravodlivosť do svojich rúk. Čo je okrem nutnej sebaobrany či už osôb, alebo majetku, pre spoločnosť veľmi nebezpečné. Už v texte článku je písaný presný opak, že poisťovne v prípade havarijného poistenia takéto škody preplácajú.
Čo robiť ak sa to stane vám?
Samozrejme, že pri násilných činoch treba volať políciu. Lenže polícii chvíľu trvá kým sa dostane na miesto. Vtedy treba zvážiť, či je lepšie pasívne sa stiahnuť a čakať na políciu, pripadne len dokumentovať útok, alebo sa postaviť proti útočníkovi.
Na Slovensku je známych viacero prípadov, kedy útočník bol fyzicky v prevahe a zničil zdravie obeti až tak, že zostala invalidom alebo útok neprežila.
Bežní ľudia nemajú výcvik sebaobrany, ani patričnú kondičku a ani nevedia použiť auto ako zbraň. Čiže obeť jednoznačne ťahá za kratší koniec. Hlavným cieľom je prežiť útok bez zranenia.
Ako je to s náhradou škody?
Je dobré ak máte havarijné poistenie vrátane vandalizmu od známej aj neznámej osoby. Vtedy škodu vám preplatí poisťovňa a nárokuje si ju od vinníka ak je od akého. Ak havarijné poistenie nemáte a vinník je známy, vtedy môžete si ju nárokovať dohodou alebo na súde.
Čo robiť s takýmto útočníkom?
Buď bude odsúdený, alebo skončí na uzatvorenom oddelený psychiatrie. Ide o to aby súdna moc zabezpečila, že takýto útočník už nebude mať možnosť v útokoch pokračovať.
Záver:
V živote je potrebné mať trochu šťastia, aby ste sa takýmto útokom vyhli.